Sosyal Medya Hesaplarımız

EKONOMİ

SPOR-TOTO TEŞKİLATI’NDA MİLYARLARCA TL’LİK MALİ “TRANSFER”

Yayınlanma Tarihi:

on

Spor-Toto Teşkilatı’nın görev tanımı ve yetkisine aykırı olarak kurum bütçesinden milyarlarca TL’yi “Reklam Harcaması” adı altında çeşitli kurum ve kuruluşlara aktardığı ortaya çıktı.

Sayıştay Raporları’na yansıyan bu harcama Sayıştay Denetçileri tarafından kabul edilemez olarak nitelendirildi.

“Toplum ve bireyler üzerindeki olumsuz etkilerinin en aza indirilmesi amacıyla Teşkilat Başkanlığının kontrol ve gözetiminde oynatılan bahis ve şans oyunlarının reklama konu edilerek özendirilecek ve yaygınlaştırılması teşvik edilecek mahiyette olmadığı ve Teşkilat Başkanlığının da bu tür bir görevi bulunmadığı ilgili yasal düzenlemelerden açıkça anlaşılmaktadır.” ifadelerinin kullanıldığı Sayıştay Raporu’nda Spor-Toto Teşkilatı’nun bu yasal düzenlemeye uymadığı ifade edildi.

Sayıştay Raporu’na yansıyan verilere göre Spor Toto Teşkilatı “Reklam Harcamaları” son 7 yılda tamı tamına 6 milyar TL’ye ulaştı.

Sayıştay denetçileri Spor Toto’nun aşırı reklam harcamalarını yıl yıl sıraladı.Buna göre yıllara göre Spor Toto Teşkilatı‘nın ödediği “Reklam Bedelleri” aşağıdaki gibi oldu:

2013- 475 milyon 369 bin 571 TL,65 Kuruş

2014- 544 milyon 728 bin 066 TL,34 Kuruş

2015- 634 milyon 158 bin 946 TL,64 Kuruş

2016- 667 milyon 622 bin 905 TL,26 Kuruş

2017-  914 milyon 329 bin 769 TL,85 Kuruş

2018- 1 milyar 250 milyon 100 bin 707 TL,24 Kuruş

2019- 1 milyar 357 milyon 428 bin 107 TL

Toplam 5 milyar 843 milyon 738 bin 073 TL,98 Kuruş

Yine Sayıştay Raporu’nda “Reklam Bedeli” adı altında kurumun bütçesinin önemli bir bölümünün çeşitli kurum ve kuruluşlara “Transfer edildiği” belirtilirken, Spor Toto Teşkilatyı bütçesinden “Reklam Bedeli” altında en fazla para transferi yapılan kurumlardan birisinin ise belediyeler olması dikkat çekti.

Belediyelere sadece 2019 yılında Spor Toto Teşkilatı bütçesinden “Reklam Bedeli” adı altında 764 milyon 950 bin 458 TL ödeme yapılması karara bağlanırken bu rakamın 163 milyon 517 bin 374 TL’si 2019 yılında belediyelere aktarıldı, geri kalanı ise 2020 yılında aktarılacak.

Spor Toto Teşkilatı sadece 2019 yılı için Yönetim Kurulu tarafından onaylanmış toplam reklam giderini ise 2 milyar 420 milyon 938 bin 082 TL,05 Kuruş olarak belirledi.

SAYIŞTAY’DAN ÇARPICI TESPİTLER

Sayıştay Denetçileri Spor Toto Teşkilatı’nın “Reklam Bedeli” adı altında başka kurum ve kuruluşlara kendi bütçesinden milyarlarca TL’yi transfer etmesi konusunda çarpıcı tespitlerde bulundulşar.

Sayıştay Raporu’nda konu ile ilgili “Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerine bu kapsamda yapılan aktarmaların %10,90’ı, ülkemiz nüfusunun %0,4’üne sahip bir ilimize aktarılmış; valiliklere ve spor kulüplerine yapılan reklam ödemelerinin ise yarısından fazlası tek başına bir başka ilimize yapılmış; nüfus ve gelişmişlik düzeyi açısından son sıralarda yer alan bir başka ilimize ise golf sahası yapımı için 2 milyon TL reklam bedeli ödenmesi kararlaştırılmıştır (yarısından fazlası 2019 yılında ödenmiştir).

Bu veriler, bütçeden reklam bedeli olarak tahsis edilen kaynağın çok önemli bir
bölümünün belirli kurumlara mali kaynak transferi mahiyetinde olduğunu göstermektedir.

Ancak bu tür transferlerin somut kriterlere, belirli esas ve usullere ve herhangi bir ihtiyaç analizine dayandırılmaksızın ve belirli bir denge gözetilmeksizin yapıldığı anlaşılmaktadır. ”  ifadelerine yer verildi.

TEŞKİLATTA ÇALIŞMAYAN PERSONELE BİNLERCE LİRA MESAİ ÖDENMİŞ

Sayıştay Raporları ayrıca kadrosu Spor Toto Teşkilatı’nda olmasına rağmen burada çalışmayan bazı personellere kanunen belirlenen sınırın çok çok üzerinde fazla mesai ödendiğini de ortaya çıkarttı.

Sayıştay Raporunda bu durum “Yapılan incelemede, Teşkilat Başkanlığında çalışan 35 işçiye bu süre sınırlamasına uyulmaksızın yıllık 20.941 saat fazla mesai ücreti ödendiği görülmüştür. Örneğin; Kurum kadrosunda yer almakla birlikte fiilen Gençlik ve Spor Bakanlığında şoför olarak görev yapan bir kişiye, 2019 yılı için Teşkilat Başkanlığı bütçesinden 2023 saat fazla çalışma ücreti
ödenmiştir. Bu şekilde yasal olarak belirlenmiş üst sınır 7,5 kat aşılırken, sadece Temmuz ayında 269 saat ile yılda yaptırılabilecek azami fazla çalışma limiti bir ayda doldurulmuştur.

Yılda ödenen fazla çalışma ücreti ise 48.186,23 TL olmuştur.

Yine kurum kadrosunda yer almakla birlikte fiilen Bakanlıkta görev yapan bir işçiye sadece Mart ayında 244 saat fazla çalışma karşılığı 7.304,76 TL ödemede bulunulmuş, ilk 7 ay için ortalama 5.500 TL’yi bulan ve kendi maaşını aşan tutarlarda ilave gelir sağlanmıştır.” ifadeleri ile yansıdı.

VEKALETEN GÖREVLENDİRMELER LİYAKATE UYGUN DEĞİL

Sayıştay Raporu’nda Spor Toto Teşkilatı’nda unvan gerektiren kadroların liyakate uygun olmadan verildiğini de ortaya çıkarttı.

Yüksekokul mezunu olma şartı olan şube müdürlüğü gibi birimlerde aslen atama yapılmadığı ancak vekaleten atama olarak göreve gelen kişilerin de yüksek olmadıkları belirtilen Sayıştay Raporu’nda bu durumun kanuna aykırı olduğunun altı çizildi.

 

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

EKONOMİ

MERKEZ BANKASI’NDAN YIL SONU DOLAR BEKLENTİSİ: 8.71 TL

Yayınlanma Tarihi:

on

Merkez Bankası, mayıs ayı beklenti anketi sonuçlarına göre yıl sonu dolar kuru tahmini 8,71’e yükseldi.

Buna göre, nisan anketinde 8,57 olan 2021 sonu için dolar/TL beklentisi, mayısta 8,71 seviyesine yükseldi.

12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise bir önceki anket döneminde 8,78 TL iken, bu anket döneminde 8,95 TL olarak gerçekleşti.

ENFLASYON BEKLENTİSİ DE ARTTI

Cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 13,12 iken, bu anket döneminde yüzde 13,81 oldu.

12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 11,26 iken, bu anket döneminde yüzde 11,81 oldu. 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 9,55 ve yüzde 9,99 olarak gerçekleşti.

BİST Repo ve Ters-Repo Pazarı’nda oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 19,03 iken, bu dönemde yüzde 19,00 olarak gerçekleşti.

TCMB Ağırlıklı Ortalama Fonlama Maliyeti cari ay sonu beklentisi yüzde 19,00’da sabit kaldı.

TCMB bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı cari ay sonu beklentisi de aynı anket dönemlerinde yüzde 19,00’da sabit kaldı.

GSYH BÜYÜME BEKLENTİLERİ

GSYH 2021 yılı büyüme beklentisi bir önceki anket döneminde ve bu anket döneminde yüzde 4,3 olarak gerçekleşti. GSYH 2022 yılı büyüme beklentisi ise bir önceki anket döneminde yüzde 4,2 iken, bu anket döneminde yüzde 4.1 olarak gerçekleşti.

KAYNAK:gazetemanifesto.com

_______________________________________________________________________________________________

BAĞIMSIZ GAZETECİLİĞE DESTEK OLMAK İÇİN;

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, bağımsız ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, DİJİTAL KİTAPLARIMIZDAN (e-kitap) satın alabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

DİJİTAL BOOK STORE SANAL KİTABEVİ:

https://www.shopier.com/ShowProductNew/storefront.php?shop=dijitalbookstore&sid=d2FqS25GbkNlRDh0dW5ucjBfLTFfIF8g

YOUTUBE KANALI LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

Okumaya Devam Et

EKONOMİ

AB’NİN “ÇÖP TOPLAMA MERKEZİ” OLDUK

Yayınlanma Tarihi:

on

AKP iktidarı Türkiye’yi Avrupa’nın refah seviyesinin yakınından bile geçiremedi belki ancak iktidarı döneminde Türkiye’nin Avrupa’nın “Çöp toplama merkezi” haline gelmesini sağladı.

Eurostat verilerine göre, AB ülkelerinden yapılan atık ihracatı 2004 yılından bu yana yüzde 75 arttı. Yıllık 32,7 milyon tonu bulan atık ihracatının 13,7 milyon tonu Türkiye’ye gidiyor

Cumhuriyet’te yer alan bir habere göre Avrupa’dan Türkiye’ye yapılan atık ihracatı, son 20 yılda yaklaşık 3 kat arttı. Avrupa’dan gönderilen atıkların yarıdan fazlası, demir ve çelik gibi metal atıklardan oluşuyor. AB ülkelerinden ihraç edilen yıllık 17,5 milyon ton metal atığın, yaklaşık 12 milyonunu Türkiye alıyor.

“Adana merkez oldu”

RS FM’de Atilla Güner’le Akşam Postası’na konuşan Greenpeace Akdeniz Biyoçeşitlilik Projeler Lideri Nihan Temiz Ataş bu rakamları şöyle yorumladı:

“İthal edilen çöplerin geneli plastik atık. Belirli kodlara göre atık ithalatı gerçekleştiriliyor. Bütün Avrupa’nın ihraç ettiği her 4 plastiğin 1’i Türkiye tarafından alınıyor, bu çok ciddi bir oran. Aslında çok yüksek geri dönüşüm yüzdesine sahip ülkeler tarafından bu ihraç gerçekleştiriliyor. İlk 5’te İngiltere, Belçika, Almanya, Hollanda ve Slovenya var. Geri dönüştürülebilir olarak etiketlenmiş İngiltere ve Almanya’nın çöpü, bizim topraklarımızda ya herhangi bir yere atılıyor ya da yasadışı bir şekilde yakılıyor. Yol kenarında bile atıklar görünebiliyor. Yurtdışından birçok haber kanalı Adana’da bu çöplerin izini sunan haberler yaptı. Ama biz meselenin sadece Adana ile ilgili olmadığını düşünüyoruz. Denetimin ve şeffaflığın az olduğu her yerde başka şehirlerde de olabilir.”

Nihan Temiz Ataş ayrıca “2021’in Ocak ayında AB’nin aldığı kararlara göre OSB üyesi olmayan ülkelere artık plastik atık ihraç edilemeyeceği için Türkiye de OSB üyesi ülke olduğu ve atıkları almaya devam ettiği için önümüzdeki günlerde daha fazla artışın olabileceğini düşünüyoruz. Plastik atık ithalatında Türkiye birinci olmasın istiyoruz. Biz kendi atığımızı ne kadar ayrıştırıp, kullanabiliyoruz düşünmemiz gerekiyor. Kendi oluşturduğumuz atık dışında da almaya devam ediyoruz ve bunların ekonomiye ne kadar girdisi oluyor, ne kadarı yakılıyor bu konular tamamen soru işareti.” ifadelerini kullandı.

Okumaya Devam Et

EKONOMİ

ENFLASYON SON 2 YILIN ZİRVESİNDE

Yayınlanma Tarihi:

on

AKP iktidarı “Pembe masallar” anlatarak “Ekonominin şahlandığını” iddia etse de rakamlar ekonominin her geçen gün daha da kötüye gittiği gerçeğini açık ve net biçimde gösteriyor.

Yıllık enflasyon son 23 ayın rekorunu kırarak yüzde 17,14’e yükseldi. Ekonomi yönetimindeki beceriksizlik nedeniyleTürkiye’de vatandaşlar dünyanın en yüksek enflasyonlarından biriyle mücadele ediyor.

Yüksek enflasyon giderek artış gösterirken iktidar yaşanan enflasyon artışını önleyemiyor.

Son olarak TÜİK tarafından  açıklanan Nisan ayı enflasyon verilerine göre yıllık enflasyon 17,14 oldu. Bu rakam ise son 23 ayın yani 2 senenin en yüksek enflasyon rakamı olarak kayıtlara geçti.

Enflasyon en son Nisan 2019’da bu seviyeyi görmüştü. Öte yandan sadece bir ayda yaşanan fiyat artışları ise yüzde 1,68’le beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

GİYİM VE AYAKKABI GRUBUNDA REKOR ZAM GELDİ

Tarım alanında girdilerin maliyetlerin etkisi giderek yükselirken yüksek girdi fiyatları maliyetleri arttırıyor bu da fiyatların artmasına yol açıyor.Nisan ayında zam şampiyonun ise domates olurken ürün grupları içinde “giyim ve ayakkabı” grubunun fiyatları nisan ayında mart ayına göre rekor seviyede, yüzde 7,57 oranında arttı. Giyim ve ayakkabıda bir aylık fiyat artışını yüzde 2,13’le “Gıda ve alkolsüz içecekler” grubu takip etti.

ZİRVE DAHA GÖRÜLMEDİ

Uzmanlara göre enflasyonda zirve henüz görülmedi çünkü maliyet artışları enflasyonun hala çok üzerinde. TÜİK’in dün yayımladığı Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) verilerine göre üreticilerin yıllık maliyet artışı yüzde 35,17. Bu oran son 31 ayın en yüksek yıllık ÜFE artışını gösteriyor. Maliyet artışları bu boyuttayken enflasyonun daha da yükseleceğini öngören ekonomistler çoğunlukta. 

________________________________________________________________________________________________

BAĞIMSIZ GAZETECİLİĞE DESTEK OLMAK İÇİN;

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, bağımsız ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, DİJİTAL KİTAPLARIMIZDAN (e-kitap) satın alabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

DİJİTAL BOOK STORE SANAL KİTABEVİ:

https://www.shopier.com/ShowProductNew/storefront.php?shop=dijitalbookstore&sid=d2FqS25GbkNlRDh0dW5ucjBfLTFfIF8g

YOUTUBE KANALI LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

 

Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: