Sosyal Medya Hesaplarımız

GÜNDEM

İŞTE AZERBAYCAN’DAKİ İSRAİL SİLAH LOBİSİ

Yayınlanma Tarihi:

on

Azerbaycan ile Ermenistan arasında başlayan çatışmalar sonrasında en fazla merak edilen konulardan bir tanesi Rusya’nın denklemin neresinde yer alacağı konusuydu. Ancak çatışmaların başlaması ile birlikte İsrail’in Azerbaycan’a verdiği destek akıllara soru işaretleri getirdi.

Normal dönemde Azerbaycan ile ilişkileri çok da iyi olmayan hatta zaman zaman gerilen ikili ilişkilere sahip İsrail‘in çatışmalar esnasında Azerbaycan’a destek vermesi “İsrail neden Azerbaycan’a destek verdi?” sorusunun sorulmasına da yol açmıştı.

Ancak İsrail‘in Azerbaycan‘a verdiği bu desteğin arkasında Azerbaycan’da çok güçlü şekilde lobi faaliyetleri yapan ve Azerbaycan‘a yüz milyonlarca dolarlık silah satış anlaşması imzalayan İsrail silah lobisi bulunmakta.

Ermenistan ile Azerbaycan’ın çatışmaya başlamasının hemen ardından İsrail‘in en önemli gazetelerinden Haaretz’in okuyucularına duyurduğuna göre İsrail’in Azerbaycan büyükelçisi Azerbaycan’a yeni silah satışı imkanlarının görüşülmesi ve değerlendirilmesi konusunda görüşülmek üzere İsrail’e çağrıldı.

BARIŞ ZAMANINDA AZERBAYCAN’A 825 MİLYON DOLARLIK SİLAH SATIŞI

Azerbaycan ordusunun en önemli silah tedarikçilerinden birisi konumunda olan İsrail’in, Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsüne (SIPRI) verilerine göre 2006-2019 yılları arasında Azerbaycan’a 825 milyon Dolarlık silah sağladığı görülmekte.Bu silahlar arasında  insansız hava aracından,karadan havaya füze sistemleri, mühimmat ve teçhizattan, tanksavar füzelerine kadar çok önemli silahlar bulunmakta.

Öte yandan Azerbaycan bu silahları İsrail’den alırken İsrail’e petrol ihraç ediyor.

SİLAH BARONLARI HER İKİ TARAFTAN PARA KAZANIYOR

Öte yandan Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsüne (SIPRI) verileri son yıllarda Ermenistan’ın silahlanma konusunda harcadığı bütçede de ciddi bir artış yaşandığını, böylece Azerbaycan-Ermenistan arasındaki gerilim ve çatışmaların asıl kazananının küresel silah devleri olduğunu ortaya koyuyor.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsüne (SIPRI) verilerine göre  Ermenistan da 2010-14 dönemiyle 2015-19 dönemi arasında silah ithalatını yüzde 415 oranında arttırdı. Ermenistan’ın temel silah sağlayıcısı Rusya. Rusya, 2015-19 döneminde Ermenistan’ın silah ithalatının yüzde 94’ünü karşıladı.

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

GÜNDEM

HATAY’DA ELE GEÇİRİLEN CANLI BOMBANIN FOTOĞRAFI ORTAYA ÇIKTI

Yayınlanma Tarihi:

on

Hatay’da bu gece yaşanan çatışma ve patlamalar sonrasında güvenlik güçleri ile teröristler arasında İskenderun Çarşı mevkiinde yaşanan son çatışma sonrasında 2. canlı bomba sağ olarak ele geçirilmişti.

Sağ olarak ele geçirilen canlı bombanın fotoğrafını Cumhuriyet Gazetesi Hatay Temsilcisi Tuba Alvanoğlu yayınladı.

İşte kimlik bilgileri henüz tespit edilemeyen o teröristin Tuba Alvanoğlu’nun şahsi Facebook hesabından yayınlanan fotoğrafı.

Öte yandan bölgeden Haber Alternatif’e ulaşan fotoğraflarda çatışma ve patlama esnasında polis araçlarının da ciddi hasar aldığı görülüyor…

İşte teröristler ile yaşanan çatışmada adeta “Hedef” haline gelen olan o polis aracı:

Öte yandan Hatay Valisi Rahmi Doğan yaptığı açıklamada, “Bugün itibarıyla Amanoslar’da PKK terör örgütü imha edilmiştir ve herhangi bir PKK terör örgütü birimi de kalmamıştır” dedi.

Okumaya Devam Et

GÜNDEM

SAĞLIK ESKİ BAKANI OSMAN DURMUŞ HAYATINI KAYBETTİ

Yayınlanma Tarihi:

on

Geçirdiği beyin kanaması nedeniyle kaldırıldığı hastanede tedavi gören eski Sağlık Bakanlarından Osman Durmuş, 73 yaşında hayatını kaybetti.

Ayrıntılar az sonra…

OSMAN DURMUŞ KİMDİR?

DSP-MHP-ANAP Koalisyon Hükümeti’nde Sağlık Bakanı olan Durmuş, 5 Ağustos 1947’de Çankırı’da doğdu.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan Osman Durmuş, aynı fakültenin Anatomi Ana Bilim Dalı’nda uzmanlık eğitimi yaptı ve Ankara Hastanesinde Genel Cerrahi İhtisası’nı tamamladı.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi olarak görev yapan Durmuş, 1990’da doçent, 2003 yılında profesör oldu. Ulusal ve uluslararası yayınlarda yaklaşık 60 makalesi yayımlanan Durmuş, MHP’den Kırıkkale Milletvekilliği yaptı.

57’nci Hükümet’te Sağlık Bakanlığı görevini yürüten Osman Durmuş, evli ve 3 çocuk babasıydı.

Okumaya Devam Et

GÜNDEM

HATAY’DA ÇATIŞMA YAŞANDI,2.CANLI BOMBA SAĞ OLARAK ELE GEÇİRİLDİ

Yayınlanma Tarihi:

on

Hatay’da yaşanan patlamanın ardından devam eden operasyonda teröristler ile çatışma yaşandı…

Hatay Söz Gazetesi yazarı Murat Mutlu’nun bildirdiğine göre emniyet güçlerinin takip ettiği teröristler ile polis arasında İskenderun Çarşı’da çatışma başladı.

Yine İskenderun’da gazetecilik yapan Neşet Alkan ise evinin önünde gerçekleşen çatışmada 1 polis memurunun hafif şekilde yaralandığı bilgisini aktardı.

Çatışma sonucunda 2. canlı bomba sağ olarak ele geçirildi.

Öte yandan Hatay bazı yerel kaynaklar teröristlerden birisinin öldürüldüğü bilgisini verirken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 2 teröristin de sağ olarak ele geçirildiğini açıkladı.

Teröristlere ait olan aracın da ele geçirildiği belirtildi.

İşte Haber Alternatif’e ulaşan o aracın görüntüsü:

 

Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: