Sosyal Medya Hesaplarımız

GENEL

MAK DANIŞMANLIK SON VERİLERİNİ PAYLAŞTI,İŞTE VAHİM TABLO

Yayınlanma Tarihi:

on

MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, kendisine ait sosyal medya hesabından “son veriler” diyerek dikkat çeken bir paylaşımda bulundu. Kulat, ekonomiden eğitime, işsizlikten adalete karanlık bir tablo çizdi.

Mehmet Ali Kulat paylaşımını “Son veriler” başlığı altında yaparken eğitim,adalet ve ekonomi alanında ciddi sıkıntılar barındıran veriler paylaştı.

İşte Mehmet Ali Kulat tarafından paylaşılan o veriler:

  • Geçen yıla göre Turizm Gelir kaybı yüzde 96
  • Son 4 ayda işini kaybetme oranı yüzde 20…
  • Hane bazlı ekonomik gelir kaybı yüzde 40…
  • Gelecek ekonomisinden endişe oranı yüzde 61…
  • Eğitim sisteminden memnuniyet oranı yüzde 32…
  • Adalet sistemine güven yüzde 27…
  • Yanlış anlaşılmasın PATAGONYA dan bahsediyorum

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

GENEL

BANU ÖZDEMİR İÇİN TAHLİYE KARARI VERİLDİ

Yayınlanma Tarihi:

on

İzmir 50. Asliye Ceza Mahkemesi, cami hoparlöründen Çav Bella çalınmasını sosyal medyada paylaştığı için tutuklanan Banu Özdemir’in tahliyesine karar verdi.

Eski CHP İzmir il yöneticisi Banu Özdemir hakkında tahliye kararı verildi.

İzmir 50. Asliye Ceza Mahkemesi, camiden çalan müziği sosyal medyada paylaştığı için tutuklanan Banu Özdemir’in tahliyesine karar verdi.

İzmir’in birçok ilçesinde 2 gün boyunca camilerin merkezi sistemine girilerek müzik yayını yapılmıştı. Olayla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatılırken, camiden Çav Bella çalındığı anları sosyal medya hesabında paylaşan eski CHP İzmir il yöneticisi Banu Özdemir gözaltına alınmıştı.

Özdemir, sevk edildiği adliyede mahkemece “Dini değerleri aşağılama” suçlamasıyla tutuklanmıştı.

TUTUKLAMA KARARI İÇİN SORUŞTURMA MADDESİ DEĞİŞTİRİLMİŞTİ

Özdemir’in Avukatı Süleyman Karadağ, Özdemir hakkında Türk Ceza Kanunu 216/3 maddesi üzerinden soruşturma başlatıldığını ve Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 100/4 maddesine göre, hapis cezasının üst sınırının 1 yıldan fazla olmayan suçlarda tutuklama kararının verilemeyeceğini belirtmişti.

Karadağ, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının, “Bazı internet sitelerinde, İzmir ilindeki birçok caminin hoparlörlerinden aynı anda ezan yerine İtalyanca bir parçanın çalındığı ve sosyal medyada ilgili videoların yer aldığı yönündeki haberlerin yayımlanması üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımızca ‘Dini değerleri alenen aşağılamak’ suçundan resen soruşturma başlatılmıştır” açıklamasını alıntılayarak şöyle yazmıştı:

Okumaya Devam Et

GENEL

AKP’NİN HUKUKU CHP’YE JET HIZI İLE İŞLİYOR

Yayınlanma Tarihi:

on

AKP’nin bağımsızlığına güveni son yıllarda giderek düşürdüğü ve siyasallaştırdığı yargı sistemi konu CHP ve CHP üyeleri olunca jet hızı ile çalışıyor…

İzmir’de camiden Çav Bella marşının çaldığını videoya çekerek sosyal medya mecrasındaki hesabından paylaşarak bu provokatif olayın Türkiye gündemine gelmesini sağlayan CHP eski İzmir İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir önce gözaltına alınmış,sonrasında ise tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Özdemir’in avukatları tarafından yapılan tutukluluğa itiraz talebi de bugün mahkeme tarafından reddedildi.

Özdemir’in avukatı kararı “Hayatımda gördüğüm en utanç verici karar” şeklinde nitelemişti.

CHP’Lİ BELEDİYE MECLİS ÜYESİNE ÖNCEKİ YILLARDAKİ TWEET’LERİNDEN CEZA GELDİ

CHP’li meclis üyesi Dila Koyurga ise Twitter’da Erdoğan hakkında 2013 yılında attığı tweetler gerekçe gösterilerek göz altına alındı.

Koyurga “Evini terk etmemek” koşulu ile yani ev hapsinde kalması şartı ile serbest bırakıldı.

CHP GENÇLİK KOLLARI ÜYESİ EREN YILDIRIM’IN TUTUKLULUĞUNA İTİRAZ TALEBİ REDDEDİLDİ

Adana’da kaymakam korumasının silah çektiği ve AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın hedef göstermesi sonrası tutuklanan CHP’li Eren Yıldırım’ın tutukluluğuna yapılan itiraz reddedildi.

Yüreğir Kaymakamı Oğuzhan Bingöl’ün korumasının silah çektiği ve AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Çanakkale 1915 Köprüsü Kule Tamamlama Töreni’nde yaptığı konuşmada hedef göstermesinden sonra tutuklanan CHP Yüreğir Gençlik Kolu Başkanı Eren Yıldırım’ın tutukluluğuna yapılan itiraz reddedildi.

Vefa Sosyal Destek Grubu ekipleriyle yaşadığı tartışmanın ardından gözaltına alınan Eren Yıldırım için 15 Mayıs’ta tutuksuz yargılama kararı verilmişti. Erdoğan’ın 16 Mayıs’ta Çanakkale 1915 Köprüsü Kule Tamamlama Töreni’nde hedef gösterdiği Yıldırım, ertesi gün savcılığın serbest bırakılmasına itirazı üzerine mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

CHP BELEDİYE MECLİS ÜYESİNE SİLAHLA ATEŞ AÇAN AKP BELEDİYE MECLİS ÜYESİNİN OĞLU SERBEST!

Geçtiğimiz günlerde CHP Çorum Kargı Belediye Meclis üyesi olan Sonay Ergül’ün aracı, AKP’li belediye meclis üyesi İbrahim Eken ve  AKP Belediye Meclis Üyesi Abdulaziz Akgül’ün oğlu İbrahim Akgül tarafından silahla ateş açılarak kurşun yağmuruna tutuldu.

Olaydan sonra ifadesi alınan AKP Belediye Meclis Üyesi Abdulaziz Akgül’ün oğlu İbrahim Akgül ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

CHP VE ATATÜRKÇÜLERİ TEHDİT EDENLER SERBEST BIRAKILIYOR

Sosyal medya hesabından CHP’lileri ve HDP’lileri tehdit eden AKP Kadıköy Gençlik Kolları üyesi Mehmet Emin Göç, hakkında adli kontrol kararı verildi.

Yine geçtiğimiz günlerde Atatürkçü ve Kemalistler hakkında televizyonlardaki programlarda ve sosyal medyada adeta “Katliam” çığırtkanlığı yapan Sevda Noyan ve Fatih Tezcan gibi isimler de ellerini kollarını sallayarak geziyorlar…

Okumaya Devam Et

GENEL

İSTİHBARATIN TARİHSEL SERÜVENİ- 1

Yayınlanma Tarihi:

on

Cihan ÇİFTÇİ

Diğer sosyal bilimlerin hemen hepsi için kullanılan tabir, istihbarat bilimi için de kullanılmaktadır. Evet istihbarat, insanlık tarihi kadar eski bir alandır. İlk çağ dönemindeki istihbarat çalışmaları, çağın gerekliliklerine uygun olarak; hayatta kalmak, yiyecek bulmak, gelecek olan tehditleri önceden bilebilmek gibi temel şartlara bağlı olarak ortaya çıkmıştır. Toplumsal yapının belirli bir düzene girmesi ile birlikte, sorumluluklar bölüşülmüş ve istihbarat ile ilgilenmek üzere özel görevliler kullanılmıştır.

İlk istihbaratçılar daha çok mistik (gizemli) yönü kuvvetli, geleceği görme yeteneğine sahip olduğu düşünülen kişilerden oluşmaktaydı. Bunun nedeni ise; “geleceği görme” metaforu üzerine kurgulanmış bir alan olarak istihbaratın bu yönü ile “gizemli” olarak algılanması ve kimi durumlarda istihbaratçılara ve istihbarat kurumlarına mevcut olandan daha fazla anlam yüklenmesi olabilir.

Diğer bir sebep ise ilk çağ toplumlarının bilgi birikim düzeylerinin oldukça sınırla olmasıdır. Bilgi düzeyi çok sınırlı olduğu için o dönemin insanları mevcut olayları eldeki bilgilerle aydınlatamadıkları durumlarda bu olayları “gizemli güçlerle” açıklama yoluna gitmişlerdir.

Görüldüğü üzere istihbarat çarkının işlevselliğinin ilk dişlisi bilgi ya da insanların bilme isteğidir. Bu dönemde, bilgiye yüklenen anlamın sorgulanması ve bilginin kullanımının ne şekilde olacağı sıklıkla tartışılmıştır. İlk çağlarda başlayan bu sorgulamalar çağlar boyunca devam etmiş ve dünyanın istihbarat kültürüne katkı sağlamıştır. Örnek olarak; Sokrates’in “iyi olan tek şey bilgi, kötü olan tek şey bilgisizliktir” düşüncesi, Bacon’ın “bilginin kendisi güçtür” ideali, Thomas Hobbes’un “bilginin amacı güçtür” aforizması gösterilebilir.

Toplumsal gelişimin sonraki aşamalarında ise bilgini sadece bireye ait olmadığı, devletler arasında siyasal sosyal kültürel ekonomik ilişkilerin sürdürülebilmesi için gerekli ve tehdit algılamaları açısından hayati bir olgu olduğu anlaşılmıştır. Buna bağlı olarak bilginin kaynağını oluşturan “haber alma” kabiliyeti, toplumsal ilerleyişe paralel olarak önemini arttırmış ve istihbarat, kurumsal olarak bu şekilde ortaya çıkmıştır.

Antik Çağ’a dair eski eserlerde toplumların siyasi ve askeri stratejilerini belirlerken gizliliğe önem verdikleri, adam kaçırma, suikast, kılık değiştirme gibi klasik yöntemlerin yanı sıra; istihbarata karşı koyma (İKK) ve örtülü operasyonlar gibi modern istihbarat örgütlerinin yapısına uygun çalışmalar yaptıkları da görülmektedir.

Burada günümüze kadar etkisi devam eden teorik ve metodolojik yönü güçlü olan ve istihbarat olgusunun temelini oluşturan iki medeniyete yani Antik Çin ve Yunan dikkat çekmek yerinde olacaktır.

Çin tarihindeki ilk hanedanlık olarak bilinen Xia Hanedanlığı (M.Ö. 2100-1600) Shang Hanedanlığını devirerek Çine egemen olmuştur. Konu ile ilgili bilgiler içeren kitabeler ve yazıtlar, bilim adamları tarafından incelendiğinde Xia Hanedanlığının başarısında Xia casuslarının etkili olduğu teyit edilmiş olduğu görülmektedir. Ayrıca bu dönemden sonra başlayan “Savaşan Devletler Dönemi’nde (M.Ö. 403-221)”, tarihin ilk güvenlik danışmanı ve meşhur Savaş Sanatı kitabının yazarı, geliştirdiği Taoist doktrin ile özgün bir istihbarat bakışı geliştiren Sun-Tzu ismi duyulur olmuştur.[1]

Antik Yunan’da ise istihbarat olgusuna rastlanılan ilk alan Yunan Mitolojisidir. Mitolojide, tanrıların kurduğu düzene karşı olan bir figür göze çarpmaktadır: Prometheus. Eski Yunanca’da pro: önce, manthano: bilmek manasına gelmektedir. Ayrıca geleceği görme yetisine sahip olan Prometheus, bu mitolojiye göre tanrıların kralı Zeus’a meydan okuyan tek kahraman olarak nitelendirilmektedir. Yunan medeniyetinde istihbarat ile ilgili kaynaklar mitolojik hikayeler ile sınırlı değildir. Örneğin, bu kaynaklar arasında; günümüze kadar ulaşan ve kriptografi alanına yaptıkları katlıkları önemli olan, geliştirmiş oldukları tekniklerle modern istihbarat dünyasında kullanılan sinyal istihbaratı, şifreleme ve şifre çözme sistemlerine ilham kaynağı olan Polybius ve Tacticus’un eserleri mevcuttur.

Dönem itibariyle günümüz istihbarat birikimine katkısı olan liderler de mevcuttur. Mısırın Napolyonu olarak bilinen III. Thutmosis, Romalı Augustus, Hannibal Barca, Hintli Kautila vs. … Ancak bana ayrılan kıymetli köşemi bu türlü detaylara ayırmak yerine yazı serimin ilki olan “İlk Çağ’da İstihbarat’ı” burada sonlandırıyorum. İstihbarat kültürümüze katkı sağlamak ve bu alanda farkındalık oluşturmak amacıyla kaleme alacağım serinin sonraki başlığı “Ortaçağ’da İstihbarat” olacak.

Mutlu Bayramlar…

[1] Ralph Sawyer. (2013). The Historical Thust of Chinese İntelligence. Georgetown University. s.29-30.

Okumaya Devam Et

Popüler

%d blogcu bunu beğendi: