Sosyal Medya Hesaplarımız

SPOR

LİGLER ASLINDA “KİMİN İÇİN” BAŞLATILIYOR?

Yayınlanma Tarihi:

on

Nihat Özdemir başkanlığındaki Türkiye Futbol Federasyonu, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle ertelenen liglerin 12 Haziran’da başlatılmasına karar verdi. Ancak Dünya’nın tüm büyük ligleri ya süresiz olarak ertelenip,ya iptal edilmişken TFF’nin ligleri ısrarla oynatma kararının arkasında bir başka sebep olduğu konuşuluyor.

 

LİGLER BAŞLAMASAYDI FUTBOLCU SÖZLEŞMELERİ VE MAAŞLARI NE OLACAKTI?

Koronavirüs futbol liglerini de vururken pek çok konu da tartışılmaya başlanmıştı.

Ertelenen liglerde gelir elde edemeyen kulüplerin futbolcu maaşlarını ödeyip ödememe zorunluluğu, sözleşmesi bitecek olan futbolcuların ne olacağı, virüs nedeniyle futbolcu sözleşmelerinin feshedilip edilmeyeceği tartışılırken bu konuda nihai karar mercii ise FIFA.

Eğer ligler başlamasaydı ödemeler konusunda kulüpler futbolcuların her biriyle görüşerek, kendilerinden maaşlarında fedakarlığa gidilmesini talep edeceklerdi.

SAĞLIK BAKANI KOCA SORUMLULUĞU FEDERASYONA ATTI..

Bilim Kurulu liglerin başlamasının kararını vermeden önce Bakan Koca, ‘TFF özgür iradesiyle karar aldı. Herhangi bir katkıda bulunmak istemediğimizi de iletmiştik. Bundan sonraki sorumluluk da TFF’nindir. Bakanlık ve Bilim Kurulu olarak bizim herhangi bir öneri yaklaşımımız söz konusu değildir. Hala aynı noktadayız.’ dedi.

Bakan Koca’nın bu açıklamaları ise liglerin başlatılması kararından sonra meydana gelebilecek bir Corona Virüs sıkıntısı nedeniyle sorumluluğu şimdiden TFF’ye atmak olarak yorumlandı.

Ancak TFF de liglerin yeniden başlatılması için hazırladığı”Prosedür” ile bu konuda sorumluluğu kulüplere attı.

TFF’nin açıkladığı prosedür toplamda 3 evre ile müsabaka dönemi olarak programlandırılmış durumda.

Prosedürün en çok dikkat çeken kısmının henüz ilk bölüme girilmeden düşülen not olduğu görülüyor. Bu giriş kısmında ‘En önemli sorumluluk bireysel sorumluluktur ve her kulüp kendi kendisini denetlemelidir’ ibaresi ile Federasyon sorumluluğu kulüplere yıkıyor.

LİGLERİN BAŞLAMASININ ASIL SEBEBİ beIN SPORTS MU?

Ancak tüm bu yaşanan sürecin sonunda Dünya’nın bütün büyük ligleri ya süresiz ertelenir yahut iptal edilirken Türkiye Futbol Federasyonu’nun ısrarla ligi oynatma kararı almasının ardındaki asıl sebebin liglerin Katarlı yayıncısı beIN Sports olduğu dile getiriliyor.

Katarlı yayıncı kuruluş zaten daha önce zarar etmesini gerekçe göstererek kulüplere yapacağı ödemelerde azaltma yapacağını açıklayınca bir kriz yaşanmıştı.Bu kez liglerin tamamen iptali halinde gelecek abonelik iptalleri ile çok daha büyük bir zarar ile karşı karşıya kalacağını belirten beIN Sports’un liglerin devamı yönünde TFF’ye baskı yaptığı belirtiliyor.

Katarlı yayıncı firmanın liglerin yeniden oynatılması yönünde lobi yaptığı aksi takdirde Türkiye’den çekileceğini yahut zararının tazminini isteyeceğini belirterek rest çektiği ifade ediliyor.

Mali açıdan çok zor durumda bulunan ve tamamı büyük finansal sıkıntılar ile boğuşan kulüplerin en büyük gelir kaynağı olan yayın gelirlerinin böyle bir durumda kesilecek olması riskini göze alamadıkları ve sonuç olarak TFF ile kulüplerin Katarlı yayıncı kuruluşun zarar etmemesi için yaptığı baskı sonrasında liglerin başlatılması kararının verildiği belirtiliyor.

Yıllık 500 milyon dolar ile Türk futbolunun yayın haklarını elinde bulunduran beIN Group, 2019/2020 sezonu için kulüplere 250 milyon doları cari kurdan, 250 milyon doları ise 4.77 TL sabit kurdan olmak üzere minimum 2.6 milyar TL ödeme yapmakla yükümlü.

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

SPOR

ŞİKE KUMPASI DAVASINDA AZİZ YILDIRIM KARARI

Yayınlanma Tarihi:

on

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Aziz Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu 5 sanığın dosyasının ayrılmasına karar verdi. Duruşma 6 Kasım’a erteledi.

Fenerbahçe eski Başkanı Aziz Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu 36 sanığın yer aldığı dava yeniden görülmeye başlandı.

Yargıtay 5’inci Ceza Dairesi, İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ‘futbolda şike’ davasında alınan kararı ‘usul eksikliği’ nedeniyle geçtiğimiz aylarda bozdu. 5’inci Ceza Dairesi’nin aldığı karar sonrasında şike yapmakla suçlandığı davada hakkında beraat kararı verilen Fenerbahçe Kulübü eski Başkanı Aziz Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu 36 sanığın yargılandığı duruşmanın yeniden görüşülmesine bugün başlandı.

Çağlayan’da bulunan İstanbul Adalet Sarayı’nda görülen davaya Fenerbahçe eski Başkanı Aziz Yıldırım ile eski yöneticiler, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

DAVA 6 KASIM’A ERTELENDİ

İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, Yargıtay 5’inci Ceza Dairesi’nin ‘futbolda şike’ davasında aldığı ‘usul eksikliği’ nedeniyle bozma kararına uyulmasına oybirliğiyle karar verdi.

Mahkeme ayrıca; Aziz Yıldırım ile birlikte 6 kişinin dosyasının ayrılmasına, 2016/62 nolu dosyanın incelenmek üzere istenmesine ve yeni duruşmanın da 6 Kasım 2020 tarihinde, saat 10.00’a ertelenmesine hükmetti.

Yargılama yeniden yapılacak ancak hiç kimseye örgüt kurmak ile ilgili bir iddia yönetilmeyecek, esasa ilişkin işlem yapılmayacak. Zira Yargıtay kararıyla örgüt suçlamasına ilişkin beraat kararları kesinleşmişti. 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi beraat hükmünü yeni yargılama doğrultusunda tekrar kurarak Yargıtay’a gönderecek.

USULDEN BOZMA GEREKÇESİ…

Aziz Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu yeniden yargılaması yapılanlarla, haklarında verilen hükümler bozulanların aynı dosyada birleştirilerek davanın görülemeyeceği

23 Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen kumpas davasında kumpasa ilişkin delillerin getirilmesi ve hüküm oluştururken bu delillerin de gözetilmesi gerekliliği.

 

Okumaya Devam Et

SPOR

FENERBAHÇE’DE BEKO’DA KOKOSKOV DÖNEMİ BAŞLADI

Yayınlanma Tarihi:

on

Geçtiğimiz günlerde kulübe yıllardır üstüste Euroleague’de oynattığı Fina-Four ve kazandırdığı Euroleague kupası ile efsaneleşen Fenerbahçe Beko basketbol takımı koçu Obradoviç ile yollar ayrılmıştı.Obradoviç’in ayrılışı ardından yerine kimin geleceği ise merakla beklenmekteydi.

Son günlerde ismi sıklıkla Fenerbahçe ile anılan ve sarı-lacivertli ekip ile prensip anlaşmasına vardığı ifade edilen Igor Kokoskov ile 3 yıllığına anlaşıldığı Fenerbahçe kulübü tarafından resmen duyuruldu.

Kulüpten yapılan açıklamada, “Fenerbahçe Beko Erkek Basketbol Takımımız, Avrupa’nın en değerli koçlarından biri olarak kabul edilen, Avrupa basketbolunu uzun süredir NBA’de temsil eden ve bu organizasyonda şampiyonluk yaşamanın yanı sıra birçok ilke imza atmış olan, aynı zamanda milli takım kariyerinde Avrupa şampiyonluğuna erişmiş başarılı koç Igor Kokoskov ile üç yıl için anlaşmaya varmıştır” denildi.

IGOR KOKOSKOV KİMDİR?

17 Aralık 1971’de Belgrad’da dünyaya gelen Kokoskov, koçluk kariyerine ülkesinin farklı ekiplerinde başladı. Sırp antrenör, 1999-2000 sezonunda yeni bir maceraya atılarak Missouri Üniversitesi’nin basketbol takımının antrenör ekibinde yer aldı. Kokoskov, bu sayede NCAA’de koçluk yapan, Amerikan vatandaşı olmayan ilk koç unvanını elde etti.

Başarılı antrenör, 2000 yılında NBA’in Los Angeles Clippers ekibinde asistan koç olarak görev yapmaya başladı ve bir NBA takımında koçluk yapan, Amerikan vatandaşı olmayan ilk koç unvanını elde etti. 2000-2003 yıllarında Clippers organizasyonunda yer alan koç, 2003’te ise Detroit Pistons’a transfer oldu. Kokoskov, 2004 yılında Detroit’in elde ettiği NBA şampiyonluğunda teknik ekibin bir parçasıydı ve NBA’de şampiyonluk yaşayan ilk Avrupalı koç oldu.

Igor Kokoskov, 2006 yılında Houston’da düzenlenen NBA All-Star karşılaşmasında da Doğu Konferansı ekibini yöneten teknik kadronun bir parçasıydı ve All-Star’da koçluk yapan ilk Avrupalı unvanını da elde etti.

2003-2008 yılları arasında Detroit’te görev yapan Kokoskov, 2008’de Phoenix’e transfer oldu ve 2013’e kadar bu takımda asistanlık görevini üstlendi. 2013-14 sezonunda Cleveland Cavaliers, 2014-2015’te de Orlando Magic’te yardımcı antrenörlük yapan Kokoskov, 2015-18 yılları arasında Utah Jazz’ın teknik ekibinin bir parçasıydı. Başarılı çalıştırıcı, 2010 yılında Amerikan vatandaşlığı hakkı da elde etti.

2018-19 sezonu, Igor Kokoskov’un bireysel kariyeri ve Avrupa basketbolu için ayrı bir öneme sahipti. Bu sezonda, daha önce asistan koçluk yaptığı Phoenix Suns’a baş antrenör olarak geçen Kokoskov, Avrupa doğumlu olarak NBA’de çalışan ilk baş antrenör oldu. Kokoskov, 2019 yazında ise Sacramento Kings’e geçti ve burada asistan koçluk kariyerine devam etti.

Koçluk kariyeri NCAA ve NBA’de birçok ilkle dolu olan Kokoskov, milli takımlarda da farklı ve önemli görevlerde yer aldı. 2004-05’te Sırbistan Karadağ Milli Takımı’nda Zeljko Obradovic’in yardımcılığını yapan Kokoskov, 2008-2015 yılları arasında da Gürcistan Milli Takımı’nda baş antrenör olarak çalıştı. Sırp antrenör, Gürcistan ile 2011, 2013 ve 2015 Avrupa şampiyonalarında görev yaptı.

2016’da Slovenya Milli Takımı’nın başına geçen Kokoskov, 2017 Avrupa Şampiyonası’nda bu ülkeyi altın madalyaya taşıyarak çok büyük bir başarıya imza attı. Kokoskov’un Slovenya’sı, bu şampiyonanın ilk tur grubunda Fransa ve Yunanistan’ı geride bıraktı, ardından sırasıyla Ukrayna, Letonya ve İspanya’yı mağlup ederek finale yükseldi ve bu turda da Sırbistan’ı geçerek mutlu sona ulaştı. Kokoskov yönetimindeki Slovenya, şampiyonada oynadığı dokuz maçı da kazandı.

Igor Kokoskov, 2019 yazında Sırbistan Milli Takımı’nın baş antrenörlük pozisyonuna getirildi ve halen bu görevini de sürdürüyor.

Okumaya Devam Et

SPOR

TFF BAŞKANI NİHAT ÖZDEMİR FENERBAHÇE ÜYELİĞİNDEN İSTİFA ETTİ

Yayınlanma Tarihi:

on

TFF Başkanı Nihat Özdemir, “Fenerbahçe üyeliğinden istifa ettim, ben artık kulüpsüz biriyim” açıklaması yaptı.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, Fenerbahçe üyeliğinden istifa ettiğini duyurdu.

Geçtiğimiz günlerde katıldığı bir programda “Tüm Dünya liglerinde şike oluyor,İtalya’da,Fransa’da oldu…Bizde de 2010-2011 sezonunda yaşandı bu şeyler…Ancak 9 senedir şike yok” açıklamasını yapmasının ardından Fenerbahçe kulübünün ve camiasının çok sert tepkilerinin odağındaki isim olan Özdemir için camianın ağır topları kulüpten ihracını isteyen bir kampanya başlatmıştı.

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç ise Nihat Özdemir’e seslenerek “Çok net bir soru soruyorum 2010-2011 sezonu şampiyonu kimdir?” demişti.

Camianın “Nihat Özdemir ihraç etsin” baskısı karşısında ise Ali Koç adeta “Kendi istifa etsin” dercesine “İhraç onur kırıcı olur” demişti.

Ünlü Fenerbahçeli futbol yorumcusu Rıdvan Dilmen “Ben olsam ihraç kararını hemen imzalarım” derken Özdemir’in Fenerbahçe taraftarından özür dilemesini istemişti.

İstifa etmeden kısa bir süre önce Nihat Özdemir, Fenerbahçe Yüksek Divan Kurulu Başkanı Vefa Küçük’e bir mektup yazmıştı.

 

Okumaya Devam Et

Popüler

%d blogcu bunu beğendi: