KÜRESEL SİSTEM MESAJ VERİYOR: "AKP'NİN ÜZERİNİ ÇİZDİK" - Haber Alternatif
Sosyal Medya Hesaplarımız

ÖZEL HABER

KÜRESEL SİSTEM MESAJ VERİYOR: “AKP’NİN ÜZERİNİ ÇİZDİK”

Yayınlanma Tarihi:

on

Celal Eren ÇELİK

Malumunuz son dönemde Türkiye dolar kuru ile yatıyor,dolar kuru ile kalkıyor.Türk lirası her geçen gün hatta her geçen dakika Dolar ve Euro karşısında değer kaybederken biz belki de iç piyasadaki bu gelişmelere fazlası ile daldığımızda küresel çapta Türkiye’yi ilgilendiren başka kararlara ve bu “Birbirinden bağımsız” gibi gözüken kararların aslında bir bütünsellik içerisinde taşıdığı asıl mesajlara odaklanamıyoruz.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de dolar rekor üzerine rekor kırarken önce İsviçre merkezli küresel dev UBS müşterilerine bir bilgilendirme notu göndererek bundan böyle Türk Lirası hakkında değerlendirme yapmayacağını duyurmuştu.

Dün gece saatlerinde ise yine bir küresel finans devi olan JP Morgan müşterilerine gönderdiği bilgi notunda bundan böyle ALGO İŞLEMLERİNDE Türk Lirası ile alım-satım hizmeti yapmayı durdurduğunu açıkladı.

Peki Türkiye’de Dolar kuru durdurulamaz biçimde yükselirken gerçekleşen bu gelişmeler tesadüfen mi yaşanmakta, yoksa Küresel Sistem bir mesaj mı vermekte?

“Evet efendim bu kadar peşrev yeter” diyoruz ve yazımıza geçiyoruz…

Şimdi efendim bu yazının anlam kazanması için sizlerle öncelikle “Küresel Finans Sisteminin” kalbine yakından bir göz atmamız gerekecek…

Dünya KÜRESEL FİNANS SİSTEMİNİ bir piramit olarak düşünmemiz gerekmekte.

Bu piramidin en altında “Paranın son kullanıcısı” olan insanlar mevcut. Piramidin bir üst basamağında insanlara parayı temin eden bankalar bulunmakta. Bankaların üzerinde ise ülkelerin Merkez Bankaları bulunmakta.

Ama bu “Piramidin” en tepesi İsviçre’de bulunmakta. İsviçre’nin Basel şehrinde bulunan Uluslar arası Ödemeler Bankası (BIS) bu sistemin en tepesindeki kurum.Zaten bu nedenle Dünya Savaşları’nda dahi İsviçre’ye “SALDIRILAMIYOR”

1945’te sona eren 2.Dünya Savaşı sonrası Amerika’da Bretoon Woods Konferansı ile yeniden dizayn edilen Dünya finans sisteminin uluslar arası iki ana kolonu olan IMF ve Dünya Bankası işte İsviçre’de bulunan bu BIS’in iki alt kolu olarak faaliyet göstermektedir…

Küresel finans sisteminin merkezinde ise 10 şirket şunlardır; Barclay’s (İngiltere), Capital Group Companies (ABD), Fidelity Investments (ABD), AXA (Fransa), State Street Corporation (ABD), JP Morgan & Chase (ABD),Legal & General Group (İngiltere), Vanguard Group (ABD), UBS (İsviçre), Merrill Lynch (ABD).

Bu 10 şirket küresel finansal ağın %19.45’ini kontrol ederken, ilk 50 şirket ele alındığında yaklaşık %40’ını kontrol etmektedir.

(Kaynak:Washinton Post: 10 Firms that Rule the World, (07 Nov, 2012)

Yine ABD’li 8 finans şirketi bu küresel finans sisteminin hayati rol oynayan şirketleridir, bunlar ise sekiz dev Amerikan finans şirketi (JP Morgan, Wells Fargo, Bank of America, Citigroup, Goldman Sachs, U.S. Bancorp, Bank of New York Mellon ve Morgan Stanley)

Tüm bu şirketleri ise “BÜYÜK DÖRTLÜ” olarak isimlendirilen 4 şirket kontrol eder…

Bu şirketler Black Rock, State Street, Vanguard ve Fidelity’dir…r

(Not:Bu konuda daha detaylı bilgiler için Prof Dr. Sait Yılmaz’ın “Yeni Başlayanlar İçin Dünyayı Kimler Yönetiyor” başlıklı makale ile yazdığımız KUKLACI:KÜRESEL KONSEYİN EFENDİLERİ isimli kitaplar okunabilir…)

Şimdi bu KÜRESEL FİNANS SİSTEMİ PİRAMİDİ’nin en tepesinde yer alan şirketlerden UBS Türk Lirası hakkında rapor yayınlamayı kestiğini açıklıyor ve uluslararası yatırımcılarına “Ben artık TL ve Türkiye ile ilgili değerlendirme yapmıyorum” diyor.Bunun Türkçe’si “Ben bu ülkeyi şu an gözden çıkarttım,size de yatırım yapmamanızı öneriyorum” şeklindedir.

Bu “Piramidin” zirvesinde yer alan şirketlerden bir başkası olan JP MORGAN ise “TL ile alım-satım  işlemlerini” durduğunu açıklıyor ve müşterilerine bunu duyuruyor. Bu da yine aslında JP Morgan gibi bir devin yine kendisi gibi çokuluslu devasa yatırımcılardan oluşan müşterilerine “Türkiye’ye yatırım yapmayın,yatırımınız varsa da geri çekin” demesi…

Piramidin en tepesindeki şirketlerden birisi olan Morgan Stanley, yayımladığı bir araştırma raporunda Polonya, Güney Afrika ve Türkiye’nin S&P 500’de (borsa endeksi) yaşanabilecek bir düzeltmeden en fazla etkilenecek ülkeler arasında bulunduğunu söyledi.

Öte yandan bu 3 küresel finans kuruluşu ile birlikte KÜRESEL FİNANS SİSTEMİ PİRAMİDİ’nin yan kollarını oluşturan “KREDİ DERECELENDİRME” kuruluşlarına dikkatle bakmak gerekmekte.

Bu kuruluşların en önemlileri ise S&P olarak da bilinen Standart&Poors, Fitch Ratings, Goldman Sachs ve Moody’s’tir.

Bu 4 kuruluşun önemi  yaptıkları değerleme ve derecelendirmeleri ülkelerin sadece ekonomik kriterlerine göre değil seçim sistemi ve zamanları, dış politika gelişmeleri, demokrasinin işleyişi, siyasal partiler, iktidar, muhalefet ilişkileri, liderin durumu, siyasal gündemdeki riskler, koalisyonların yapısı, Merkez Bankası’nın bağımsızlık derecesi ve benzerleri gibi siyasi durumları da göz önüne alarak yapmalarıdır.

4 şirketin ülkelere verdiği “Notlar” küresel yatırımcıların ülkelere yapacağı yatırımlarda en önemli kriterlerden birisi olmakta, bir ülkeye yatırım yapma yahut yapmama veya bir ülkede var olan yatırımların geri çekilmesi kararları çokuluslu şirketler için alınırken incelenen en önemli verilerden bir tanesi bu 4 kurumun değerlendirmeleri olmaktadır.

İşte bu 4 kredi değerlendirme kuruluşundan en önemlilerinden birisi olan Fitch henüz bu ayın başında Türkiye’nin kredi notunu “BB-” olarak teyit etti. Kredi notunun görünümünü ise “negatif” olarak revize etti. Yani dedi ki “Bu ülke kredi verilecek bir ülke değil,yatırım da yapmayın”

Yine bu şirketler içerisinde yer alan Moody’s zaten çoktan Türkiye’nin kredi görünümünü eksiye düşürmüştü yaşanan son ekonomik gelişmeler sonrasında Türkiye için kredi notu görünümünü “Negatif” olarak duyurdu. Moody’s Türkiye için ” Öngörülemez ülke” tanımlamasını yaptı.

Bu 4 şirketten Standart&Poors ise çok değil 6 gün önce Türkiye’nin kredi notu görünümünün ise “durağan”dan “negatif”e çevrildiğini duyurdu. Kredi notumuz ise “BB-” olarak yerlerde süründü…

Ve Goldman Sachhs da Türkiye için büyüme tahminini 2022 yılı için %4’ten %3,5’a düşürdüğünü açıkladı.

Yani “KÜRESEL FİNANS SİSTEMİ” ve bu sistemi kontrol edenler AKP’yi nasıl ki 2001 krizi ile iktidara taşımışlarsa bu kez de AKP’yi çizdiklerini ve AKP’ye “Sırt çevirdiklerini” açık ve net biçimde ilan ediyorlar. Türkiye’de yaşanan ekonomik gelişmeleri bu küresel gelişmeler ile birlikte değerlendirmek durumundayız.

Ancak kimse bu yazıdan “Dış güçlerin operasyonu nedeni ile AKP iktidarı düşüyor” sonucunu çıkartmasın. Zira küresel sermaye her zaman çıkarına bakar. AKP’nin bilinçsiz,liyakatsiz ve ekonomi bilimine taban tabana zıt uygulamaları artık küresel finans odaklarının çıkarlarını da riske etmektedir. Yani aslında “Sebep AKP’nin berbat ekonomik politikaları,sonuç küresel finans sisteminden dışlanmak” olmuştur.

Küresel finans sisteminden dışlanan ve kendisine verilen uluslararası desteği de kaybeden AKP ise tabiri yerindeyse “Başı kesik tavuk” misali saçma sapan fanteziler üzerine kurgulanan yeni “Çıkış yolları” aramaya başlamış, savruldukça dibe batmış,dibe battıkça sertleşerek otoriterleşmiş ve kan kaybını her geçen gün biraz daha fazla yaşamıştır. Bugün gelinen noktada ise AKP kendi çekirdek seçmen tabanını dahi konsolide etmekte güçlük çeker hale gelmiştir.

Ve herşeyden önemlisi AKP iktidara ABD’nin “Ilımlı İslam” projesine uygun kurgulanan bir parti olarak gelmiş ancak bugün ABD için “Ilımlı ve Siyasal İslam” projesinin raf ömrü dolmuştur. Bu nedenle AKP için “Yolu açanlar” bu kez AKP’ye “Yolun sonu görünüyor” demektedirler.

Peki bundan sonra ne olacak ve süreç nasıl işleyecektir zira asıl önemli soru artık budur…

İçinde bulunduğumuz evre artık bir “Tasfiye” dönemidir ve bu dönem tüm hızı ve yıkımı ile yaşanmaya devam ederken önümüzdeki süreçte Türkiye’de Dolar’ın aşırı değer kazanması ve Türk Lirası’nda yaşanan büyük değer kaybı sonrasında yazımızın başında belirttiğimiz KÜRESEL FİNANS SİSTEMİ PİRAMİDİ’nin tepesindeki şirketlerin ve 4 BÜYÜK olarak adlandırılan şirketlerin Türkiye’de pek çok şirketi “Ölü fiyatına” satın aldıklarını göreceğiz.

AKP’ye her sıkıştığında destek vererek “Bu kez devrilecek” dediği her virajdan kazasız belasız dönmesini sağlayan bu dış dinamikler bu kez AKP’ye tamamen sırtlarını dönmüş durumdalar ancak AKP giderken de Türk şirketlerini “Ölü fiyatına” satın alarak küresel sermayeye eklemleyecekleri 2.BÜYÜK TALAN OPERASYONU’NU (1.BÜYÜK TALAN OPERASYONU 2002-2007 arası KİT’lerin satılması ile sonuçlanmıştı) gerçekleştirerek AKP döneminin son “Vurgununu” da yapmayı planlamaktalar.

Bu “Sistemin” sonraki planı ise yeni gelecek iktidarın önünde bulacağı “Enkaz” için finansal destek sağlamak karşılığında “Siyasal tavizler” istemek olacaktır.

İşte Türkiye’nin asıl büyük “Sınavı” da o istekler geldiğinde başlayacaktır…

 

 

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

ÖZEL HABER

RTÜK ÜYESİ İLHAN TAŞÇI:”TELE 1’E VERİLEN CEZA İLE KANALIN LİSANSININ İPTAL EDİLME SÜRECİ TEKNİK OLARAK BAŞLAMIŞTIR”

Yayınlanma Tarihi:

on

HABER ALTERNATİF-ÖZEL HABER

Türkiye RTÜK’ün TELE1 ve FOX TV’ye kestiği cezaları konuşurken RTÜK Üyesi İlhan Taşçı Haber Alternatif’e yaptığı açıklamalar ile çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

RTÜK Üyesi İlhan Taşçı özellikle TELE 1’e verilen cezaya dikkat çekti. Taşçı TELE 1’e verilen cezanın “B bendine” göre verildiğinin altını çizerken bu maddeden verilen cezanın son derece kritik olduğunu vurguladı.

Taşçı, TELE 1’in aynı maddeden bir kez daha ceza alması halinde öncelikle 10 gün boyunca yayınlarının durdurularak ekranında sadece RTÜK tarafından belirlenen yazının yer alacağını, bunun akabinde aynı maddeden 3. kez ceza alması halinde ise kanalın lisansının tamamen iptal edileceğini ifade etti.

İlhan Taşçı yaptığı değerlendirmede RTÜK’ün her bir yılı ayrı ayrı değerlendirdiğini ifade ederken kesilen cezanın yılın 1. ayında verildiğini ve bundan sonraki 11 ayın TELE 1 açısından son derece zor geçeceğini, bu 11 ay içerisinde TELE 1’in aynı maddeden 2 kez daha ceza alması halinde kanalın lisansının tamamen iptal olacağını belirtti.

Taşçı “TELE 1’e verilen bu ceza ile teknik olarak bakıldığı zaman kanalın lisansının iptali için süreç teknik olarak başlamış olmakta” ifadelerini kullandı.

Okumaya Devam Et

ÖZEL HABER

KULİSLERDE BOMBA İDDİA: “İMAMOĞLU MEMLEKET PARTİSİ’NİN CUMHURBAŞKANI ADAYI OLACAK”

Yayınlanma Tarihi:

on

HABER ALTERNATİF-ÖZEL KULİS HABER

Celal Eren ÇELİK

Siyasetin gündemi “Erken seçim” tartışmaları üzerinden her geçen gün daha da ısınırken bu sabah VERYANSIN TV “Özel Haberi” ile birlikte kulislere yansıyan Ekrem İmamoğlu-Muharrem İnce görüşmesi gerçekleştiği haberi başta CHP ve MEMLEKET PARTİSİ olmak üzere siyaset kulislerinin en çok konuşulan haberlerinden birisi oldu.

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun sıklıkla “Büyükşehir belediye başkanlarımızın aday olmaması lazım, çoğunluğun AKP’de olduğu Ankara ve İstanbul’un yeniden AKP’ye geçmesini tabanımıza anlatamayız” şeklindeki açıklamalarından sonra Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’nin “Ver İstanbul’u al Türkiye’yi. Bunu da ben mi öğreteceğim?” şeklindeki çıkışı “İmamoğlu’nun Cumhurbaşkanlığı adaylığına destek” olarak yorumlanmıştı.

VERYANSIN TV ise İnce’nin bu çıkışı öncesinde İnce ve İmamoğlu’nun önce telefonda 1,5 saatten fazla görüştüğünü daha ise başbaşa bir görüşme gerçekleştirdiği şeklindeki kulis haberini kamuoyu ile paylaşmıştı.

Kulisler bu haberi konuşmaya devam ederken HABER ALTERNATİF bu konuda güvenilir ve “Üst düzey” kaynaklardan İmamoğlu-İnce arasındaki görüşmenin öncesinden, içeriğine, İstanbul’un en lüks otellerinden birisinde gerçekleşen toplantıdan bu toplantıda konuşulanlara kadar tüm detaylara ulaştı.

HABER ALTERNATİF’in görüştüğü kaynaklar İmamoğlu ile İnce’nin görüşmesinin yeni bir durum olmadığını ve sürecin 2021 yılının Kasım ayında başladığını ve CHP’li Büyükçekmece Belediye Başkanı olan ve siyasi çevrelerde “İmamoğlu’nun arkasındaki beyin” olarak tanımlanan Hasan Akgün üzerinden sağlanan temaslar ile gerçekleştiğini ifade ettiler.

Memleket Partisi Saymanı Serkan Ufuk Akgün’ün CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Hasan Akgün’ün yeğeni olduğuna dikkat çeken kaynaklar İnce-İmamoğlu arasındaki temaslarda birisi CHP’de belediye başkanı olan,diğeri Memleket Partisi’nde Saymanlık görevini yürüten “Amca-yeğenin” önemli rolü olduğunu ifade ettiler.

Şu anda Memleket Partisi PM Üyesi ve Genel Başkan Danışmanı olan Eski CHP Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç ve yine Memleket Partisi PM Üyeleri Ümran Köksüz, Yunus Can, Mahmut Zeki Çakır ile Memleket Partisi İstanbul İl Başkanı Ertuğrul Gülsever ise gerçekleşen görüşmenin diğer önemli aktörleri olduğu belirtiliyor.

PEKİ SÜREÇ NASIL İŞLEDİ?

İmamoğlu ile İnce ilk kez 2021 yılında Kasım ayında İBB’ye ait Bakırköy’deki bir tesiste bir araya gelerek 1,5 saat kadar konuştu ve fikir alış verişinde bulundu.

Bu görüşmeden yaklaşık 1,5 ay sonra yılbaşının hemen ardından ise İmamoğlu ile İnce bu kez telefonda uzun bir görüşme gerçekleştirdi.

Ancak İnce’nin “Ver İstanbul’u al Türkiye’yi çıkışını” yapmasından önce kesin kararını vermesine sebep olan toplantı İstanbul’da lüks bir otelde gerçekleştirilen akşam yemeği organizasyonu sonrasında oldu.

Edinilen bilgiye göre Ekrem İmamoğlu ile Muharrem İnce arasındaki görüşmenin Memleket Partisi ayağındaki fikri temelleri bundan bir hafta kadar önce İstanbul Conrad Otel’de PM Üyesi ve Genel Başkan Danışmanı Atilla Aytaç, Genel Sekreter Hakkı Akalın,Genel Sekreter Yardımcısı Kayhan Üreğir,MYK Üyeleri MYK üyeleri Mahir Bakan,Osman Serkan İleri,Mehmet Levent Kazancıoğlu,Sayman Serkan Ufuk Akgün ile birlikte Muharrem İnce’nin de katıldığı 11 Ocak 2022 Salı günü saat 20.00’de akşam yemeğinde buluştular. Toplantıya İstanbul İl Başkanı Ertuğrul Gülsever de davetli olmasına rağmen COVID-19 olduğu için katılamadı. Gecenin ilerleyen saatlerinde bu ekibe başka MYK üyeleri de katıldı ve 12 kişilik bir grup oluştu.

Toplantıda MYK üyeleri partinin mali durumunun kötü olduğunu ve anketlerde sonuçların parti açısından olumsuz seyrettiğini belirterek Muharrem İnce’nin bu şartlarda Cumhurbaşkanı adayı olmasının dahi zor olduğunu buna karşılık Ekrem İmamoğlu’nun CHP ve İYİ PARTİ’den red yediğini 2024’te İBB’de yeniden aday gösterilmeyeceğini ve bu yüzden 2023’te her ne şartta olursa olsun gerekirse 100 bin imza toplayarak bağımsız Cumhurbaşkanı adayı olacağını, bu çerçevede İmamoğlu’nun Memleket Partisi Cumhurbaşkanı adayı gösterilmesi durumunda hem İmamoğlu’nun bu işe sıcak bakacağı, hem de bu sayede bu rüzgar ile Memleket Partisi’nin barajı geçip grup kurarak Meclis’te temsil edilecek sayıya ulaşacağı,Muharrem İnce’nin de yeniden Meclis’e girmesi ile yeni dönemde Memleket Partisi’nin daha güçlü bir pozisyon alabileceğini savundular.

Conrad Otel’de gerçekleşen bu görüşmenin 3 gün sonrasında 14 Ocak gününde Muharrem İnce Kayseri’de “Ver İstanbul’u al Türkiye’yi” çıkışını yaptı. İnce aynı çıkışını dün de Erzurum’da tekrar etti.

İmamoğlu-İnce görüşmesine şu saatlere kadar her iki cepheden de bir “Yalanlama” gelmezken tarafların haberin kamuoyundaki etkisine bakarak yalanlama yapıp yapmamayı değerlendirecekleri ve gerçekleşen görüşmenin kamuoyunda olumsuz karşılandığı noktasında bir görüş hakim olursa görüşmenin yalanlanacağı da ifade edilen bir diğer kulis iddiası.

 

Okumaya Devam Et

ÖZEL HABER

DEMOKRASİNİN SONUNA GELEN TÜRKİYE’DE YENİ SİSTEM: “OKLOKRASİ” VE BÜYÜK TEHLİKE

Yayınlanma Tarihi:

on

Celal Eren ÇELİK

Malum memleketimizin en önemli özelliklerinden bir tanesi de hiç bitmeyen yoğunluktaki gündem değişimleri. Hatta öyle ki memlekette aynı gün içerisinde 2-3 farklı gündem maddesini bile tartıştığımız oluyor ve bu artık bizler için “Sıradan” bir olay halini almış durumda.

Hal böyle olunca bu sıcak ve sürekli değişen gündem içerisinde yapılan tartışmalar çoğu zaman gündelik, yüzeysel ve tabiri caizse “Fast food” türü “Çabuk tüketilen ve bunun tabii sonucu olarak hayatımıza hiçbir iz bırakmadan gelip geçen, bazısı 1-2 gün, kimisi ise 1-2 saatten sonra unutulup giden “Günlük polemikler” olmaktan öteye geçemiyor.

Hele hele yapılan tartışmalar hemen hiçbir zaman kavramlar üzerinden, tarihsel perspektiften derinlemesine sonuçlar çıkartılarak yapılmadığı için ve ülkemiz maalesef “İçi boşaltılmış kavramlar” cenneti haline geldiği için akademik tartışmaların bile pek çok kez belirli standartların çok altında kaldığına şahit oluyoruz.

Bu girizgahı daha da uzatmak mümkün lakin sizleri ana konunun uzağında daha fazla tutmak yerine AKP iktidarının giderek otoriterleştiği günümüzde en can alıcı soru olması gereken “Türkiye Demokrasi ile yönetilmenin artık sonuna mı geldi?” başlığının kavramsal ve tarihsel bir perspektiften ele alacağımız yazımızın detaylarına geçmek çok daha iyi olacak. Zira bu soru gerek bugünkü durum hakkında sağlıklı bir tespit yapılabilmesi gerekse AKP sonrası dönem için bizi bekleyen olası ve büyük bir “Potansiyel” tehlikenin şimdiden farkına varabilmemiz açısından son derece hayati bir önem taşımakta.

Zaten yazının devamını okuduğunuzda neden böylesi “Sıkıcı” görünen bir girizgah ile yazıya başladığımızı da çok daha net anlayacaksınız..

O halde “Sizler hazırsanız biz de hazırız” diyelim ve peşrevi daha fazla uzatmadan yazımızın detaylarına geçelim…

***

Şimdi sizlerle takvim yapraklarını 2 bin sene kadar geriye saracağız…

M.Ö 140’ların başına gelindiğinde dönemin “Süper Gücü” olan Roma karşısında hiç beklemediği bir rakip bulmuştur. Eski Fenike Kolonisi olan Karataca Devleti Roma’nın başına adeta “Bela” olurken tarihin en önemli savaşları olan PÖN SAVAŞLARI ile birlikte Akdeniz egemenliği için kıran kırana bir mücadele yaşanacaktır.

İşte bu mücadele devam ederken dönemin aydın ve düşünürleri yaşanan olaylar hakkında çeşitli görüşler önem sürerken çağdaşlarından farklı bir bakış açısı ile olaylara yaklaşan bir isim vardır ve o isim ünlü tarihçi Polybios’tur.

Ünlü tarihçi Polybios Roma ile Kartaca arasındaki mücadelenin büyük bedeller ödenerek Roma lehine sonuçlanmasını sadece askeri strateji ve ordu komutasındaki yönetim becerisi açısından ele almamış, Roma’ya kesin zaferi getiren koşulları siyaseten ve “Yönetim modeli” olarak da incelemiştir.

Polybios’un başyapıtı olarak adlandırılan ve her birisinde farklı tarihsel dönem ile olayları inceleyen 40 farklı cildin bir araya gelmesi ile oluşan TARİHLER kitabı bu bakış açısı ile kaleme alınırken ünlü tarihçi Antik Roma’daki “Demokrasi” tanımına da farklı bir bakış açısı getirerek o zamana kadar görülmemiş yeni bir “Demokrasi döngüsü” tanımlaması yapmıştır.

Polybios’a göre devlet yönetimlerinde geçerli olan monarşi sistemi bir süre sonra “Güç zehirlenmesi” yaşayarak soyluların öncülüğü ve denetiminde “Tiranlığa” doğru evrilir. Ancak soylular da bir süre sonra kendi aralarında bir nüfuz mücadelesi yaşarlar ve bu kez soyluların içerisinde bir tasfiye yaşanır ve ayakta kalan soyluların yönetimi ile birlikte elitist bir “Oligarşik” yapı ortaya çıkar.

Ancak bu oligarşik yapı bir süre sonra halkın çoğunluğuna baskı uygulamaya başlayınca, halkın çoğunluğu ayaklanarak oligarşiyi yıkar ve “Demokrasiyi” kurar.

İşte Polybios kaleme aldığı “Demokrasi döngüsü” içerisinde en çarpıcı tespitleri bu aşamadan sonra yapmaktadır. Polybios’a göre demokrasinin kuruluşundan sonra toplumdaki nüfus artışı ile toplumun “Eğitimli ve nitelikli” nüfusu arasında ters orantılı bir eğri ortaya çıkar. Yani nüfus artar ancak nüfusun çoğunluğunu eğitimsiz/cahil ve niteliksiz kitleler oluştururken nüfusun  eğitimli-nitelikli kısmını oluşturan yüzdesi azınlıkta kalır.

İşte cahil-eğitimsiz ve niteliksiz “Halk yığınlarının” nitelikli-eğitimli halkı “Çoğunluğuna dayanarak” ve demokrasideki “Seçme-seçilme” ana prensibini hayata geçirerek tasfiye etmesi yahut yönetimi altına alması ile birlikte Polybios’un “OKLOKRASİ” adını verdiği ve “Demokrasinin son evresi” olarak tanımladığı aşamaya doğru ilk adım da atılmış olur.

“Demokrasinin son evresi” olarak tanımlanan “OKLOKRASİ” demokrasinin yozlaştığı,yolsuzlukların arttığı, devlet yönetiminde liyakatin en alt seviyeye indiği aşamadır aynı zamanda.

OKLOKRASİ aşamasına gelmiş bir toplumda Polybios’a göre en belirgin ve önemli karakteristik özellik toplumun büyük çoğunluğunu oluşturan eğitimsiz-cahil ve niteliksel halk yığınlarının olaylar ve konular hakkında bilgileri olmamasına rağmen kesinlikle fikirleri olmasıdır.Bu tip toplumlarda bilgisi olmayan ancak her konuda fikri olan geniş halk kitleleri giderek parçalı bir yapı haline gelirken bir “Siyasal organizasyon” yahut güçlü bir “Siyasal figür” ortaya çıkarak bu kitleleri “Ortak bir takım değerleri” üzerinden tutkulu biçimde aynı siyasal hedef,ideal üzerine birleştirebildiği takdirde kısa süre içerisinde devletin yönetimini ele geçirir. Devlet yönetimini “OKLOKRASİ” için hazır hale gelmiş geniş halk kitlelerini arkasına alarak ele geçiren yöneticiler ise kısa süre içerisinde “TİRAN” haline gelirler.

Yani Polybios’un “TİRANLIK” ile başlayan “Demokrasi döngüsü” döngü tamamlanıp, OKLOKRASİ tüm sosyal ve siyasal katmanları,siyasal aktörleri ve üst yapı kurumları ile hayata geçtiğinde yeniden “TİRANLIĞA” evrilerek tamamlanmış olur.

***

Peki Polybios’un 2 bin sene önce yaptığı bu “DEMOKRASİ DÖNGÜSÜ” tanımlamasının son noktasında toplumun bir tiranın avcuna düşmesinin sonrasındaki aşama için önerisi ne olmuştur dersiniz?

İşte bu sorunun cevabı çok daha ilginçtir zira Polybios bu sorunun çözümü için Roma’da siyasi bir kurum olan ve olağanüstü yetkiler ile donatılmış bir “DİKTATÖR” tarafından -Roma’da bu siyasi makama magistratus extraordinarius ismi verilmekteydi- sistemin yeniden düzeltilmesi ve sonrasında yeniden demokrasiye geçişin sağlanmasını önermişti…

Şimdi 2 bin sene öncesinden hızla günümüz Türkiye’sine gelelim isterseniz…

AKP iktidarı 2 bin sene önce Polybios’un tanımını yaptığı OKLOKRASİ sistemini tam olarak uygularken biz ülkenin kurtuluşu için bir “DİKTATÖR” mü arayacağız?

Pek çoğunuzun bu soruya “Arkadaş öyle saçma şey olur mu?” dediğinizi duyar gibiyim ancak toplumların buhranlı,kriz dönemi yaşadıkları, özellikle de yoğun baskı altında kaldıkları dönemlerden sonra bir sistemsel çıkış felsefesi üretmek yerine bir “KURTARICI” beklemek gibi bir “ZAAFLARI” olduğunu bize tarih sayısız örnekleri ile göstermekte…

İtalya’da faşizmi ve Faşizmin babası Mussolini’yi iktidara getiren de, Almanya’da Hitler ve Nasyonal Sosyalizmi iktidara taşıyan da işte bu “Kurtarıcı bekleme” ruh halidir.

Keza AKP de 2001 yılında büyük bir ekonomik kriz ile dibe vuran ülkede siyasetin merkezindeki tüm partilere isyan eden Türk halkının beklediği “Kurtarıcı” olarak lanse edilmiş ve “Kurtarıcı” olarak ülkede iktidar olmuştur.

Şimdi Türkiye 21 sene sonra yeniden ve çok daha ağır bir ekonomik ve siyasal kriz ve buhran dönemi yaşarken toplumda bir kez daha bu sıkıntılı “Kurtarıcı” beklentisi zirveye çıkmıştır.

Peki bu “Kurtarıcı” beklentisi zirveye çıkmışken bizi bekleyen tehlike nedir?

Türkiye’nin en önemli “Filozoflarından” birisi olan ve genç yaşta hayatını kaybeden ünlü sosyolog Ulus Baker’in “Muhafazakarlık” kavramı bugünkü siyasal tablonun iyi okunabilmesi açısından son derece önem taşımaktadır.

Ulus Baker muhafazakarlık kavramının tanımını bakın nasıl çok çarpıcı bir biçimde dile getiriyor:

“…muhafazakâr, özellikle “modern” çağın insanıdır, eski, “geleneksel” denen toplumlarda “muhafazakâr” yoktur. Bunun nedeni ise çok kolay anlatılabilir: gelenek, eğer gerçekten gelenekse, zaten kendini koruyacak güce sahiptir ve insanların onu korumak, muhafaza etmek için beyinlerini zorlamaya çok ender durumlarda ihtiyaçları olur. Muhafazakârlık ancak gelenek ortadan kalkarak tarihsel bir hayal perdesinin ardında kaldığı andan itibaren mümkün bir duygusal yaşantıdır. Fenomenolojik “geçmişe özlem” değerinin altında gelecek üzerinde kurulacak bir hâkimiyet güdüsü yatar. Muhafazakâr, geçmişe yönelik değildir, geleceğe yöneliktir: çocuklarım, toplumum, gelecekte de benim yaşadığım gibi, benim arzuladığım gibi yaşasınlar…

Muhafazakâr fikriyat, toplumsal yaşantı içinde sosyal ve politik bir tavır haline gelince, bu “dram” traji-komik bir hâle bürünür. Geçmişin “değerlerini” korumak, “ataların mirasını” savunmak çok kolay ırkçılığa ve faşizme yol açan tutkulara dönüşebildiyse, bunun nedeni, bir muhafazakârın kafasındaki “geleneğin” büyük bir kısmının devlet, aile, vatan, ülke, millet, halk gibi göreli terkiplerden oluşmasıdır. “Yerlilik” fikri de bu terkiplerden pek bağışık değildir.”

KAYNAK: ULUS BAKER-BİRİKİM DERGİSİ-SAYI:70-YERLİLİK:BİR AŞINDIRMA DENEMESİ

Keza yine Ulus Baker “Kederli ruhların desteklenmek ve propagandasını yapmak için bir despota ihtiyaçları olduğu gibi, despotun da amacına ulaşmak için ruhların kederlenmesine ihtiyacı vardır.” derken ve “Din savaşlarından yırtabilirsek belki de iktidarlarını yeniden kurulacak bir despotun egemenliği altına düşeceğiz” diye eklerken toplumların “Kriz ve buhran” psikolojisi ile “Kurtarıcı sandığı yeni tiranlara” nasıl da kolayca kucak açabileceklerini ifade ediyordu.

Bugün AKP iktidarının sonlandırılması ve beklenen “Kurtarıcının” gelmesi için ülkedeki ana muhalefet partisi CHP’nin kendisini adeta inkar edercesine sağcılaşarak giderek “Çakma bir muhafazakar” parti haline gelmesi, CHP’nin “Dostları” olan GELECEK ve DEVA PARTİLERİ’nin ise zaten kendilerini “Muhafazakar” olarak tanımlaması, SAADET PARTİSİ’nin Siyasal İslam’ın bu ülkedeki bayraktarı olması, İYİ PARTİ’nin ise muhafazakarlık kodlarını milliyetçilik ile bezeyerek üzerinde taşıyor oluşu ve politik/felsefi/ideolojik bir alternatif hat ortaya koymaktan uzak “AKP gitsin de nasıl giderse gitsin” mantığı ile ortaya çıkması ve bu “Sekter” anlayışı topluma dayatması karşımıza ciddi bir “Tehlike” olarak durmaktadır.

Zira kendi içerisinde “Yerine geçmeye hazırlandığı AKP’nin” ideolojik kodlarını taşıyan böylesi bir yapı Ulus Baker’in ifadesinde kendisini bulan “Desteklenmeye ve propagandalarının yapılmasına” daha yalın bir ifade ile “Yıllardır kaybeden olmaktan çıkıp artık kazanan olmaya” susamış, “Kederli” ruhlar ile buluştuğunda yaşanacak olan gerçekten bir kurtuluş mudur yoksa Polybios’un tamamlanmış DEMOKRASİ DÖNGÜSÜ sonrasında yeniden başa dönüldüğünde karşımıza çıkan yeni bir TİRANLIK’ın ilk adımı ve temeli mi olacaktır?

İşte soru da son derece önemli sorun da tam olarak budur…

Ve toplumumuzun bu kez yanlış karar verme lüksü yoktur bu nedenle “Pragmatist siyasal kazanımlar” adına ilkesizce,kendi değerlerinden taviz vererek hatta kendini inkar ederek yapılan ittifaklar geçici seçim zaferleri sağlasa da orta/uzun vadede yeniş bir toplumsal yıkım yaşatabilir.

Ve işte tam da bu sebeple muhalefetin özelikle de ana muhalefetin asli sorumluluğu ise AKP’den ülkeyi kurtarırken ülkeyi bu uçuruma itmemek, seçmenlerin temel talebi ise en az “İktidar” kadar bu iktidara giderken izlenecek yoldaki “İlkeli siyaset” olmak zorundadır…

 

 

 

 

Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: