Sosyal Medya Hesaplarımız

SPOR

LİGLER ASLINDA “KİMİN İÇİN” BAŞLATILIYOR?

Yayınlanma Tarihi:

on

Nihat Özdemir başkanlığındaki Türkiye Futbol Federasyonu, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle ertelenen liglerin 12 Haziran’da başlatılmasına karar verdi. Ancak Dünya’nın tüm büyük ligleri ya süresiz olarak ertelenip,ya iptal edilmişken TFF’nin ligleri ısrarla oynatma kararının arkasında bir başka sebep olduğu konuşuluyor.

 

LİGLER BAŞLAMASAYDI FUTBOLCU SÖZLEŞMELERİ VE MAAŞLARI NE OLACAKTI?

Koronavirüs futbol liglerini de vururken pek çok konu da tartışılmaya başlanmıştı.

Ertelenen liglerde gelir elde edemeyen kulüplerin futbolcu maaşlarını ödeyip ödememe zorunluluğu, sözleşmesi bitecek olan futbolcuların ne olacağı, virüs nedeniyle futbolcu sözleşmelerinin feshedilip edilmeyeceği tartışılırken bu konuda nihai karar mercii ise FIFA.

Eğer ligler başlamasaydı ödemeler konusunda kulüpler futbolcuların her biriyle görüşerek, kendilerinden maaşlarında fedakarlığa gidilmesini talep edeceklerdi.

SAĞLIK BAKANI KOCA SORUMLULUĞU FEDERASYONA ATTI..

Bilim Kurulu liglerin başlamasının kararını vermeden önce Bakan Koca, ‘TFF özgür iradesiyle karar aldı. Herhangi bir katkıda bulunmak istemediğimizi de iletmiştik. Bundan sonraki sorumluluk da TFF’nindir. Bakanlık ve Bilim Kurulu olarak bizim herhangi bir öneri yaklaşımımız söz konusu değildir. Hala aynı noktadayız.’ dedi.

Bakan Koca’nın bu açıklamaları ise liglerin başlatılması kararından sonra meydana gelebilecek bir Corona Virüs sıkıntısı nedeniyle sorumluluğu şimdiden TFF’ye atmak olarak yorumlandı.

Ancak TFF de liglerin yeniden başlatılması için hazırladığı”Prosedür” ile bu konuda sorumluluğu kulüplere attı.

TFF’nin açıkladığı prosedür toplamda 3 evre ile müsabaka dönemi olarak programlandırılmış durumda.

Prosedürün en çok dikkat çeken kısmının henüz ilk bölüme girilmeden düşülen not olduğu görülüyor. Bu giriş kısmında ‘En önemli sorumluluk bireysel sorumluluktur ve her kulüp kendi kendisini denetlemelidir’ ibaresi ile Federasyon sorumluluğu kulüplere yıkıyor.

LİGLERİN BAŞLAMASININ ASIL SEBEBİ beIN SPORTS MU?

Ancak tüm bu yaşanan sürecin sonunda Dünya’nın bütün büyük ligleri ya süresiz ertelenir yahut iptal edilirken Türkiye Futbol Federasyonu’nun ısrarla ligi oynatma kararı almasının ardındaki asıl sebebin liglerin Katarlı yayıncısı beIN Sports olduğu dile getiriliyor.

Katarlı yayıncı kuruluş zaten daha önce zarar etmesini gerekçe göstererek kulüplere yapacağı ödemelerde azaltma yapacağını açıklayınca bir kriz yaşanmıştı.Bu kez liglerin tamamen iptali halinde gelecek abonelik iptalleri ile çok daha büyük bir zarar ile karşı karşıya kalacağını belirten beIN Sports’un liglerin devamı yönünde TFF’ye baskı yaptığı belirtiliyor.

Katarlı yayıncı firmanın liglerin yeniden oynatılması yönünde lobi yaptığı aksi takdirde Türkiye’den çekileceğini yahut zararının tazminini isteyeceğini belirterek rest çektiği ifade ediliyor.

Mali açıdan çok zor durumda bulunan ve tamamı büyük finansal sıkıntılar ile boğuşan kulüplerin en büyük gelir kaynağı olan yayın gelirlerinin böyle bir durumda kesilecek olması riskini göze alamadıkları ve sonuç olarak TFF ile kulüplerin Katarlı yayıncı kuruluşun zarar etmemesi için yaptığı baskı sonrasında liglerin başlatılması kararının verildiği belirtiliyor.

Yıllık 500 milyon dolar ile Türk futbolunun yayın haklarını elinde bulunduran beIN Group, 2019/2020 sezonu için kulüplere 250 milyon doları cari kurdan, 250 milyon doları ise 4.77 TL sabit kurdan olmak üzere minimum 2.6 milyar TL ödeme yapmakla yükümlü.

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

SPOR

FENERBAHÇE’DE EROL BULUT DÖNEMİ SONA ERDİ

Yayınlanma Tarihi:

on

Fenerbahçe’den yapılan açıklamada, ”2020-21 sezonu itibariyle futbol takımımızın teknik direktörlük görevini yürüten Erol Bulut ile yollarımız bugün itibarıyla karşılıklı anlaşarak ayrılmıştır” ifadelerine yer verildi. Fenerbahçe, takımı Emre Belözoğlu’nun çalıştıracağını açıkladı.

Fenerbahçe, Erol Bulut ile yollarını karşılıklı olarak ayırdıklarını açıkladı.

Kulüpten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

”2020-21 sezonu itibariyle Futbol Takımımızın Teknik Direktörlük görevini yürüten Sayın Erol Bulut ile yollarımız bugün itibarıyla karşılıklı anlaşarak ayrılmıştır.

Fenerbahçe’mizin çatısı altında bugüne dek verdiği hizmetler için Erol Bulut’a teşekkür ediyor; kariyerinin geri kalanında başarılar diliyoruz.

Sezonun geri kalan haftalarında, Yönetim Kurulumuzun almış olduğu kararla, Sportif Direktörümüz Emre Belözoğlu futbol takımımızın teknik sorumlusu olarak görev yapacaktır.

Süper Lig’de mücadelesini Emre Belözoğlu’nun yönetiminde sürdürecek olan takımımıza başarılar diliyoruz”

İşte o açıklama:

KAYNAK: (NTV)

______________________________________________________________________________________________

BAĞIMSIZ GAZETECİLİĞE DESTEK OLMAK İÇİN;

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, bağımsız ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, DİJİTAL KİTAPLARIMIZDAN (e-kitap) satın alabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

DİJİTAL BOOK STORE SANAL KİTABEVİ:

https://www.shopier.com/ShowProductNew/storefront.php?shop=dijitalbookstore&sid=d2FqS25GbkNlRDh0dW5ucjBfLTFfIF8g

YOUTUBE KANALI LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

 

Okumaya Devam Et

SPOR

TFF’DE “LÜKS MAKAM ARACI VE YÜKSEK MAAŞ” TASFİYESİ

Yayınlanma Tarihi:

on

TFF’de istifa ve görevden alma rüzgarları esiyor.

Yüksek maaşları ve lüks makam araçlı bazı profesyonellere teşekkür edileceği öğrenildi.

Cumhuriyet Gazetesi’nin özel haberine göre Bir önceki Kulüpler Birliği toplantısında Kasımpaşa yöneticisi Fatih Saraç’ın “TFF’de yönetici sorunu yok, esas sorun en üst düzeydeki profesyonellerden kaynaklanmaktadır” sözleriyle eleştirilen Genel Sekreter Kadir Kardaş ile yardımcılarının görevinden ayrılabileceği iddia ediliyor.

Toplantı sırasında kulüpler ile pek çok konuda aksi yönde görüş bildiren TFF yöneticileri ve Başkan Nihat Özdemir’in, Fatih Saraç ve sonrasında Ali Koç’un benzer sözlerine sessiz kalmaları, Kardaş’la ilgili eleştirileri onayladıkları şeklinde yorumlanmıştı. 2 önceki toplantıda ise Başkan Nihat Özdemir’in, “Toplantının bundan sonraki bölümünü seçilmiş yöneticilerle gerçekleştireceğiz” sözü ile Kardaş’ı ayrılığın kenarına getirmişti.

TFF Genel Sekreterliğinden önce Lig TV Genel Müdürü olmasına rağmen TFF ve kulüpler ile BeIN Sports arasında yaşanan sancılı süreçte Katarlı firmanın yetkilileriyle iyi bir iletişim kurmadığı ve sorunun uzamasına neden olduğu ifade edilen Kadir Kardaş’ın ismi son olarak derbide gündeme geldi.

Fenerbahçe – Galatasaray maçında stadyuma seyirci alınmasıyla alakalı TFF ile Fenerbahçe ve Galatasaray arasındaki koordinasyonu sağlayamadığı için krize sebep olduğu iddia edilen Kadir Kardaş’ın yine tepki topladığı gelen haberler arasında.

Ahmet Nur Çebi başkanlığındaki yeni Kulüpler Birliği yönetiminin geçtiğimiz günlerde TFF’ye yaptığı nezaket ziyaretinde de bu konunun açık açık gündeme geldiği ve sürecin hızlandığı öğrenildi.

Kadir Kardaş’ın alternatifleri üzerine çalışma yaptığı öğrenilen Nihat Özdemir’in gündeminde eski TFF başkanvekili Cengiz Zülfikaroğlu ve eski Fenerbahçe yöneticisi Şekip Mosturoğlu olduğu öğrenildi.

Genel Sekreterlik için adı geçen ve bu göreve talip olan diğer isimlerin ise TFF Genel Sekreter Vekili Özcan Şepik, Passolig Genel Müdürü Ceyhun Kazancı, Kulüpler Birliği Genel Sekreteri Çağrı İlk, spor hukukçusu ve yeni spor yasasının mimarlarından Emin Özkurt ile Başakşehir FK CEO’su Mustafa Eröğüt olduğu kulislerde konuşuluyor.

________________________________________________________________________________________________

BAĞIMSIZ GAZETECİLİĞE DESTEK OLMAK İÇİN;

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, bağımsız ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, DİJİTAL KİTAPLARIMIZDAN (e-kitap) satın alabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

DİJİTAL BOOK STORE SANAL KİTABEVİ:

https://www.shopier.com/ShowProductNew/storefront.php?shop=dijitalbookstore&sid=d2FqS25GbkNlRDh0dW5ucjBfLTFfIF8g

YOUTUBE KANALI LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

Okumaya Devam Et

SPOR

KATARLI BEINSPORTS’TAN PROTESTOYA SANSÜR ÇÖZÜMÜ

Yayınlanma Tarihi:

on

Türkiye’de futbol müsabakalarının yayın hakkını elinde bulunduran Katarlı BeIn Sports kulüplere ödeme yapmakta zorluk çıkartınca kulüpler de protesto kararı almıştı.

Kulüplerin aldığı maçın başlamasının ardından 1 dakika hiç bir futbolcunun topla oynamaması kararının ilk uygulaması ise dün Karagümrük-Galatasaray karşılaşmasında uygulandı.

Karagümrük-Galatasaray maçında futbolcular başlama vuruşu sonrası bir dakikalık protestoda bulunurken, bu protestoyu göstermeyen yayıncı kuruluş, takımların kadro dizilişini ekrana yansıttı.

Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: