Sosyal Medya Hesaplarımız

EKONOMİ

MİLLİ PİYANGO’DA BİR ŞAİBELİ İKRAMİYE DAHA

Yayınlanma Tarihi:

on

HABER ALTERNATİF/Celal Eren ÇELİK

Son dönemde gerçekleşen çekilişlerde kafalarda büyük soru işaretleri oluşan Milli Piyango’da yine “enteresan” bir ikramiye dağıtıldı.

On Numara oyununun 27 Mayıs 2020 tarihli 929. hafta çekilişinde 10 bilen 2 kişi, 140 bin 614 lira 80’er kuruş ikramiye kazandı.Buraya kadar her şey normal.

Ancak ikramiyedeki “Enteresanlık” işte bundan sonra başlıyor.Zira 10 Numara çekilişinde 10 rakamı da bilerek büyük ikramiyeyi kazan 2 kolon da İzmir’in Bayraklı ilçesinde bayiye yatırılıyor.

Bunu da “olabilecek bir tesadüf” olarak niteleyelim ancak büyük ikramiye isabet eden 2 kolonun da İzmir Bayraklı’daki 35350013 numaralı Milli Piyango bayisi olan Bayrakli Mah. 1921 Sokak No: 2/B adresindeki Hasan Al’ın bayisine yatırılmış olması işleri “Tesadüf ve şansın”biraz ötesine taşıyor ve izaha muhtaç duruma getiriyor.

10 NUMARAYI TUTTURMA İHTİMALİ…

10 numarayı tutturabilmenin matematiksel oranının 2 milyon 546 bin 203’te bir olduğu hesap edilirse aynı tarihte,aynı şehirde,aynı ilçede,aynı büfeden oynanan 2 farklı kolona büyük ikramiye çıkmasının tesadüf ve şans ile çok da kolay açıklanamayacak bir durum olduğu ortaya çıkıyor.

DEMİRÖREN ALDI,SKANDALLAR ARTTI,GÜVEN KAYBOLDU

Son yılların en önemli özelleştirmelerinden birisi olarak dikkat çeken Milli Piyango özelleştirmesini Demirören Grubu’nun almasından sonra kurumun adı sıklıkla şaibe ve skandallar ile birlikte anılmaya başlandı.

9 Ekim 2018 tarihli Milli Piyango çekilişine ait videoda henüz butona basılmadan 6 rakamı düştüğü görülüyor, görevli butona basmadığını söyleyip topu geri küreye attırıyor ve sonuç yine 6 çıkıyordu.Sosyal medyada hızla yayılan görüntü sonrasında Milli Piyango İdaresi bir açıklama yapsa da açıklama kamuoyunu tatmin etmekten ve ikna edicilikten çok uzakta kaldı.

2019 yılı Milli Piyango büyük ikramiyesi 70 trilyon TL’ydi.Bu büyük ikramiye 1 tam bilete çıkmış ancak aradan geçen sürede biletin sahibi ortaya çıkmadığı için 70 Milyon TL hazineye devredilmişti.

Milli Piyango tarafından düzenlenen Süper Piyango’nun 25 Nisan 2020 tarihli 100 bin lira çekişinde 6 haneli çekiliş numarasının son hanesinde karıştırma küresinden 2 top düşmesine rağmen kürenin başındaki görevli bir topu seçti. Çekiliş ise iptal edilmedi.

Skandal çekilişte 100 bin liralık ikramiye için toplar, karıştırma küresinden düşerken son hanenin bulunduğu küreden sepete 2 top düştü. Kürenin başındaki görevli eliyle yetkilere 2 işareti yaparak durumu izah etti ardından ise 4 rakamını seçip gösterdi. Böylelikle 100 bin lira kazanan şanslı numara “386704” olarak belirlendi

Söz konusu çekiliş Milli Piyango tarafından iptal edilmez veya tekrar edilmediği gibi olayla ilgili bir açıklama da yapılmadı.

MİLLİ PİYANGO’DAKİ “KRİTİK” DEĞİŞİKLİK

Milli Piyango özelleştirmesini “Tek teklif veren” firma olarak İtalyan ortağı ile kazanan Demirören Holding’in bu ihaleyi kazanmasından tam 1 yıl önce Milli Piyango ihalesi en çok kazandıran oyunu olan Sayısal Loto’da çok radikal bir değişiklik yaptı.

Milli Piyango İdaresi’nden 13 Temmuz 2018 tarihinde yapılan açıklama ile her hafta sadece Cumartesi günleri oynanan Sayısal Loto’nun bundan böyle haftada 2 kez çekileceği duyuruldu.Yani bu bir anlamda sayısal loto çekilişi için Milli Piyango’nun vatandaşlardan haftada 2 kat para kazanması demekti.

Ama asıl büyüklük ikramiye devri ile alakalıydı.Sayısal Loto çekilişleri yıllardır “En fazla 3 hafta üst üste devredebilir” kuralı ile yapılıyordu.

Ancak işte özelleştirmeden tam da 1 sene önce yapılan bu önemli değişiklik ile Sayısal Loto’daki bu “Devir sınırlaması” kaldırıldı,talihli sahibini bulana kadar çekilişin devam etmesine karar verildi.

Yani Milli Piyango Sayısal Loto’dan hem haftada 2 kat daha fazla para kazanabilecek hem de haftalarca devretmeyen ikramiyeler sayesinde gelen paraları dağıtmayıp değerlendirerek büyük bir ranta sahip olabilecekti ve işte bu değişiklikler gerçekleşecek özelleştirme öncesi Milli Piyango’yu daha da “Cazip” bir yatırım alanı haline dönüştürüyordu.

Ve Demirören Grubu’nun Milli Piyango satın alması ile birlikte haftalarca sahibini bulamayan ve devreden ikramiyeler dönemi de başladı…

Sayısal Loto haftalarca verilemeyen ikramiyeler ve devirler ile gündeme geldi.

VATANDAŞ GÜVENMİYOR

Vatandaşlar ise artık Milli Piyango’ya yaşanan son olaylardan sonra güvenmiyor ve bu güvensizliklerini özellikle sosyal medya mecrasında sıklıkla dile getiriyorlar.

Yaşanan tüm bu skandallara rağmen Milli Piyango’nun kafalardaki soru işaretlerini giderecek şeffaflık artırıcı önlemler almak yerine hemen hiç bir şey yapmaması ise soru işaretlerini daha da fazla çoğaltıyor…

 

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

EKONOMİ

MERKEZ BANKASI REZERVLERİ ERİDİ

Yayınlanma Tarihi:

on

Döviz karşısında her geçen gün değer kaybeden Türk lirası ve giderek daha kötü hale gelen ekonomik göstergelere Merkez Bankası döviz rezervinin büyük ölçüde erimiş olması da eklendi.Merkez Bankası döviz rezervlerinde aylardır devam eden erime durdurulamazken,rezv miktarı tehlikeli sınıra doğru yaklaştı.

Merkez Bankası (TCMB) tarafından, Ağustos dönemine ilişkin “Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi Gelişmeleri” verileri yayımlandı. Merkez Bankası’nın resmi rezerv varlıklarındaki erime devam ediyor.

Ocak ayında 102,5 milyar dolar olan altın ve döviz rezervlerinin toplamından oluşan brüt rezervler 8 ayda yüzde 18 azaldı. Temmuzda 90,2 milyar dolar iken ağustosta yüzde 7,2 azalarak 83,8 milyar dolar oldu.

83,9 milyar dolarlık toplam rezervin yüzde 46,3’ünü döviz rezervleri oluşturdu. Döviz rezervi piyasa dalgalanmalarının yarattığı yıkıcı etkilere karşı daha aktif kullanılıyor. Son aylarda döviz rezervlerindeki erime ise çok hızlı. Ocakta 73 milyar 463 milyon dolar olan döviz rezervi ağustosa kadar yüzde 47,2 oranında erimiş durumda. Temmuza göre ise yüzde 14,1 azalarak 38,8 milyar dolara indi.

Altın cinsinden rezervler ise yüzde 0,3 azalarak 43,4 milyar dolara geriledi.

Merkez’in dolar rezervleri azalırken var olan rezervler de swaplar aracılığıyla dolduruluyor. Temmuzda brüt rezervin 58,7’si swaplardan oluşuyordu. Bu oran ağustosta yüzde 76,4’e yükseldi.

Merkez Bankası’nın swaplardan kaynaklanan yükümlülükleri 64 milyar dolar düzeyinde gerçekleşirken, söz konusu tutarın 26,3 milyar dolar bir ay vadeli olarak kayıtlara geçti.

 

Okumaya Devam Et

EKONOMİ

YOLCU GARANTİLİ HAVALİMANI İÇİN YANDAŞ MÜTEAHHİTE 40 MİLYON TL ÖDENECEK

Yayınlanma Tarihi:

on

Kütahya, Afyon ve Uşak illerine hizmet vermek üzere yap-işlet-devret (YİD) modeli ile yaptırılan Zafer Havalimanı’nda bu yıl da “çöküş” yaşandı. Devlet Hava Meydanları Genel Müdürlüğü’nün CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz’a gönderdiği 22 Eylül 2020 tarihli bilgi notu, çöküşü tescilledi.

2020 yılının ilk 8 ayı için garanti edilen iç hatlardaki 501 bin 706 yolcu sayısı 4 bin 746’da kaldı. Gerçekleşme oranı yüzde 0.94 oldu. Dış hatlarda ise 351 bin 194 yolcu garantisi verildi, sadece 2 bin 487 kişi uçtu. Gerçekleşme oranı yüzde 0.70 oldu. İlk 8 aydaki toplam 852 bin 900 yolcu garantisine karşılık sadece 7 bin 233 yolcu havalimanını kullandı.

39.8 MİLYON TL ÖDENECEK

Sözcü’den Emin Özgönül’ün haberine göre, havalimanı işleten şirkete yolcu başına iç hatlarda 2 Euro, dış hatlarda 10 Euro ödeniyor. Garanti yolcu sayıları tutturulamadığı için şirkete bu yılın ilk 8 ayı için iç hatlarda 1 milyon 3 bin, dış hatlarda ise 3 milyon 511 bin olmak üzere toplam 4 milyon 514 bin Euro ödenecek. Bu para bugünkü kur ile 39 milyon 813 bin lirayı bulunuyor.

2044’E KADAR GARANTİ ÖDEME

İşletme süresi 29 yıl 11 ay olan havalimanı için devlet kesesinden uçmayan yolcular nedeniyle 21 Mart 2044’e kadar para çıkacak. Bu yıl 12 ayda garanti edilen yolcu sayısı 1 milyon 299 bin kişi. Havalimanının hizmet verdiği üç ilin toplam nüfusu ise 1 milyon 678 bin kişi. Yani havalimanı için nedeyse 3 ilin nüfusu kadar yolcu garantisi verildi.

Zafer Havalimanı için işletme süresi 29 yıl 11 ay olarak belirlendi. Yani uçmayan yolcular nedeniyle 21 Mart 2044’e kadar devlet kesesinden para ödenecek.

“GARANTİ NEDENİYLE ŞİRKETE TOPLAM 205 MİLYON EURO AKTARILACAK”

CHP Zonguldak Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu üyesi Deniz Yavuzyılmaz Zafer Havalimanı’nda verilen yolcu garanti sayısı ile uçan yolcu sayısı arasında yanılma payının yüzde 99 olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Havalimanı yapan şirket 50 milyon Euro harcadı. Havalimanı 2012’de açıldı ve yolcu garantileri hiçbir zaman tutmadı, hazineden bugüne kadar 44 milyon Euro ödendi. Şirket gelecek yılın sonunda 50 milyon Euro’ya ulaşmış olacak ve maliyeti çıkaracak. Sonraki 23 yıl da kar edecek. 2044 yılına kadar verilen garanti nedeniyle şirkete toplam aktarılacak para 205 milyon Euro. Bu para ile 50 adet nitelikli fabrika kurulabilir, 10 bin kişiye de istihdam yaratılabilirdi.

NE SÖYLENMİŞTİ?

2012 yılında açılan Zafer Havalimanı, Türkiye’nin ilk bölgesel havalimanı olarak hizmete alınmıştı. Büyük bir törenle açılan havalimanı için dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, bütçeden kaynak ayrılmadan bu hava alanının yapımının gerçekleştirildiğini söylemişti.

Okumaya Devam Et

EKONOMİ

ERDOĞAN,”YENİ” DİYEREK ESKİ FABRİKALARI AÇTI

Yayınlanma Tarihi:

on

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün Gaziantep’te “300 yeni fabrika” açılışı olarak duyurulan açılış töreninde açılışını yaptığı fabrikalarının pek çoğunun uzun zamandır faaliyette olan fabrikalar olduğu ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu fabrikaların açılışını yaparken Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da Twitter hesabından “Gaziantep’te bugün hem teknoloji hem de sanayi festivali vardı. Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan’ın liderliğinde tek seferde 300 fabrikanın resmi açılışını yaptık. Bu bir rekor! Salgın döneminde uyguladığımız politikalar, hedeflerine ulaşıyor”ifadelerini kullandığı bir paylaşım yaptı.Varank açılışı yapılan “Yeni” fabrikaların isim listesini de paylaştı.

Aynı dakikalarda Gaziantep Şahinbey Belediyesi’nin CHP’li belediye meclis üyesi Hasan Şencak ise Twitter hesabından” Sevgili, GSO (@gantepso)ve GTO (@GaziantepTO) bugün açılacak olan 300 fabrika;ne zaman kurulmuş,ne zaman faaliyete geçmiş bilgi ve kayıtlarını açıklarsanız biz de Gaziantep’liler olarak avuçlarımızın içi patlayana kadar alkışlayalım.Böyle bir şey yoksa da tepkiniz olacak mı?” şeklinde Tweet paylaşımında bulundu.

“YENİ” DENİLEREK AÇILAN FABRİKALARIN PEK ÇOĞU ESKİ İŞLETME

Ve yapılan açılışlar böylece tartışmaya açılmış olurken kısa süre içerisinde Erdoğan’ın “Yeni” fabrika olarak tanıtımı yapılarak açılışını yaptığı fabrikaların pek çoğunun uzun yıllardır faaliyet gösteren eski fabrikalar olduğu anlaşıldı.

Yeni açılan 300 fabrika listesinde bulunan Barem Ambalaj adlı firmanın 2019 yılının Kasım ayında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından bizzat açıldığı ortaya çıktı. Hatta Barem Ambalaj adlı firmanın açılışında dualar okunurken, kırmızı kurdelenin başında Soylu ve Gül dışında Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de bulunuyor.

45 YILLIK ŞİRKETLER ‘YENİ’ LİSTESİNDE

Çiltuğ Isı Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin Yönetim Kurulu Üyesi ve İYİ Parti Gaziantep Milletvekili adayı olan Can Tuğsuz ise 300 fabrika içinde kendi fabrikalarının da olduğunu ifade etti. Duruma tepki gösteren Tuğsuz, fabrikasının 45 yıldır hizmette olduğunu söyledi.

Tuğsuz yapmış olduğu Twitter paylaşımında “Gaziantep’te açıldığı iddia edilen 300 fabrika listesindeki fabrikamız 45 yıldır(!) faaliyettedir. Yeni açılması söz konusu değil. Düğmeye basıp aç-kapa yaptılarsa onu bilemiyorum 🙂 Kamuoyunun takdirine sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

CHP Şahinbey İlçe Başkanı Zeki Gürsel de, “Bugün kentimiz OSB’de yeni? açılan 300 fabrika listesine baktığımızda Bunların hiç biri yeni değil listede 50-60 yıllık fabrikalar var. Peki hadi yeni diyelim 300 yeni fabrika açıldı diyenlere soruyorum Doğal olarak işçi lazım çalışmak isteyenler Nereye? Nasıl? Müracaat edecek?” ifadelerini kullandı.

Gaziantep Şahinbey Belediyesi’nin CHP’li Meclis üyesi Uğur Kalkan ise sosyal medya hesabından “Gaziantep’te yıllardır faaliyette olan firmalar, bugün 300 firma açılışı adı altında yeniden açıldı. 2015 Yılından bu yana faaliyette olan firmalar bile var içinde :)” diye yazdı.

2012’de kurulan Artemis Halı, 2003’te üretime başlayan Antepsan Kuruyemiş, 1983’te üretime başlayan Festival Halı, yıllardır faaliyet yürüten ve 2012’de Antep’e taşınan Gürelmak Makine, 1985’te faaliyete başlayan Halısan, 1996’dan beri faaliyet yürüten Kileci Tekstil ve daha pek çok şirket bakanlık tarafından açıklanan listede yer alıyor.

 

 

Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: