İSMAİL HAKKI PEKİN:"CİHAT YAYCI TASFİYE EDİLMİŞTİR" - Haber Alternatif
Sosyal Medya Hesaplarımız

GÜNDEM

İSMAİL HAKKI PEKİN:”CİHAT YAYCI TASFİYE EDİLMİŞTİR”

Yayınlanma Tarihi:

on

Haber Alternatif-Özel

Haber Alternatif Genel Yayın Yönetmeni Celal Eren Çelik’in Youtube kanalı KANAL SİZ’deki Celal Eren Çelik ile 30 DAKİKA programına konuk olan Genelkurmay eski İstihbarat Daire Başkanı İsmail Hakkı Pekin birbirinden çarpıcı açıklamalarda bulundu.

“CİHAT YAYCI TASFİYE EDİLMİŞTİR”

Gündemin en sıcak konusu olan Tümamiral Cihat Yaycı’nın Genelkurmay Karargahı’nda pasif bir göreve atamasının yapılmasını değerlendiren İsmail Hakkı Pekin Cihat Yaycı’nın son derece değerli bir asker olarak özellikle geliştirdiği FETÖMETRE analiz sistemi ile Deniz Kuvvetleri’nin FETÖ’den arındırılmasında çok etkin bir rol oynadığına dikkat çekti.

Yine Cihat Yaycı’nın “Mavi Vatan “kavramının içini doldurarak Türkiye’nin münhasır bölge etkinliği ve Doğu Akdeniz’deki nüfuz alanı kazanması noktasındaki çalışmaların adeta mimarı olduğunu belirten Em.Korgeneral İsmail Hakkı Pekin Cihat Yaycı’nın  Genelkurmay Karargahı’na atanmasını ise “Tasfiye” olarak nitelendirdi.

“FETÖ EN ÜST NOKTALARDA HALA ETKİN”

Tümamiral Cihat Yaycı’nın yapmış olduğu çalışmalar nedeni ile başta FETÖ olmak üzere Yunanistan ve ABD’nin de hedefinde olduğuna dikkat çekerken alınan bu kararın 3 gün önce sosyal medya mecrası Twitter’da FETÖ’ye yakın kaynaklar tarafından işaret edilmiş olmasının da  tesadüfi olmadığını ve FETÖ’nün devletin en üst kademelerinde halen aktif olduğunu dile getirdi.

“SURİYE VE LİBYA’DA PAZARLIKLAR DEVAM EDİYOR,ESAD GİDECEK”

Corona salgını nedeni ile unutulan Suriye ve Libya’da uluslararası alanda pazarlıkların devam ettiğini belirten Pekin özellikle Suriye konusunda da dikkat çekici bir tespitte bulundu.

İsmail Hakkı Pekin,Suriye’de Esad’ın yakın gelecekte görevden uzaklaşacağını öngördüğünü belirterek ABD ve Rusya’nın özellikle ülkedeki milyarlarca dolarlık bulan büyük sermaye akışı üzerindeki rüşvet çarkından rahatsız olduklarını ve Esad’ın “Görünürdeki” güç olmasına rağmen Suriye’de asıl gücün BAAS PARTİSİ’nin yönetimini elinde tutan dar bir ekipte olduğunu ifade etti.

Pekin ABD ve Rusya’nın Esad’ın yerine koyabilecekleri doğru siyasi figürü bulmaları halinde ESAD’ın yakın gelecekte Suriye’de yönetimde olmayacağını ifade etti.

“s-400’ÜN KURULMASI İÇİN DAHA ÇOK BEKLENİR”

Türkiye’nin Rusya’dan S-400’leri almasının “Siyasi” bir tercih olduğunu belirten Pekin NATO ile entegre olmayan bu sistemin Türkiye’de kullanımı noktasında hem ABD,hem NATO’dan gelen tepkilerin ekonomi,kriz nedeni ile dış borç bulmak zorunda kalan Türkiye’ye karşı pazarlık unsuru olarak kullanıldığını ifade etti.

Hükümetin IMF ile olmasa da ABD ile para bulmak için pazarlık yaptığını belirten İsmail Hakkı Pekin,S-400’lerin bu pazarlıkların bir parçası haline geldiğini ve ABD’nin “Bu krediyi veririm ama S-400’ü kullanmayacaksın” şartını öne sürdüğünü söyledi.

Pekin “S-400’lerin aktif edilmesi için daha çok beklenir” ifadelerini kullandı

“TÜRKİYE ANKARA’DAN YÖNETİLMİYOR”

Türkiye’nin Suriye ve Libya’da ateşin içerisine ABD tarafından planlı biçimde çekildiğini savunan Pekin Türkiye’nin hamlelerinin ABD’nin işine yaradığını,ABD’nin kendi planlarını hayata geçirmek için Türkiye’yi kullandığını vurguladı.,

Türkiye’de iktidarların her zaman dış etkilere açık olduğunu belirten Pekin bu dönemde dış etkilere çok daha açık olunduğunu belirterek “Türkiye Ankara’dan yönetilmiyor” dedi.

“ABD ERDOĞAN SONRASINI PLANLIYOR”

ABD’de yayınlanan RAND raporuna dikkat çeken İsmail Hakkı Pekin ABD’nin Erdoğan sonrası Türk siyasetini dizayn etme çabası içerisinde olduğunu ve bu raporların “sızdırılmasının” da bilinçli olduğunu belirtti.

İsmail Hakkı Pekin RAND Raporunda üzerinde özel olarak durulan ve “anahtar isim” olarak nitelenen Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın ABD’ye yakın görüşleri benimsediğini ifade ederek,Akar’ın “ABD’nin işine geldiğini” ifade etti.

KANAL SİZ’de yayınlanan programın tamamı aşağıdaki videoda:

 

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

GÜNDEM

İBB’DEN BAKANLIĞA “METRO TEPKİSİ”

Yayınlanma Tarihi:

on

Cumhurbaşkanlığı 2022 yatırım programına alınmayan metro projesiyle ilgili açıklama yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, ‘Dökümanlarda eksiklik olduğunu’ belirtti. İBB’den jet hızı ile yanıt geldi…

İBB ise ‘12.03.2021’de gönderdiğimiz ön fizibilite ve proje onay talep yazımıza tam 311 gün sonra yanıt verebilmeniz gerçekten takdire şayan. İlgili hattın tüm projeleri hazır, yeter ki İstanbulluları cezalandırma ve ayrımcılık politikasından vazgeçin’ ifadeleriyle tepki gösterdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Sefaköy-Beylikdüzü metro hattı, Cumhurbaşkanlığı 2022 yatırım programına alınmamıştı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’nden konuyla ilgili İBB’ye yanıt verildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü, sosyal medya hesabından İBB’nin “Onaylamıyorlar” dediği Beylikdüzü-Sefaköy Metrosu için yapması gerekenleri paylaştı.

Paylaşımda, “Sondaja Dayalı Zemin Etüt Raporu, Jeolojik Plan ve Kesit Kesin Projeleri, Deprem Etüt Raporu, Mimari Kesin Projeler, Kazı-Destek Sistemleri ve Diğer Teknik Projelerin Hazırlanması” istendi. Müdürlükten ayrıca, “İBB İş yapmak istiyorsa; Genel Müdürlüğümüz tarafından onaylanıp Cumhurbaşkanlığımızca yatırım programına alınmış, ihalesi 4 yıl önce yapılmış, aynı hatta paralel Mahmutbey – Esenyurt hattında çalışmalara başlamasının önünde hiçbir engel yok” denildi.

İBB’den söz konusu paylaşım alıntılanarak, “12 Mart 2021’de gönderdiğimiz ön fizibilite ve proje onay talep yazımıza tam 311 gün sonra yanıt verebilmeniz gerçekten takdire şayan” tepkisi geldi.

İlgili hattın tüm projelerinin hazır olduğu belirtilen paylaşımda, “Yeter ki İstanbulluları cezalandırma ve ayrımcılık politikasından vazgeçin” ifadeleri yer buldu.

Okumaya Devam Et

GÜNDEM

KAHRAMANMARAŞ’TA PETROL BORU HATTINDA PATLAMA MEYDANA GELDİ

Yayınlanma Tarihi:

on

Edinilen bilgiye göre, Pazarcık ilçesi Narlı mevkiinden geçen petrol boru hattında henüz bilinmeyen bir nedenle patlama meydana geldi. Patlama sonrası yangın çıkarken, olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. Ekiplerin bölgede çalışmaları devam ediyor.

VALİ:”PATLAMANIN NEDENİ HENÜZ BELLİ DEĞİL”

Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun da yangının patlama neticesinde meydana geldiğini söyledi. Patlamanın nedeninin araştırıldığını anlatan Coşkun, şunları söyledi:

“Patlamanın nedeni henüz belli değil. Petrol akımı kesildi. Yangına müdahale sürüyor. Yangının etkisi de azalmaya başladı. Boruda petrol olduğu için yangın kontrollü şekilde sürüyor. Şu an için yerleşim yerleriyle ilgili bir risk yok ve çok şükür can kaybı da yok. İnşallah ekiplerimiz kısa sürede yangını söndürecek. Bununla ilgili çalışmalarımız sürüyor.”

BELEDİYE BAŞKANINDCAN İLK AÇIKLAMA

Pazarcık Belediye Başkanı İbrahim Yılmazcan duruma hakim olunduğunu ancak yangının sabaha kadar devam etme ihtimalinin bulunduğunu, ikametlere sıçramaması için tedbir alma yönünde çalışmalar yaptıklarını ifade etti

BOTAŞ: “PETROL AKIŞI DURDURULDU

Yangına ilişkin açıklama yapan BOTAŞ “Petrol akışı derhal durdurularak, teknik emniyet tedbirleri kapsamında olay yerine en yakın hat vanaları kapatılmıştır” bilgisini verdi.

Okumaya Devam Et

GÜNDEM

HAKAN ATİLLA CEZAEVİ GÜNLERİNİ KİTAP YAPTI: “ZARRAB NASIL GEÇER NOT ALDI,BİLMİYORUM”

Yayınlanma Tarihi:

on

‘İran’a yönelik yaptırımları delmek’ suçuyla ABD’de tutuklanan ve 28 ay hapis yatan Hakan Atilla, cezaevi günlerini “Amerika Atilla’ya Karşı” isimli kitabında kaleme aldı. Atilla’nın kitabın bir bölümünde ‘Zarrab nasıl geçer not aldı, bilmiyorum, başka bir gerekçe varsa da benim bilgim yok… ‘ ifadeleri dikkat çekti.

Halkbank Genel Müdür Yardımcılığı görevini yaparken ‘İran’a yönelik yaptırımları delmek’ suçuyla ABD’de tutuklanan Hakan Atilla, 28 ay cezaevinde kalmıştı.

Atilla, New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi tarafından Mayıs 2018’de 32 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Halktv’den Özlem Gürses, eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’nın “Amerika Atilla’ya Karşı” adlı kitabından ayrıntıları kaleme aldı.

‘ZARRAB NASIL GEÇER NOT ALDI, BİLMİYORUM’

Kitapta ABD’de İran’a yönelik yaptırımların delinmesi sürecinde rol oynadığı gerekçesiyle yargılanan bir diğer isim olan Reza Zarrab’la ilgili olarak, “Zarrab nasıl geçer not aldı, bilmiyorum, başka bir gerekçe varsa da benim bilgim yok… “  ifadeleri kullanıldı.

Gürses kitaptan şu bölümleri aktardı:

‘DEVLETİN DE BENİ ALMAYA YA GÖNLÜ YA DA GÜCÜ YOK…’

“New York’a yeni atanan konsolos ziyaretime geldi, ‘eve dönmek dışında bir isteğim yok ama devletin de beni almaya ya gönlü ya da gücü yok…

‘FİKİRLER YERİNE KİŞİLERLE UĞRAŞMAYI SEVEN TİPLER UZAKLAŞTIRILMADIĞI SÜRECE…’

Yıllar içinde Türkçe konuşmayı bilmeyen, meramını anlatacak kelime hazinesi olmayan, dünyadan, ilimden, irfandan, habersiz onlarca Genel Müdür, CEO, Başkan tanıdım. Bazılarıyla doğrudan veya dolaylı çalışmak zorunda kaldım. Hepsinin ortak özelliği sırtlarını dayadıkları siyasi parti, siyasetçi veya işadamının onları taşıdığı gerçeğini gizleyerek sanki başarılı kişilermiş gibi davranmaya çalışıp komik duruma düşmeleri idi. Bazıları hâlâ önemli makamları değersiz varlıklarıyla işgal ediyorlar. Vizyonsuzlukları, küçük hesapları, fikirler yerine kişilerle uğraşmayı seven bu tipler uzaklaştırılmadığı sürece ekonominin düzeleceğini beklemek hayalden öte değil.

‘SORUMLULAR DÜNYANIN HER YERİNDE…’

Devletin en önemli kurumlarının başındaki yöneticileri sadece sempatizan oldukları için değil gerçekten vizyon sahibi, gelişmeleri ve yönelimleri idrak edebilen, katma değer yaratacak kişilerden ve tabii mümkünse kullanılabilecek derecede önemli zafiyeti olmayan kişilerden seçmek gerekiyor. Uçkur veya servet düşkünü tiplerin önemli mevkilerden uzak tutulması zorunlu, aksi halde yarattıkları ahlaki bozulma bir yana devletin çalışmasını ve güvenliğini de tehlikeye atabiliyor…

“Sorumlular dünyanın her yerinde: Devlet, hükümet adına yetkisini kötüye kullananlar ve onlara müsamaha gösterenler. Gücü elinde tutana duyulan o vıcık vıcık, sahte ve seviyeden yoksun hayranlık, yanlışlara yanlış diyebilme cesaretini göstermesine ya da doğru karar vermesine engel oluyor insanların.”

‘BENİ ORTAK ETMEYE ÇALIŞTILAR’

Özlem Gürses şöyle devam etti:

“Atilla’nın 28 aylık karanlık bir tünel olarak tanımladığı dönem, Londra üzerinden ABD’ye bono satışı için gittiği seyahatle başlıyor.

ABD’ye girdiğinde tutuklanmayan Atilla, ülkeye döneceği gün JFK Havalimanında 2 FBI ajanı tarafından sorguya alınıyor ve tutuklanarak Manhattan’daki meşhur MCC hapishanesine götürülüyor.

Havalimanındaki işlem sırasında bu iki ajan “elimizde Türkiye’den servis edilmiş telefon kayıtları var” diyerek Hakan Atilla’nın Reza Zarrab’la ilişkisi nedeniyle, banka sahtekarlığı ve uluslararası yaptırımların ihlali gerekçesiyle yargıç önüne çıkacağını söylüyor.

Atilla o anda da, bugün de hala, bu işlemlerin hiç biri ile ilgisi olmadığını söylüyor.

“Reza Zarrab’la iş konuştuğum için, adamın daha sonra hiçbir ilgim ve bilgim olmayan eylemlerine beni ortak etmeye çalıştılar…” diye yazıyor.

REZA İLE NASIL TANIŞMIŞ ?

Zarrab aslında 2009 yılından itibaren Halkbank’ın müşterisi imiş, ama İran’la altın ticareti konusunda 2011 yılında bir talepte bulunmuş, Atilla’dan veto yemiş… Neden sonra banka yönetimi onay vermiş ve süreç böyle başlamış.

Kitaptaki şu cümle önemli : “Zarrab nasıl geçer not aldı, bilmiyorum, başka bir gerekçe varsa da benim bilgim yok… “

ALİ BABACAN DA KİTAPTA…

Hakan Atilla, davanın Amerika ayağındaki kilit isim Amerikan Hazine Bakanlığı Terör ve Mali İstihbarattan sorumlu müsteşarı David Cohen’in enteresan ilişkilerine dikkat çekiyor. ( Bu arada David Cohen CIA ikinci başkanlığına kadar terfi etti )

Cohen’in 17-25 Aralık olayları yaşandığında İstanbul’da olduğunu, Halkbank Genel Müdürü Süleyman Arslan ile planlanmış bir görüşmesi bulunduğunu yazıyor. Ama Cohen bu görüşmeyi iptal edip, aynı gün Türkiye’den ayrılmış…

Oysa Cohen, daha önce dönemin bakanı Ali Babacan’ın da talebi ile Halkbank Genel Müdürü Süleyman Arslan ile ABD’de görüşmüş ve altın meselesi konusunda bilgi almış. Süleyman Arslan’a ABD’deki İran ambargosu yaptırımlarının altını içermediğini söylemiş, ama yakın bir tarihte dahil edileceğini hatırlatmış.

‘EĞER KURUMLAR GÖREVİNİ YAPSAYDI…’

Atilla 2008 yılından itibaren Zarrab’ın Kapalıçarşı ve bazı özel bankalar üzerinden bu işlemleri yaptığını hatırlatıyor ve diyor ki “bu işleri yapanlar hakkında bir işlem yapılsa ve tüm bankalar uyarılmış olsa, hiçbiri kapıdan bile giremeyecekken, tam tersi ilgili kurumlar inceleme ve bilgiler gizlenmiş bankalardan… eğer ilgili kurumlar görevini yapmış olsaydı, bugün Reza Zarrab’ın ülkenin itibarını zedelemeye çalışması mümkün olmazdı… ”

Özlem Gürses, köşe yazısında kitapla ilgili şu değerlendirmeyi de yaptı:

‘BİRİLERİ HALKBANK DAVASI’NDA ATİLLA’YI ‘GÜNAH KEÇİSİ’ Mİ YAPMAK İSTEDİ?’

İnsan okurken merak ediyor :

Birileri Halkbank Davası’nda Atilla’yı ‘günah keçisi’ mi yapmak istedi?

FBI ajanının ‘Türkiye’den telefon kayıtları servis edildi’ dediği kayıtları gönderen kim?

Atilla’yı bono satışı için ABD’ye gönderen banka yönetimi bu dosyayı bilmiyor olabilir mi?

Reza Zarrab ilk ifadesinde Atilla’nın olaylarla bir ilgisi olmadığını söylemişken, mahkeme süreçlerinde neden ifadesini değiştirdi?”

Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: