ŞAH'IN FEDA ETTİĞİ VEZİR: BERAT ALBAYRAK VAK'ASI - Haber Alternatif
Sosyal Medya Hesaplarımız

ÖZEL HABER

ŞAH’IN FEDA ETTİĞİ VEZİR: BERAT ALBAYRAK VAK’ASI

Yayınlanma Tarihi:

on

Türkiye bu gece Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın resmi Instagram hesabı üzerinden istifasını duyurmasını konuşuyor…

Instagram’dan gelen bu istifa açıklamasının ardından saatler geçmesine rağmen tek bir yalanlama gelmemiş olması ise artık bu istifanın doğruluğunu tescilleyen bir durum.

Ancak Berat Albayrak’ın istifası ve istifanın zamanlaması bize “Kötü ekonomik gidişattan” çok daha kritik bazı sebeplerin olduğunu gösteriyor…

Hatırlanacağı üzere Cuma gecesi beklenmeyen bir hamle ile Cumhurbaşkanı Erdoğan Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ı görevden almıştı.

Şimdi olayları biraz daha derinlemesine inceleyelim isterseniz…

***

ABD’de görülen HALK BANK Davası Türkiye,AKP ve Erdoğan için son derece sıkıntı verici bir davaydı.Burada çok büyük bir yolsuzluk ve rüşvet ağı Rıza Zarrab’ın ifadeleri ile ABD mahkemelerinin kayıtlarına geçti.HALK BANK davasının en önemli özelliklerinden bir tanesi de bankanın hem genel müdürü,hem genel müdür yardımcısının dava iddianamesinde adının geçiyor olması.

Zarrab mahkeme ile yaptığı işbirliği sonrasında HALK BANK üzerinden kurulan rüşvet çarkında yer alan ne kadar üst düzey HALK BANK yetkilisi varsa bu yetkililerin ismini Amerikalı savcılara bülbül gibi şakıdı.

Peki hatırlayalım şöyle sizlerle; Zarrab’ın Türkiye’de adeta fırtına gibi estiği yıllar ne zamandı? 2011-2014 yılları arası…

Şimdi sizlerle 2011 yılının Kasım ayına gidiyoruz… HALK BANKASI’na yeni bir “GENEL MÜDÜR YARDIMCISI” atanmaktadır… “Hazine Yönetiminden Sorumlu” bu genel müdür yardımcısı 2016 yılının Haziran ayı sonuna kadar görevde kalacaktır…

İşte o “Genel Müdür Yardımcısının” ismi Murat Uysal’dır…

Yani Trump’un seçimleri kaybetmesinin hemen ardından Cuma günü apar topar görevden alınan Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, Zarrab’ın HALK BANKASI ile birnirinden çetrefilli ilişkiler geliştirdiği o dönemde HALK BANKASI’nın 2 numaralı ismiydi.

***

Berat Albayrak’ın Erdoğan için önemi sadece “Aileden” olmasından kaynaklanmıyordu. Zira Berat Albayrak son olarak New York Times gazetesinde yer alan ve “YALANLANMAYAN” haberde de olduğu gibi Mehmet Ali Yalçındağ ve  Jared Kushner ile birlikte  ABD Başkanı Trump ile kurulan bir “Gayrı resmi iletişim hattının” en önemli, en kilit ismiydi.

Mehmet Ali Yalçındağ Aydın Doğan’ın damadı ve Trump’un Türkiye’deki ortağı, Jared Kushner ise Trump’un  damadı ve üst düzey danışmanıydı..

İşte bu 3 “Damat” özellikle HALK BANK Davasına Trump‘un müdahale etmesi için özel çalışmalar yaptı,lobi şirketleri ile çalışıldı,Trump’a bu ekip kanalı ile iletilen “Tavsiyeler” doğrultusunda HALK BANK davasına ABD yasalarına da uygun olmayan şekilde müdahil olması isteği iletildi,çeşitli anlaşmalar yapıldı. (Bunu New York Times’ın 12 Kasım 2019 tarihli ve David D. Kirkpatrick ve Eric Lipton imzalı detaylı analizinden çok açık ve net biçimde görmemiz mümkün)

Bunda bir nebze de başarılı olundu… Ki bu 3 damadın kurduğu bu “Gayrı resmi iletişim köprüsü” bundan sonraki süreçte Trump‘un başını oldukça ağrıtabilir…

***

Peki ya Joe Biden? Biden bu fotoğraf karesinin tam da merkezinde…

Zira Joe Biden ve ekibi HALK BANK davasını raftan indirip,tam anlamı ile ve sonuna kadar gidilecek bir yargılamayı gerçekleştireceklerini her fırsatta ifade ettiler…

İşte o nedenledir ki AKP ve AKP yandaşı medya son dakikaya kadar Trump güzellemesi yaptı,haber kanallarında Trump’un kaybettiği kabullenilmek istenmedi…

Ama netice ortaya çıktı ve Biden’ın seçimi kazandığı ilk olarak Cuma gecesi netleşti…

Ne olduysa işte o Cuma gecesinden sonra oldu…

***

Cuma gecesi Biden’in ABD Başkanlık seçimini kazandığının kesinleşmesinden saatler sonra Zarrab’ın tüm kirli işlerini döndürdüğü 2011-2014 yılları arasında HALK BANK Genel Müdür Yardımcısı olan Murat Uysal görevden alındı.

Cumartesi günü ise Biden’ın seçimi kazandığı tüm ABD medyası tarafından ilan edildi ve Dünya liderleri Biden’ı tebrik etmeye başladılar,Biden zafer konuşmasını yaptı…

Pazar günü ise HALK BANK Davası’na Trump’un damadı Kushner ile birlikte müdahalede bulunulmasını sağlayan Berat Albayrak istifra ettiğini duyurdu…

ABD’de seçimi Biden’ın kazanması ABD’nin temel politik stratejik tercihlerinde radikal değişikliklere yol açmaz ama AKP’ye bakış açısından Trump’un veya Biden’ın kazanması çok şey farkeder. Zira Biden ekibi AKP ve Erdoğan’a tahammülü olmayan bir ekip.

İşte tam da bu nedenle Erdoğan özellikle “Zayıf nokta” olarak gözüken HALK BANK konusuna “değmiş” kim varsa tasfiye yahut pasifize edecek…Üstelik bundan başka şansı da yok gözüküyor.

***

Albayrak’ın istifası sıradan bir olay değildir ve sırada ABD’de HALK BANK davasından yargılanıp Türkiye’ye dönüşünde Berat Albayrak tarafından havaalanında karşılanan ve hemen sonrasında Borsa İstanbul’un başına atanan Hakan Atilla’nın istifası da olabilir…

Ve Albayrak’ın istifası ile birlikte PELİKAN yapılanması da çok ama çok büyük bir darbe almıştır ve onların da kara kara düşünmeye başlayacakları sürece girilmiştir.

2 “Damat” (Albayrak-Kushner) ve 3 “başkanın” (Trump-Biden ve Murat Uysal) hikayesi birbirine bağlıdır ve bu bağların çözülmesi süreci çok daha farklı bir noktaya doğru taşıyacaktır.

Ve emin olun ki, bu saatten sonra Berat Albayrak bir şekli ile görevine geri dönse de AKP için hiç bir şey eskisi gibi olmayacaktır,olması mümkün değildir.

Bu gece Türkiye için tarihi bir gecedir, zira Albayrak Erdoğan için “Vezir” konumundadır.

Ve Şah “Vezirini” feda etmiştir.

 

 

 

1 Yorum

1 Yorum

  1. Pingback: BORSA İSTANBUL BAŞKANI HAKAN ATİLA İSTİFA ETTİ - Haber Alternatif

Bir Cevap Yazın

ÖZEL HABER

TÜGVA PELİKANCI SELMAN ÖĞÜT’E MAAŞ BAĞLAMIŞ

Yayınlanma Tarihi:

on

PELİKAN ekibinin 1 numarası olan Selman Öğüt’ün kardeşi, yandaş yazar ve PELİKAN’cı Hilal Kaplanın kayınbiraderi olan Selman Öğüt’ün TÜGVA tarafından maaşa bağlandığı ortaya çıktı.

Bir dönem AKP’nin yandaş düşünce kuruluşu SETA’da da koordinatör olarak görev yapan ve akademik unvanları için intihal iddiaları olan Selman Öğüt’ün TÜGVA tarafından “Koordinatörlük” sıfatı ile 2016-2017 yılları arasında 12 ay boyunca maaş aldığı ortaya çıktı.

TÜGVA tarafından her ay 5 bin TL ödeme yapılan Öğüt2ün bu “Danışmanlık” hizmeti karşılığında TÜGVA için nasıl bir hizmet verdiği ise bilinmiyor. TÜGVA’nın Öğüt’e aylık 5 bin TL’den yılda toplam 60 bin TL’lik “Danışmanlık” ödemesi yaptığı  TÜGVA’nın 2016-2017 BÜTÇE TABLOSU’nda ortaya çıkarken, Öğüt’ten alınan “Hizmet” ise tabloda yer almadı.

Öte yandan TÜGVA’nın pek çok dil için de “Eğitmen” adı altında ödemeler yaptığı tabloda görüldü.

İşte o bütçe tablosu:

________________________________________________________________________________________________

ABONELİK LİNKLERİ:

 

YOUTUBE KANALI-KATIL BUTONU LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

 

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

HABER ALTERNATİF YILLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİK LİNKİ:
HABER ALTERNATİF AYLIK ABONELİK/ ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 3 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 6 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:

 

Okumaya Devam Et

ÖZEL HABER

TÜGVA’DAN “HAKİMİ ETKİLEME” RAPORU

Yayınlanma Tarihi:

on

HABER ALTERNATİF-

CELAL EREN ÇELİK

Ortaya saçılan belgeler ile skandalları bir bir gündeme gelen TÜGVA’da bir yeni skandal da vakfın Kahramanmaraş2ta bir yurdu kayyumdan devralmak istemesinden sonra yaşadığı sıkıntı sonrasında hazırladığı raporla ortaya çıktı.

TÜGVA Kahramanmaraş’ta 2016 yılında kayyuma devredilen şehrin en değerli lokasyonlarından birisindeki 5 katlı binayı almak için müşteri oldu. Ancak TÜGVA kayyuma piyasa raici yaklaşık 70-75 bin TL olan bina kirası için 50 bin TL yahut “KDV Dahil” 60 bin TL önerdi.

Kayyum TÜGVA’nın piyasanın altındaki bu teklifini kabul etmeyerek mahkemeden binanın kira değerinin tespiti için bilirkişi raporu istedi.

İşte skandal da bundan sonra ortaya çıktı.

TÜGVA Kahramanmaraş İl Koordinatörlüğü bir rapor hazırlayarak TÜGVA Genel Merkezi’ne “ÇÖZÜM RAPORU” adı ile gönderdiler.

Bu raporda olayın çözümü için bilirkişi istenen mahkemenin hakimine ulaşılarak hakimin “Etkilenmesi” ve kira bedelinin 60 bin TL civarında tutulması, Kahramanmaraş AKP İl Başkanının  aranarak konunun Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın takip ettiğinin söylenerek korkutulmasını sağlamak ve kayyum heyetinde yer alan avukatın aranarak konunun Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından takip edildiğinin söylenerek korkutulması 3 çözüm önerisi olarak sunuldu.

Öte yandan “ÇÖZÜM RAPORUNDA” binanın TÜGVA’ya kiralanması için yaşanan sorunun çözümü için AKP’ye yakın bir dciğer vakıf olan KADEM örnek gösterilerek “KADEM gibi tepeden konuşmanın” daha iyi olacağının belirtilmesi dikkat çekti.

TÜGVA Kahramanmaraş İl Koordinatörlüğü “ÇÖZÜM RAPORUNDA” Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “Reis” diye bahsettiler.

 

________________________________________________________________________________________________

ABONELİK LİNKLERİ:

 

YOUTUBE KANALI-KATIL BUTONU LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

 

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

HABER ALTERNATİF YILLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİK LİNKİ:
HABER ALTERNATİF AYLIK ABONELİK/ ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 3 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 6 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:

 

 

Okumaya Devam Et

GÜNDEM

AKP’Lİ ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN TÜGVA’YA BALLI “İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ”

Yayınlanma Tarihi:

on

HABER ALTERNATİF-ÖZEL

CELAL EREN ÇELİK

Ortaya çıkan “TÜGVA BELGELERİ” ile birlikte pek çok belediyenin TÜGVA’ya ücretsiz yurt tahsisi yaptığı ortaya çıkmıştı. Belediyeler ile TÜGVA arasında yapılan ve taşınır-taşınmaz mülk tahsisi ile kullanım hakkı ile ayni ve nakdi yardımı kapsayan “İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLLERİ” nden birisinin de geçen dönemki Ordu Büyükşehir Belediyesi ile imzalandığı ortaya çıktı.

TÜGVA ile ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI arasında 2016 yılında düzenlenen İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ’nde TÜGVA adına yetkili isim olarak dönemin TÜGVA Genel Başkanı İsmail Emanet’in ismi bulunurken, Ordu Büyükşehir Belediyesi adına ise protokolü imzalamak için dönemin Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz adına Genel Sekreter Mustafa Çöpoğlu yetkilendirilmiş.

Protokolde “VAKFIN YÜKÜMLÜLÜKLERİ” bölümünde “Gençlerin kültürel ve sanatsal manda gelişmelerine katkı sağlamak,sportif faaliyetler amacı ile Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından tahsis edilen ya da kullanım hakkı verilen tüm taşınır ve taşınmazların imkanlarından faydalanacak gençlere ulaşmak, organize etmek ve gençlere yönelik hizmetler yürütmek”, öğrenciler için seminer , konferans panel düzenlemek, milli manevi değerleri artıracak kamplar tertip etmek, gençler için gezi,piknik,spor turnuvakları düzenlemek ve ülke ve şehrin ali menfaatleri doğrultusunda nitelikli insan yetiştirmek için ortaöğretim, lisans, lisans üstü ve dil eğitim çalışmaları gerçekleştirmek gibi maddelere yer verilmiş.

Düzenlenen İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ’nde Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin “YÜKÜMLÜLÜKLERİ” ise şu şekilde sıralanmış:

  • Büyükşehir Belediyesi’nin görev alanına giren konularda, vakıfça talep edilen hususlarda, Başkanlık makamınca uygun görülen faaliyetlerde ayni ve nakdi katkı sağlamak.

Öte yandan protokolde tahsis ya da kullanım hakkı verilen mülklerin kullanım hakkının teslim tarihinden itibaren TÜGVA’ya ait olacağı, protokolün 10 yıl süre ile geçerli olup, bu süre sonunda 2 tarafın anlaşması ile yeniden uzatılabileceği de protokol ile kayıt altına alınmış.

Düzenlenen İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ’nde Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından TÜGVA’ya ayni ve nakdi destek sağlanması hükme bağlanırken, TÜGVA’nın kendisine tahsis edilecek taşınmazlar için gerçekleştirmesi gereken bir ödemeden ise bahsedilmemiş. Yani Ordu Büyükşehir Belediyesi TÜGVA’ya tek kuruş almadan taşınmaz tahsis etme ve kullanım hakkı vermenin yanında bir de ayni ve nakdi yardım sağlama taahhüdü vermiş.

Protokolde anlaşmazlık olması halinde ise her hangi bir hukuk yolu yahut mahkeme yetkili kılınmazken “Belediye ve Vakıf yetkililerinin konuyu konuşarak çözecekleri” protokolde kayıt altına alınmış.

TÜGVA ile Ordu Büyükşehir Belediyesi arasında gerçekleştirilen bu “İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ” nün imzalandığı dönemde Ordu Büyükşehir Belediyesi Başkanı olan Enver Yılmaz aynı zamanda 22. ve 23. dönemde AKP Ordu Milletvekili olarak 2 dönem TBMM’de bulunmuştu.

İşte TÜGVA ile bir önceki AKP’li Ordu Büyükşehir Belediyesi arasında hazırlanmış olan “Ballı” İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ belgeleri:

________________________________________________________________________________________________

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, hiç bir kurum, kuruluş yahut kişiden “Fonlanmadan”, “tam bağımsız” ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, HABER ALTERNATİF’in aylık,3 aylık,6 aylık yahut yıllık ÖZEL BÜLTEN’ine abone olabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

 

ABONELİK LİNKLERİ:

 

YOUTUBE KANALI-KATIL BUTONU LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

 

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

HABER ALTERNATİF YILLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİK LİNKİ:
HABER ALTERNATİF AYLIK ABONELİK/ ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 3 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 6 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: