Sosyal Medya Hesaplarımız

SPOR

LİGLER ASLINDA “KİMİN İÇİN” BAŞLATILIYOR?

Yayınlanma Tarihi:

on

Nihat Özdemir başkanlığındaki Türkiye Futbol Federasyonu, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle ertelenen liglerin 12 Haziran’da başlatılmasına karar verdi. Ancak Dünya’nın tüm büyük ligleri ya süresiz olarak ertelenip,ya iptal edilmişken TFF’nin ligleri ısrarla oynatma kararının arkasında bir başka sebep olduğu konuşuluyor.

 

LİGLER BAŞLAMASAYDI FUTBOLCU SÖZLEŞMELERİ VE MAAŞLARI NE OLACAKTI?

Koronavirüs futbol liglerini de vururken pek çok konu da tartışılmaya başlanmıştı.

Ertelenen liglerde gelir elde edemeyen kulüplerin futbolcu maaşlarını ödeyip ödememe zorunluluğu, sözleşmesi bitecek olan futbolcuların ne olacağı, virüs nedeniyle futbolcu sözleşmelerinin feshedilip edilmeyeceği tartışılırken bu konuda nihai karar mercii ise FIFA.

Eğer ligler başlamasaydı ödemeler konusunda kulüpler futbolcuların her biriyle görüşerek, kendilerinden maaşlarında fedakarlığa gidilmesini talep edeceklerdi.

SAĞLIK BAKANI KOCA SORUMLULUĞU FEDERASYONA ATTI..

Bilim Kurulu liglerin başlamasının kararını vermeden önce Bakan Koca, ‘TFF özgür iradesiyle karar aldı. Herhangi bir katkıda bulunmak istemediğimizi de iletmiştik. Bundan sonraki sorumluluk da TFF’nindir. Bakanlık ve Bilim Kurulu olarak bizim herhangi bir öneri yaklaşımımız söz konusu değildir. Hala aynı noktadayız.’ dedi.

Bakan Koca’nın bu açıklamaları ise liglerin başlatılması kararından sonra meydana gelebilecek bir Corona Virüs sıkıntısı nedeniyle sorumluluğu şimdiden TFF’ye atmak olarak yorumlandı.

Ancak TFF de liglerin yeniden başlatılması için hazırladığı”Prosedür” ile bu konuda sorumluluğu kulüplere attı.

TFF’nin açıkladığı prosedür toplamda 3 evre ile müsabaka dönemi olarak programlandırılmış durumda.

Prosedürün en çok dikkat çeken kısmının henüz ilk bölüme girilmeden düşülen not olduğu görülüyor. Bu giriş kısmında ‘En önemli sorumluluk bireysel sorumluluktur ve her kulüp kendi kendisini denetlemelidir’ ibaresi ile Federasyon sorumluluğu kulüplere yıkıyor.

LİGLERİN BAŞLAMASININ ASIL SEBEBİ beIN SPORTS MU?

Ancak tüm bu yaşanan sürecin sonunda Dünya’nın bütün büyük ligleri ya süresiz ertelenir yahut iptal edilirken Türkiye Futbol Federasyonu’nun ısrarla ligi oynatma kararı almasının ardındaki asıl sebebin liglerin Katarlı yayıncısı beIN Sports olduğu dile getiriliyor.

Katarlı yayıncı kuruluş zaten daha önce zarar etmesini gerekçe göstererek kulüplere yapacağı ödemelerde azaltma yapacağını açıklayınca bir kriz yaşanmıştı.Bu kez liglerin tamamen iptali halinde gelecek abonelik iptalleri ile çok daha büyük bir zarar ile karşı karşıya kalacağını belirten beIN Sports’un liglerin devamı yönünde TFF’ye baskı yaptığı belirtiliyor.

Katarlı yayıncı firmanın liglerin yeniden oynatılması yönünde lobi yaptığı aksi takdirde Türkiye’den çekileceğini yahut zararının tazminini isteyeceğini belirterek rest çektiği ifade ediliyor.

Mali açıdan çok zor durumda bulunan ve tamamı büyük finansal sıkıntılar ile boğuşan kulüplerin en büyük gelir kaynağı olan yayın gelirlerinin böyle bir durumda kesilecek olması riskini göze alamadıkları ve sonuç olarak TFF ile kulüplerin Katarlı yayıncı kuruluşun zarar etmemesi için yaptığı baskı sonrasında liglerin başlatılması kararının verildiği belirtiliyor.

Yıllık 500 milyon dolar ile Türk futbolunun yayın haklarını elinde bulunduran beIN Group, 2019/2020 sezonu için kulüplere 250 milyon doları cari kurdan, 250 milyon doları ise 4.77 TL sabit kurdan olmak üzere minimum 2.6 milyar TL ödeme yapmakla yükümlü.

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

SPOR

KATARLI BEINSPORTS’TAN PROTESTOYA SANSÜR ÇÖZÜMÜ

Yayınlanma Tarihi:

on

Türkiye’de futbol müsabakalarının yayın hakkını elinde bulunduran Katarlı BeIn Sports kulüplere ödeme yapmakta zorluk çıkartınca kulüpler de protesto kararı almıştı.

Kulüplerin aldığı maçın başlamasının ardından 1 dakika hiç bir futbolcunun topla oynamaması kararının ilk uygulaması ise dün Karagümrük-Galatasaray karşılaşmasında uygulandı.

Karagümrük-Galatasaray maçında futbolcular başlama vuruşu sonrası bir dakikalık protestoda bulunurken, bu protestoyu göstermeyen yayıncı kuruluş, takımların kadro dizilişini ekrana yansıttı.

Okumaya Devam Et

SPOR

DÜNYA FUTBOL TARİHİNİN EFSANESİ HAYATINI KAYBETTİ

Yayınlanma Tarihi:

on

Dünya’nın gelmiş geçmiş en iyi futbolcularından birisi olarak gösterilen Diego Armando Maradona hayatını kaybetti…

Arjantin’in en önemli gazetelerinden birisi olan Clarin haberi okuyucuları ile paylaştı.Clarin’de yayınlanan haberde “Kısa bir süre önce geçirdiği beyin ameliyatından sonra Tigre’deki evinde olan 60 yaşındaki Diego Maradona kalp krizi sonrasında yaşama veda etti” ifadeleri kullanıldı.

Arjantin‘de Boca Juniors takımında parladıktan sonra 1982 ve 1986 Dünya Kupalarında gösterdiği performans ile hafızalara kazınan, Arjantin Milli Takımı‘nın 1986’da Dünya Kupası’nı kazanmasında en büyük pay sahibi olan Maradona, transfer olduğu İtalya’nın Napoli takımını da adeta tek başına İtalya şampiyonu yapmıştı.

Arjantin‘de adeta bir halk kahramanı olan ve adına bir kilise kurulan Maradona bir süre de Arjantin Milli Takımı Teknik Direktörlüğü yapmıştı.

Brezilyalı Pele ile birlikte futbol tarihinin gelmiş geçmiş en iyi futbolcusu olarak gösterilen Maradona’nın uzun zamandır devam eden alkol ve uyuşturucu problemleri bulunmaktaydı…

Okumaya Devam Et

SPOR

ŞİKE DAVASI’NDA AZİZ YILDIRIM BERAAT ETTİ

Yayınlanma Tarihi:

on

Yeniden görülen “Futbolda şike” davasında Aziz Yıldırım,Şekip Mosturoğlu ve Mecnun Otyakmaz’ın da aralarında bulunduğu 23 sanık beraat etti…

Yargılanan isimlerden Selim Kımıl’a ise “Tehdit” suçundan ötürü 1 yıl 4 ay ceza verildi.

Ayrıntılar gelecek

Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: