Sosyal Medya Hesaplarımız

EKONOMİ

MİLLİ PİYANGO’DA BİR ŞAİBELİ İKRAMİYE DAHA

Yayınlanma Tarihi:

on

HABER ALTERNATİF/Celal Eren ÇELİK

Son dönemde gerçekleşen çekilişlerde kafalarda büyük soru işaretleri oluşan Milli Piyango’da yine “enteresan” bir ikramiye dağıtıldı.

On Numara oyununun 27 Mayıs 2020 tarihli 929. hafta çekilişinde 10 bilen 2 kişi, 140 bin 614 lira 80’er kuruş ikramiye kazandı.Buraya kadar her şey normal.

Ancak ikramiyedeki “Enteresanlık” işte bundan sonra başlıyor.Zira 10 Numara çekilişinde 10 rakamı da bilerek büyük ikramiyeyi kazan 2 kolon da İzmir’in Bayraklı ilçesinde bayiye yatırılıyor.

Bunu da “olabilecek bir tesadüf” olarak niteleyelim ancak büyük ikramiye isabet eden 2 kolonun da İzmir Bayraklı’daki 35350013 numaralı Milli Piyango bayisi olan Bayrakli Mah. 1921 Sokak No: 2/B adresindeki Hasan Al’ın bayisine yatırılmış olması işleri “Tesadüf ve şansın”biraz ötesine taşıyor ve izaha muhtaç duruma getiriyor.

10 NUMARAYI TUTTURMA İHTİMALİ…

10 numarayı tutturabilmenin matematiksel oranının 2 milyon 546 bin 203’te bir olduğu hesap edilirse aynı tarihte,aynı şehirde,aynı ilçede,aynı büfeden oynanan 2 farklı kolona büyük ikramiye çıkmasının tesadüf ve şans ile çok da kolay açıklanamayacak bir durum olduğu ortaya çıkıyor.

DEMİRÖREN ALDI,SKANDALLAR ARTTI,GÜVEN KAYBOLDU

Son yılların en önemli özelleştirmelerinden birisi olarak dikkat çeken Milli Piyango özelleştirmesini Demirören Grubu’nun almasından sonra kurumun adı sıklıkla şaibe ve skandallar ile birlikte anılmaya başlandı.

9 Ekim 2018 tarihli Milli Piyango çekilişine ait videoda henüz butona basılmadan 6 rakamı düştüğü görülüyor, görevli butona basmadığını söyleyip topu geri küreye attırıyor ve sonuç yine 6 çıkıyordu.Sosyal medyada hızla yayılan görüntü sonrasında Milli Piyango İdaresi bir açıklama yapsa da açıklama kamuoyunu tatmin etmekten ve ikna edicilikten çok uzakta kaldı.

2019 yılı Milli Piyango büyük ikramiyesi 70 trilyon TL’ydi.Bu büyük ikramiye 1 tam bilete çıkmış ancak aradan geçen sürede biletin sahibi ortaya çıkmadığı için 70 Milyon TL hazineye devredilmişti.

Milli Piyango tarafından düzenlenen Süper Piyango’nun 25 Nisan 2020 tarihli 100 bin lira çekişinde 6 haneli çekiliş numarasının son hanesinde karıştırma küresinden 2 top düşmesine rağmen kürenin başındaki görevli bir topu seçti. Çekiliş ise iptal edilmedi.

Skandal çekilişte 100 bin liralık ikramiye için toplar, karıştırma küresinden düşerken son hanenin bulunduğu küreden sepete 2 top düştü. Kürenin başındaki görevli eliyle yetkilere 2 işareti yaparak durumu izah etti ardından ise 4 rakamını seçip gösterdi. Böylelikle 100 bin lira kazanan şanslı numara “386704” olarak belirlendi

Söz konusu çekiliş Milli Piyango tarafından iptal edilmez veya tekrar edilmediği gibi olayla ilgili bir açıklama da yapılmadı.

MİLLİ PİYANGO’DAKİ “KRİTİK” DEĞİŞİKLİK

Milli Piyango özelleştirmesini “Tek teklif veren” firma olarak İtalyan ortağı ile kazanan Demirören Holding’in bu ihaleyi kazanmasından tam 1 yıl önce Milli Piyango ihalesi en çok kazandıran oyunu olan Sayısal Loto’da çok radikal bir değişiklik yaptı.

Milli Piyango İdaresi’nden 13 Temmuz 2018 tarihinde yapılan açıklama ile her hafta sadece Cumartesi günleri oynanan Sayısal Loto’nun bundan böyle haftada 2 kez çekileceği duyuruldu.Yani bu bir anlamda sayısal loto çekilişi için Milli Piyango’nun vatandaşlardan haftada 2 kat para kazanması demekti.

Ama asıl büyüklük ikramiye devri ile alakalıydı.Sayısal Loto çekilişleri yıllardır “En fazla 3 hafta üst üste devredebilir” kuralı ile yapılıyordu.

Ancak işte özelleştirmeden tam da 1 sene önce yapılan bu önemli değişiklik ile Sayısal Loto’daki bu “Devir sınırlaması” kaldırıldı,talihli sahibini bulana kadar çekilişin devam etmesine karar verildi.

Yani Milli Piyango Sayısal Loto’dan hem haftada 2 kat daha fazla para kazanabilecek hem de haftalarca devretmeyen ikramiyeler sayesinde gelen paraları dağıtmayıp değerlendirerek büyük bir ranta sahip olabilecekti ve işte bu değişiklikler gerçekleşecek özelleştirme öncesi Milli Piyango’yu daha da “Cazip” bir yatırım alanı haline dönüştürüyordu.

Ve Demirören Grubu’nun Milli Piyango satın alması ile birlikte haftalarca sahibini bulamayan ve devreden ikramiyeler dönemi de başladı…

Sayısal Loto haftalarca verilemeyen ikramiyeler ve devirler ile gündeme geldi.

VATANDAŞ GÜVENMİYOR

Vatandaşlar ise artık Milli Piyango’ya yaşanan son olaylardan sonra güvenmiyor ve bu güvensizliklerini özellikle sosyal medya mecrasında sıklıkla dile getiriyorlar.

Yaşanan tüm bu skandallara rağmen Milli Piyango’nun kafalardaki soru işaretlerini giderecek şeffaflık artırıcı önlemler almak yerine hemen hiç bir şey yapmaması ise soru işaretlerini daha da fazla çoğaltıyor…

 

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

EKONOMİ

BDDK’DAN YENİ KREDİ KARTI KARARI

Yayınlanma Tarihi:

on

Bankaların gelirini beyan edemeyen müşterilerine tanıyabildiği azami 1.300 Türk Lirası limit, 2000 Türk Lirasına çıkarıldı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun 09.07.2020 tarihinde aldığı kararda ayrıca, Covid-19’un ekonomik etkilerini sınırlandırma tedbirleri kapsamında asgari ödeme tutarı bir yıl içinde üç kez ödenmeyen kredi kartlarının kullanıma kapatılması 2020 yıl sonuna kadar uygulanmayabilecek.

Bankaların gelirini beyan edemeyen müşterilerine tanıyabildiği azami 1.300 Türk Lirası limit, 2000 Türk Lirasına çıkarıldı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun 09.07.2020 tarihinde aldığı kararda ayrıca, Covid-19’un ekonomik etkilerini sınırlandırma tedbirleri kapsamında asgari ödeme tutarı bir yıl içinde üç kez ödenmeyen kredi kartlarının kullanıma kapatılması 2020 yıl sonuna kadar uygulanmayabilecek.

BDDK: Asgari ödeme tutarını 3 kez ödemeyenlerin kredi kartı yıl sonuna kadar kapatılmayacak

BDDK’dan yapılan yazılı açıklamaya göre bankaların gelirini beyan edemeyen müşterilerine tanıyabildiği azami 1.300 Türk lirası limit, 2 bin Türk lirasına çıkarıldı.

Bugün alınan kararla ayrıca yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomik etkilerini sınırlandırma tedbirleri kapsamında asgari ödeme tutarı bir yıl içinde üç kez ödenmeyen kredi kartlarının kullanıma kapatılması 2020 yıl sonuna kadar uygulanmayabilecek.

Okumaya Devam Et

EKONOMİ

TÜİK’E “ÖZEL KALEM” ELİ DEĞDİ

Yayınlanma Tarihi:

on

Geçtiğimiz günlerde başkanlığına Emine Erdoğan’ın özel kalem müdiresi olan Elif Esen’in kocası olan  Muhammed Cahid Şirin atanmış ve bu atamadan sonra TÜİK’in verilerinin gerçekçiliği yeniden tartışma konusu olmuştu.

Yeni başkan Muhammed Cahid Şirin yönetimi ilk “İşsizlik ve istihdam” rakamlarını açıkladı…

AYNI ANDA HEM İŞSİZLİK HEM İSTİHDAM AZALDI!

TÜİK’in açıkladığı verilere göre işsizlik, bir önceki yılın mart ayına göre yüzde 0.9 azalarak yüzde 13.2 seviyesine geriledi.

TÜİK’in mart ayı işsizlik verilerine göre genç işsizlik de azaldı. 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 0.6 puan azalarak yüzde 24.6’ya geriledi.

İşsizlik azaldığı zaman doğal olarak artış göstermesi gereken istihdam oranları ise TÜİK verilerine göre artış göstermek yerine azaldı.

2020 yılının mart ayında İstihdam edilenlerin sayısı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 1 milyon 662 bin kişi azalarak 26 milyon 133 bin kişiye geriledi.

Yine TÜİK verilerine göre genç nüfusta istihdam oranı ise yüzde 5.1 puan azalarak yüzde 27.4 oldu.

Gerek genel işsizlik oranı gerek genç işsizlerin rakamında azalma yaşanırken istihdamın artmış olması gerekirken nasıl olup da azaldığı ise merak konusu oldu…

 

 

Okumaya Devam Et

EKONOMİ

BAŞKA YERDE YAŞAYAMAYIZ

Yayınlanma Tarihi:

on

HALİL İBRAHİM BAYRAKÇI

Beş senede temel değerleri düzeltir, 20 sene içerisinde G10 üyeliğini zorlarız. Ama önce siyasetin ekonomi üstündeki vesayetini kaldırmamız gerekiyor.

Mevcut siyasi yapının hepsi ekonomide devlet gücünü yağma için kullanma peşinde. Kaynakları kamu gücünü elinde tutanlara yağmalatmanın bedelini eninde sonunda her vatandaş öder. Devletin harcadığı her kuruş eninde sonunda milletin cebinden çıkar.

Belediyelerden, yarı devletleşmiş sendikalara, vakıflardan, hükümet destekli özel sektör şirketlerine, devletin her kurumunda boğazımıza kadar yolsuzluk ve yağmaya batmış durumdayız.

Kamu kaynaklarını yağmalayarak, yolsuzlukla hiçbir millet refaha, zenginliğe, huzura kavuşamamıştır.

Kısa bir dönem hak  edilmemiş tatlı bir hayat yaşanır. Sonrası o yenilen hurmalar acı, acı çıkartılır. Hem de 10 misli bedelle…

Devletimizi, milletimizi, insanımızı çok seviyoruz. Göz göre göre ülkemizin müthiş zenginlik ve kalkınma potansiyelinin heba edilmesine gönlümüz razı olmuyor.

Türkiye, bölgenin Singapur’u, Hong Kong’u kişi başına 30 bin doları geliri olan bir merkez ülke konumuna neden gelmesin?…

Seçim kanunu değiştirmekle, suni barajlar oluşturarak halk iradesinin mecliste temsilini engellemekle, türlü türlü siyaset cambazlıklarıyla gündemimizi bu siyasetin doldurmasına müsaade edemeyiz.

Geçtiğimiz Cumhurbaşkanlığı seçiminin konusu millet kıraathaneleri ve orada dağıtılacak kekti. Bu siyasi yapının önümüzdeki seçimlerde tartışacağı konu: “Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler” olacaktır.

Biz başka yerde yaşayamayız. O halde biricik anayurdumuzu dünyanın en güzel ve yaşanabilir ülkesi yapalım. Birlikte başarabiliriz…

Okumaya Devam Et

Popüler

%d blogcu bunu beğendi: