Sosyal Medya Hesaplarımız

ÖZEL HABER

SEDAT PEKER,1 ADA,3 CİNAYET

Yayınlanma Tarihi:

on

Celal Eren ÇELİK

Malumunuz son 1 haftadır Türkiye gündemine Sedat Peker’in çektiği ve “Derinlerde” yaşanan bir “Güç mücadelesinin” iz düşümü olan videolar damga vuruyor.

Peker’in ilk videosu sonrasında “Mafya liderinin videosunu tartışmak gereksiz” diye olayı basite indirgemeye çalışan çevrelerin bunu neden yaptıkları ise Peker’in 2. Ve 3. Videoları sonrasında daha iyi anlaşılıyor zira açık ve net belirtmek gerekir ki Peker’in yayınladığı videolarda gayet bilinçli olarak verdiği mesajlar ve anlattıkları özerine gidilir ya da daha doğru tabirle gidilebilirse bir “2.SUSURLUK” vak’asının fitilini ateşleyebilecek önemde.

Sedat Peker’in videolarının ana odağında 90’ların başında “SUSURLUK SKANDALI” ile ortaya çıkan kirli ilişkiler yumağının en tepesindeki isim olarak görünen Mehmet Ağar bulunuyor.

Yine ilk iki videoda Peker’in masasındaki kitaplar ile verdiği mesajlardan, arkasındaki televizyondaki Türkeş videosuna kadar pek çok subliminal mesaj, Mansimov-Tolga Ağar-Kazak gazeteci kızın ölümü ile ilgili anlattıkları ve pek tabii Kolombiya-Panama-Türkiye kokain trafiği ile ilgili söyledikleri ayrı ayrı incelenebilecek ve üzerine yazılar yazılabilecek konular.

Ancak bu 3 video içerisinde en önemli ve en “Derin” konu 2. Videonun son 2 dakikasına “Sıkıştırılmış” ve çok yüzeysel olarak bahsedilmiş olan ve direkt muhatabına mesaj vermek amacı ile sarf edilen “Kutlu Adalı cinayeti”.

Ne diyordu Sedat Peker 2. Videosunun sonunda “3. Videoda Kutlu Adalı cinayetini konuşacağız. Ancak bu kez aramıza Korkut Eken’i de alacağız Mehmet Ağar ile birlikte öyle konuşacağız…”

İşte sadece konuyu yakından bilenlerin önemini ve derinliğini anladıkları Kutlu Adalı cinayeti neydi? Konunun Mehmet Ağar ile Korkut Eken ile ne alakası vardı? Ve bu mesajı yine konuyu bilen ve anlayanlar için “Pimi çekilmiş bir el bombası” misali Peker neden Ağar’ın kucağına bırakmıştı?

Ve daha da ilginci Peker bunu söyledikten sonra 3. Videosunda neden bu cinayet ile ilgili tek bir kelime etmemişti.

“Bu kadar peşrev yeter” diyoruz ve işte başlıyoruz yazımıza… Yalnız size tavsiyemiz yazımızı oturarak okuyunuz zira “Şiddetli baş dönmesi” yan etkisi içermektedir.

Şimdi sizlerle takvim yapraklarını 1996’ya doğru sarıyoruz…

Tarih: 14 Mart 1996

Yer: KKTC-Gazimağusa

Mekan: Saint Barnabas Manastırı’nı da kontrolünde bulunduran Eski Eserler ve Müzeler Dairesi

Saat:19.00 suları…

Sıradan bir akşam gibi görünen bu Kıbrıs akşamında yaşananlardan sonra KKTC’de hiçbir şey eskisi olmayacak ve bir “Cinayete” gidecek yolun taşları bu gece yaşanan olayların ardından döşenmeye başlanacaktı.

O akşam saat 19.00 sularında turistlerden başka kimsenin ziyaret etmediği müzeye KKTC’de 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nın hemen öncesinde yollanan ve çıkartmanın alt yapısını hazırlayan “Gayrinizami harp birimi” Türk Mukavemet Teşkilatı’nın devamı olarak nitelenebilecek ve başında her zaman bir Türk generalin bulunduğu Sivil Savunma Teşkilatı tarafından bir baskın düzenlendi.

Müzenin personeli “Enterne” edildikten sonra Saint Barnabas Manastırı’nda bir “Arama” çalışması yapıldı…

O gün orada askerlerin neler yaptığını kimse anlayamamış, olay büyük bir gizem ve sır perdesi altında esrarını korurken KKTC’de uzun yıllar Denktaş’ın en yakınındaki isim olmasına rağmen son 10 senede görüş ayrılığı yaşayarak son derece sert muhalif bir çizgi izleyen ve pek çok çevrede “KKTC’nin Uğur Mumcu’su” olarak nitelenen gazeteci Kutlu Adalı olayın peşine düşecekti.

Kutlu Adalı’nın  geçmişten gelen “Derin” bağlantıları ve kaynakları sayesinde aradığı izlere ulaşması uzun sürmedi.

Ve bu baskını Türkiye’deki Özel Harp Dairesi’nin KKTC’deki uzantısı olduğu da belirtilen Sivil Savunma Teşkilatı’nın gerçekleştirdiğini açıklayan Kutlu Adalı yazısında operasyona 2 beyaz Renault Toros, 1 Isuzu Jeep ve bir Vitara olduğunu ve Renault Toros marka araçlardan birisinin plakasının ise Renault 12 Toros CV 765 olduğunu belirterek hükümeti sıkıştırmaya başladı.(Bu arada bu Renault Toros CV 765 plakalı aracı iyi not alın zira bu araca geri döneceğiz)

KKTC’de yer yerinden oynamış ve en sonunda dönemin başbakanı Hakkı Atun olaylardan 5 gün sonra açıklama yapmak durumunda kalmış ve yaşananların bir “Askeri operasyon” olduğunu belirtmişti. Ancak Kutlu Adalı bu açıklamaları şüpheli bulmuş, askerlerin 15 sivili rehin alarak nasıl bir operasyon yaptıklarını, bu operasyonun amacının ne olduğunu ve eğer bu bir resmi operasyon ise açıklamanın neden 5 gün sonra kamuoyu baskısı ile yapıldığını sormuştu.

Ve işte Kutlu Adalı bu soruları sormaya başladığı anda KKTC’de operasyonu gerçekleştiren Sivil Savunma Teşkilatı tarafından tehdit edilmeye başlanacaktı…

O yıllarda KKTC’de sadece böyle tuhaf işler olmuyordu elbette…Örneğin Türkiye’de “Kumarhaneler Kralı” olarak bilinen Ömer Lütfi Topal işlerini büyütüp Azerbaycan ve Türkmenistan’da açtığı kumarhanelerden sonra bir otel ve tabii ki kumarhane yatırımı da KKTC’de gerçekleştirerek Jasmine Court Hotel’i devreye sokuyordu.

Ömer Lütfü Topal için dönemin Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanı Kutlu Savaş’ın hazırladığı SUSURLUK RAPORU’nda  “Türkiye’de devletin her kademesindeki en üst kişiler dahil olmak üzere emir verecek düzeye ulaşmış ilk Amerikanvari mafya yapılanması” ifadelerinin kullanılmış olması, “Fındıkzadeli” Ömer’in nasıl da “Emperyal Csinolar Zinciri” sahibi bir kumarhaneler kralı ve yer altı dünyasının en güçlü ismi haline evrildiğini en çarpıcı şekilde ortaya koyuyordu.

KKTC’de bazı şeyleri gizlemek o kadar da kolay olmuyordu…

O dönem KKTC’nin “Yüksek kademelerinde” konuşulanlara göre Ömer Lütfü Topal’ın KKTC’deki Jasmine Court Hotel’de perde arkasındaki gizli ortakları ise Ali Fevzi Bir,Sami Hoştan ve o yıllarda Türkiye’de olduğu kadar KKTC’de de çok önemli bir nüfuz alanı elde etmiş olan Abdullah Çatlı’ydı.

Ancak bir süre sonra Ömer Lütfü Topal’ın bu ortaklık için Ali Fevzi Bir,Sami Hoştan ve Çatlı’dan 17 milyon Dolar istediği, bu isimlerin bu parayı hemen veremeyeceklerini ve kendilerine süre vermesini istemelerine rağmen Topal’ın bu teklifi reddetmesi ile bu 3’lü ile Topal arasında bir husumetin oluştuğu iddiaları daha yüksek sesle konuşulmaya başlanmıştı.

İşte bu husumetin giderilmesi amacı ile Abdullah Çatlı KKTC’ye  4 Temmuz 1996 tarihinde giriş yapıyor,2 gün boyunca Jasmin Court Hotel’de Ömer Lütfü Topal ile görüşmelerde bulunuyordu.

Tesadüfe bakınız ki Çatlı’nın Kıbrıs’a gelmesinden tam 2 gün sonra yani 6 Temmuz 1996 tarihinde Saint Barnabas baskınını ve bunun hem KKTC hem de aslen Türk derin devleti ile bağlantısını irdeleyen gazeteci Kutlu Adalı evinin önünde bir Uzi marka silahla öldürülüyordu.

KKTC bu haberle çalkalanırken Kıbrıs’ta sessiz sedasız bir Off-Shore Bankası “Kara para aklama” işlemlerinde çok ciddi paraların aklanılması için kullanılıyordu. Bu banka First Merchandise Bank’tı ve bankanın sahibi Tarık Ümit’ti…

Ve MİT için çalışan Tarık Ümit’ten de 5 Mart 1995 tarihi itibariyle bir daha kimse haber alamayacaktı…

 

Kutlu Adalı öldürülmüş,Topal ile Çatlı arasındaki sorun yapılan 2 günlük toplantıya rağmen çözülememiş ve Çatlı Türkiye’ye dönmüştü.

Bu esnada Ömer Lütfü Topal gereğinden çok fazla büyümüş,ilişkileri ve kontrol ettiği kişiler devletin en yüksek kademelerindeki isimleri de aşarak yabancı devlet başkanları seviyesine ulaşmıştı.Yani Topal artık devlet için göz yumulacak seviyeyi çoktan geçmiş mutlaka tasfiye edilecek bir noktaya gelmişti.

Çatlı, Türkiye’ye döndükten sonra enteresan gelişmeler yaşanmaya devam edecekti…

28 Temmuz 1996 akşamında Kumarhaneler Kralı Ömer Lütfü Topal çapraz ateşe alınarak tıpkı kendisinden 22 gün önce işlenen Kutlu Adalı’nın cinayetinde olduğu gibi Uzi marka silahlar ile öldürülmüştü.

Daha sonra yapılan yargılama süreçlerinde Ömer Lütfi Topal cinayetinin işlendiği gece Topal ile anlaşmazlıklarını çözemeyen Abdullah Çatlı-Ali Fevzi Bir-Sami Hoştan ile Özel harekattan Çatlı’ya yakınlığı ile bilinen Ayhan Çarkın,Ercan Ersoy gibi isimlerin telefon trafiği ortaya çıkıyor ve bir süre sonra ise Topal’ın öldürüldüğü aracın yanında bulunan Uzi şarjörü üzerindeki koli bandında Çatlı’nın parmak izi bulunuyordu.

Bu cinayet sonrasında devlet içerisinde farklı klikler çatışmaya başlamıştı zira Topal’dan doğan güç boşluğu çok büyüktü ve herkes bu boşluğu doldurmak için kendi kliğine yakın isimleri ön plana çıkartmak istemekteydi.

Tabii bunların başında Abdullah Çatlı ve ekibi geliyordu ancak Çatlı bu esnada yaptığı temaslardan bırakın Topal’ın boşluğunu doldurmayı, kendisinin de “Tasfiye” kararının çıktığını anlamış,tüm bağlantılarını bu “Hazin sonu” durdurmak için kullanmaya başlasa da her zaman kendisine ardına kadar açılan kapılar bu kez adeta “Duvara” dönüşmüştü…

Ve en sonunda Kutlu Adalı cinayetinden 4 ay,Ömer Lütfü Topal cinayetinden ise 4,5 ay sonra bu kez de Susurluk’ta yaşanan güya kaza ile Abdullah Çatlı da tasfiye edilmiş oluyordu.

****

Susurluk Skandalı patlak verdikten sonra kurulan Susurluk Komisyonu’nda dinlenen Özel Harekatçı İbrahim Şahin komisyonda Fikri Sağlar’ın bir sorusu üzerine “Uzi marka silah Türkiye’de sadece Özel Harekatta var” lafını ağzından kaçırmış daha sonra “Yanlış anlaşıldım” diyerek durumu toparlamaya çalışsa da aslında büyük bir “İtirafta” bulunmuştu.

Zira UZİ marka silah sadece Özel Harekat’ta vardı ve KKTC polis envanterindeki, askeriyedeki silahları da Türkiye sağlıyordu ve KKTC’de de Uzi marka silah yoktu.

Ancak Kutlu Adalı bir Uzi marka silah ile vurulmuştu…

Şimdi hatırlarsanız size Saint Barnabas baskını esnasında orada bulunan 2 Renault Toros marka araçtan CV 765 plakalı olanına geri döneceğimizi söylemiştik…

İşte o araçta Abdullah Çatlı’nın bulunduğu iddia edilmekteydi.

Ve o gece orada yapılan “Operasyonda” Dünya dengelerini alt üst edebilecek olan Barnabas İncili’nin çalındığı ifade ediliyordu.

KKTC devleti de Türkiye devleti resmi makamları da uzun süre bu olay ile bağlantılarını reddedeceklerdi.

Ancak Kutlu Adalı’nın eşi olayın peşini bırakmayacak ve konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıyınca dönemin Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı olan Galip Mendi ifade vermek durumunda kalmış ve olayla devletin bağlantısının resmen kabul etmişti.

Galip Mendi AİHM’deki dava tutanaklarının 23, 24, ve 25. sayfalarında yer alan ifadelerine aynen şöyle diyordu:

“Saint Barnabas olayı, Kutlu Adalı Bey’in vefatından yanılmıyorsam üç ya dört ay önce basına yansıyan, size göre bir ‘olay’dı, bana göre bir faaliyetti. O olay ile ilgili sadece bildiğim bazı şeyleri söylemek istiyorum. Saint Barnabas olayı ile Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı’nı ilişkilendirme çalışmaları oldu. Hatta Kutlu Adalı Bey’in öldürülmesini bu Saint Barnabas’taki faaliyet ile ilişkilendiren kişiler oldu. Saint Barnabas, o dönem Barış Kuvvetleri Komutanlığı’mızın yaptığı huzura yönelik, teröre yönelik faaliyetlerden bir tanesiydi.”

Aynı Galip Mendi daha sonra Özel Kuvvetler Komutan Yardımcılığı’na en sonunda ise Jandarma Genel Komutanlığı’na yükselcekti…

Tabii tüm bu olaylar içerisinde “Barnabas İncili”nin özelliğinden de bahsetmek gerekli…

Bu Aziz Barnabas İncili içeriği bakımından tüm Hristiyan Dünyası inançlarını yerle bir edeceği için Vatikan tarafından yasaklanan bir İncil ve bu Barnabas İncili ile ilgili ölümünden sadece 15 gün önce BBP Lideri Muhsin Yazıcıoğlu’nun sanatçı Ahmet Yenilmez’e bu İncil’i film yapmasını isteyerek “Bunu gören herkes ölüyor” deyip, Barnabas İncili’nin fotoğraflarını telefondan gösterdiği hem Yenilmez’in hem Yazıcıoğlu’nun ailesinin Cumhuriyet Savcılığı’na verdikleri ifadeler ile kayıtlara geçiyor…

***

Şimdi o dönem tüm bu yaşananlar esnasında Mehmet Ağar nerede?

Ağar o dönem 1993 Emniyet Genel Müdürü olması ile başlayan süreçle birlikte 1996 sonuna kadar Adalet Bakanı ve İçişleri Bakanı olarak gücünün doruğunda olan ve Çatlı,Korkut Eken gibi tüm bu isimlerin üzerinde konumlanan ve bu isimleri bir araya getiren, özel harekat bünyesinde “Özel ekipler” oluşturan isim…

Topal cinayetinin failleri olmakla suçlanan Özel Harekatçı polisleri gözaltından aldırıp Ankara’ya getirten de, Abdullah Çatlı’ya arandığı dönemde sahte isimle silah ruhsatı,emniyet kimliği ve sahte pasaport sağlamakla suçlanan da Mehmet Ağar…

1990’lı yıllarda devletin “Derinlerinde” en zirvede olan isim, “Devletin” “Ağır abisi” mirasını Şükrü Balcı’dan devralıp daha da güçlendirerek sürdüren isim…

Peki bahsettiğimiz bu dönemin en önemli aktörleri ne oldu?

Önce Kutlu Adalı…Öldü…

Ömer Lütfi Topal… Öldü

Kutlu Adalı ve Ömer Lütfi Topal cinayeti ile ilgili üzerinde ciddi şüpheler bulunan Abdullah Çatlı…Öldü…

Tarık Ümit…Kendisinden bir daha haber alınamadı…

Mehmet Ağar… Belki “perdenin arkasında” ama hala en tepede…

*****

Sanki “Bir el” birilerine birilerini tasfiye ettirmiş, en sonunda tasfiyeler için kullandığı o ekibi de bizzat tasfiye ederek karanlık sırları ile birlikte gömmüştü..:

Yani işin ucunu Kutlu Adalı’dan çekerseniz bu ipin arkasına Ömer Lütfü Topal da gelir,Abdullah Çatlı da gelir,Tarık Ümit de gelir,Korkut Eken de gelir, hatta hatta YEŞİL de gelir ve Mehmet Ağar’ın kendi tabiri ile söyleyelim “Bu duvardan bir tuğla çekilirse tüm duvar yıkılır”

Ve bu kez Ağar da o duvarın altında kalır…

Sedat Peker şimdi tam ismini “Ailenin gazabını” üzerine çekmemek için vermediği ama Serhat Albayrak ismini vererek asıl olarak hedefine koyduğu Berat Albayrak’a mesaj gönderiyor.

Ve Peker çok iyi biliyor ki Çakıcı’nın hapisten çıkarıldığı gün “Güç ekseni” değişti, devlet kendisinin “Tasfiye” kararını verdi ve uygulamaya geçti…

İşte Çakıcı’nın hapisten çıkarılması ile birlikte alınan kararın ve “Değişen güç ekseninin” tescilidir Bodrum’da çektirilen o meşhur “Fotoğraf”

Peker şimdi tıpkı az önce yazdığımız kişilerin sonuna uğramamak için kendince bir yöntem belirledi ve çok “Kritik” mesajlar veriyor ve tıpkı videosunda söylediği gibi “Dünya’yı yakacağım” derken aslında “Beni yakarsanız bende hepinizi,tüm derin sırlarınız ile yakarım” diyor..

Öte yandan bakın Peker başka ne diyor? “Bodrum limanının özelliği 30-40 metrelik yatların bölgede yanaşabileceği tek liman.Yani 6 ton uyuşturucu yüklü gemilerin yaklaşacağı liman” diyor… Bu arada son 2 videosunda ısrarla “Eroin tüketiminde İstanbul 2.,Adana 3. sırada” diyor…

Peker’in bu “İstanbul,Adana vurgusu” sıradan bir olay mı? Yoksa İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş’ın aynı zamanda bir önceki Adana Emniyet Müdürü olup, Mehmet Ağar2ın Emniyet Genel Müdürlüğü dönemi ile birlikte kritik görevlerde bulunmaya başlayıp,Ağar’a yakın bir isim olması bir tesadüf mü bir diğer “Mesaj” mı?

Dediğimiz gibi bu olay çok şeye gebe ve ipin ucunun nereye dayanacağı da hiç belli değil..

Bakalım Ağar Peker’in restini görecek mi,yoksa o tuğla o duvardan çekilecek ve 2 SUSURLUK VAK’sı ortaya çıkarak tüm kirli ilişkiler o duvarın altında mı kalacak…

Bekleyip göreceğiz…

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

ÖZEL HABER

SEGİN BARAN KORKMAZ’IN VENEZUELA BAĞLANTISI NE?

Yayınlanma Tarihi:

on

HABER ALTERNATİF

CELAL EREN ÇELİK

Son günlerde adı en çok kamuoyunun gündeminde olan isimlerin başında şüphesiz Sezgin Baran Korkmaz gelmekte.. Korkmaz’ın özellikle medya camiasında gazeteciler ile kurduğu “Rant ilişkileri” ve çeşitli bürokrat ve siyasiler ile girdiği rüşvet ilişkileri her geçen gün bir başka şekilde karşımıza çıkmakta…

Ama acaba istenen tam da bu mu? Yani Sezgin Baran Korkmaz’ın karıştığı uluslararası kirli ilişkiler ağı konuşulmasın,gazeteciler,bürokratlar,siyasetçiler ile ilişkileri konuşulsun böylece “ASIL KONUYA” hiç girilmesin mi isteniyor?

Çoğu zaman olduğu gibi ort5ada bir “Cambaza bak” oyunu oynatılıyor ve toplum cambaza baktırılırken asıl önemli ilişkiler gözden mi kaçırılıyor?

Evet Sezgin Baran Korkmaz konusu öyle gazeteci-bürokrat-siyasetçi üçgeninde rüşvet veren bir iş adamına indirgenmesi pek mümkün olmayan bir konu…

Mesela siz hiç Korkmaz’ın Venezuela ile ilişkilerine baktınız mı? Bu konuda bir şeyler konuşan var mı hiç?

“Duymadık,okumadık” dediğinizi duyar gibiyiz…

O zaman bu kadar peşrev yeter diyerek başlayalım yazmaya…

SBK Holding Rusya ile Kırım arasında inşa edilen Kerç Köprüsü’nün yapımı için 850 milyon Dolar’lık bir ön anlaşma imzalıyor. Ancak bu anlaşma daha sonra iptal oluyor ve Kerç Köprüsü’nün yapım işi Vlademir Putin’e en yakın isimleriden birisi olan  Arkady Rotenberg’e veriliyor.

(Kaynak:courthosenews.com- 21 Şubat 2019-Airline Intrigue With Mueller Tie Lands in US Court başlıklı makale)

Ancak Sezgin Baran Korkmaz Rusya’da iş yapamamış olsa da üst düzey bağlantılar kurmayı başarıyor.

2018 yılında ABD, Venezuella’da Maduro’yu devirmek için bir darbe planlıyor ve Venezuela karışıyor. ABD Venezuela’daki muhalifleri desteklerken kaosu derinleştirmek adına bir ekonomik krizi yaratmak için Venezuela2ya ağır bir yaptırım süreci başlatıyor.

Bu süreçte çok zor anlar yaşayan Venezuela Devlet Başkanı Maduro’nun imadadına ise Rusya yetişiyor.

Şimdi siz diyeceksiniz ki “Arkadaş Venezuela nere, Rusya nere,Sezgin Baran Korkmaz ne alaka?” Hiç demeyin efendim en iyisi biz yazmaya siz okumaya devam edin…

Efendim Venezuela’da ortalık toz duman,ABD bu ülkeyi avucuna aldı alacak derken Rusya duruma “El koymaya” karar veriyor. Öncelikle Maduro’nun ekonomik olarak desteklenmesi lazım. Rusya’da maduroyu destekleyecek para da var ama ABD ambargosu nedeni ile Rusya Venezuela’ya acilen göndermesi gereken paraları “Sisteme sokamıyor”

Şimdi sizlerle geri dönmek üzere Rusya kısmına bir virgül koyuyoruz ve yeniden Türkiye’ye 2017 yılına dönüyoruz…

Efendim medyamızın parlata parlata bir hal olduğu, “Bir başarı hikayesi” olarak bol bol PR çalışması yaptığı,bazı gazetecilerin köşelerinde methiyeler düzdüğü Sezgin Baran Korkmaz isimli “Anadolu2nun bağrından kopup gelen” bir yatırımcı Türkiye’de iyiden iyiye dikkat çekmektedir ve Korkmaz son olarak mali durumu oldukça kötü haldeki BoraJet’i SBK Holding’in bünyesine katmıştır.

Şimdi sizlerle 4 Temmuz 2017 tarihine gidiyoruz…

Bu tarihte özellikle havacılık sektörü ile ilgilenenlerin yakından takip ettiği bir gelişme yaşanır. Daha kısa süre öncesine kadar borçlarını ödemekte zorlanan BoraJet havayolu dünyasının en prestijli uçaklarından birisi olan BOMBARDİER GLOBAL  XRS tipi lüks bir jeti filosuna katmıştır ve tabii bu haber hemen “Sezgin Baran Korkmaz” sever gazeteciler tarafından “Parıltılı” şekilde haber sitelerine ,gazetelerin ekonomi sayfalarına yansıtılır…

İşte efendim bu uçağın bir özelliği var… BOMBARDİER GLOBAL XRS kendi alanında Dünya’nın en uzun menzile sahip iş jetlerinden bir tanesi. BOMBARDİER GLOBAL’in menzili 11 bin 390 km.

Sezgin Baran Korkmaz’a ait bu Bombardier Global jetin kuyruk numarası TC-YYA olarak geçmekte

Şimdi efendim bu arada dönelim isterseniz tekrar Rusya’ya…

Rusya,Venezuela ABD tarafından ağır bir baskı altına alınmışken acil para yapmanın yöntemini buluyor: “AİR CASH” Yani efendim Rusya Venezuela’ya paraları ABD ambargosu nedeni ile sistem dışı olarak “Uçaklar içerisinde” “Nakit” olarak gönderiyor…

Rusya 6 farklı seferde,çeşitli “Sivil” jetler ile Venezuela’ya tamı tamına 315 milyon Dolar nakit parayı uçaklar ile gönderiyor.

Paralar Evrofinance Mosnarbank’tan çıkış yapıyor, uçaklarla Venezuela’ya gidiyor ve  Venezuela’daki Banco de Desarrollo Economico y Social de Venezuela’ya ulaşıyor. Son durak ise Venezuela Kalkınma Bankası oluyor.

(Kaynak:moscowtimes.com-1 Kasım 2019-Planeloads of Cash From Russia Have Been Shipped to Venezuela başlıklı makale)

Şimdi geliyoruz bu işteki Sezgin Baran Korkmaz-Rusya-Venezuela bağlantısına..

Şimdi efendim işte tam da bu günlerde Sezgin Baran Korkmaz’a bu özel jet İstanbul’dan önce Moskova’ya, daha sonrasında ise hoop Venezulea’nın başkenti Caracas’a gidip gelmeye başlıyor…

Korkmaz’ın “Elinin altındaki” BOMBARİDER GLOBAL jetin menzilini boşuna yazmadık 11 bin km. diye… Moskova-Caracas arası ise 9 bin 927 km.

Yani Sezgin Baran Korkmaz’ın jeti rahatlıkla tek seferde Moskova’dan Venezuela’ya gidebiliyor…

 

Şimdi bu tablo sonrasında ortaya şöyle bir tablo çıkıyor:

Sezgin Baran Korkmaz’ın normalde Venezuela’da bir yatırımı yok… Yani bu sıklıkta kendisinin yahut şirket yöneticilerinin Venezuela’ya jetle gitmesini gerektirecek bir durum yok.Ama Korkmaz’a ait uçaklar İstanbul-Moskova-Caracas arasında mekik dokuyor. O esnada Putin “Sivil jetler” ile ABD ambargosunu delerek Venezuela’ya nakit para transferi yapıyor. Ve yine bu süreçte AKP iktidarı tüm gücü ile Maduro2nun yanında yer alıyor.

O zaman şu soruları da sormak farz oluyor:

Peki Sezgin Baran Korkmaz’ın hava filosundaki bir uçak,hele de ülkenin en karışık ve kaotik olduğu,sokakların karıştığı,ülkeye kimsenin gelmek istemediği bir dönemde sıklıkla Venezuela’ya gitmiştir?

Sezgin Baran Korkmaz’ın hava filosundaki bu uçak Moskova üzerinden Venezuela’ya taşınan ve ABD “Ambargosunun” delindiği “Uçakla Nakit para transferi”  operasyonunda yer almış mıdır?

Korkmaz böylesi uluslararası bir operasyonda yer almış ise o günlerde Maduro’ya tam destek veren AKP iktidarının bundan haberi var mıdır?

Bu uçaklarda böylesi bir “Transfer operasyonu” yapıldıysa taşınan sadece nakit para mıdır yoksa altın ve benzeri başka şeylerin transferi de yapılmış mıdır?

ABD, Sezgin Bara Korkmaz’ın TC-YAA kuyruk numaralı uçağıne sadece “Mal varlığına el konulması” kapsamında mı el konulmasını istedi yoksa bu uçak ve uçağın rotaları “Uluslararası para transferi” operasyonu için bir delil olarak mı kullanılacak?

Birileri bu sorulara cevap verir mi bilmem ama Sezgin Baran Korkmaz olayı öyle 8-10 gazeteci,3-5 bürokrata “Rüşvet vermiş” denilerek küçültülemeyecek bir olaydır ve önümüzdeki süreç pek çok açıdan en az Rıza Zarrab kadar Türkiye’ye zarar vereceğini gösterecektir.

 

 

Okumaya Devam Et

ÖZEL HABER

SEZGİN BARAN KORKMAZ’IN MEGA VARLIK’ININ YÖNETİM KURULU ÜYESİ,BAKANIN ÜNİVERSİTESİNDE ÖĞRETİM ÜYESİ ÇIKTI

Yayınlanma Tarihi:

on

HABER ALTERNATİF-ÖZEL HABER

CELAL EREN ÇELİK

Son dönemde Veyis Ateş’in kendisinden 10 milyon Euro rüşvet istediği iddiası ve medyadaki ilişkileri ile gündeme gelen ve dün gece saatlerinde Avusturya’da ABD’nin talebi ile yakalanan Sezgin Baran Korkmaz hakkında ilginç bir “Bağlantı” ortaya çıktı.

Sezgin Baran Korkmaz’ın Türkiye’de para akladığı şirket olmakla suçlanan SBK Holding’in iştiraklerinden birisi olan ve “Borç yapılandırması” alanında faaliyet gösteren MEGA VARLIK A.Ş’nin kurucusu ve Yönetim Kurulu Üyesi Yakup Levent Korkut’un Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sahibi olduğu MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ’nin akademik kadrosunda yer aldığı ve MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ öğretim görevlisi olduğu ortaya çıktı.

Yakup Levent Korkut’un, MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ Öğretim Üyesi olarak çalıştığını üniversitenin resmi web sitesine ait aşağıdaki linkte de görmek mümkün:

https://www.medipol.edu.tr/akademik/meslek-yuksekokullari/adalet-meslek-yuksekokulu/egitim-kadrosu#

 

MEGA VARLIK A.Ş’nin kurucularından birisi ise Sezgin Baran Korkmaz’ın ortaklarından Jackop Kingston ABD Hazinesini yaklaşık 500 milyon dolar dolandırmak suçundan 30 yıl hapis cezasına mahkum oldu.

Bu paranın 120 milyon Dolarlık kısmının ise Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sahibi olduğu MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ’nde öğretim üyeliği yapan Yakup Levent Korkmaz’ın da kurucusu olup, Yönetim Kurulu Üyeliği yaptığı, SBK HOLDİNG iştiraklerinden MEGA VARLIK YÖNETİMİ A.Ş tarafından aklandığı bizzat ABD makamlarının iddiası.

ŞAİBELİ BORAJET ALIMINDA DA YİNE MEGA VARLIK VARDI

Yine şaibelerle dolu Borajet’i satın alan da Sezgin Baran Korkmaz’ın ABD’deki şirketi olan SBK Holding USA ve MEGA VARLIK YÖNETİMİ. Ve bu satınalma işleminin de yine ABD Hazinesinden MEGA VARLIK YÖNETİMİ şirketinin kurucusu ve Sezgin Baran Korkmaz’ın ortağı Jackop Kingston’un kaçırdığı yaklaşık 500 milyon dolarlık rakamın aklanma yöntemlerinden birisi olduğu ifade ediliyor.

Aynı Jackop Kingston, Bakan Fahrettin Koca’nım MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ’nde Yönetim Kurulu Üyesi olan Yakup Levent Korkut ile de MEGA VARLIK YÖNETİMİ şirketinde kurucu ve ortak…

Burada dikkat çeken husus ise MEGA VARLIK YÖNETİMİ A.Ş’nin 2015 yılında kurulurken, şirketin kurucu ve yönetim kurulu üyelerinden Yakup Levent Korkut’un MEDİPOL ÜNİVERSİTESİNDE 2018 yılında görev yapmaya başlamış olması.

Yani Yakup Levent Korkut’un, ABD’nin kara para aklama davasında merkez noktalarından birisi olan MEGA VARLIK YÖNETİM A.Ş’de ortakken aynı zamanda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın üniversitesinde de öğretim üyeliği yaptığı ortaya çıkıyor.

AYNI ZAMANDA “AKİL İNSANLAR HEYETİ” ÜYESİ…

Hem Sezgin Baran Korkmaz’a ait SBK Holding’in “İştiraki” olan MEGA VERLIK YÖNETİM A.Ş’de kurucu ve Yönetim Kurulu Üyesi olan, hem de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya ait MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ’nde Öğretim Görevlisi olarak görev yapan Yakup Levent Korkut aynı zamanda “Çözüm Süreci” zamanında oluşturulan “AKİL İNSANLAR HEYETİ” içerisinde de yer almıştı.

Korkut “AKİL İNSANLAR HEYETİ MARMARA BÖLGESİ GURUP SEKRETERİ” görevini yürütmüştü.

________________________________________________________________________________________________

BAĞIMSIZ GAZETECİLİĞE DESTEK OLMAK İÇİN;

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, bağımsız ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, DİJİTAL KİTAPLARIMIZDAN (e-kitap) satın alabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

DİJİTAL BOOK STORE SANAL KİTABEVİ:

https://www.shopier.com/ShowProductNew/storefront.php?shop=dijitalbookstore&sid=d2FqS25GbkNlRDh0dW5ucjBfLTFfIF8g

YOUTUBE KANALI LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

 

 

 

Okumaya Devam Et

ÖZEL HABER

“MAHİR” ELLERDE “GÜL” GİBİ PROJE: “YENİ” HALK TV

Yayınlanma Tarihi:

on

Celal Eren ÇELİK

Sevgili okurlar malumunuz tüm Türkiye dün gece iş adamı Sezgin Baran Korkmaz’dan 10 milyon Euro “Aracılık” rüşveti istediği iddialarının merkezindeki Veyis Ateş’in İsmail Saymaz ile HALK TV ekranlarında yaptığı programa kilitlendi.

Program daha yapılmadan önce kamuoyu “Hakkındaki iddialar artık savcıların soruşturması gerek boyutlara ulaşmış bir kişiyi ekrana çıkartarak neden aklanmasına alet oluyorsunuz?” şeklinde özetlenebilecek şekilde HALK TV ve İsmail Saymaz’a tepki gösterirken, program esnasında yaşananlar ve özellikle Sezgin Baran Korkmaz’ın yayına bağlandığı 35.dakika sonrasında önce Korkmaz’ın söyleyeceği kritik şeyler varken apar topar yayından alınması, sonrasında kamuoyunun büyük tepkisi ile yeniden yayına bağlandığında da “Sınırlı bir çerçevede” konuşmasına müsaade edilip kendisine sorulması gereken tonla sorudan tek bir tanesinin sorulmaması ve bu dakikadan itibaren programın adeta “Veyis Ateş’in tiyatro sahnesine” dönüşmesi sonrasında gerek HALK TV gerekse İsmail Saymaz’ın kamuoyunun büyük tepkisini çekti.
Ve özellikle basın camiasının  önemli isimlerinden HALK TV’ye yönelik çok sert eleştiriler gelirken Yılmaz Özdil’in “Halk tv televizyon olabilir, restoran olabilir, kuru temizleme firması olabilir, Halk tv hariç kimseyi ilgilendirmez, ama, Sözcü gazetesi bu programın kefili midir, orası bizi ilgilendiriyor…” sözleri adeta eleştirilerin zirvesi oldu… Zira Özdil bu Tweeti ile aslında HALK TV’ye “Kuru temizlemeci” benzetmesi yaparak “Aklama merkezi” diyordu.
HALK TV’nin “Yeni” patronu Cafer Mahiroğlu ise bugün eleştirilere Uğur Mumcu’dan,gazetecilikten örnekler verip dün geceki yayından “Alınlarının akıyla çıktıklarını” savunup kendilerini eleştirenleri “Kültür Mafyası” ilan ettiği şu tweet ile yanıt veriyordu: “Halk Tv, bu sorumluluk bilinciyle yaptığı ve yapacağı yayınlarla bazı kültür mafyalarinin saldırısına rağmen milletimizin guveniyle yoluna devam etmeye kararlidir. Adil ve etik kurallar çerçevesindeki habercilik anlayışıyla bir kez daha alnının akıyla çıkmıştır.”
Tabii tüm bu yaşananlardan sonra HALK TV’nin “YENİ” sahibi elinde geçirdiği “Evrim”, “YENİ” yayın politikası ve tabii ki “YENİ” patronu da tekrar konuşulmaya ve tartışılmaya başlandı.
Ama değişen,dönüşen ve “EVRİLEN”  HALK TV sadece yayıncılık açısından mı dönüşüyordu yoksa çok daha kompleks bir planlama sonucunda mı bu “DÖNÜŞÜM” yoluna girmişti.
İşte sizlerle “YENİ” HALK TV’ye çok farklı bir pencereden bakacağız zira artık “YENİ” HALK TV bir televizyon kanalından çok çok ötesidir
İşte yazımıza başlıyoruz…
***.
Tarih yaprakları 2020 yılının başını gösterdiğinde hayatımıza Cafer Mahiroğlu isimli bir iş adamı girdi.Türkiye kamuoyu İngiltere’de yaşayan iş adamı Cafer Mahiroğlu’nun adını HALK TV’yi satın alması ile duydu ancak bu ismi son duyuşumuz olmayacaktı…
Halk TV’nin ekran yüzlerinden,yayın çizgisine kadar bir “YENİDEN YAPILANMA” içerisine giren Cafer Mahiroğlu ile ilgili ortaya atılan en önemli spekülasyon ise kanalı Akın İpek vasıtası ile aldığı, HALK TV’nin “Satın alma operasyonu” arkasında ise aslında Abdullah Gül’ün yer aldığı şeklindeki iddialar oldu…
Hatırlayacak olursanız bundan yaklaşık 1 sene önce 2020 yılının Nisan ayında önce deneyimli gazeteci Can Ataklı kendi Youtube kanalında yayınladığı videosunda, yine aynı videodaki kendi tabiri -özellikle belirtmek isterim ki bu tabir bana değil bizzat Can Ataklı’ya aittir- ile “Yarı dedikodu, yarı bilgi” şeklinde Cafer Mahiroğlu’nun kanalı Abdullah Gül adına aldığını ilk kez bu kadar net söyleyen isim olmuştu…
Yine 2020 yılının Haziran ayında ise bu kez gazeteci Sebahattin Önkibar Youtube kanalında Abdullah Gül,EXETER Üniversitesi’nden 2 akademisyen,Fehmi Koru’nun kardeşi Büyükelçi Naci Koru’nun da katıldığı bir toplantının Londra’da gerçekleştirildiğini yine videosundaki kendi ifadesi ile “Kulislerdeki iddia” olarak aktarıyordu…
Gerek Can Ataklı,gerekse Sebahattin Önkibar’ın “Yarı iddia yarı bilgi” olarak paylaştıkları bilgiler sonunda geliyor ve Abdullah Gül’ün CHP tarafından Cumhurbaşkanı adayı olarak gösterileceğine, HALK TV’nin de bu projenin medya ayağı olduğu noktasında birleşiyordu…
Tamam iyiydi, güzeldi ama kimse şu soruyu sormuyor, ya da şu soruya cevap vermiyordu: “Bu projede Cafer Mahiroğlu’nu denkleme dahil eden,Abdullah Gül-CHP arasındaki bu planlamada Mahiroğlu’na rol biçip,köprüyü kuran kimdi?”
Yani daha da net sormak gerekirse”Cafer Mahiroğlu-Abdullah Gül-CHP üçgeninin uçlarının birleşmesini sağlayan kim olmuştu?”
İşin daha enteresan tarafı Cafer Mahiroğlu hakkında çok az şey bilinen, bizzat kendi deyimi ile”Konuşmayı sevmeyen”bir figürdü ve hakkında basmakalıp 3-5 biyografi dışında bir şey de bulunmuyordu…
İşte bu gece izler için öyle “iddia v.s”olmayıp somut ilişkiler ağı üzerinden az önce bahsettiğimiz hiç sorulmayan ”Cafer Mahiroğlu-Abdullah Gül-CHP üçgeninin uçlarının birleşmesini sağlayan kim olmuştu?” sorusunun cevabının izlerini süreceğiz.
***
Şimdi sizlerle takvim yapraklarını biraz geriye saracağız…
Tarihler 14 Mart 2007’yi göstermektedir…
İşte tam da bugün “Cumhuriyet tarihinde 2. Kez yaşanan” bir olay gerçekleşmiş ve dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer 5 müsteşar yardımcısının atamasını veto etmiştir…O isimler Feridun Sinirlioğlu Uğur Doğan,Haydar Berk,Selim Kuneralp ve Ünal Çeviköz’dür…
İşte Ahmet Necdet Sezer’in Dışişleri Bakanlığı’nda soğuk duş etkisi yaratan “VETOLARINDAN” tam 4,5 ay sonra Çankaya Köşkü yeni sahibini bulacak ve Abdullah Gül,28 Ağustos 2007 tarihinde gerçekleştirilen 3.tur oylama sonrasında aldığı 337 oy ile 11.Türkiye Cumhuriyeti Devleti Cumhurbaşkanı olarak Ahmet Necdet Sezer’den boşalacak Cumhurbaşkanlığı koltuğunun yeni sahibi olacaktı.
İşte tam da Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı seçildiği 2007 yılında İngiltere’de bir Türk iş adamı batmak üzere olan ünlü İngiliz giyim markası olan SELECT’i alarak İngiltere’de tüm dikkatleri üzerine çekiyordu…
O isim ise HALK TV’yi satın alması ile birlikte kamuoyunun adını duyacağı Cafer Mahiroğlu’ndan başkası değildi.Şimdilik bu isme bir virgül koyalım ama tabii ki geri dönmek kaydı ile…
Abdullah Gül Cumhurbaşkanı seçildiğinde en önemli misafiri 2008 yılında, İngiltere’den savaş gemisi ile gelip boğazda demirleyen ve uluslararası teamüller gereği Abdullah Gül’ün makamına gitmesi gerekirken, Abdullah Gül’ün kendisinin yanına savaş gemisine gittiği İngiltere Kraliçesi II.Elizabeth olacaktı.
Kraliçe için Cumhurbaşkanı seçilirken giymediği frağını giyen ve Kraliçeden nişanını alan Gül için İngiltere çok önemliydi.İngilizler de Gül’ün “Diplomat/müzakereci” tarafını pek seviyorlardı,e hani yani EXETER’den de boşa adam çıkarmazlardı…
Neyse efendim biz yazmaya devam edelim…
Dedik ya İngiltere önemlidir Abdullah Gül için ve kendisinin “Diplomatik,müzakereci” yönü beğenilmektedir İngiltere kanadından tabii Abdullah Gül hemen bir “Açılım” yapacaktır…
Gül açılımı ise yıllardır Türk Dış politikasının en netameli konularından birisi olan Ermenistan ile ilişkiler üzerinden yapacaktır…
6 Eylül 2009 tarihinde oynanacak 2010 Dünya Kupası eleme maçı öncesinde Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın Abdullah Gül’ü Ermenistan’a çağırarak “Normalleşme” adımı atma teklifine sıcak baksa da çeşitli tedirginlikleri olan Gül,bu daveti kabul etmenin artıları ve eksilerinin neler olabileceğine dair bir rapor hazırlanmasını ister…
Bu son derece detaylı hazırlanacak rapor çok önemlidir zira Gül,Ermenistan’a gidip gitmeyeceği konusunda son kararını işte bu önemli rapora göre verecektir.İşte bu önemli raporu hazırlayan isim ise yaklaşık 2 yıl önce Ahmet Necdet Sezer tarafından veto yiyen 5 isimden birisi olan Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Ünal Çeviköz’den başkası değildir…
Gül,bu kadar önemli bir raporu Dışişleri’nde en güvendiği isimlerden birisi olan Ünal Ahmet Çeviköz’e hazırlatmış ve Çeviköz’ün gidilmesi yönündeki raporundan sonra Ermenistan’a gitmeye karar vererek,o meşhur Ermenistan ile “Milli Maç açılımını” gerçekleştirmiştir.
Ermenistan’a giden Abdullah Gül’ün Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile gerçekleştirdiği özel toplantıda Türk heyeti adına bulunan 2 kişiden birisi de yine Ahmet Ünal Çeviköz olacaktır…
Ermeni açılımının üzerinden 7 ay kadar geçmiştir…Tarih yaprakları 2010 yılının Mayıs ayını gösterdiğinde Dışişleri Bakanlığı koridorlarında meraklı bir bekleyiş vardır…Çok önemli ülkelere Büyükelçi atamaları gerçekleştirilecektir…
Ve yeni Büyükelçi atamaları açıklandığında Abdullah Gül’ün Ermenistan açılımı konusunda çok güvendiği isim olan Ahmet Ünal Çeviköz’ün İngiltere’ye Büyükelçi olarak atadığını görecektir herkes…
Bu atamanın zamanı önemlidir hatta önemli olmaktan ziyade”Kritiktir”.Zira Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı olması ile birlikte İngiltere-Türkiye ilişkileri daha sonra bizzat Gül’ün ifadesinde vücut bulacağı üzere”Altın Çağını”yaşamaktadır ve Londra’da”Güvenilir”bir isim olmalıdır.
Ahmet Ünal Çeviköz,2010 yılında İngiltere’ye Büyükelçi olarak atandıktan sonra adeta İngiltere-Türkiye ilişkileri de pupa yelken ilerlemeye başlar…
Tabii bu “Muhteşem ilişkinin” rüzgarını arkasına alan ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’dür…
Tarih yaprakları 9 Kasım 2010’u gösterdiğinde Ahmet Çeviköz heyecanlıdır.Tabii heyecanlanmamak mümkün değil.Kolay mı,İngiltere’nin küresel politikalarının dizayn edicisi olan Royal Institute of International Affairs yani bizim kamuoyunda bilinen adı ile Chatham House‘nin ödül töreni vardır o gece.
Ve sadece ödül töreni değildir heyecan yaratan,gecenin en önemli ödülünü alacak isim ayrıca heyecan vermektedir.
Evet,İngiltere’nin küresel emperyal politikalarını yüzyıllardır belirleyen kurum olan Chatham House’da konuşma yapan Kraliçe II.Elizabeth “YILIN DEVLET ADAMI”ödülünü kendisini bizzat vermek için sahneye dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü çağırmaktadır…
Ödül öreni öncesinde Abdullah Gül’ü karşılayan da, Chatham House’da hemen yanı başında olan isim de yine Ahmet Ünal Çeviköz’dür…
Bu ödül töreninden 1 yıl sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül,Kraliçe II.Elizabeth’in özel daveti ile eşi Hayrinüsa Gül ile birlikte 3 günlük bir Londra ziyareti yapacaktır…
Gül’ün bu ziyaretinde yanındaki iki isim ise Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’dur…
Bu ziyarette Ahmet Ünal Çeviköz ile Abdullah Gül’ün yakınlığı gözlerden kaçmamaktadır…
Nasıl kaçsın,Çeviköz her karede yanında olduğu Gül onuruna bir de yemek vermiştir…Gül-Çeviköz ilişkileri “Zirvelerdedir”…
Bu ziyaretin hemen arkasından Ahmet Ünal Çeviköz,Londra merkezli olup “Türk-İngiliz ilişkilerini geliştirme” misyonu taşıyan bir oluşumun kurucularından birisi olacaktır…O kuruluşun adı ise TATLIDİL FORUM’dur…
***
TATLIDİL FORUM deyince şöyle bir iki dakika duracaksınız…”Neden?”diye soracak olursanız şöyle bir yakından bakalım isterseniz nasıl bir “Yıldızlar geçidi” burası…
Bu TATLIDİL FORUM’un”EŞ BAŞKANLARI” itina ve özel olarak seçilmiştir…
Dönemin AKP Milletvekili, sonrasında ise Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olan Reha Denemeç,Dr.Bülent Göktuna, SİR JULİEN HORN SİMİTH VE ESKİ İNGİLTERE DIŞ İŞLERİ BAKANI JACK STRAW
YIL:1979
İngiltere’de genel seçimler yapılmakta ve Muhafazakar Parti uzun yıllar sonrasında Teacher liderliğinde iktidara gelmektedir…
İngiltere’de 1979’da gerçekleştirilen bu seçimlerde parlamentoya giren ve daha sonra kendisini İngiliz siyasetinin hep en kritik yerlerinde göreceğimiz bir isim daha girmektedir:Evet yanılmadınız Jack Straw…
Yine 1979 yılında Türkiye’de Turgut Özal DPT müsteşarı olurken Reha Denemeç’in de DPT serüveni başlamaktadır…
O yıllarda İngiltere’de bir de genç Türk girişimci vardır: Dr.Bülent GÖKTUNA
Bülent Göktuna 20’li yaşlarının başındayken Birleşmiş Milletler’de analistlik yapmış, çok genç yaşta üt düzey ilişkiler kurmuştur. Ve 1984 yılında iktidara gelen Özal’ın çağrısı ile Türkiye’ye dönerek Özal’ın dışişleri danışmanı olur…
Göktuna ile Straw, Göktuna’nın İngiltere günlerinden tanışmaktadır…
Gelelim Sir Julien Horn Simith’e…
1984 yılında Vodafone bünyesine dahil olan Simith kısa süre içerisinde Vodafone u Dünya’nın 1 numarası yapacaktır.Simith aynı zamanda meşhur Bilderberg’in üyesidir…
Ve Türkiye’de TELSİM’im TMSF eli ile satışı söz konusu olduğunda AKP ile özel ve “derin” temaslar kuran yine Sir Simith’tir.İngiltere TELSİM’in mutklaka İngiliz devi Vodafone tarafından alınmasını istemektedir.
Aslında Telsim BAE merkezli Eitelsat’a satılacakken devreye Sir Simith ve Cüneyt Zapsu girerek baskı uygular…
İhaleye İngiltere büyükelçisi bizzat gelir.(Zapsu,İngiltere Kraliçesi Gül’ü savaş gemisinde İstanbul boğazında kabul ederken yanındaki 2 kişiden biridir)
Sonuçta İngiltere’nin istediği olur ve TELSİM 2006’da İngiliz Vodafone tarafından alınır.Amam sadece bir alış-veriş yaşanmamız aynı zamanda “sıkı dostluklar” da kurulmuştur…
Bu arada Kıbrıs Rum tarafının adanın tamamını temsil ederek AB’ye tam üye olması konusunda İngiltere yoğun çaba sarf ederken Dışişleri Bakanı Jack Straw olmuş ve sonunda Rum tarafı AB tam üyesi olmuştur…
Bu arada şunu atlamayalım:Dr.Bülent Göktuna Özal’ın özel isteği ile Golf turizmi alanına girerek Dünya’ca ünlü Belek National Golf sahasını açmış burada ultra sosyeteyi ve üst düzey bakanları ağırlamaktadır
Golf Sahasının müdavimlerinden birisi ise dikkat çekmektedir:Mevlüt Çavuşoğlu… Peki Çavuşoğlu doktorasını nerede yaptı dersiniz? London School of Economics’te… İngiliz ekolü…
İşte bu TATLIDİL FORUM’un İngiltere’deki kritik toplantıları nerede yapıldı? 2013 Edinburgh….İngiltere 2.Elizabeth’in eşi Philip’in unvanı ne? Edinburgh Dükü…
2013’te Edinburgh’da gerçekleşen TATLIDİL FORUM’un “Onur Konuğu” kim dersiniz?Tabii ki Ahmet Ünal Çeviköz’ün daveti ile dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül.Ahmet Ünal Çeviköz aynı zamanda bu “Enetersan” TATLIDİL FORUM’un da kurucusu,tabii Abdullah Gül de destekçisi…
Biz yeniden geri dönmek üzere “Virgül koyduğumuz” Cafer Mahiroğlu’na dönelim…
***
2007 yılında ünlü İngiliz devi SELECT’i batmak üzereyken alan Cafer Mahiroğlu,İngiltere’de giderek büyümekte,İngiltere ekonomi dünyasında giderek daha fazla ağırlığı olan bir isim haline gelmektedir.2009 yılının Aralık ayına gelindiğinde İngiltere’nin en prestijli işadamları örgütlerinden birisi olan The British Chamber of Commerce of Turkey’in yönetim kurulu seçimleri yapılacaktır…
İşte bu seçimde Cafer Mahiroğlu bu prestijli iş adamı yapılanması yönetim kuruluna adaylığını koyar.Mahiroğlu belki seçimi kazanamaz ama bu süreçteki seçim çalışmaları esnasında kurduğu ilişkiler ile çok değerli “Dostlar” kazanır…
“Ne alaka arkadaş Cafer Bey’in kazandığı dostluktan,konumuz ile ilgisi ne şimdi?” derseniz hiç demeyin zira kazın ayağı hiç öyle değil…
İyisi mi biz yazmaya devam edelim…
Şimdi bu prestijli iş adamı organizasyonu The British Chamber of Commerce of Turkey’in “Kıdemli Danışmanı”Ahmet Ünal Çeviköz desek size?
Üzerine de The British Chamber of Commerce of Turkey’in “Kurumsal Ortağı”,TATLIDİL FORUM’da Ahmet Ünal Çeviköz ile birlikte kurucu ve “Eşbaşkan”olan Julian Horn-Smith’in”Efsane yaptığı” VODAFONE desek?
Nasıl güzel mi sevgili okurlar?
Tabii hep “tesadüf” bunlar ama olsun biz yazmaya devam edelim..
İşte o tarihte başlayan Cafer Mahiroğlu-Ahmet Ünal Çeviköz tanışması,Çeviköz’ün her ticari toplantıya davetli listesine Cafer Bey’i de eklemesi ile sıkılaşacaktır…
Bu arada Cafer Mahiroğlu AVRUPALI TÜRK MARKALAR BİRLİĞİ adında bir organizasyon kurar.Yanında Barack Obama’nın ABD’ye özel olarak davet ettiği 33 “Girişimciden”biri olan Zeynep Trudi de “Başkan Yardımcısı”olur…
Tabii böyle bir organizasyonun başkanı olunca çok daha özel ilişkiler,çok daha çabuk kurulur…
Öreğin 20 Nisan 2012’de Türk-İngiliz Ticaret Odası, Business Network, İngiltere Ticaret Bakanlığı, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu, The British Chamber of Commerce of Turkey ile Invest In Turkey çok önemli ve “özel”bir toplantı düzenlerler…
Lord Alderman David Wootton, İngiltere Ticaret Bakanlığı CEO’su Nick Baird, Türkiye Direktörü Jessica Hand ile Uluslararası Grup Direktörü Nicholas Armour,HSBC, Tesco, Aviva, PWC, British Aerospage Industries, JP Morgan, Select, Beko, Vestel, Gina Shoes, Hawes & Curtis, A to Z gibi birçok firmanın enüst düzey yöneticilerinin katılımı sanırız önemi yeterince anlatacaktır…
Kürsüde konuşan Ahmet Ünal Çeviköz’dür bu toplantıda, dikkatle dinleyenler ise Cafer Mahirooğlu ve Obama patentli yardımcısı Zeynep Trudi…
İşte efendim Ahmet Ünal Çeviköz’ün İngiltere ve Londra sevdasını size bizzat kendi sözleri ile “Bir martı gözüyle bir dünya başkenti: Londra” başlıklı makalesinden aktaralım isterseniz…
…Londra’ya bir kez ayak bastıktan sonra bu kentin cazibesi ve size sundukları karşısında büyülenmemek mümkün değil. tarih, sanat, kültür, iş, eğlence ve daha aklınıza gelebilecek hemen her konuda bir dünya başkentinin kucağında buluveriyor insan kendini bir anda…”
“… biz hep Londra’yı izlemeye devam ediyoruz. Londra da bize baktıkça yarın gündeme hangi konuda damga vuracağını planlamaya devam ediyor ve bunu dünyanın diğer kentlerine adeta nispet yaparcasına kurguluyor…”
Bundan 236 yıl önce 20 eylül 1777’de Samuel Johnson ile James Boswell arasında geçen o meşhur konuşmada Johnson’un sarf ettiği cümle aslında herşeyi özetlemiyor mu?
“Londra’dan bıkmak hayattan bıkmaktır, zira Londra’da hayatın sunabildiği herşey mevcuttur.”
KAYNAK: Kadıköy Maarif Koleji ve Anadolu Lisesi Mezunlar Derneği Yayını olan “Kadıköy Maarif” Dergisi’nin sonbahar 2013 sayısı (yıl:8 sayı: 30)
Tabii sayın Çeviköz Londra’dan vazgeçmek istemiyor ama büyükelçiliğin de bir sonu var…
2014 yılına gelindiğinde Abdullah Gül’ün görev süresinin dolmasına 6 ay kala dönemin Başbakanı Erdoğan,İngiltere’den Çeviköz’ü çekmek ve yerine Hakan Fidan’ın sağ kolu MİT Müsteşar Yardımcısı Abddurahman Bilgiç’i atamak istiyor.Ama Kraliyet Ailesi ile Çeviköz’ün arası çok iyi…Gül de halen Cumhurbaşkanı olduğu için İngiltere teamüllere aykırı biçimde yeni Büyükelçi olarak atanmak istenen MİT Müsteşar Yardımcısı Abdurrahman Bilgiç’in ismini tam 3 ay kabul etmiyor…
Ama tabii Gül artık gitmek üzere, görev süresinin dolmasına aylar kalmış şekilde pozisyona gelince Çeviköz,merkeze çekiliyor.Erdoğan,kendi ekibini Londra’ya yerleştiriyor…
***
Gül giderken, Ahmet Ünal Çeviköz de emekli oluyor…
Bir süre Radikal ve Hürriyet’te yazdıktan sonra 2018 yılında CHP Milletvekili seçiliyor…
Çeviköz 2019 yılında İsviçre’nin Montrö şehrinde yapılan toplantı ile “Avrupa’nın Karar Verici Elitlerinin” oluşturduğu Bilderberg’e adımını atıyor… 
Ahmet Ünal Çeviköz “Jet hızı ile” Kemal Kılıçdaroğlu tarafından Genel Başkan Yardımcısı yapılıyor.
2020 Kurultayında kurultay delegeleri Ahmet Ünal Çeviköz’ü çiziyor ama Kılıçdaroğlu bu kez de kendisini “Dış Politikalardan Sorumlu Genelbaşkan Başdanışmanı” yapıyor…
Aynı Ünal Çeviköz siyasette “Jet hızı ile yükselirken” hani Ali Babacan’ın müdavimi olduğu “Küresel Elitlerin Dizayn Kuruluşlrınn”Bilderberg’in Haziran 2019 İsviçre/Montrö toplantısı ile Bilderberg’e adım atıyor… (Aynı Bilderberg’e Türkiye’den en fazla katılan isimlerden birisi olup “Müdavim” diyebileceğimiz isimlerin başında Ali Babacan gelmektedir.)
Çeviköz Bilderberg’e katıldıktan 6 ay sonra ise Cafer Mahiroğlu Halk TV’yi satın alıyor..
Ocak 2020’de Cafer Mahiroğlu’nun HALK TV’yi satınalmasından günler sonra Abdullah Gül 18 Şubat ayının 2020’de KARAR GAZETESİ röportajı ile açık ve net şekilde Babacan’ı desteklediğini açıklıyor…
Gül’ün bu açıklamalarından sadece 20 gün sonra 9 Mart 2020’de  ise Ali Babacan DEVA PARTİSİ’ni kuruyor,”Abdullah Gül’den fikri destek alıyoruz” diyor…
***
Şimdi size bir soru:2018 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde,Meral Akşener’in kararlı tutumu olmayıp,karşı çıkmasaydı Abdullah Gül’ü çatı aday göstermek üzere herkesi ikna eden ve Gül “Sevdası” bitmeyen Kılıçdaroğlu, önümüzdeki seçimde gelse…
“Kürtlerden de,muhafazakarlardan da oy almamız lazım,AKP tabanı da bize oy verir”diye Gül’ü yahut Gül ismi tabanda çok tepki çektiği için daha yıpranmamış olan ve ekonomik kriz sonrasında halkın “Kurtarıcı” olarak görebileceği Ali Babacan’ı karşımıza yine ÇATI ADAY yapıp,bize de “Tıpış tıpış oy vereceksiniz” derse?
Tabii bunu yaparken de işin “Psikolojik ikna” kısmını ve medya ayağını değişen, dönüşen ve “EVRİLEN” HALK TV ile yürütse?
Ne de olsa HALK TV’de Kürt seçmene de, liberallere de, eski AKP’lilere de, 2. Cumhuriyetçilere’de, “Tatlısu” muhaliflerine de sempatik gelecek isimler boy boy ekranda. 
Çok mu imkansız geldi?
İmkansız geldiyse, parçaları birleştirin ve Kılıçdaroğlu’nun bu partiden kimleri aday yaptığını bir kez daha hatırlayın ve Gezi Parkı sürecinde yaptığı yayınlarla bu halkın kalbinde taht kuran, kısıtlı imkanlar ile uzun süre haber kanalları arasında pek çok kez zirvede yer alan HALK TV ile bugünkü HALK TV’nin programlarına,programcılarına ve yayın politikalarına bir bakın derim.
Ondan sonra zaten yorum size kalmış…
________________________________________________________________________________________________

BAĞIMSIZ GAZETECİLİĞE DESTEK OLMAK İÇİN;

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, bağımsız ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, DİJİTAL KİTAPLARIMIZDAN (e-kitap) satın alabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

DİJİTAL BOOK STORE SANAL KİTABEVİ:

https://www.shopier.com/ShowProductNew/storefront.php?shop=dijitalbookstore&sid=d2FqS25GbkNlRDh0dW5ucjBfLTFfIF8g

YOUTUBE KANALI LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: