TEZ SAHTAKARLIĞI HIZ KESMİYOR - Haber Alternatif
Sosyal Medya Hesaplarımız

GÜNDEM

TEZ SAHTAKARLIĞI HIZ KESMİYOR

Yayınlanma Tarihi:

on

Türkiye’de akademi dünyasının en ciddi sorunlarından biri olan ‘parayla tez yazdırma’ dolandırıcılığı, YÖK’ün bir süre önce yaptığı suç duyurusuna rağmen hala devam ediyor.

Dijital Gaste’den Egehan Erkün’ün haberine göre, geçmişte YÖK’ün suç duyurusunda bulunduğu parayla tez hazırlayan şahıs ve firmalar, yasadışı çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor.

YÖK SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMUŞTU

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 2021 yılının Ocak ayında para karşılığında tez hazırlayan ve hazırlatan şüpheliler hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu. Bu süreçte bazı tez yazdırma siteleri kayıplara karışsa da bir süre sonra yeniden hizmet vermeye başladıkları öğrenildi. Sosyal medyada ve arama motorlarında sıkça ilanlarına rastlanan bu şirketler, danışmanlık adı altında tez yazmaya devam ediyor.

İNTERNETTE KOLAYLIKLA ERİŞİLEBİLİYOR

Parayla tez yazdırma sitelerine internette yapılan basit aramalarla kolaylıkla erişilebiliyor. Hatta bazı tez yazan şirketler, bu yasadışı hizmetten yararlanmak isteyen öğretim görevlisi adaylarının karşısına Google reklamları ile çıkıyor. Söz konusu firmaların internet sitelerinde, adres bilgileri, telefon numaraları ve mail adresleri yer alıyor. Parayla tez yazdırmak isteyen adaylara çağrı merkezleri aracılığıyla 7/24 hizmet sunuluyor.

FİYAT TARİFESİ: BİN TL’DEN BAŞLIYOR, 30 BİN TL’YE KADAR ARTIYOR

Danışmanlık adı altında tez yazan bir firmanın internet sitesinde, fiyatların bin TL’den başlayıp, 30 bin TL’ye kadar arttığı görülüyor. Yüksek lisans ve doktora tezlerinden sayfa başına istenen ücret ise 55 TL ile 200 TL arasında değişiyor.

Tez yazdırmanın zorlu bir süreç olduğunu belirten firma, fiyat tarifesiyle ilgili şu ifadeleri kullanıyor:

“Tez yazdırma zorlu bir süreç olduğu için fiyatlar yapılacak olan çalışmaya göre değişkenlik göstermektedir. Lisans tezleri 1000-2000 TL arası, Yüksek Lisans tezleri 2500-7000 TL arası, Doktora tezleri ise 15000-30000 TL civarındadır. Yüksek lisans tezleri ve doktora tezleri hazırlama, önlisans ve lisans tezlerine göre çok daha zordur. Bu sebeple, tez hazırlama fiyatları öğrenim durumuna göre ücretlendirilmektedir.”

REFERANS MAİLLERİ YER ALIYOR

Söz konusu tez yazdırma internet sitelerinde, daha önce parayla tez yazdıran ve yazdırdıkları makale ile üniversitelerinden onay alan kişilerin referans maillerine de yer veriliyor. Bazı referans maillerinde, kişilerin yayımlanan akademik makalesinin linkini dahi mesajına eklediği görülüyor. Maillerde, “Allah razı olsun hocam, sizin sayenizde kuruldan geçtim, bu dertten kurtuldum” gibi ifadeler yer alıyor.

1 YILDAN 5 YILA KADAR HAPİS CEZASI ÖNGÖRÜLÜYOR

Mevzuata göre, tezini, ödevini ya da bitirme projesini başkasına hazırlattığı tespit edilen öğrencinin bu çalışması iptal olabiliyor. Türk Ceza Kanunu’nda, bu kapsamda dolandırıcılık suçu işleyenlere 1 yıldan 5 yıla kadar hapis ve adli para cezası, nitelikli dolandırıcılık suçu işleyenlere 3 yıldan 10 yıla kadar hapis ve adli para cezası, suçun işlenmesine yardım eden kişiye suçu işleyene verilen cezanın yarısı kadar hapis cezası öngörülüyor.

TEZİYLE KURULDAN GEÇEN DE VAR, DOLANDIRILAN DA

Öte yandan bazı şahıs ve şirketlerin ise tez yazma vaadiyle birçok kişiyi dolandırdığı ortaya çıktı. ‘Şikayetvar’ isimli platformda yayımlanan paylaşımlarda, talep edilen ücret ödemesinin yapılmasına rağmen onlarca kişinin söz konusu makale ve tezleri teslim alamadığı öğrenildi. Yasadışı bir alışveriş yapmalarına rağmen bazı kişilerin, “sizi mahkemeye vereceğim” demesi ise dikkat çekti.

O paylaşımlardan bazıları şöyle:

– “Ayın 25’inde teslim edilmesi gerekiyordu. Bu vakte kadar resmen oyalandım. Okulla ilişkim kesildi, hem param gitti hem mezun olamıyorum. Paramı yollamazsanız hukuki süreç başlatacağım”

– “İşlerimin yoğunluğu ve ödev, proje yükümün fazla olması sebebiyle kendilerine başvurdum. Tezimde yardımcı olacaklarını endişelenmemem gerektiğini söylediler. 3000 TL gönderdim. O dakikadan sonra hiçbir mesajıma yanıt alamadım, ortadan kayboldular. Elimde 1 sayfa bile yok, hiçbir şey yok param da gitti yanıltıldım, eğitim hayatım etkilendi.”

– “Tez çalışması için en geç 2 ay içinde teslim olacak şekilde anlaşarak yetkililerin gönderdiği is**** ul** hesabına 1.500 TL ödeme yaptım. Daha sonra yetkililere ulaşamama ve iletişim kopukluğu başladı. Taahhüt edilen teslim tarihi 2 ay geçmesine rağmen 1 sayfa bile gönderilmedi. Tez dönemimin sonuna geldim tezin teslim tarihi geldi ve ortada hiçbir şey yok. Şu an sürem doldu ve ilişiğim kesilecek. Bu şekilde insanları yanıltarak mağdur etmeye hakkınız yok. Sizden hiçbir hizmet almadım ve paramın iadesini istiyorum. Bu konunun ivedilikle çözülmesini istiyorum aksi halde yasal süreçleri başlatacağım.”

– “Aylar öncesinde vaktim olmadığı için tezimi yazdırmak için iletişime geçtim. Ücret ödemesi yaptıktan sonra iletişim kuramadım. Günlerdir Instagram ve WhatsApp’tan mesaj atmama, mail göndermeme, şikayet bildiriminde bulunmama, arama yapmama rağmen bir kişi dönüp ‘Sen kimsin ne istiyorsun’ diye sormadı. Yarın ilk isim polise şikayette bulunmak olacak.”

________________________________________________________________________________________________

BAĞIMSIZ GAZETECİLİĞE DESTEK OLMAK İÇİN;

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, hiç bir kurum, kuruluş yahut kişiden “Fonlanmadan”, “tam bağımsız” ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, DİJİTAL KİTAPLARIMIZDAN (e-kitap) satın alabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

DİJİTAL BOOK STORE SANAL KİTABEVİ:

https://www.shopier.com/ShowProductNew/storefront.php?shop=dijitalbookstore&sid=d2FqS25GbkNlRDh0dW5ucjBfLTFfIF8g

YOUTUBE KANALI LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

HABER ALTERNATİF’İN ANDROİD CİHAZLAR İÇİN ÜCRETSİZ MOBİL UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.haberalternatif.dro

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

GÜNDEM

MUHALEFETTEN LÜTFÜ ELVAN İSTİFASINA JET TEPKİ

Yayınlanma Tarihi:

on

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan istifa etti. Yerine yardımcısı Nureddin Nebati getirildi. Yaşanan gelişme sonrası gece saatlerinde muhalefetten tepkiler gelmeye başladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan istifa etti. Yerine yardımcısı Nureddin Nebati getirildi. Alınan kararın ardından CHP’den ilk açıklama geldi

“‘STRATEJİMİZİN BİR PARÇASIYDI’ DİYECEKSİNİZ”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, “Merkez Bankası kasasından döviz bozdurup doları dizginlemeye çalışırken, hop bir gece yarısı operasyonuyla bir bakan gidip, bir bakan geliyor. Söylediğiniz gibi her şey yolundaysa neden piyasayı tedirgin ediyorsunuz? Yok değilse sorumlusu kim?” ifadelerini kullandı.

Açıklamasının devamında Adıgüzel, şunları söyledi:

“Şimdi yarın çıkıp ‘bu da stratejimizin bir parçasıydı’ diyeceksiniz. ‘Yeni bir şeyler deniyoruz’ diyeceksiniz. Peki bu denediğiniz ‘şey’in daha önce denenip başarılı olmuş bir örneği ya da iktisat biliminde kabul gören bir yanı var mı? Hiç sanmıyorum!”

“EKONOMİNİN GİDECEĞİ TEK YER UÇURUMDUR”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ise, “‘Faiz sebep, enflasyon sonuç’ bir kişiyi daha koltuğundan etti. Lütfi Elvan da Başkanlık Sistemine özgü bir gece kararnamesiyle görevden alındı. Hep söyledik: Yüz tane Bakan, bin tane MB Başkanı da değişse bu zihniyetle ekonominin gideceği tek yer uçurumdur” ifadelerini kullandı.

________________________________________________________________________________________________

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, hiç bir kurum, kuruluş yahut kişiden “Fonlanmadan”, “tam bağımsız” ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, HABER ALTERNATİF’in aylık,3 aylık,6 aylık yahut yıllık ÖZEL BÜLTEN’ine abone olabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

 

ABONELİK LİNKLERİ:

 

YOUTUBE KANALI-KATIL BUTONU LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

 

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

HABER ALTERNATİF YILLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİK LİNKİ:
HABER ALTERNATİF AYLIK ABONELİK/ ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 3 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 6 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
Okumaya Devam Et

GÜNDEM

CHP’Lİ BAŞKAN RÜŞVET VE USÜLSÜZLÜKTEN TUTUKLANDI

Yayınlanma Tarihi:

on

Rüşvet ve usulsüzlük nedeni ile bu kez de bir CHP’li belediye başkanı tutuklanarak cezaevine gönderildi…

Belediyede rüşvet ve usulsüzlük iddiasıyla gözaltına alınan Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı Kıyıköy Belediye Başkanı CHP’li Ender Sevinç çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Sevinç ile birlikte gözaltına alınan 12 kişiden jandarma sorgusu tamamlandıktan sonra 7 kişi serbest bırakılırken Başkan Sevin’2in de aralarında olduğu 6 kişi tutuklanma talebi ile mahkemeye sevk edildi.

Savcılıktaki işlemlerin ardından Sevinç, tutuklama talebiyle sevk edildiği nöbetçi hakimlikçe tutuklandı.

________________________________________________________________________________________________

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, hiç bir kurum, kuruluş yahut kişiden “Fonlanmadan”, “tam bağımsız” ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, HABER ALTERNATİF’in aylık,3 aylık,6 aylık yahut yıllık ÖZEL BÜLTEN’ine abone olabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

 

ABONELİK LİNKLERİ:

 

YOUTUBE KANALI-KATIL BUTONU LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

 

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

HABER ALTERNATİF YILLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİK LİNKİ:
HABER ALTERNATİF AYLIK ABONELİK/ ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 3 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 6 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:

 

Okumaya Devam Et

GÜNDEM

ALİ BABACAN’DAN METİN GÜRCAN AÇIKLAMASI GELDİ

Yayınlanma Tarihi:

on

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin kurucu üyesi Metin Gürcan’ın ‘siyasal ve askeri casusluk’ suçundan tutuklanmasıyla ilgili, ‘Metin Gürcan hakkında isnat edilen suçlamanın yasal unsurlarının oluşmadığı çok açıktır. Yasada tanımlandığı şekliyle bir suç oluştuğuna dair somut bir delil ortaya konulamamıştır’ ifadesini kullandı.

Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: