Sosyal Medya Hesaplarımız

MEDYA

TRT’DE KATAR BELİRSİZLİĞİ

Yayınlanma Tarihi:

on

TRT’nin İstanbul’da bulunan Harbiye ve Ulus binaları “Deprem riski” gerekçesi ile kısmi olarak boşaltılırken,TRT’nin Katarlı BeIn Sports’a ait DİJİTÜRK’ün binasını kiralaması ile ortaya çıkan belirsizlik TRT çalışanlarını tedirgin ediyor…

Zira TRT’nin Ayazağa’da bulunan Dijitürk binasını 2 yıllığına kiraladığı hatta bu kiralamanın 1 yılının geride kaldığı “Söyleniyor”… Ancak konu ile ilgili TRT yetkilileri tarafından resmi olarak kendilerine sorulan sorulara hiç bir yanıt verilmiyor.

Haber Alternatif konuyla ilgili HABER SEN-5 NO’lu Şube başkanı Özlem Berkit’e ulaşarak konu ile ilgili “Bilinmezler” ile dolu süreci konuştu.

Özlem Berkit,TRT’nin Katarlı BeIN Sports’a ait olan Ayazağa’daki binasının kiralandığının doğru olduğunu belirterek ancak bu kiralama ile ilgili kendilerine hiç bir somut bilgi verilmediğini belirtti.

Berkit,konuyu görüşmek üzere TRT Genel Müdürlüğü’nden randevu istediklerini ancak kendilerine randevu verilmediğini belirterek pek çok şeyin belirsizliğini koruduğunu ve bu belirsizliğin TRT çalışanlarını tedirgin ettiğini vurguladı.

HABER-SEN 5 No’lu Şube Başkanı Özlem Berkit,”TRT tarafından kiralanan Dijitürk’e ait binanın bir bölümünü hali hazırda Acun Medya kullanırken,binanın bir bölümü ise BeIn Sports tarafından kullanılmakta. Binanın TRT tarafından kaç yıllığına kiralandığı,bu kiralamanın binanın tamamını mı yoksa belirli bir bölümünü mü kapsadığı,kiralama bedeli olarak ne kadar ücret ödendiği,bu binaya TRT’nin İstanbul’daki televizyonlarından kaç personelin nasıl geçeceği,bu binadan ne zaman ve nereye çıkılacağı,çıkılacak ise çıkılacak yerin neresi olduğu konusunda sorduğumuz hiç bir soruya yanıt verilmemekte” dedi.

Berkit,TRT’nin kaç yıllığına ve ne kadar bedelle kiraladığı belli olmayan Dijitürk binasının İstanbul’da 2 bine yakın personeli olan TRT’nin tüm personelini almasının mümkün olmadığını, hali ile geçmiş yıllarda TRT’de yaşanan ve pek çoğu mahkemeye taşınan TRT çalışanlarının başka kurumlara gönderilmesi gibi bir durumun yaşanmasından endişe ettiklerini belirttiler.

TRT’nin Çekmeköy’de büyük bir arazi aldığını ve buraya büyük bir bina kurularak Dijitürk binasında kiralık geçirilecek süreç sonrası TRT’nin buraya taşınacağının resmi olmayan ve “ortada dolaşan” bir bilgi olarak söylendiğini belirten Berkit “Ama ortada ne bir plan,ne bir proje var.Kimse hiç bir soruya cevap vermiyor” şeklinde konuştu.

Berkit ayrıca özellikle Ulus’taki TRT binasının arazisinin çok çok kıymetli olduğuna dikkat çekerek “Buranın da bir başka şekilde satılması gündeme gelecek mi bu konuda da endişelerimiz var zira TRT bu arazi satışları konusunda artık çok daha rahat hareket edebilme imkanına sahip” şeklinde konuştu.

Berkit, yaşanan bu belirsizliğin TRT personelini ciddi manada tedirgin ettiğinin altını çizdi…

 

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

MEDYA

ÇARPICI İDDİA:”SURİYE’Yİ YAĞMALAYAN ŞİRKETİN SAHİBİ ANKARA TEMSİLCİSİ BİR KADIN GAZETECİNİN KOCASI”

Yayınlanma Tarihi:

on

Gazeteci Serdar Akinan KRT’de katıldığı programda çarpıcı bir iddiayı ortaya attı. Akinan IŞİD ile ilgili bir belgesel hazırlamak için kısa süre önce bölgeye gittiğinde Suriye’nin yağmalandığını gördüğünü,bu işleri organize eden şirketin sahibinin ise bir Ankara Temsilcisi kadın gazetecinin kocası olduğunu söyledi.

Akinan çarpıcı iddialar dile getirdiği programda şu ifadeleri kullandı:

“Ben bir begeselle uğraşıyorum, IŞİD belgeseli, Türkiye’ye IŞİD saldırıları gibi bir şey. 15 gündür ben bölgede, Güneydoğu’da geziyorum. Öyle şeyler konuşuluyor ki… Araziye çıkınca görüyorsun. İnanamayacağınız isimler Suriye’nin yağmalanmasında, çok ünlü bir gazetecinin eşi olduğu söyleniyor. Fabrikayı yağmalamış. Gidiyorsun, çok üst düzey bir, çok üst düzey bir adamın oğlu, PKK’nin kontrol ettiği… (Araya girilip hangi gazeteci olduğu soruluyor) Bir kadın Ankara temsilcisinin eşi, Suriye’nin yağmalanmasındaki şirketin sahibi adam ya… Bir sanayi bölgesi, insanlığa karşı suçlarda yargılanacak boyutta. Bir ülkenin bir sanayi tesisini, ya İzmit bölgesini yağmalıyorsun… Suriye’nin en önemli sanayi tesislerinin bulunduğu bölge yağmalandı. Sökülüp fabrikalar getirildi. Bu operasyonu yapan firmanın sahibinden bahsediyorum. Bunun Ankara’daki ilişkileri kim. Bunun eşi, gazeteci hanımefendi kimlerle ne kadar ilişki içinde.

“TONLARCA ZEYTİNYAĞI YAĞMALANIYOR, GETİRİLİYOR SATILIYOR”

“Onu geç, petrol ticareti şu anda… Güneydoğu kaynıyor. Petrol ticareti yapılıyor Güneydoğu’da. Şu anda Suriye’nin kuzeyindeki petroller, ABD şirketleri, oradan Barzani üzerinden geliyor. Barzani’nin kontrolündeki bölgelerden petrol Türkiye’ye geliyor. Ya zeytinyağı işi var inanamazsın. Şu anda zeytin ağaçların söküp getiriyorlar. Zeytinyağı işini yapan firma bir bakanın kardeşi. Tonlarca zeytinyağı yağmalanıyor, getiriliyor satılıyor.”

O ANKARA TEMSİLCİSİ HANDE FIRAT MI?

Akinan’ın bu açıklamaları sonrasında gözler Hürriyet’in Ankara Temsilcisi olan Hande Fırat ve eşine döndü VE “O gazeteci Hande Fırat mı?” soruları sorulmaya başlandı.

Hande Fırat’ın eşi Murat Özvardar otomotivden,enerjiye,dayanıklı tüketim malzemelerinden mobilyaya kadar uzanan geniş bir yelpazede faaliyet gösteren ÖZVARDARLI GROUP isimli büyük bir şirketin sahibi.

 

________________________________________________________________________________________________

BAĞIMSIZ GAZETECİLİĞE DESTEK OLMAK İÇİN;

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, bağımsız ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, DİJİTAL KİTAPLARIMIZDAN (e-kitap) satın alabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

DİJİTAL BOOK STORE SANAL KİTABEVİ:

https://www.shopier.com/ShowProductNew/storefront.php?shop=dijitalbookstore&sid=d2FqS25GbkNlRDh0dW5ucjBfLTFfIF8g

YOUTUBE KANALI LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

Okumaya Devam Et

MEDYA

SPOR YAZARLARI ROMA VE BAKÜ’YE BEDAVA GÖTÜRÜLDÜ İDDİASI

Yayınlanma Tarihi:

on

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, TFF’nin futbol medyasında görev alan isimleri bedavaya Roma ve Bakü’ye milli takımın Euro 2020 maçlarına götürdüğünü öne sürdü.

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, kendi internet sitesinde, ‘Futbol Federasyonu’nun Roma ve Bakü gezisine katılan bedavacı spor yazarları’ başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Bildirici yazısında, futbol medyasının önde gelen isimlerinin Milli Futbol Takımının Avrupa Futbol Şampiyonası maçlarını izlemek üzere Roma ve Bakü’ye, Futbol Federasyonu’nun düzenlediği bedava turlarla gittiğini söyledi.

Bildirici’nin yazdığına göre, Federasyon, 11 Haziran’da İtalya ile oynanan maç için medyadaki futbol servisi müdürlerinden oluşan 14 kişilik bir grubu Roma’ya götürürken, özel uçakla gidilen Roma’da, spor müdürlerinin iki gecelik konaklama ve diğer giderlerini de federasyon karşıladı. Federasyonun davetli götürdüğü isimlerin arasında sadece gazetecilerin değil, bazı kulüp başkanlarının da yer aldığını iddia eden Bildirici, davet organizasyonunu bir iletişim şirketinin yürüttüğünü ifade etti.

Bildirici, Bakü’de oynanan Galler maçı için de spor servisi müdürlerinin yanı sıra spor muhabirlerinin de özel uçağa binecekler listesine eklendiğini ileri sürdü.

Bildirici’nin iddiasına göre, Futbol Federasyonu, İsviçre ile oynanacak milli maç için de Bakü’ye özel uçak kaldırıyor. Yazıya göre, çok sayıda spor servisi müdürü, futbol yazarı, kulüp başkanı ve yöneticinin katıldığı bu gezide iki gece kalınacak. Bildirici, federasyon dışında Turkcell gibi bazı şirketlerin de bazı futbol yazarlarını bu gezilere davetli götürdüğünü yazdı.

Bildirici, ayrıca “TFF’nin Roma ve Bakü gezilerine götürdüğü Hürriyet’ten Mehmet Arslan da Milli Takımın sponsoru Damat Tween’in reklamını yaptı” dedi.

“BEDAVA GEZİ KÖRLEŞTİRİR”

Bildirici yazısının son kısmında ise “Bedava gezilerin” gazetecilerin işlerini objektif  biçimde yapmalarına engel olacağını eklerken şu ifadeleri kullandı:

“Futbol yazar ve yöneticilerinin katıldığı bu tip davetli geziler etik açıdan problemlidir. Çünkü gazetecilik yalın gerçeği aktarma mesleğidir.

Araya herhangi bir çıkar ilişkisi girince aktarılan bilginin nesnelliğine gölge düşer; güvenilirlik, inandırıcılık zedelenir. “Haber değeri” dediğimiz evrensel kavram, bir geziye davet edilmek, ağırlanmak ile eşdeğer hale gelir. Gazeteci, tanıtım aracı konumuna indirgenir. En önemlisi de bu tip bedava geziler, gazetecinin eleştirel bakmasını engeller. Gazeteciyi körleştirir.

Bu yüzden gazetecilerin masrafları başkaları tarafından karşılanan gezilere gitmemesi evrensel bir gazetecilik ilkesidir. Kendi olanaklarıyla gidilemeyecek yerlere başka kurumların aracılığıyla gidilebilir ama o zaman da gezinin bu niteliği, davetli olduğu mutlaka okura/izleyiciye duyurulur.”

________________________________________________________________________________________________

BAĞIMSIZ GAZETECİLİĞE DESTEK OLMAK İÇİN;

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, bağımsız ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, DİJİTAL KİTAPLARIMIZDAN (e-kitap) satın alabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

DİJİTAL BOOK STORE SANAL KİTABEVİ:

https://www.shopier.com/ShowProductNew/storefront.php?shop=dijitalbookstore&sid=d2FqS25GbkNlRDh0dW5ucjBfLTFfIF8g

YOUTUBE KANALI LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

Okumaya Devam Et

GÜNDEM

İŞTE HADİ ÖZIŞIK’IN REDDETTİĞİ AKP’Lİ BELEDİYELERDEN ALINAN ÖDEMELER

Yayınlanma Tarihi:

on

CHP’li Milletvekili Ali Mahir Başarır, Süleyman Özışık’ın AKP’li belediyelerden yazarlık projeleri kapsamında 58 bin 700 TL aldığı iddialarını yalanlamasının ardından belgeleri paylaştı.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Süleyman Özışık’ın AKP’li belediyelerden yazarlık projeleri kapsamında para aldığı iddialarını yalanlamasının ardından belge paylaştı. Başarır’ın Gemlik Belediyesi’nde ait yayınladığı belgelerde, Özışık’a yazarlık projesi kapsamında toplam 55 bin TL ödeme yapıldığı bilgisi yer aldı.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır katıldığı bir televizyon programında Süleyman Özışık’ın 4 ilçe belediyesi ve bir büyükşehir belediyesinden “Yazarlık Okulu Projesi” kapsamında program hizmet alımı yaptığını açıklamıştı. Bunun üzerine Özışık’ın sosyal medyada Başarır’a “Söylediğin rakamların binde birini almadım. Bu iftiralarını mahkeme salonunda ispatlamana fırsat vereceğim” demişti.

CHP’li Ali Mahir Başarır, Özışık’ın, “Yazarlık Okulu Projesi” kapsamında binde birini almadığını iddia ettiği, AKP dönemindeki Gemlik Belediyesi’ne ait bazı belgeleri paylaştı. Başarır’ın paylaştığı belgelere göre Özışık’a hizmet alımları kapsamında 10 bin TL, 33 bin 700 TL ve 15 bin TL ödemeler yapıldı.

Evrensel Gazetesi’nde yer alan habere göre Özışık’ın sadece AKP dönemindeki Gemlik Belediyesi’nden almış olduğu hizmet alım bedeli belgelerinin bazılarını yayınlayan Başarır, “Bu sözde gazeteci, söylemiş olduğum rakamların binde birini almadığını ifade ediyor. Ben, şimdi bu kişinin sadece Gemlik Belediyesi’nden, AKP döneminde almış olduğu paraların belgesini yayınlıyorum.

Diğer AKP’li ilçe belediyeleri ve büyükşehir belediyesinden aldıklarını da kendisi yayınlasın. Utanmadan cevap vereceğine, hangi belediyeden ne kadar para aldığını kendi yayınlasın. Söylediklerimin binde birini almadığını ifade eden kişi, umarım bu belgeleri görünce yüzü kızarır, utanır. Mahkeme salonuna ulaşmadan, ben bu şahsa sadece bir belediyeden almış olduğu hizmet alım bedelinin faturasını buradan paylaşıyorum. Tüm vatandaşlarımız, binde biri kadar almış mı almamış bu belgelere bakarak hakikati görsün.’’ dedi.

İşte o belgeler:

______________________________________________________________________________________________

BAĞIMSIZ GAZETECİLİĞE DESTEK OLMAK İÇİN;

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, bağımsız ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, DİJİTAL KİTAPLARIMIZDAN (e-kitap) satın alabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

DİJİTAL BOOK STORE SANAL KİTABEVİ:

https://www.shopier.com/ShowProductNew/storefront.php?shop=dijitalbookstore&sid=d2FqS25GbkNlRDh0dW5ucjBfLTFfIF8g

YOUTUBE KANALI LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: