Sosyal Medya Hesaplarımız

GÜNDEM

“KRİTİK” FETÖ FİRARİSİNE OPERASYON

Yayınlanma Tarihi:

on

Bank Asya’nın kurucularından ve FETÖ’nün Türkiye’deki en etkin isimlerinden olan Kamil Yavuz M. Ankara Emniyeti tarafından gerçekleştirilen bir operasyon ile göz altına alındı.

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında firar eden Kamil Yavuz M.,Ankara Emniyeti tarafından düzenlenen operasyonda Çankaya’da bir evde yakalanırken, sahte bir kimlik taşıdığı da ortaya çıktı.

Hakkındaki araştırmalarda FETÖ’nün Türkiye’deki “Himmet ağının” en önemli isimlerinden birisi olduğu ve ByLock kullandığı tespit edilen Kamil Yavuz M.’nin yakalanmasına giden süreci ise İzmir2de bir FETÖ şüphelisinin itirafları hızlandırdı.

Bu FETÖ itirafçısının Kamil Yavuz M. hakkında “FETÖ’nün himmet paralarını legal hale getiren kişidir” şeklinde beyanda bulunduğu ve Kamil Yavuz M. hakkında İstanbul Ağır Ceza Mahkemesince verilmiş arama kaydı olduğu öğrenildi.

Öte yandan halen örgütün finans ağını yöneten isimlerden birisi olan Kamil Yavuz M.’nin yakalanmamak için sık sık adres ve kimlik değiştirdiği öğrenildi.

YAKALANMAMAK İÇİN TAKTİK GELİŞTİRMİŞLER

MİT ve Ankara Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin ortaklaşa çalışmasında FETÖ’nün “mahrem imamları”nın saklandığı gaybubet evi belirlendi. Ankara’nın Yenimahalle ilçesindeki hücre evine yapılan baskında, örgütün üst düzey emniyet mahrem imamı oldukları belirlenen 4 kişi yakalandı.

Şüphelilerden 3’ünün örgütün kriptolu haberleşme ağı ByLock kullandıkları belirlendi. Mahrem imamların yakalanmamak ve fark edilmemek için eve giriş çıkış saatlerini sürekli değiştirdikleri, binaya giriş yapmadan önce çevrede tur attıkları belirlendi.

Evlerin uzun zamandır kullanılmadığı izlenimini vermek için kapılarının dış kısmına eski tarihli faturalar bıraktıkları belirlenen mahrem imamların, pandemi sürecinin zorunluluğu olan maskeyi, kendileri için bir gizlenme aracı olarak kullandıkları ve buna benzer bir dizi önlemler aldıkları ortaya çıktı. Adreste yapılan aramalarda, 155 Euro, 200 dolar, 9 gram altın ve iki çeyrek altın ile çok sayıda dijital malzeme, örgütsel döküman ve sahte kimlikler ele geçirildi.

JANDARMADAKİ MAHREM YAPILANMA

Öte yandan MİT, Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele ile Siber Suçlarla Mücadele Dairesi başkanlıklarınca, FETÖ’nün deşifresine yönelik çalışmalar sonucunda, örgütün Jandarma Genel Komutanlığı’ndaki “mahrem hizmetler yapılanması”nda görevli 29’u aktif kamu çalışanı, 89 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, 37 ilde düzenlenen operasyonlarda gözaltı kararı verilen 89 kişiden 60’ı yakalandı.

 

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

GÜNDEM

VAKA SAYISINDA REKOR BİR KEZ DAHA KIRILDI

Yayınlanma Tarihi:

on

Sağlık Bakanlığı günlük koronavirüs tablosu ve verilere göre bugün kaydedilen vaka sayısı bir kez daha rekor kırdı…Bugün 31 bin 219 olarak açıklanan vaka sayısı pandemi sürecindeki en yüksek günlük vaka sayısı olarak kayıtlara geçti…

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı günlük koronavirüs tablosuna göre Türkiye’de son 24 saatte saptanan koronavirüs vaka sayısı 31 bin 219 oldu.

Bakanlık bugün 188 kişinin Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdiğini açıkladı.Tabloya göre bugünkü yeni hasta sayısı 6 bin 514 oldu.

Sağlık Bakanlığı‘nın verilerine göre salgının başından beri Türkiye’de yaşamını yitirenlerin sayısı 13 bin 746’ya, toplam hasta sayısı 500 bin 865’e yükseldi.

Bakanlık ağır hasta sayısını 5 bin 190 olarak açıkladı.

Okumaya Devam Et

GÜNDEM

ERDOĞAN YENİ KISITLAMALARI AÇIKLADI

Yayınlanma Tarihi:

on

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün yapılan kabine toplantısının ardından merakla beklenen koronavirüs önlemleri çerçevesindeki yeni kısıtlamaları açıkladı…

İşte Erdoğan‘ın yeni kısıtlamaları açıkladığı konuşmasından ön plana çıkan satır başlıkları:

– Vaka sayılarının 30 bine dayanmış olması hepimizin çok daha dikkatli ve sabırlı davranması gerektiğini gösteriyor.

– Salgının olumsuz etkisini azaltmak için insan hareketliliğini en aza indirmeyi amaçlayan bu tür tedbirler dışına bir çare bulunmuyor. Öncelikle TMM diye ifade ettiğimiz temizlik, maske, mesafe kurallarına en sıkı şekilde riayet etmelerini istiyoruz. Salgın tedbirlerine de harfiyen uymasını bekliyoruz. Vatandaşlarımızdan salgın tehdit olmaktan çıkana kadar kalabalığa karışmamalarını, evde bile dikkatli davranmalarını istiyoruz.

– Mevsim itibariyle soğuk algınlığı ve gribin de artması sağlık sistemimizdeki yükü ağırlaştırmıştır. Sağlık çalışanlarımızın gayretine en büyük teşekkürümüz, onların yükünü artırmamak olacaktır.

– 83 milyon hep birlikte seferberlik ruhuyla hareket etmemiz gerekiyor. Sağlık çalışanlarımızın gayretlerini değersizleştirmek için yapılan spekülasyonlara karşı dikkatli olmalıyız.

– İlk etapta 50 milyon dozluk bir anlaşma yapmış bulunuyoruz. Vatandaşlarımız ücret ödemeden aşıya erişebilecek. Önümüzdeki günlerden itibaren aşının uygulaması yapılacak

– Hafta içi her gün gece saat 21:00 ile sabah 05:00 arasında genel sokağa çıkma sınırlaması uygulanacaktır. Bu kısıtlama hafta sonları cuma akşamı 21:00’den pazartesi sabahı 05:00’e kadar kesintisiz devam edecektir. Yani cumartesi-pazar artık evlerimizdeyiz.

– Cenaze namazları 30 kişi ile kılınacak.

–  Üretim,tedarik,lojistik,sağlık,tarım,orman gibi genelgede yer alacak sektörler bu kapsamın dışındadır. Market,kasap gibi işletmeler ile eve paket servisi verecek yerler hafta sonu kısıtlamasının dışındadır.

– Ana sınıfı ve benzeri eğitim kurumlarının faaliyetlerine ara verilecektir.

– Cenaze namazları, yakınları dahil en fazla 30 kişiyle kılınacak, nikahlar da bu sayıyı geçemeyecektir

– Alışveriş merkezlerine girişte HES kodu uygulamasına geçilecektir 

– Kalabalık caddeler ile meydanlara girebilecek kişi sayısı, Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile sınırlanabilecektir

– Evlerde gün, mevlit, taziye, yılbaşı kutlaması gibi etkinlikler yapılmayacaktır.

– Hamam, sauna, spor salonları faaliyetlerine ara verilecektir.

– Evlerde mevlit, yılbaşı kutlaması gibi insanların bir araya gelecekleri etkinlikler yapılamayacaktır

– Daha önceki genelgelerde belirtilen istisnalar hariç, 65 yaş üstü ve 20 yaş altı, toplu taşıma araçlarını kullanamayacak.

– Koronavirüs tedbirleri, İçişleri Bakanlığı genelgesiyle düzenlenecek ve salı gününden itibaren uygulanacak.

Okumaya Devam Et

GÜNDEM

ABD’Lİ İLAÇ DEVİNDEN YENİ KORONA AŞISI İÇİN İZİN BAŞVURUSU

Yayınlanma Tarihi:

on

Amerikalı ilaç devi MODERNA, geliştirdiği Covid-19 aşısı için ABD makamlarına acil izin belgesi alabilmek adına başvuruda bulundu.

ABD‘li ilaç şirketi Moderna, geliştirdiği koronavirüs aşı adayı için ABD Gıda ve İlaç Dairesi’ne (FDA) acil kullanım başvurusunda bulunduğu duyuruldu. Şirket aşı adayının koşullu onayı için Avrupa İlaç Kurumu’na da başvuruda bulunacağını açıkladı.

Moderna aşı adayının Faz 3 çalışmalarının ilk sonuçlarına göre etkililik oranının yüzde 94,1 olduğu duyurdu. Şirketin yaptığı açıklamada aşı adayının ağır Covid-19’a karşı etkililiğininse yüzde 100 olduğu kaydedildi.

Şirket Faz 3 çalışmalarının sonuçlarının hakemli bilimsel yayınlara sunulacağını söyledi.

Şirketin yaptığı basın açıklamasına göre Faz 3 çalışmalarının ilk sonuçlarına göre araştırmaya katılan 30 bin kişiden 196’sının koronavirüse yakalandı, bunlardan 185’i plasebo verilen katılımcılar olurken 11’i aşı adayı mRNA-1273’ün verildiği kişiler oldu. Şirket virüse yakalanıp hastalığı ağır geçiren katılımcı sayısının 30 olduğunu, bunların tamamının plasebo verilen kişiler olduğunu açıkladı.

Şirketin açıklamasına göre aşı adayının etkililiği yaş, ırk, etnisite ve cinsiyet gruplarında tutarlılık gösterdi.

Şirket aşı adayının güvenlik datası incelemesi, henüz ciddi bir güvenlik endişesi saptanmadığını savundu.

İlk analize göre en çok görülen yan etkilerin enjeksiyon bölgesinde ağrı, bitkinlik, kas ve eklem ağrıları, başağrısı, ciltte kızarıklık gibi etkiler olduğu ve yan etkilerin sıklığının ve şiddetinin ikinci dozdan sonra arttığı kaydedildi.,

ABD’li ilaç tekeli Pfizer ile Almanya merkezli biyoteknoloji şirketi BioNTech SE de geliştirdiği aşı adayına acil kullanım ruhsatı için FDA’ya başvurmuştu.

FDA, Pfizer’in verilerini incelemek için 10 Aralık’ta, Moderna’nınkileri incelemek için 17 Aralık’ta biraraya gelecek.

Her iki aşı adayı da mRNA teknolojisine dayanıyor.

 

Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: