Sosyal Medya Hesaplarımız

GÜNDEM

ULAŞTIRMA BAKANLIĞI’NA MÜTEAHHİTLERDEN KIYAK ÜSTÜNE KIYAK

Yayınlanma Tarihi:

on

Sayıştay, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının müteahhit firmalardan çok sayıda araç, bilgisayar, telefon, seyahat ve konaklama ihtiyacını karşıladığını belirledi.

Sayıştay’ın Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının 2019 Denetim Raporu’nda, müteahhit firmaların “İdarenin ihale konusu işle ilgili olmayan genel ve sürekli ihtiyaçlarını karşıladığı” bildirildi. Buna göre, bunun yolu büyük bölümü pazarlık yöntemiyle ihale edilen işlerle ilgili imzalanan sözleşmelerin “Diğer Hususlar” bölümünde düzenleme yapılarak açıldı.

BirGün Gazetesi’nden Nurcan Gökdemir’in haberine göre, büyük kamu ihalelerinin çoğunluğunu alan bildik şirketlerin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına 25’i lüks 91 araç ile cep telefonları, bilgisayarlar, televizyonlar verdiği, yüzlerce personeli yurtdışı ve yurtiçi gezilere gönderdiği belirlendi.

Raporda yer alan bazı çarpıcı tespitler şöyle:

“HEDİYE” KAPSAMINDA

“Çok sayıda otomobil, ofis araç ve gereçleri temin edildi. Otomobil, araç ve gereçlerin büyük bir bölümü, lüks araçların tamamı Bakanlık merkez teşkilatınca kullanılıyor. Dolayısıyla, temin edilen araç ve gereçler sözleşmesi yapılan işin ifasından ziyade merkez teşkilatın genel ve sürekli ihtiyaçlarının teminine yöneliktir. Ayrıca, ofis araç ve gereçlerinin İdareye tahsisine rağmen, taşınır kayıtlarının yapılmaması ise ayrı bir sorun oluşturmaktadır. Taşınır kayıtları ve taşınır teslim belgesi olmadan yapılan kullanımlar Kamu Görevlileri Etik Davranış İlkeleri ile Başvuru Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik’in “Hediye Alma ve Menfaat Sağlama Yasağı” başlıklı maddesi kapsamında değerlendirilebilecektir.”

“BÜTÇEYLE ALAMAYACAĞINI MÜTEAHHİTE ALDIRDI”

“Otomobil teminleri, araçların mahiyeti itibarıyla da mevzuata uygun değildir. Mevzuat, sınırlı sayıdaki makam ve hizmetler dışında yabancı menşeli araç edinilemeyeceğini, hizmet alımı yoluyla kiralanamayacağını veya başka bir yöntemle taşıt alınamayacağını ve araçların yüzde 50 yerli olacağını açıkça ifade etmektedir. Temin edilen lüks araçların tamamı ve diğer araçların büyük bölümü gerekli silindir hacmi, yerlilik oranı ve menşei şartlarını sağlamamaktadır. Dolayısıyla, idare genel bütçe ödenekleri ile temin edemeyeceği araçları yapım ve danışmanlık işleri sözleşmelerinin diğer hususlar bölümünü kullanarak temin etmektedir.”

ETİK KURALLARA AYKIRI

Denetim raporunda, yurt içi ve yurt dışı birçok faaliyetin de sözleşmeler kapsamında Etik Sözleşmesi ve Etik Davranış İlkeleri ile ilgili mevzuata aykırı olarak yüklenici firmalara yaptırıldığı da bildirildi.

Etik kurallarla ilgili yasakların “kamu görevlisinin tarafsızlığını, performansını, kararını veya görevini yapmasını etkileyen veya etkileme ihtimali bulunması”nı engellemeye yönelik olduğu vurgusu yapıldı. Raporda, görev yapılan kurumla iş, hizmet veya çıkar ilişkisi içinde bulunanlardan alınan karşılama, veda ve kutlama hediyeleri, burs, seyahat, ücretsiz konaklama ve hediye çeklerinin hediye alma yasağı kapsamında yer aldığı kaydedildi.

ASLINDA BÜTÇEDEN ALINIYOR

Sayıştay denetçileri, şirketlerin mevzuata aykırı bu tür mal ve hizmetlerin maliyetlerini hesaplayarak teklifini hazırladığı hazırlatmasında da bulundu. Raporda, “Dolayısıyla, sözleşmelerde talep edilen tüm bu unsurlar için yapılan ödemelerin ilgili işin hakedişleri vasıtasıyla genel bütçe ödeneklerinden karşılandığı açıktır” denildi.

ARAÇLAR, BİLGİSAYARLAR, TELEFONLAR

Yasalara aykırı olarak alınan 25’i lüks sınıfında 96 binek araç, 8 minibüs, 207 bilgisayar, 115 dizüstü bilgisayar, 165 tablet bilgisayar, 255 hatlı cep telefonu, 60 hatlı dijital telefon, 34 LCD televizyon, 23 projeksiyon, 129 yazıcı/fotokopi cihazı, 8 cilt makinası, 12 evrak imha makinası, 6 UPS, 14 dijital fotoğraf makinası alındığı ancak bunların bir bölümünün henüz teslim edilmediği de belirlendi. Ancak lüks araçların tümü şirketlerden alındı.

YURT İÇİ/YURT DIŞI GEZİLERİ

Yurtiçi ve yurtdışı gezileri içeren sözleşmeler ise şu ihalelerle ilgili imzalandı:

Halkalı Metro Yapım/Gayrettepe Metro Yapım (21/b): 250 Adam/Gün yurt dışında, sınırsız yurt içinde olmak üzere teknik inceleme gezisi.

Gayrettepe/Halkalı Metro İşleri Danışmanlık (21/b): Yurtdışı 600 Adam/ Gün yurtdışında, sınırsız olması üzere inceleme gezisi

Kızılay-AKM Metro Yapım (21/b): 50 Adam/ Gün yurt dışında teknik inceleme gezisi.

Bu gezilere katılan personelin tüm yemek, konaklama ve ulaşım masrafları şirketler tarafından karşılandı.

METRO İNŞAATLARI

Araç, malzeme temininin yer aldığı sözleşmelerin imzalandığı yapım ve danışmanlık işleri ile ihale yöntemleri şöyle:

Gayrettepe Metrosu Yapım (Pazarlık) , Halkalı Metrosu Yapım (Pazarlık), Bakırköy Metrosu Yapım (Açık), Sabiha Gökçen Metrosu Yapım (Açık), Kızılay-AKM Metrosu Yapım (Pazarlık), Gayrettepe ve Halkalı Metrosu danışmanlık (Pazarlık), Bakırköy Metrosu danışmanlık (Açık),Sabiha Gökçen Metrosu danışmanlık (Açık).

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

GÜNDEM

TEK MADALYA ALAMAYAN SATRANÇ FEDERASYONUNDA,AKP CİRİT ATIYOR

Yayınlanma Tarihi:

on

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen Dünya Satranç Şampiyonası’nda Türkiye ilk kez 5 sporcu ile temsil edilirken, Türkiye Satranç Federasyonu yönetimi ise bu durumu kendi dönemlerinin büyük bir başarısı olarak nitelemiş ve “İlk kez 5 sporcu ile şampiyonaya katılıyoruz” şeklinde lansman yapmıştı.

Ancak Türkiye Satranç Milli Takımı’nın gerçekleştirilen Dünya şampiyonasındaki macerası kısa sürdü ve daha 2. turda milli takımın tüm sporcuları rakiplerine yenilerek elendi.

“5 sporcu ile katılım” konusunu büyük başarı olarak niteleyen ve günlerce bunun PR’ını yapan Satranç Federasyonu ise bu hezimet sonrası “Şanssızlık” demekten başka bir şey yapmadı…

YÖNETİCİLERE SPORCULARDAN FAZLA HARCIRAH!

Satranç camiasını karıştıran son hezimet sonrasında konuyu ele alan Evrensel Gazetesi yazarı Evrensel Bilgin Satranç Federasyonunda yaşanan harcırah ödemelerine dikkat çekti.

Türkiye Satranç Federasyonu’nda “Kafile sorumlusu” olarak yer alan kişinin günlük 90 Euro harcırah almasına rağmen sporcuların ise günlük Büyük usta 65, uluslararası usta 35, FIDE ustası 25 avro şeklinde harcırah aldığı ortaya çıktı.

AKP YÖNETİYOR,SATRANÇ BİTİYOR…

Son yıllarda sadece 2-3 ülkenin katıldığı ve o ülkelerin de önemli satranççılarını göndermediği Avrupa Okullar Arası Satranç Şampiyonası’nda alınan ve Avrupa’da prestiji olmayan madalyalar dışında hiç bir başarısı olmayan Türk satrancını yöneten Türkiye Satranç Federasyonu ise tam anlamı ile evlere şenlik…

Zira Türkiye Satranç Federasyonu satranç sporunu geliştirecek bilgi,donanım ve tecrübeye sahip isimlerden oluşması gerekirken adeta AKP Satranç Kulübü’ne dönüşmüş durumda.

Türkiye Satranç Federasyonu yönetim kurul*u tam anlamı ile bir “YANDAŞLAR” geçidi şeklinde karşımıza çaıkmakta…

Türkiye Satranç Federasyonu Asbaşkanı Ayşe Kardaş Ergezen önce Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşarıyken daha sonra ise Rekabet Kurumu Üst Kurul Üyesi olarak atandı. 2015 seçimlerinde Balıkesir’den AKP 4. sıra milletvekili adayı olan Ergezen aynı zamanda eski bakanlardan Zeki Ergezen’in oğlu, AKP Gençlik Kolları Genel Merkez Kurucu MKYK üyesi iş adamı Muaz Ergezen’in karısı. Ayşe Kardaş Ergezen aynı zamanda TÜRGEV’in eski Yönetim Kurulu Üyesi.

Türkiye Satranç Federasyonu Asbaşkanı Muammer Yıldız ise Sinop Saraydüzü AKP İlçe Başkanlığı görevi yapan bir isim. Yıldız şimdilerde ise Sinop İl Özel İdare Meclis Üyesi olarak görev yapmakta.

Türkiye Satranç Federasyonu Başkanvekili görevini üstlenen Fatih Maden ise AKP Çorum Milletvekili Aday Adayı… Kendisi milletvekili listesine alınmamış ama mağdur edilmeyerek Satranç Federasyonu üyesi yapılmış.

Türkiye Satranç Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Sultan Daban ise AKP Hatay eski İl Yönetim Kurulu Üyesi.

Türkiye Satranç Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Asım Ötegen ise Nedim Yamalı döneminde AKP Ankara İl Yönetim Kurulu yedek üyesi olarak seçilmişti.

Bir dönem Anadolu Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı olarak atanan ve bu görevi esnasında sosyal medya hesaplarındaki kişisel tanıtım bilgileri bölümüne iş yeri olarak  “AKP’de çalışıyor” yazması nedeni ile tepki çeken ve Ahmet Davutoğlu’nun Genel Başkanlığı döneminde Çorum’dan AKP Milletvekili adaylığı da gündeme gelen Onur Girdap da Türkiye Satranç Federasyonu’nun diğer bir Yönetim Kurlu Üyesi.

AKP’li Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ait belediye şirketlerinden ANTİKKAPI A.Ş’nin Genel Müdürü olan ve son yerel seçimlerde adı AKP’nin Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayları arasında da geçen İslam Yücel de yine Türkiye Satranç Federasyonu yönetim Kurulu Üyesi.

ZİRVEDEKİ YUNANİSTAN’DA FEDERASYON BAŞKANI YILLARDIR HARCIRAH ALMIYOR

Yunanistan ise son dönemde Avrupa’da satranç alanında yükselişe geçerek zirvedeki ülkelerden birisi olurken uzun yıllar Yunanistan Satranç Federasyonu Başkanı olarak görev yapan Makropoulos tek bir kez dahi devletten harcırah almadı.

Satranç camiası “AKP’nin çiftliğine” dönüştürülen Satranç Federasyonu’nda yöneticilerin işinin ehli kişiler yerine kendilerine yakın liyakatsiz kişileri federasyonda para kazanmaları için görevlendirdikleri ve federasyonun “Sertifika” verme işini de liyakatten ziyade bir “Rant” aracı haline getirdiklerini ayrıca federasyon yöneticilerinin satrancın gelişimi ile uzaktan yakından alakası olmayıp devlet harcırahları ile yabancı ülkelerde gezilere katılıp en lüks otellerde,pahali restoranlarda konaklama imkanlarından yararlanmanın derdinde olduğunu belirtiyorlar…

________________________________________________________________________________________________

BAĞIMSIZ GAZETECİLİĞE DESTEK OLMAK İÇİN;

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, hiç bir kurum, kuruluş yahut kişiden “Fonlanmadan”, “tam bağımsız” ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, DİJİTAL KİTAPLARIMIZDAN (e-kitap) satın alabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

DİJİTAL BOOK STORE SANAL KİTABEVİ:

https://www.shopier.com/ShowProductNew/storefront.php?shop=dijitalbookstore&sid=d2FqS25GbkNlRDh0dW5ucjBfLTFfIF8g

YOUTUBE KANALI LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

HABER ALTERNATİF’İN ANDROİD CİHAZLAR İÇİN ÜCRETSİZ MOBİL UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.haberalternatif.dro

 

 

 

 

 

 

 

 

Okumaya Devam Et

GÜNDEM

ESKİ BAKAN BAYRAKTAR’DAN İMALI TWEET: “NE KADAR AZ BİLİRSEN O KADAR İYİ UYURSUN”

Yayınlanma Tarihi:

on

AKP’nin eski Çevre ve Şehircilik Bakanları’ndan olan ve 17/25 Aralık operasyonları sonrasında NTV kanalına verdiği “Soruşturma dosyasında var olan ve onaylanan imar planlarının büyük bir bölümü Sayın Başbakan’ın talimatıyla yapıldı, vatanı ve milleti rahatlatmak için Başbakanın istifa etmesi gerektiğine inanıyorum ” açıklaması ile istifa edip sonrasında önce özür dileyip sonra “Tasfiye olan” Erdoğan Bayraktar’dan çok tartışılacak bir sosyal medya paylaşımı geldi.

Bayraktar resmi Twitter hesabında  Rus yazar Maksim Gorki’nin “Ne kadar az bilirsen o kadar iyi uyursun.” sözlerini paylaştı.

Aynı zamanda Trabzon Eski Milletvekili Erdoğan Bayraktar, dün öğlen saatlerinde Rus yazar Maksim Gorki’nin “Ne kadar az bilirsen o kadar iyi uyursun.” sözlerini içeren Twitter paylaşımı, geçtiğimiz gün bayramlaşma programında konuşurken uyuyakalan Erdoğan’ı hedef aldığı yorumlarına neden oldu.

Erdoğan Bayraktar, paylaşımı şöyle:

“Ne kadar az bilirsen o kadar iyi uyursun.’ der Gorki:

İzahını Sartre yapar; ‘Uyursan gece biter, uyuyamazsan sen.’

Son noktayı Freud koyar:  ‘Çok uyumak kaçmaktır, uyuyamamaksa yakalanmak.”

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’I MI KASTETTİ

Eski Bakan Erdoğan Bayraktar’ın mesajının ardından AKP’ye yakın bazı sosyal medya kullanıcılarından tepkiler geldi.

Bayraktar’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uykulu olduğu videoya gönderme yaptığı iddia edildi.

KAYNAK: Gerçek Gündem

________________________________________________________________________________________________

BAĞIMSIZ GAZETECİLİĞE DESTEK OLMAK İÇİN;

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, hiç bir kurum, kuruluş yahut kişiden “Fonlanmadan”, “tam bağımsız” ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, DİJİTAL KİTAPLARIMIZDAN (e-kitap) satın alabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

DİJİTAL BOOK STORE SANAL KİTABEVİ:

https://www.shopier.com/ShowProductNew/storefront.php?shop=dijitalbookstore&sid=d2FqS25GbkNlRDh0dW5ucjBfLTFfIF8g

YOUTUBE KANALI LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

HABER ALTERNATİF’İN ANDROİD CİHAZLAR İÇİN ÜCRETSİZ MOBİL UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.haberalternatif.dro

Okumaya Devam Et

GÜNDEM

BAKAN PAKDEMİRLİ’DEN SEL AÇIKLAMASI: ” VATANDAŞLARIMIZ KENDİLERİNİ KORUMANIN YOLLARINI ARAYACAK”

Yayınlanma Tarihi:

on

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, ‘Önce vatandaşımız kendini korumanın yollarını arayacak, derelerden uzak durmanın yollarını arayacak’ dedi.

Artvin’de önceki gün meydana gelen selden etkilenen Arhavi ilçesinde incelemelerde bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Kapiska Deresi’nin taşması sonucu zarar gören bölgeleri ziyaret etti.

Pakdemirli, gazetecilere yaptığı açıklamada, taşkın nedeniyle hem yolda hem de içme suyu hattında problem olduğunu söyleyerek, “Önceliğimiz, buradaki içme suyu hattının bir an evvel yapılması için gerekli tahkimatların dere içinde yapılmasıdır. Bunun akabinde de Özel İdare ekipleri, içme suyu hattını bağlayacak duruma gelecektir. Geçici olarak bölge halkına su dağıtılıyor” diye konuştu.

Pakdemirli şunları söyledi:

“Kapiska Deresi, normalde hesaplananın 1,5 mislinden daha fazla bir debiyle karşı karşıya kaldı. En az 200 yıllık tarihinde de böyle bir debinin olmadığını görüyoruz. Bugün de Rize, Artvin ve kuzey bölgelerinde yağış bekliyoruz. Bu yağışlar geçen günlerde aldığımız yağışlar kadar fazla olmasa da toprağın doygun olmasından dolayı tekrar vatandaşlarımızı taşkın ve sel durumlarına karşı uyarıyoruz.

 Rize’de 87 taşkın koruma tesisi, Artvin’de de 67 taşkın koruma tesisi aktif çalışıyor. Ana derelerde bugüne kadar yapılmış tahkimatlar olmasaydı bölgemizde daha büyük sorunlarla karşılaşabilirdik. Bu konuda tedbir almaya devam edeceğiz.

“VATANDAŞIMIZ KENDİSİNİ KORUMANIN YOLLARINA BAKACAK”

Devletin bu yatırım yapsa da bu afetlerin hepsini engelleme şansı olmadığını belirten Pakdemirli vatandaşların kendisini korumanın yollarına bakacağını belirtti.

Pakdemirli “Devlet bu kadar yatırım yapmış, bu kadar daha yapsa bunları tamamen engelleme imkanımız olmayacak. Çünkü ister istemez bu taşkınlar beklenmedik bir şey. Dün burada beklenmeyeni yaşadık ve bunlar devam edecek. Karadeniz zor bir coğrafya, küçüklü büyüklü 120 bin dere var. bu derelerin hepsini tahkim edemeyiz. Önce vatandaşımız kendini korumanın yollarını arayacak, derelerden uzak durmanın yollarını arayacak. En azından taşkın ve sel anlarında derelerden uzak durmanın yollarını arayacak.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK:SOL.ORG.TR

_______________________________________________________________________________________________

BAĞIMSIZ GAZETECİLİĞE DESTEK OLMAK İÇİN;

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, hiç bir kurum, kuruluş yahut kişiden “Fonlanmadan”, “tam bağımsız” ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, DİJİTAL KİTAPLARIMIZDAN (e-kitap) satın alabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

DİJİTAL BOOK STORE SANAL KİTABEVİ:

https://www.shopier.com/ShowProductNew/storefront.php?shop=dijitalbookstore&sid=d2FqS25GbkNlRDh0dW5ucjBfLTFfIF8g

YOUTUBE KANALI LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

HABER ALTERNATİF’İN ANDROİD CİHAZLAR İÇİN ÜCRETSİZ MOBİL UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.haberalternatif.dro

 

Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: