İLBANK KREDİLERİ DE "TİCARİ SIR" OLDU - Haber Alternatif
Sosyal Medya Hesaplarımız

SİYASET

İLBANK KREDİLERİ DE “TİCARİ SIR” OLDU

Yayınlanma Tarihi:

on

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum, “İlbank’taki krediler hangi belediyelere gitti” sorusunu “ticari sır” diyerek yanıtlamadı. Ancak dönemin bakanları Beşir Atalay ve İdris Naim Şahin ayrıntılı bilgiler paylaşmıştı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, son üç yılda raç hibelerinin yüzde 97’sinin Cumhur İttifakı belediyelerine yönlendirilmesine “kaçamak” yanıt verdi.

Kurum, “kamu bütçesini kamu kuruluşlarına dağıtan İlbank’taki kredilerin hangi belediyelere gittiğine” yönelik soruyu da Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) 2008’de verdiği bir görüşü öne sürerek “ticari sır” olduğu gerekçesiyle yanıtlamadı. Cumhuriyet, BDDK’nin görüşüne karşın bazı bakanların 2009 ve 2012’de “ticari sır kabul edilen” ve “açıklanması suç olan” ayrıntılı bilgileri kamuoyuyla paylaştıklarını belirledi.

Cumhuriyet Gazetesi’nden Erdem Sevgi’nin haberine göre CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesiyle Bakan Kurum’a, bakanlığın son üç yılda 973 belediyeye yaptığını açıkladığı 432 milyon 237 bin TL’lik yardımın hangi belediyelere, hangi tutarda dağıtıldığını sordu. Torun’un sorusunu yazılı olarak yanıtlayan Kurum, “Bakanlığımız tarafından belediyelere, valiliklere, il özel idarelerine, kaymakamlıklara ve birliklere talepler doğrultusunda ve bütçe imkânları çerçevesinde yardım yapılmıştır” yanıtını verdi.

ATALAY VE ŞAHİN AÇIKLAMIŞ

Kurum, verdiği “kaçamak” yanıtla yardım alan belediyeleri ve bu belediyelere aktarılan tutarları gizledi, “yardımların büyük bölümünün Cumhur İttifakı’ndaki belediyelere aktarıldığı” yönündeki iddialarını yalanlamadı.

CHP’li Torun, İlbank Genel Müdürlüğü’nün “2021’de kentsel dönüşüm projeleri için yerel yönetimlere aktarılmak üzere 3 milyar TL’lik kaynak ayırdığını” açıkladığını anımsatarak hangi belediyelere, hangi tutarda kaynak aktarıldığını da Bakan Kurum’a sordu. Kurum, yanıtında, 2008’de BDDK tarafından verilen bir görüşü öne sürerek “İlbank’a ait söz konusu bilgilerin ‘ticari sır’ olduğunu ve açıklanamayacağını” savundu. Kurum’un yanıtında alıntılanan BDDK görüşünde “açıklayanların cezalandırılacağı” bilgisine de yer verildi. BDDK’nin 28 Haziran 2008 tarihli söz konusu görüşüne karşın bazı bakanların bu tarihten sonra MHP’li ve CHP’li milletvekillerinin İlbank’a ilişkin soru önergelerine verdikleri yazılı yanıtlar dikkat çekti. Cumhuriyet’in yaptığı araştırmaya göre, 18 Mart 2009’da dönemin İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve 8 Mart 2012’de dönemin İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in “İlbank” içerikli önergelere verdikleri yanıtlarda, BDDK’nin görüşüne göre “ticari sır kabul edilen” ve “açıklanması suç olan” ayrıntılı bilgilere yer verildi. Bu kapsamda Atalay ve Şahin hakkında “cezai işlem” yapıldığına dair kamuoyuna yansımış bir bilgiye rastlanmadı.

‘TOPU TACA ATIYOR’

CHP’li Torun, Bakan Kurum’un “partizanlığı” gizlemek için soruları yanıtsız bıraktığını belirterek “Ciddiyetsiz yanıtları gelinen aşamada hukuksuzluğun itirafı. Türkiye’yi şaha kaldıracağını vaat eden bu iktidar maalesef adaletsizlikte şaha kalktı” dedi. Vatandaşların vergileriyle oluşan kaynakları sadece kendi belediyelerine aktaran anlayış açıkça suç işliyor. Bu yapılanlarla aslında belediyelerimiz değil, belediyelerimizin sınırlarında yaşayan vatandaşlar cezalandırılıyor”  dedi.

________________________________________________________________________________________________

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, hiç bir kurum, kuruluş yahut kişiden “Fonlanmadan”, “tam bağımsız” ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, HABER ALTERNATİF’in aylık,3 aylık,6 aylık yahut yıllık ÖZEL BÜLTEN’ine abone olabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

 

ABONELİK LİNKLERİ:

 

YOUTUBE KANALI-KATIL BUTONU LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

 

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

HABER ALTERNATİF YILLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİK LİNKİ:
HABER ALTERNATİF AYLIK ABONELİK/ ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 3 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 6 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

SİYASET

MİLLET İTTİFAKI’NDA DAVUTOĞLU KRİZİ

Yayınlanma Tarihi:

on

CHP, İYİP, Demokrat Parti, Saadet Partisi, DEVA Partisi ve Gelecek Partisi, güçlendirilmiş parlamenter sistem için dört aydır yaptıkları çalışmayı tamamladı. Çalışmanın genel başkanlara sunulmasının ardından hangi tarihte, nasıl açıklanacağı konuşulmaya başlandı. Bu sırada, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun “çalışmaları engelleyen bir kriz çıkardığı” iddia edildi.

Cumhuriyet’ten Sarp Sağkal’ın haberine göre, kamuoyuna, “Ahmet Davutoğlu taleplerini sıraladı” şeklinde yansıyan olay, iddiaya göre şöyle gelişti:

CHP, İYİP ve DEVA Partisi’nin temsilcileri geçen 4 Ocak’ta muhalefet masasında oluşturulan ortak metnin ayrıntılarını anlatmak üzere bir televizyon programına katıldı. “Programın, salgın koşulları nedeniyle altı değil üç temsilci ile yapıldığına” ilişkin bilgiye yayında da yer verildi. “Kısmi temsilden rahatsız olduğu” belirtilen Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİP Genel Başkanı Meral Akşener’i arayıp “sitemde” bulundu.  

Kılıçdaroğlu ve Akşener, konu hakkında kurmaylarıyla yaptıkları görüşmelerde, “Programa salgın nedeniyle üç temsilci katıldı. Bu durum yayıncının tercihiydi. Masadaki genel başkan yardımcıları arasında ‘üçlü temsil’ bir görüş ayrılığı ya da kırgınlık yok” bilgisini aldı. Ardından Akşener, 6 Ocak’ta Davutoğlu’nu konutunda ziyaret etti. Kılıçdaroğlu da 11 Ocak’ta Davutoğlu ile akşam yemeğinde bir araya geldi. Liderler arasındaki ikili görüşmeler, kamuoyuna, “Muhalefet masasında çatlak”, “Davutoğlu kriz çıkardı” şeklinde yansıdı. 

Bu gelişmelerin ardından muhalefet masası, bir hafta ertelenen toplantıyı yaparak ortak metne son şeklini verdi. Davutoğlu da toplantıdan bir sonraki gün Halk TV’den Fikret Bila’ya yaptığı açıklamada Millet İttifakı’nın başarısına vurgu yaptı. Cumhuriyet’e konuşan kaynaklar, “muhalefet masasındaki genel başkan yardımcıları arasında herhangi bir sorun bulunmadığını, dört aylık çalışmanın uyum içerisinde yürütüldüğünü” vurguladı. 

Okumaya Devam Et

SİYASET

KILIÇDAROĞLU ERDOĞAN’A AÇTIĞI 5 KURUŞLUK TAZMİNAT DAVASINI KAZANDI

Yayınlanma Tarihi:

on

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a açtığı 5 kuruşluk hakaret davasını kazandı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a açtığı beş kuruşluk hakaret  davasını kazandı.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun ve CHP’nin avukatı Celal Çelik, kararı Twitter hesabından duyurdu.

“HESAP SORMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Kılıç, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Hesap sormaya devam edeceğiz” dedi.

Kılıç paylaşımında, ”Genel Başkanımızın talimatı ve Erdoğan’a biçtiği değer gereğince 5 (Para) Kuruş üzerinden açtığımız davayı bugün kazandık! Böylelikle Erdoğan’ın hakaret ve iftiralarının hüküm altına alınmasını sağlamış olduk! Hesap sormaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 4 Mart 2020 tarihinde AKP Grup toplantısında söylediği “Kılıçdaroğlu, mevcut tutumuyla Esed’in Suriye’de, İsrail’in Filistin’de hayata geçirmeye çalıştığı insansızlaştırma politikasına destek veren bir yerde durmaktadır. Türkiye’nin bu tarihi mücadelesini sürekli fitneyle, yalanla, iftirayla lekelemeye çalışan, -her kim olursa olsun açık ve net söylüyorum- haysiyetsizdir, onursuzdur, şerefsizdir, alçaktır, haindir” sözlerini avukatı aracılığıyla yargıya taşımıştı.

Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik’in 6 Mart 2020 tarihinde Ankara Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesi’ne verdiği dava dilekçesinde, “Cumhurbaşkanı sıfatını taşımakla birlikte tarafsızlığını tartışmasız bir şekilde yitiren ve sürekli olarak vekil eden sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na hakaret etmeyi alışkanlık haline getiren davalı, bu kez AKP Grup toplantısında yapmış olduğu 04.03.2020 tarihli konuşma ile vekil edene açıkça hakaretler etmiştir” denilmişti.

Dilekçede şunlar kaydedilmişti:

“‘Yalancılık, fitnecilik, hainlik’ suçlamasını Genel Başkanımıza yöneltmekte; sonrasında (yalan olmakla birlikte) güncel durumla bağ kurmaya çalışarak (İdlib’deki yanlışlarının altında yaşadığı eziklik duygusu ile olsa gerek) Genel Başkan’ın ‘Türkiye’nin tarihi mücadelesini fitneyle, yalanla, iftirayla lekelemeye’ çalıştığını ileri sürmüş; sonrasında da hazırladığı bu kurgunun sonucu olarak Genel Başkanı haysiyetsiz, onursuz, şerefsiz, alçak, hain olmakla suçlamıştır. Davalının ülkeyi bölen, insanları ayrıştıran, insanların onuruyla oynayan bu davranış ve yaklaşımlarının, daha ötesi yalan ve iftiralarının, seviyesiz hakaretlerinin elbette hukuksal bir yaptırımı olacaktır.”

Okumaya Devam Et

SİYASET

“3. İTTİFAK” İÇİN TOPLANAN 8 PARTİDEN ORTAK AÇIKLAMA

Yayınlanma Tarihi:

on

HDP, EMEP, TİP, TÖP, TKP, SMF, Halkevleri, EHP, “3’üncü seçenek” gündemiyle bir araya geldiği görüşme sonrası ortak açıklama yaptı: Ortak mücadeleyi güçlendireceğiz.

Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: