YARGIDA NÜFUZ SAVAŞI - Haber Alternatif
Sosyal Medya Hesaplarımız

GÜNDEM

YARGIDA NÜFUZ SAVAŞI

Yayınlanma Tarihi:

on

Çağlayan Adliyesi’ndeki Pelikan ekibi İstanbul Grubu ile İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı arasında koltuk kavgası çıktı. Savcılık kaynakları, İstanbul Grubu’nun İzmir Cumhuriyet Başsavcısı’nı FETÖ iddiasıyla devreden çıkarmaya çalıştığını öne sürdü.

Çağlayan Adliyesi’nde hareketli günler yaşandı. Art arda Ergenekon, Balyoz, Odatv kumpaslarına imza atan yargı mensuplarının bulunduğu adliyede yeni dosyalar açıldı.

Cumhuriyet’ten Furkan Karabay’ın haberine göre; Takvimler 2014 yılının ocak ayını gösterdiğinde Çağlayan’ın ünlü savcısı, hakkında çıkan haberler üzerine, uzun süredir bekleyen 20 gazeteciyi adliyede odasına aldı. Tam gazeteciler sorularını soracakken savcının telefonu çaldı ve “Odamda mı?” diye sordu hattın diğer ucundakine. Telefonu kapattıktan sonra “Odadaki sivil polisler kim?” diye seslendi. Ses gelmedi. Savcı, “Polisler ellerini kaldırsın” dedi. Odadaki üç kişi ellerini kaldırdı.

Bir dönemin el üstünde tutulan, kumpasları yöneten Çağlayan’ın ünlü savcısını artık adliye koridorlarında sivil polisler izliyordu. O savcı şimdiki İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından 2011 yılında “Milletim adına, çocuklarım adına, geleceğim adına müteşekkirim” dediği ülkeden firar eden FETÖ’cü Zekeriya Öz’dü.

“YENİ ZEKERİYA ÖZ’LER ÇAĞLAYAN ADLİYESİ’NDE”

Aradan yıllar geçti Çağlayan’daki savcıların ismi değişti ancak anılma şekilleri değişmedi. Ve CHP Sözcüsü Faik Öztrak bir açıklama yaptı, “Yeni Zekeriya Öz’ler Çağlayan Adliyesi’nin koridorlarında dolaşıyor” dedi. Aslında kast edilen Çağlayan’daki yargı mensuplarının bulunduğu İstanbul Grubu’ydu. Bir dönem Zekeriya Öz’ün de altında olan isimler vardı bu grupta. Grubun içerisinde Adalet Bakanlığı’na HSK’ye ve AYM’ye atananlar da oldu. Yargının birçok kritik noktasındaydılar.

Yargı içerisinde artık gruplar vardı ve koltuk kavgası veriyorlardı. İstanbul Grubu bir diğer adıyla Pelikan ekibi hakim, savcı atamalarına da müdahil oldu. Sadece İstanbul’u değil Ankara ve İzmir’i de ele geçirmek istediler.

İZMİR-İSTANBUL ARASINDAKİ KAVGA

Geçen günlerde de Çağlayan’daki Pelikan ekibinin İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’yla kavgasına tanıklık edildi. Odatv’de bir başsavcı adına kayıtlı telefonun FETÖ’nün gizli haberleşme yöntemi olarak kullandığı ankesör aramasında çıktığı ifade edildi. Haberde, ardışık aramaları gösteren belgede başsavcının adına kayıtlı olan hattın 22 Temmuz 2016’da yani darbe girişiminden bir hafta sonra Ankara’daki bir büfenin telefonundan iki kez arandığı belirtildi.

Ayrıca, FETÖ’nün şifreli mesajlaşma programı Bylock’u kullanan ve itirafçı olan A.A. yazışmalarında başsavcının da adının geçtiği bir konuşma olduğunu iddia etti.

KUMPASLA SUÇLADILAR

Haberde bahsedilen kişi İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre’ydi. Odatv’nin devam haberinde Güre’nin “Bu iddialara yanıt vermeyi bile kendime zül görüyorum” dediği aktarıldı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Güre’nin adının FETÖ ile yan yana gelmesinin ve hakkındaki ankesör iddiasının ardından yargı kulisleri hareketlendi. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, İstanbul Grubu’yla karşı karşıya geldiklerini konuşmaya başladı. Çağlayan’daki ve İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nda yine adımlar bir önceki günden daha hızlı atılmaya başlandı.

İstanbul ve İzmir arasında güç mücadelesi başladı. Savcılık koridorlarında fısıltılar artık gürültüye döndü. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı kaynakları ile konuştuğumda, Güre hakkındaki FETÖ iddialarının “kumpas” olduğu öne sürüldü. Savcılık kaynakları, isim vermeden İstanbul Grubu’nu işaret etti ve atamalar öncesinde algı oluşturmak istendiğini öne sürdü. Amaç ise İstanbul Grubu’nun kendi yargı mensuplarını hakim ve savcı olarak atamaktı.

“BELGELER SAHTE” İDDİASI

Konuştuğum savcılık kaynakları, Başsavcı Güre hakkında HSK veya herhangi bir adli kurum tarafından yürütülen hiçbir soruşturmanın olmadığını söyledi. Ankesör iddiası ile ilgili ise “Yayınlanan belge ankesör havuzundan alınma değil ve formatı ankesör soruşturmalarında kullanılan bir format değil.” diye konuştu. Yani isim vermeden İstanbul Grubu’nun sızdırdığı belgeler için “sahte” dendi.

İzmir’de başsavcıya yakın savcılık kaynağı şunları söyledi:

“Diyarbakır’da FETÖ ile mücadelede başarılı olduğu için İzmir’e alındı. Yargı içerisindeki bir grup kendi adamları olmadığı için istemedi. İlk olarak geçen yıl kararname öncesi Antalyalı bir kuyumcu üzerinden haber yapıldı. Bu yıl yine kararname öncesi 22-26 Temmuz 2016 tarihlerinde ankesörden arandığı ve 56-58 sn konuşma yapılan HTS kaydı ve FETÖ itirafçısı bir şahsın, başka bir kişinin kendisine başsavcının da toplantılarda yer aldığını söylediğine ilişkin ifadesi basına verildi. Başsavcı hakkında benzer iddialar 2017 yılında da gündeme getirilmiş ancak Adalet bakanı tarafından itibar edilmemiş. Başsavcı hakkında HSK veya başkaca idari ve adli kurum tarafından yürütülen hiç bir soruşturma ve kovuşturma yok. Yayınlanan belge ankesör havuzundan alınma değil ve formatı ankesör soruşturmalarında kullanılan bir format değil.”

Yani yargı içerisinde yine bir grup, hakim ve savcılarla kavga ediyordu. İddialar üzerine ise her iki taraf için de “kumpasçı” iması yapılıyordu.

Yani Çağlayan Adliyesi’nde yine birileri yıllar önce olduğu gibi “kumpas” ile suçlanıyordu.

Kim bilir belki de günümüzde iktidar tarafından alkışlanan ve kumpasla suçlanan yargı mensupları da sivil polisler tarafından takip ediliyor, odalarında izleniyordu.

________________________________________________________________________________________________

BAĞIMSIZ GAZETECİLİĞE DESTEK OLMAK İÇİN;

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, hiç bir kurum, kuruluş yahut kişiden “Fonlanmadan”, “tam bağımsız” ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, DİJİTAL KİTAPLARIMIZDAN (e-kitap) satın alabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

DİJİTAL BOOK STORE SANAL KİTABEVİ:

https://www.shopier.com/ShowProductNew/storefront.php?shop=dijitalbookstore&sid=d2FqS25GbkNlRDh0dW5ucjBfLTFfIF8g

YOUTUBE KANALI LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

HABER ALTERNATİF’İN ANDROİD CİHAZLAR İÇİN ÜCRETSİZ MOBİL UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.haberalternatif.dro

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

GÜNDEM

BİLAL ERDOĞAN’DAN TÜGVA AÇIKLAMASI:”BİNLERCE İNSANI ÜZÜYORSUNUZ”

Yayınlanma Tarihi:

on

TÜGVA’nın kurucusu Bilal Erdoğan, Ensar Vakfı’nın Kocaeli’deki yeni binasının açılışına katıldı.

Erdoğan, burada yaptığı konuşmada TÜGVA’ya yönelik iddialara üstü kapalı bir şekilde yanıt verdi.

Erdoğan, ”Kurumlarımızın itibarsızlaştırılmasına müsaade etmemeliyiz. Ensar Vakfı bir kurum, İlim Yayma Cemiyeti, İlim Yayma Vakfı bir kurum, imam hatipler bir kurum. Ülkemizin bir sürü böyle kurumları var. Yani emekle, imkanla, seferberlikle, gönüllükle inşa edilmiş kurumlar. Bunların hepsinin sevenleri var. Bunların hepsinin arkasında insanlar var. Siz bu kurumları tahkir ettiğiniz zaman yüzbinlerce insanı aynı zamanda üzüyorsunuz. On binlerce insana hakaret etmiş oluyorsunuz, iftira etmiş oluyorsunuz” ifadelerini kullandı.

TÜGVA’ya dair ‘kadro atama belgeleri’ sosyal medyada gündeme gelmiş, vakfın başkanı belgelerin sahte olduğunu iddia etmişti.

________________________________________________________________________________________________

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, hiç bir kurum, kuruluş yahut kişiden “Fonlanmadan”, “tam bağımsız” ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, HABER ALTERNATİF’in aylık,3 aylık,6 aylık yahut yıllık ÖZEL BÜLTEN’ine abone olabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

 

ABONELİK LİNKLERİ:

 

YOUTUBE KANALI-KATIL BUTONU LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

 

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

HABER ALTERNATİF YILLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİK LİNKİ:
HABER ALTERNATİF AYLIK ABONELİK/ ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 3 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 6 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:

 

Okumaya Devam Et

GÜNDEM

İKİZDERE’DE BİLİRKİŞİDEN CENGİZ HOLDİNG’İN MADENİ İÇİN “ÇEVREYİ YOK EDER” RAPORU

Yayınlanma Tarihi:

on

Rize İkizdere’de halkın tüm direnişine rağmen yandaş Cengiz Holding tarafından büyük bir ısrarla açılmak istenen taş ocağı maden ocağı için bilirkişiden olumsuz rapor çıktı.

Cengiz Holding’in İkizdere’de hayata geçirmek için yoğun çaba harcadığı ve doğa katliamına sebep olacak maden projesinin durdurulması için açılan davada hazırlanan bilirkişi raporunda çarpıcı ifadelere yer verildi.

Raporda bu hali ile açılmak istenen madenin proje alanının ekolojik sistemine büyük zarar vererek yok olmasına sebep olacağı, kontrol edilebilirliğinin mümkün olmadığı, arıcılığa büyük zarar vereceği ve projenin çevresel etkiler açısından alt yapısı olmadığı ifade edildi.,

Projenin çevreye yönelik olumsuz etkileri en aza indirgeyecek çözümleri ve alt yapıyı içermeyen, bilimsel literatüre dayalı “Teknik” bir biçimde hazırlandığı ifade edilen bilirkişi raporunda alternatif çözüm yollarının da projede bulunmadığına vurgu yapıldı.

Bilirkişi raporu daha önce Cevizlik Bazalt Ocağı Projesi için Rize Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından verilen “ÇED Raporu Gerekli Değildir” şeklindeki kararın teknik ve uygun olmadığı ifade edildi.

İşte o bilirkişi raporu:

 

________________________________________________________________________________________________

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, hiç bir kurum, kuruluş yahut kişiden “Fonlanmadan”, “tam bağımsız” ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, HABER ALTERNATİF’in aylık,3 aylık,6 aylık yahut yıllık ÖZEL BÜLTEN’ine abone olabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

 

ABONELİK LİNKLERİ:

 

YOUTUBE KANALI-KATIL BUTONU LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

 

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

HABER ALTERNATİF YILLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİK LİNKİ:
HABER ALTERNATİF AYLIK ABONELİK/ ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 3 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 6 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:

 

 

Okumaya Devam Et

GÜNDEM

AKP’Lİ ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN TÜGVA’YA BALLI “İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ”

Yayınlanma Tarihi:

on

HABER ALTERNATİF-ÖZEL

CELAL EREN ÇELİK

Ortaya çıkan “TÜGVA BELGELERİ” ile birlikte pek çok belediyenin TÜGVA’ya ücretsiz yurt tahsisi yaptığı ortaya çıkmıştı. Belediyeler ile TÜGVA arasında yapılan ve taşınır-taşınmaz mülk tahsisi ile kullanım hakkı ile ayni ve nakdi yardımı kapsayan “İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLLERİ” nden birisinin de geçen dönemki Ordu Büyükşehir Belediyesi ile imzalandığı ortaya çıktı.

TÜGVA ile ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI arasında 2016 yılında düzenlenen İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ’nde TÜGVA adına yetkili isim olarak dönemin TÜGVA Genel Başkanı İsmail Emanet’in ismi bulunurken, Ordu Büyükşehir Belediyesi adına ise protokolü imzalamak için dönemin Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz adına Genel Sekreter Mustafa Çöpoğlu yetkilendirilmiş.

Protokolde “VAKFIN YÜKÜMLÜLÜKLERİ” bölümünde “Gençlerin kültürel ve sanatsal manda gelişmelerine katkı sağlamak,sportif faaliyetler amacı ile Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından tahsis edilen ya da kullanım hakkı verilen tüm taşınır ve taşınmazların imkanlarından faydalanacak gençlere ulaşmak, organize etmek ve gençlere yönelik hizmetler yürütmek”, öğrenciler için seminer , konferans panel düzenlemek, milli manevi değerleri artıracak kamplar tertip etmek, gençler için gezi,piknik,spor turnuvakları düzenlemek ve ülke ve şehrin ali menfaatleri doğrultusunda nitelikli insan yetiştirmek için ortaöğretim, lisans, lisans üstü ve dil eğitim çalışmaları gerçekleştirmek gibi maddelere yer verilmiş.

Düzenlenen İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ’nde Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin “YÜKÜMLÜLÜKLERİ” ise şu şekilde sıralanmış:

  • Büyükşehir Belediyesi’nin görev alanına giren konularda, vakıfça talep edilen hususlarda, Başkanlık makamınca uygun görülen faaliyetlerde ayni ve nakdi katkı sağlamak.

Öte yandan protokolde tahsis ya da kullanım hakkı verilen mülklerin kullanım hakkının teslim tarihinden itibaren TÜGVA’ya ait olacağı, protokolün 10 yıl süre ile geçerli olup, bu süre sonunda 2 tarafın anlaşması ile yeniden uzatılabileceği de protokol ile kayıt altına alınmış.

Düzenlenen İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ’nde Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından TÜGVA’ya ayni ve nakdi destek sağlanması hükme bağlanırken, TÜGVA’nın kendisine tahsis edilecek taşınmazlar için gerçekleştirmesi gereken bir ödemeden ise bahsedilmemiş. Yani Ordu Büyükşehir Belediyesi TÜGVA’ya tek kuruş almadan taşınmaz tahsis etme ve kullanım hakkı vermenin yanında bir de ayni ve nakdi yardım sağlama taahhüdü vermiş.

Protokolde anlaşmazlık olması halinde ise her hangi bir hukuk yolu yahut mahkeme yetkili kılınmazken “Belediye ve Vakıf yetkililerinin konuyu konuşarak çözecekleri” protokolde kayıt altına alınmış.

TÜGVA ile Ordu Büyükşehir Belediyesi arasında gerçekleştirilen bu “İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ” nün imzalandığı dönemde Ordu Büyükşehir Belediyesi Başkanı olan Enver Yılmaz aynı zamanda 22. ve 23. dönemde AKP Ordu Milletvekili olarak 2 dönem TBMM’de bulunmuştu.

İşte TÜGVA ile bir önceki AKP’li Ordu Büyükşehir Belediyesi arasında hazırlanmış olan “Ballı” İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ belgeleri:

________________________________________________________________________________________________

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, hiç bir kurum, kuruluş yahut kişiden “Fonlanmadan”, “tam bağımsız” ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, HABER ALTERNATİF’in aylık,3 aylık,6 aylık yahut yıllık ÖZEL BÜLTEN’ine abone olabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

 

ABONELİK LİNKLERİ:

 

YOUTUBE KANALI-KATIL BUTONU LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

 

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

HABER ALTERNATİF YILLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİK LİNKİ:
HABER ALTERNATİF AYLIK ABONELİK/ ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 3 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 6 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: