OSMAN BERKE ORDU YAZDI-"EVERGRANDE 2008 KRİZİNİ TEKRAR MI TETİKLİYOR?" - Haber Alternatif
Sosyal Medya Hesaplarımız

EKONOMİ

OSMAN BERKE ORDU YAZDI-“EVERGRANDE 2008 KRİZİNİ TEKRAR MI TETİKLİYOR?”

Yayınlanma Tarihi:

on

Osman Berke Ordu

Eylül ayında tanıştığımız Evergrande, tekrardan temerrüde düştü! Bu haberin etkisi ile birlikte finansal piyasalarda ufak çaplı düzeltmeler görüldü. 69.000$ ile rekor tazeleyen Bitcoin ciddi etkilenen finansal enstrümanlardan biri oldu. Dolar endeksi (DXY), 9 Kasım gününü 93.955 seviyesinden kapatırken Evergrande haberi ile birlikte 94.903 seviyesini zorlayarak 2020 Temmuz ayından beri ilk kez bu seviyelere geldi.

Peki ama Evergrande’nin sorunu neydi?

Evergrande, Çin’in en büyük gayrimenkul şirketlerinden biridir. 1300’den fazla projeyi yürüttüğü bilinen şirket, ilk kez eylül ayında ortaya çıkan gelişmeler dolayısıyla ciddi bir borç batağı içerisinde. Çin’in en büyük şirketlerinden birisi olmaya çalışan şirket, 300 Milyar Dolar borç ile agresif büyümeye çalışıyordu. İlk kez eylül ayında 84 Milyon Dolar’lık ödemesini geciktiren şirket, 10 Kasım tarihi ile 148.1 Milyon Dolar’lık ödemesini geciktirdiği belirtilerek tekrar temerrüde düştü.

Son alınan bilgilere göre söz konusu iki dolar tahvilini elinde tutan uluslararası takas şirketi Clearstream müşterilerinin, Evergrande tarafından ödeme aldıkları -kimliklerinin açıklanmasını istemeyen kaynaklara- göre doğrulandı. Tekrar temerrüt riskinden son anda kurtulduğunu söyleyebiliriz.

2008 yılında gerçekleşen ekonomik kriz, değeri oldukça düşen doların ABD’deki konut fiyatlarını ciddi ölçüde düşürmesi ile gerçekleşmişti. 2000’li yıllar boyunca kolaylıkla elde edilen “mortgage” kredisi ile büyük bir yükselme gösteren ev fiyatları, dolar sebebiyle ciddi değer düşüklüğü yaşadı.Konut fiyatları düştüğünde yüksek risk ve yüksek faizli kredi denilen bu kredi piyasası çökmüştü.

Bu süreçte kredilerini ödeyemeyen düşük gelirli aileler iflas etmiş ve konutlarına el konmuştur. Düşük gelirli ailelere bu kredileri açan kurumlar, kredi akitlerini borsalarda satılabilir tahvillere dönüştürmüşlerdi. Elinde bu tahvilleri tutan kurumsal şirketler (Lehman Brothers, Bear Stearn, Merrill Lynch) iflas edip, satılmışlardı. ABD’de başlayan bu kriz zamanla tüm dünyayı etkilemiş ve İzlanda, İngiltere gibi ülkelerde büyük iflaslar yaşanmıştı. Bu krizi durdurmak için ABD Kongresi tam 700 Milyar Dolar’lık kurtarma paketi hazırlamıştı.

Evergrande’nin temerrüde düşmesi akıllara 2008 yılını getirse de durumun pek benzer olmadığını belirtmek gerekiyor. O dönem değeri düşen dolar ile karşı karşıyaydık. Bu dönem ise dolar değer kazanıyor ve ekonomi toparlanıyor. Üstelik Çin’in dünya ile ABD kadar iç içe olmadığını kabul etmemiz gerekiyor.

Kriz çanları çalsa da ABD istemeden bir kriz oluşmayacağı kanaatindeyim. Ayrıca Evergrande temerrüde düştüğü vakit küresel devler kurtarmaya koşmuştur. HSBC ve Blackrock gibi devler Evergrande’ye destek olmuştu. Malum yüklü pozisyonları var. Çin devletinden Evergrande için kurtarma hamlesi beklense de Çin devleti bunu yapmayı düşünmüyor. Otoriter yönetimi ile nam salan Çin hükümeti, Evergrande sorunu ile birlikte konut piyasasına tamamen hakim olmayı düşünüyor olabilir.

Uzun lafın kısası; Evergrande 2008’deki krizin benzerini tetikleyebilecek tek başına tetiklemek için tek başına yetersiz bir sorun. Kısa çaplı riskli varlıklardan kaçış sağlasa da (Bitcoin ve ABD Borsaları) 2008 krizine bizi götürmesi çok az bir ihtimal. Buradan almamız gereken ders, dünyanın sorunlarının ciddi ölçüde arttığı yönünde olmalıdır.

Yüksek enflasyon, Evergrande ve konut piyasası balonu, emtia fiyatlarında olağanüstü artışlar dünya için olumlu gözükmüyor. Finansal piyasalar durumun aksine boğa piyasasını sürdürse de yakın zamanda gerçekleşen tapering, parasal sıkılaşma sinyali de veriyor. ABD faiz arttırımı yaptığı vakit finansal piyasaların dayanmasının zor olduğunu düşünüyorum. Bu süreçte Evergrande gibi bir bahane finansal piyasaların işine yarayabilir. 2008 krizi, 2000’li yılların tıkanması ile oluşmuştu. Bir bahane açığa çıkardı. 2016 yılından beri dünyanın resesyona ilerlemesi ve para basımının artması 2022 yılını oldukça riskli kılıyor. Evergrande veya bir başka sorun bahane gösterilip, ortalık kızışabilir.

________________________________________________________________________________________________

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, hiç bir kurum, kuruluş yahut kişiden “Fonlanmadan”, “tam bağımsız” ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, HABER ALTERNATİF’in aylık,3 aylık,6 aylık yahut yıllık ÖZEL BÜLTEN’ine abone olabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

 

ABONELİK LİNKLERİ:

 

YOUTUBE KANALI-KATIL BUTONU LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

 

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

HABER ALTERNATİF YILLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİK LİNKİ:
HABER ALTERNATİF AYLIK ABONELİK/ ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 3 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 6 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

EKONOMİ

BTC TÜRK’TE YAŞANAN “ERİŞİM PROBLEMİ” İLE İLGİLİ İLK AÇIKLAMA GELDİ

Yayınlanma Tarihi:

on

Türkiye’nin en büyük kripto para borsalarından olan BtcTurk’e saatlerdir erişilemiyor. BtcTurk web sitesi ve mobil uygulamalarına erişim yapılamazken, şirketin kurucusu Kerem Tibuk bir açıklama yaptı.

Son dönemde ardı arkası kesilmeyen kripto para dolandırıcılığı haberlerinin ardından Türkiye’nin en büyük kripto para borsalarından olan BtcTurk’te yaşanan ve saatlerdir süren erişim problemi pek çok yatırımcıyı tedirgin etti.
BtcTurk Kurucusu Kerem Tibuk, sorunun Microsoft kaynaklı olduğunu ve biraz zaman alabileceğini belirterek “Endişelecek bir durum yok” dedi.

Şirketin web sitesinden yapılan açıklamada ise şöyle denildi:

‘Değerli kullanıcılarımız,

Servis sağlayıcılarımızdan kaynaklı teknik aksaklık nedeniyle BtcTurk web sitesi ve mobil uygulamalarında erişim kesintileri yaşanmaktadır. Teknik ekibimiz konunun en kısa sürede çözümlenmesi için çalışmalarını sürdürmektedir.’

 

Okumaya Devam Et

EKONOMİ

ENERJİ KESİNTİLERİNİN KONUTLARA DA YANSIMASI BEKLENİYOR

Yayınlanma Tarihi:

on

İran’ın doğalgazı kesmesinden sonra Türkiye genelinde Organize Sanayi Bölgeleri’nde (OSB) elektrik ve doğalgaz kesintisi uygulanmaya başladı.

Diken’den Ayşegül Kasap’ın haberine göre sektör kaynakları, Enerji Bakanlığı’nın tüm Türkiye’de 4 bin 500 megavat enerji kesme kararı aldığını, kesintilerin OSB’lerle sınırlı kalmayıp önümüzdeki günlerde meskenlere yansımasının beklendiğini aktardı.

İran ‘teknik arıza’ gerekçesiyle Türkiye’ye 10 gün boyunca doğalgaz akışı sağlamayacağını duyurmuş, bunun üzerine BOTAŞ, alınan gaz miktarının 17 Ocak itibariyle üçte bir seviyesine düştüğünü, 20 Ocak itibariyle de sıfırlandığını açıklamıştı. Bunun üzerine Türkiye genelindeki OSB’lerde 72 saat elektrik kesintisi uygulanacağı belirtilmişti.

İran dün itibariyle gazı açsa da, Türkiye’nin doğalgaz tedarikinde sorunları devam ediyor.

Türkiye doğalgaz ihtiyacının neredeyse tamamını Rusya, Azerbaycan ve İran’dan boru hatlarıyla sevk edilen gazla ve Cezayir, Nijerya ve diğer ülkelerden gelen ve gemilerle taşınan sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ile sağlıyor.

Türkiye’nin Rusya, Azerbaycan ve Nijerya ile 1990’lı ve 2000’li yıllarda imzaladığı yaklaşık yılda 16 milyar metreküp (bcm) hacimdeki uzun vadeli doğalgaz ithalat sözleşmelerinin vadesi 2021’de dolarak sona ermişti. Rusya ve Azerbaycan’la anlaşmalar yenilenirken, diğerleri beklemede.

Türkiye, elektrik ihtiyacının üçte birini karşılamak için ithal ettiği doğalgazı kullanıyor.

BAKANLIK “ENERJİ KESME TALİMATINI” VERDİ…

Kaynaklar, enerji sektörü yöneticilerinin, bu kesintilerin OSB’lerle sınırlı kalmayıp meskenlere de yansıtılmasını beklediğini aktardı. Çünkü Enerji Bakanlığı tüm Türkiye’de 4 bin 500 megavat enerji kesme kararı aldı.

KESİNTİNİN EVLERE YANSIMASI BEKLENİYOR

Elektrikle beraber doğalgaz kesintilerinin de OSB’lerle sınırlı kalmayıp evlere kadar uzanacağı düşünülüyor. Kaynaklar, Türkiye’nin gaz deposunun tam dolu olmadığını ve elindeki gazın da yetersiz olduğunu söyledi. İran gazının özellikle kış aylarında kesilmesi de yeni bir durum değil. Kaynaklar, Türkiye’nin tüm bunlar bilindiği halde diğer tedarikçi ülkelerle kontrat yenilemediğini hatırlattı.

Okumaya Devam Et

DIŞ BASIN

AMERİKALI ŞİRKETTEN ATIK ÜRÜNLERDEN LÜKS ARABA ÜRETİMİ

Yayınlanma Tarihi:

on

ABD merkezli elektrikli otomobil üreticisi Fisker, “çevre dostu araç” fikrine geliştirdiği Fisker Ocean modeliyle yepyeni bir boyut kazandırdı.

Danimarkalı girişimci ve tasarımcı Henrik Fisker’ın 2016 yılında kurduğu şirket, Los Angeles Otomobil Fuarı’nın açılışından 2 gün önce Fisker Ocean modelinin tanıtımını yaptı ve büyük ilgi gördü.

Amaçlarının dünyanın en yenilikçi, doğa dostu ve birçok kesim tarafından satın alınabilecek düşük bütçeli bir otomobil üretmek olduğunu belirten Henrik Fisker, bu endüstrideki rakiplerine gözdağı veriyor.

Euro News’in haberine gören Fisker Ocean’ın teknik özellikleri şunlar:

5 kişi yolcu kapasitesine sahip Fisker Ocean’ın iç tasarımında kullanılan tüm ürünler bitkisel bazlı ya da yüzde 100 olarak geri dönüştürülebilir yapıya sahip.

Örneğin aracın halıları balıkçı ağları ve eski tişörtler geri dönüştürülerek imal edilmiş. Aracın lastikleri de yine geri dönüştürülen kauçuk ve jantlar da yine geri dönüşüm çelikten üretilmiş.

Şirketin İcra Kurulu Başkanı (CEO) Henrik Fisker, atık malzemelerden lüks elektrikli araç yapmanın oldukça ilginç bir deneyim olduğunu söylüyor.

Fisker Ocean, SUV diye tabir edilen trafikte yüksek sürüş deneyimi sağlayan bir araç ve 80 kilovat saatlik (kWh) lityum-iyon fosfat bataryaya sahip. Bu bataryalar Tesla ve Volkswagen’e de hizmet veren Çinli şirket CATL tarafından üretiliyor.

Fisker aracı Fisker Ocean Sport, Fisker Ocean Ultra ve Fisker Ocean Extreme adlı 3 farklı modelle seri üretime geçecek.

Söz konusu modellerin ilk araçları 2022 Kasım’ında Avusturya’nın Graz şehrinde Fisker’ın ortak şirketi Magna-Steyr fabrikalarında üretilecek.

Fisker’ın tasarımında aracın üzerinde bulunan güneş paneli ve aracın iç kısmında bulunan 17.1 inçlik hareket edebilen dokunmatik ekran göze çarpıyor.

Liste fiyatı daha yüksek model olan Ocean Extreme’in üzerinde bulunan güneş paneli şirketin bünyesindeki bir diğer firma FiskerSolarSky tarafından tasarlandı.

Firma, güneşli havalarda bu paneller sayesinde aracın senede 3 bin 200 kilometre daha fazla gidebileceğini açıkladı. Aracın 17.1 inçlik ekranı ise, Tesla’nın 15 inçlik ekranlarından daha büyük.

Aracın ekranı sürücünün isteğine göre yatay ya da dikey şekilde kullanılabiliyor. Fisker’ın sisteminde Kaliforniya Modu adlı bir seçenek bulunuyor. Bu sürüş moduna aldığınızda aracın kelebek camları dahil tüm camları biraz aşağıya iniyor.

Araç tek şarjla 530 kilometre yol gidebiliyor. Fisker’ın üzerinde çalıştığı özel bir bataryanın 1 dakikada tam şarj olacağı ve 500 km’yi aşkın yol gidebileceği belirtiliyor. Ancak bu bataryaların yakın bir zamanda ticari olarak kullanılması pek mümkün görünmüyor.

Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: