Sosyal Medya Hesaplarımız

DIŞ BASIN

KUDÜS İÇİN TÜRKİYE’DEKİ İSLAMİ STK’LARA ON MİLYONLARCA DOLAR FON AKITILMIŞ!

Yayınlanma Tarihi:

on

HABER ALTERNATİF/DIŞ HABERLER

İsrail hükümetine yakınlığı ile bilinen ISRAEL HAYOM haber sitesi Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’daki ibadet edilme kurallarını ve “statükoyu” belirleyen Kudüs İslam Vakıf Konseyi’ne Suudi Arabistanlı temsilcilerin dahil edilme girişimleri olduğunu iddia etti.

Sitenin haberine göre geçtiğimiz Aralık ayından beri Amerika ve İsrail’in ara buluculuğunda gerçekleştirilen çalışmalar ile vakfa Suudi temsilcilerin de dahil edilmesine yönelik çalışmalar devam ediyor.

Suudi Arabistan’da ABD’ye yakın Prens Salman’ın ABD desteği ile ülkeyi fiilen yönetmeye başlamasının ardından İsrail ve ABD’nin geçtiğimiz aylarda duyurduğu ve Kudüs’ü İsrail Başkenti ilan eden Büyük Barış adı verilen anlaşma esnasında da alt düzeydeki diplomatlar vasıtası ile girişimlerin sürdüğü belirtildi.

TÜRKİYE DURUMA MÜDAHİL OLDU

Oluşan bu yeni duruma İslam Vakıf Konseyi içerisinde özel statüye sahip olan Ürdün’ün itiraz ettiği ve Amman’ın da bu itiraza destek vererek şiddetle karşı çıktığını ifade eden ISRAEL HAYOM’un üst düzey Suudi kaynakları burada duruma Türkiye’nin müdahil olarak Doğu Kudüs ve Mescid-i Aksa’daki yoğun müdahalesi ile Amman’ın tutumunun değiştiğini belirttiler.

Filistinli temsilcilerin vakfa kabulü için Oslo’da yoğun çaba gösterilmesinin ardından Ürdün’ün itirazına rağmen Filistinli yetkililerin önce vakfa katıldığını belirten ISRAEL HAYOM, sonrasında ise Filistinli yetkililerin İslamcı-Türk kar amacı gütmeyen kuruluşlara (İslamcı STK’lara)  devredilen on milyonlarca dolarlık projelere fon sağlayarak, Türk hükümetinin kutsal alan olarak tanımlanan Kudüs’teki Mescid-i Aksa Bölgesi ve Merhamet Kapısı’nın olduğu alanlarda varlık göstermesi için kapıyı açtığını belirtti…

Haber bu fonların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandığını vurguluyor..

Ancak bu on milyonlarca dolarlık fonların Türkiye’den hangi İslami STK’lara aktarıldığına dair bir bilgi bulunmuyor…

ÜRDÜN VE SUUDİ ARABİSTAN RAHATSIZ

Haberde Mescid’i Aksa etrafında Filistinli yetkililerin mali desteği ve siyasi himayesi ile çalışmalarını devam ettiren Türkiye’nin bir müddet daha bu şekilde sürdürmesi halinde vakıf içerisindeki imtiyazlı konumunu yitireceğinden endişelenen Ürdün’ün ve bölgedeki etki alanı mücadelesinde Türkiye ile güç savaşı içerisinde olan Suudi Arabistan’ın gelinen son durumdan ciddi biçimde rahatsız olduğu ifade ediliyor.

Haberin kaynaklarından birisi olan Arap diplomat “Suudi Arabistan’ın Erdoğan’ı engellemek için paraya ve siyasi desteğe ihtiyacı var ve siyasal olarak bu bölgede etkin olmak isteyen İsrail ve ABD kendisini destekliyor” derken siyasal çıkarlarının uyuştuğu Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden de destek alması muhtemel gözüken Suudi Arabistan-İsrail-ABD ittifakının istediğini alıp alamayacağı hakkında işse şimdiden bir şey söylemenin çok zor olduğunu belirtti.

KUDÜS İSLAMİ VAKIFLAR KONSEYİ’NİN (İDARESİ) ÖNEMİ NEDİR?

Mescid-i Aksa ve Kudüs’teki vakıflar, İsrail ile Ürdün arasında 26 Ekim 1994’te imzalanan barış antlaşmasına göre, Ürdün Vakıflar, İslami İşler ve Mukaddesat Bakanlığına bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin himayesinde bulunuyor.

 

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

DIŞ BASIN

DİE WELT GAZETESİ’NDEN FLAŞ ERDOĞAN İDDİASI

Yayınlanma Tarihi:

on

Almanya’da yayımlanan Die Welt gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir Yunan gemisinin batırılmasını istediğini öne sürdü. Gazete bu isteğin komutanlar tarafından kabul edilmediğini iddia etti.

Euronews’in haberine göre Alman gazetesi Die Welt’te yayımlanan ‘Erdoğan’ın hesaplanmış savaşı’ başlıklı makalede, Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilime değinildi. Gazete, ‘Eğer Erdoğan’a kalsaydı Türkiye bir Yunan gemisini çok zaman önce batırmıştı’ iddiasını ortaya attı.

Alman gazetenin askeri kaynaklara dayandırdığı haberinde, Erdoğan’ın, birkaç gün önce Türk generallerinden bir Yunan gemisini batırmalarını fakat kimsenin zarar görmeyeceğinden emin olunmasını istediğini aktardı.

Haberde, Türk askeri yetkililerin bu isteği reddettiğinde ise bu sefer başka bir kişinin Yunan askeri uçağını vurmayı önerdiği iddia edildi.

Makalede, vurulacak uçağın pilotunun ise fırlatma koltuğunu kullanarak kurtulabileceğinin söylendiği fakat bu isteğin de generaller tarafından kabul edilmediği ileri sürüldü.

İDDİANIN  ZAMANLAMASI MANİDAR…

Alman Die Welt Gazetesi’nin haberinin dün Reuters’in verdiği AB’nin Doğu Ak’deniz’de Türkiye’yi tehdit edecek cpolitikalar geliştireceği haberlerinin ardından verilmesi ise ilginç bir zamanlama oluşturdu.

Reuters dün verdiği haberinde ismini açıklamayan bir AB Komisyonu sözcüsü, diyaloğun sonuç vermemesi halinde ‘havuç-sopa’ yönteminin uygulanacağını belirterek “Sopa (yaptırımlar) kadar, Ankara’nın ciddi bir şekilde diyaloğa girmesini sağlayacak havuçlar da olacak” ifadelerini kullanmıştı.

Sözcü, “Bu havuçlar yeni bir gümrük birliği için ilerleme ve mülteci programı için daha fazla para olabilir” şeklinde konuşmuştu.

Okumaya Devam Et

DIŞ BASIN

ESKİ YUNANİSTAN SAVUNMA BAKANI’NDAN FLAŞ 15 TEMMUZ İDDİASI

Yayınlanma Tarihi:

on

Yunanistan’ın eski Savunma Bakanı Evangelos Apostolakis’ten 15 Temmuz darbe kalkışması ile ilgili çok çarpıcı bir açıklama geldi.Apostolakis 15 Temmuz gecesi Yunanistan’a kaçan darbecileri geri iade etmek istediklerini ama Türk tarafından bir muhatap bulamadıklarını açıkladı. 

Apostolakis ayrıca Yunanistan’ın gerçekleşmeden birkaç saat önce bir darbe planlandığını konusunda Yunanistan Ulusal İstihbarat Teşkilatı (EYP) başkanının Akar’ı uyardığını iddia etti.

Yunanistan’ın en önemli yayın organlarından Mega’ya verdiği röportajda Evangelos Apostolakis 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişiminin hemen ardından helikopter ile Yunanistan’a indikleri anda darbeci subayları Türkiye’ye iade etmek istediklerini belirtti.

Hemen Türkiye ile iletişime geçildiğini ancak Yunanistan makamlarının o esnada kendilerine hiç bir muhatap bulamadıklarını belirten Evangelos Apostolakis,Hulusi Akar’ın darbeci firari FETÖcü subyları Yunanistan’dan istediğinde ise artık çok geç olduğunu çünkü subayların “İlticacı” statüsünü kazandıklarını ve hukuki sürecin işlemeye başladığını belirtti.

Helikopter indiği an Hulusi Akar ile temasa geçmeye çalıştığını ama başaramadığını vurgulayan Evangelos Apostolakis,eğer bu iletişimin sağlanabilmesi halinde her şeyin çok daha sorunuz şekilde çözüleceğini belirtti.

“Erdoğan’ın hareketlerini izliyorduk, onun bir otelde olduğunu biliyorduk ve bir noktada onu alacak bir uçağın olduğunu gördük” şeklinde konuşan Apostolakis,Yunanistan’ın gerekli görüldüğü takdirde Erdoğan’a yardım etmek için helikopter göndermeye hazır olup olmadığını açıklamayı reddetti.

.

 

Okumaya Devam Et

DIŞ BASIN

LİBYA’DA WATİYA HAVAÜSSÜ’NÜ BOMBALAYAN UÇAK BAE’NE AİT ÇIKTI

Yayınlanma Tarihi:

on

Libya’da Türkiye’nin desteklediği Ulusal Mutabakat Hükümeti güçlerince geçtiğimiz ayele geçirilen Watiya Havaüssü’nde Türkiye’nin bir askeri üs kurma çalışmalarına balaması sonrasında dün bu askeri havaalanı uçak saldırısına uğramıştı.

Saldırının gerçekleşmesinden sonraki ilk saatlerde saldırıyı kimin düzenlediği tam olarak belli olmamış,bu konuya bir açıklama gelmemişti.

Ancak Hafter güçlerine karşı Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin  yürüttüğü ÖFKE VOLKANI OPERASYONU’nun sözcüsüolan Abdulmalik el-Medeni saldırıya ilişkin detaylı bilgiler verdi.

Abdulmelik el-Medeni saldırının Birleşik Arap Emirliği’nden havalanan ve yine Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait Mirage-2000-9 model bir uçak tarafından gerçekleştirildiği bilgisini verdi.

El-Medeni’nin bu açıklamaları sonrasında BAE’nden ise henüz bir karşı açıklama yahut yalanlama gelmedi.

 

Okumaya Devam Et

Popüler

%d blogcu bunu beğendi: