Sosyal Medya Hesaplarımız

GENEL

YANDAŞ BASIN VE YANDAŞ HUKUKTAN SONRA YANDAŞ ÖGRETİ Mİ?

Yayınlanma Tarihi:

on

av. celal ülgen

Çağdaş ve demokratik hukuk sistemleri hem yargı kararlarıyla (içtihat) ve hem de öğreti (doktrin) ile beslenir ve giderek kılı kırk yaran bir inceliğe ulaşır.

Kaba hukuk hukuksuzluktan daha tehlikelidir. Charles de Montesquieu “Yasanın koruması altında ve adalet adına yapılan zulümden daha büyük zulüm yoktur” demiştir. Çünkü hukuksuzlukta herkes hukuk olmadığını bilir.

Kaba hukukta kimse önceden neyin suç sayılacağını neyin sayılmayacağını kestiremez.
Belirsizlik egemendir. Ve de kaba saba genel geçer kurallar uygulanır. Hukukun geldiği aşama, uluslararası sözleşmelerle tanınan haklar,temel hak ve özgürlükler sadece şekildir ,içi boşaltılmış aslından ve anlamlarından koparılmış kavramlar vardır ortada…

Yıllardır medya ve hukuk, özel ve sistemli ajandalarla parça parça gerçek anlamlarından uzaklaştırıldı ve yandaş medya ile yandaş hukuk anlayışı egemen kılındı. Bunu herkes az çok bilmektedir.

Bunun yanında daha vahimi ve daha kalıcı olabilecek bir durum da hukuku besleyen ve yargı kararlarında alıntılar yapılan öğretiyi (doktrini) de etkilemek için iktidarın kendi düşüncesine göre üniversiteler, doçentler, profesörler yaratmasıdır.

Medya ve hukukun yandaş türünün yanında zaman isteyen yandaş bilim adamları da tamlamadaki bilim ve adamlık ekseninden koparıldılar ve özel – sistemli ajandalarla bugüne geldik.

En son Odatv ve Murat Ağırel ile ilgili açılan davanın iddianamesinde bu gerçekle karşılaştık.

Bugüne değin gerek öğretide gerekse uluslararası sözleşmelerle sağlanan hukukta yarışan ve çatışan haklar olduğunda örneğin güvenlik ile özgürlük hakkının bir olayda yarışmasında öğreti hep özgürlüklerden ve haklardan yana olurdu.

Bu da mahkemelerin yanlış yapmasını engeller ve içtihatlarla yargı doğru ve olması gereken biçimde yürürdü. İddianamede yer alan hukuki değerlendirme bölümünde görüşlerine atıf yapılan birçok bilim adamının özgürlük ve güvenlik çatışmasında güvenlikten yana yer almış olduklarını gördük.

Bu normal bir durum değil. Bu otokrasinin, tek adam sisteminin ve tek adam sistemi altında kurulmuş küçük oligarşi gruplarının beklediği ve ulaşmak istediği hukuk sistemidir. Demokrasi ile hatta hukuk ile benzerlikleri yoktur.

İddianamede gerçek dışı ithamlarda bulunmak ve buna da eksenden kaymış, kaydırılmış bilim adamlarının uluslararası hukuk sistemlerine ters düşen görüşlerine atıflarla hukuki bir kılıf giydirmek çabası kabul edilemez.

AİHM’e göre basının görev ve sorumluluklarının bilincinde olarak kamu yararını ilgilendiren bütün konuları iletme görevi bulunmaktadır.

Zaten basının böyle bir işlevi bu olmasaydı vazgeçilmez kamusal “gözetleyici” rolünü oynayamaz ve dördüncü anayasal kuvvet adını alamazdı…

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

GENEL

BANU ÖZDEMİR İÇİN TAHLİYE KARARI VERİLDİ

Yayınlanma Tarihi:

on

İzmir 50. Asliye Ceza Mahkemesi, cami hoparlöründen Çav Bella çalınmasını sosyal medyada paylaştığı için tutuklanan Banu Özdemir’in tahliyesine karar verdi.

Eski CHP İzmir il yöneticisi Banu Özdemir hakkında tahliye kararı verildi.

İzmir 50. Asliye Ceza Mahkemesi, camiden çalan müziği sosyal medyada paylaştığı için tutuklanan Banu Özdemir’in tahliyesine karar verdi.

İzmir’in birçok ilçesinde 2 gün boyunca camilerin merkezi sistemine girilerek müzik yayını yapılmıştı. Olayla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatılırken, camiden Çav Bella çalındığı anları sosyal medya hesabında paylaşan eski CHP İzmir il yöneticisi Banu Özdemir gözaltına alınmıştı.

Özdemir, sevk edildiği adliyede mahkemece “Dini değerleri aşağılama” suçlamasıyla tutuklanmıştı.

TUTUKLAMA KARARI İÇİN SORUŞTURMA MADDESİ DEĞİŞTİRİLMİŞTİ

Özdemir’in Avukatı Süleyman Karadağ, Özdemir hakkında Türk Ceza Kanunu 216/3 maddesi üzerinden soruşturma başlatıldığını ve Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 100/4 maddesine göre, hapis cezasının üst sınırının 1 yıldan fazla olmayan suçlarda tutuklama kararının verilemeyeceğini belirtmişti.

Karadağ, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının, “Bazı internet sitelerinde, İzmir ilindeki birçok caminin hoparlörlerinden aynı anda ezan yerine İtalyanca bir parçanın çalındığı ve sosyal medyada ilgili videoların yer aldığı yönündeki haberlerin yayımlanması üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımızca ‘Dini değerleri alenen aşağılamak’ suçundan resen soruşturma başlatılmıştır” açıklamasını alıntılayarak şöyle yazmıştı:

Okumaya Devam Et

GENEL

AKP’NİN HUKUKU CHP’YE JET HIZI İLE İŞLİYOR

Yayınlanma Tarihi:

on

AKP’nin bağımsızlığına güveni son yıllarda giderek düşürdüğü ve siyasallaştırdığı yargı sistemi konu CHP ve CHP üyeleri olunca jet hızı ile çalışıyor…

İzmir’de camiden Çav Bella marşının çaldığını videoya çekerek sosyal medya mecrasındaki hesabından paylaşarak bu provokatif olayın Türkiye gündemine gelmesini sağlayan CHP eski İzmir İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir önce gözaltına alınmış,sonrasında ise tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Özdemir’in avukatları tarafından yapılan tutukluluğa itiraz talebi de bugün mahkeme tarafından reddedildi.

Özdemir’in avukatı kararı “Hayatımda gördüğüm en utanç verici karar” şeklinde nitelemişti.

CHP’Lİ BELEDİYE MECLİS ÜYESİNE ÖNCEKİ YILLARDAKİ TWEET’LERİNDEN CEZA GELDİ

CHP’li meclis üyesi Dila Koyurga ise Twitter’da Erdoğan hakkında 2013 yılında attığı tweetler gerekçe gösterilerek göz altına alındı.

Koyurga “Evini terk etmemek” koşulu ile yani ev hapsinde kalması şartı ile serbest bırakıldı.

CHP GENÇLİK KOLLARI ÜYESİ EREN YILDIRIM’IN TUTUKLULUĞUNA İTİRAZ TALEBİ REDDEDİLDİ

Adana’da kaymakam korumasının silah çektiği ve AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın hedef göstermesi sonrası tutuklanan CHP’li Eren Yıldırım’ın tutukluluğuna yapılan itiraz reddedildi.

Yüreğir Kaymakamı Oğuzhan Bingöl’ün korumasının silah çektiği ve AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Çanakkale 1915 Köprüsü Kule Tamamlama Töreni’nde yaptığı konuşmada hedef göstermesinden sonra tutuklanan CHP Yüreğir Gençlik Kolu Başkanı Eren Yıldırım’ın tutukluluğuna yapılan itiraz reddedildi.

Vefa Sosyal Destek Grubu ekipleriyle yaşadığı tartışmanın ardından gözaltına alınan Eren Yıldırım için 15 Mayıs’ta tutuksuz yargılama kararı verilmişti. Erdoğan’ın 16 Mayıs’ta Çanakkale 1915 Köprüsü Kule Tamamlama Töreni’nde hedef gösterdiği Yıldırım, ertesi gün savcılığın serbest bırakılmasına itirazı üzerine mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

CHP BELEDİYE MECLİS ÜYESİNE SİLAHLA ATEŞ AÇAN AKP BELEDİYE MECLİS ÜYESİNİN OĞLU SERBEST!

Geçtiğimiz günlerde CHP Çorum Kargı Belediye Meclis üyesi olan Sonay Ergül’ün aracı, AKP’li belediye meclis üyesi İbrahim Eken ve  AKP Belediye Meclis Üyesi Abdulaziz Akgül’ün oğlu İbrahim Akgül tarafından silahla ateş açılarak kurşun yağmuruna tutuldu.

Olaydan sonra ifadesi alınan AKP Belediye Meclis Üyesi Abdulaziz Akgül’ün oğlu İbrahim Akgül ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

CHP VE ATATÜRKÇÜLERİ TEHDİT EDENLER SERBEST BIRAKILIYOR

Sosyal medya hesabından CHP’lileri ve HDP’lileri tehdit eden AKP Kadıköy Gençlik Kolları üyesi Mehmet Emin Göç, hakkında adli kontrol kararı verildi.

Yine geçtiğimiz günlerde Atatürkçü ve Kemalistler hakkında televizyonlardaki programlarda ve sosyal medyada adeta “Katliam” çığırtkanlığı yapan Sevda Noyan ve Fatih Tezcan gibi isimler de ellerini kollarını sallayarak geziyorlar…

Okumaya Devam Et

GENEL

MAK DANIŞMANLIK SON VERİLERİNİ PAYLAŞTI,İŞTE VAHİM TABLO

Yayınlanma Tarihi:

on

MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, kendisine ait sosyal medya hesabından “son veriler” diyerek dikkat çeken bir paylaşımda bulundu. Kulat, ekonomiden eğitime, işsizlikten adalete karanlık bir tablo çizdi.

Mehmet Ali Kulat paylaşımını “Son veriler” başlığı altında yaparken eğitim,adalet ve ekonomi alanında ciddi sıkıntılar barındıran veriler paylaştı.

İşte Mehmet Ali Kulat tarafından paylaşılan o veriler:

  • Geçen yıla göre Turizm Gelir kaybı yüzde 96
  • Son 4 ayda işini kaybetme oranı yüzde 20…
  • Hane bazlı ekonomik gelir kaybı yüzde 40…
  • Gelecek ekonomisinden endişe oranı yüzde 61…
  • Eğitim sisteminden memnuniyet oranı yüzde 32…
  • Adalet sistemine güven yüzde 27…
  • Yanlış anlaşılmasın PATAGONYA dan bahsediyorum

Okumaya Devam Et

Popüler

%d blogcu bunu beğendi: