Sosyal Medya Hesaplarımız

ÖZEL HABER

YAZI DİZİSİ:YEŞİL ÇİMLERDEKİ “KÜRESEL SATRANÇ”-1.BÖLÜM

Yayınlanma Tarihi:

on

Celal Eren ÇELİK

Evet Avrupa’nın ve hatta Dünya’nın gündemine bomba gibi düşen bir gelişme yaşandı son 48 saat içerisinde…

Avrupa’nın en üst düzey 12 futbol kulübü uzun süredir devam ettirdikleri görüşmeleri sonlandırarak kararlarını verdiler ve Dünya kamuoyuna UEFA ve FIFA’yı da karşılarına almak pahasına “AVRUPA SÜPER LİGİ” adı altında ayrı bir lig kurduklarını duyurdular.

Tabii UEFA ve FIFA da buna kayıtsız kalmadı ve çok sert tepki vererek bu kulüplerin ve bu kulüplerden forma giyen futbolcuların başta Avrupa ve Dünya Şampiyonası olmak üzere uluslararası turnuvalarda forma giyemeyeceklerini belirtti.

Avrupa Süper Ligi’nin ilk başkanı Florentino Perez “O zaman kendi Dünya Kupamızı organize ederiz” diyerek “Reste rest” dedi…

Peki son 2 günde konuşulduğu üzere olay sadece sportif bir mesele mi, sportifliğin ötesinde yine sadece konuşulduğu üzere “Futbolun büyük rantının bölüşülmesi” savaşı mı yoksa bunların ikisinden daha da geniş kapsamlı arka planında geniş bir siyasal projeksiyonu barındıran, eko-politik bir “Stratejik bir hamle” ile mi karşı karşıyayız ve pek tabii bu büyük tabloda Türkiye’ye yaşanan gelişmelerin yansıması nasıl olacak?

Evet sizlerle YEŞİL ÇİMLER ÜZERİNDEKİ KÜRESEL SATRANÇ başlıklı yazı dizimizde Avrupa Süper Ligi’nin ne sıradan bir sportif olay, ne sıradan bir “Rant paylaşımı” olmadığını ve bu yaşanan gelişmenin ABD ile İngiltere arasında yaşanan küresel nüfuz mücadelesinde yapılmış nasıl stratejik ve son derece “Modernist” bir ekopolitik hamle olduğunu ilişkiler ağları ile birlikte 3 bölüm sürmesini planladığımız bu yazı dizimizde paylaşacağız…

Ve bu yazı dizisi bittikten sonra  “FUTBOL ASLA SADECE FUTBOL DEĞİLDİR” sözüne bir kez daha sonuna kadar hak vereceksiniz…

İsterseniz “Bu kadar peşrev yeter” diyelim ve yazı dizimizin ilk bölümüne başlayalım…

Şimdi sizlerle tarih yapraklarını biraz geriye doğru çevireceğiz… Tarih yaprakları 1953’ü gösterdiğinde ABD’nin petrol yatakları ile ünlü Texas eyaletinde önemli merkezlerinden Austin’de iki genç adamın ömür boyu sürecek dostluğu başlayacaktı.

Bu iki isimden birisi  yıllardır Rockefeller Ailesi’ne ait Standart Oil için en önemli saha çalışmalarında petrol kuyuları,sondaj noktaları gibi alanlarda çalışıp çok kritik kararlara imza atmış olan John Overbey’di.

İkinci isim ise yıllar sonra hem kendisi hem oğlu ABD’ye devlet Başkanı olacak olan George HW Bush yani bizim kamuoyunun tabiri ile “Baba Bush” tu.

İkiliden John Overby’nin sahadaki deneyimi ile George HW Bush’un “Derin” mali bağlantıları bir araya geldiğinde ise ortaya “Bush Overbey Oil Development Company” isimli şirket çıkacaktı.

Şirket kısa süre içerisinde büyüyecek ve Midland’ın en hırslı ve başarılı avukatlarından olan John Hugh Liedtke ve O’nun kardeşi olan Bill Liedtke’nin de ortaklığa katılması ile birlikte ZAPATA PETROLEUM COMPANY adını alacaktı…

Ancak şirketin bir de 5. Ortağı vardı ve o isim çok “Enteresan” ve “Derin” bir isimdi:Thomas J.Devine

Thomas J.Devine bir CIA ajanıydı ve yakın arkadaşı George HW Bush’un kurduğu şirket için CIA’dan ayrıldığını söylese de Devine’nin CIA’dan ayrıldığı uzun yıllar ispat edilemeyecekti.

Yıllar boyu bir sır perdesi altında kalan bu konu 29 Kasım 1975 tarihli bir CIA iç yazışmasının ortaya çıkması ile netliğe kavuşacak ve Thomas J.Devine’nin hiçbir zaman CIA’dan ayrılmadığı şirketin ortağı iken de CIA adına çalıştığı, ZAPATA PETROLEUM COMPANY’nin de CIA’nın “Örtülü olarak” destek verdiği bir şirket olduğu gün yüzüne çıkacaktı.

Yine 1975 tarihli bir başka CIA belgesi ise Bush ile daha sonra Başkan Ford döneminde başına geçeceği CIA arasında ilk ilişkinin ZAPATA PETROLEUM COMPANY’ye ortak olan CIA ajanı Thomas J.Divine sayesinde kurulduğunu ortaya çıkartacaktı.

(KAYNAK:Russ Baker,Real News Project-7 Ocak 2007)

Çok değil 1960’lı yılların ortalarında ZAPATA PETROLEUM COMPANY’nin ortaklarından  Liedtke kardeşler babalarının sahibi olduğu Gulf Oil Corrporation’un da gücü ve tecrübesi ile  South Penn Oil Company isimli şirketin kontrolünü ele geçirdiler.

Ve iki kardeş ele geçirdikleri bu şirketi CIA destekli Bush’un ZAPATA PETROLEUM COMPANY’si ile birleştirerek PENNZOİL’in kurulmasını sağladılar.

Bu esnada CIA ile ilişkilerini derinleştiren George HW Bush CIA’nın yurtdışındaki “Kirli operasyonlarının “finanse edilmesi işinde de kullanılacak olan ZAPATA OFF-SHORE’u kuruyordu.

Bu şirket Vietnam savaşı esnasında ABD’nin pek çok kirli işlerine aracılık edecekti.Bu şirkette Bush’un ortakları arasından Beyaz Saray’a yakınlığı ile bilinen Washington Post’un sahibi Eugene Meyer de vardı

Kısa süre sonra ise CIA’nın bizzat efsane CIA Başkanı Allen Dulles ve kardeşi ABD Dışişleri Bakanı John Forester Dulles ile “Gölge biçimde” birlikte yönettiği ve CIA’nın özellikle Latin Amerika ülkelerinde gerçekleştirdiği “Operasyonların” ve darbelerin küresel ölçekteki “Paravan şirketi” olan Unıted Fruıt Company ile ZAPATA PETROLEUM COMPANY arasında “Derin” ve “Kirli” ilişkiler kuruldu.

Şirket ilerleyen yıllarda Bush’u ABD Başkanlığına taşıyacak en önemli “Aparatlardan” birisi haline gelirken kurulan “Derin” ilişkilerin de adeta odağı haline gelecekti.

Şirket ortaklarından Bill Liedtke üzerinden artık bizzat ABD siyasetine müdahil olmaya başladı…

Bill Liedtke pek tabii ki Bush’un isteği ve “Talimatı” ile 1968 ve 1972’de Başkan Nixon’un, 1988’de ise bizzat “Baba” Bush’un seçim çalışmalarının en büyük finansörü oldu.

Aslına bakarsanız George HW Bush 1964 yılında şirketten “Kağıt üzerinde” ayrılmış gibi gözükse de şirket üzerindeki kontrolünü ve etkisini hiçbir zaman kaybetmedi…

Ta ki 1994 yılına kadar…

1994 yılında bu önemli şirket için “Şirketin hisselerinin kontrolü” adına büyük bir “Vekalet savaşı” yaşandı.

Ve bu savaşın galibi Yahudi asıllı ABD’li milyarder Malcom Irvıng Glazer oldu…

Glazer şirketi yeniden yapılandırdı ve ZAPATA PETROLEUM COMPANY enerji alanında küçüldü ama Glazer “Spor yatırımı” alanında devasa bir “Marka” olmakta kararlıydı..

Öte yandan Glazer “Şirket kontrolü” için mücadele verse de Bush Ailesi ile yakın ilişkisini hiç kaybetmedi ama Cumhuriyetçi Bush Ailesi ile bu iyi ilişkileri kurarken bir yandan da Demokrat Parti ile ilişkilerini geliştirmeyi ihmal etmedi.

İşte o Malcom Irvıng Glazer bugün “ABD operasyonu olarak” kurulan Avrupa Süper Ligi’nin en önemli kurucularından Manchester Unıted’ın sahibi…

***

2007 yılında ABD’de başkanlık seçimi için rüzgarlar eserken Cumhuriyetçi Parti’den Rudolp Guliani Başkanlık için aday olduğunu açıklamıştı.

Guliani’nin adaylığı ABD’de ilk başlarda “Sürpriz” olarak görüldü zira Guliani New York Belediye Başkanlığı döneminde halk arasında popülaritesini artıran bir siyasetçi olsa da ABD siyasetinin “Asli belirleyicisi” olan büyük sermaye grupları ile çok yakın bir ilişkisi yoktu.Kendisi de bir avukat olan Guliani2nin mali olarak bu adaylığa nasıl cesaret ettiği sorusu kısa süre içerisinde cevabını bulacaktı.

Guliani’nin arkasındaki “Sermaye gücü” Dünya’nın en önemli edge fonlarından Elliott Menagement Corporation’un sahibi Paul Singer’di.

Singer o tarihlerde tüm Wall Street’in en büyük 9. Yatırımcısı konumundaydı.

Ancak Guliani adaylıktan çekilince Singer yıllardır devam eden koyu Cumhuriyetçi parti üyeliğine uygun olarak bu kez de George W. Bush için en önemli finansörlerden birisi haline geldi ve “Oğul” Bush’a adeta para yağdırdı.

Singer daha sonraki dönemlerde de ABD Başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi partinin en önemli finans kaynaklarından biri olacak, Trump’un adaylığı esnasında da Trump’a “Açık çek” verecekti.

Tabii Singer’in bir iş adamı olarak “Devlet işlerine” bu kadar meraklı olması da boşuna değildi zira Singer tüm servetini bizzat Dünya üzerindeki “Devletlerden” kazanıyordu.

Dünya’da krize giren hangi ülke varsa o ülkenin değersizleşip dip yapan devlet tahvillerini ölü fiyata kapatan Paul Singer daha sonra bu ülkelerden acımasızca verdiği paraları tahsil ediyor ve servetine servet katıyordu.

Hatta kimi çevreler Singer’in bu operasyonları bizzat “ABD devleti” adına yaptığını söylemekteydiler.

Arjantin,Peru,Kongo… Nerede “Ekonomik krize giren” bir ülke varsa Singer orada bitiyor ve adeta bir “Ölüm meleği” gibi bu ülkelere tabiri yerindeyse ölü fiyattan aldığı devlet tahvilleri karşılığında “Kaşıkla verdiği parayı” daha sonra “Kepçe ile” tahsil ediyordu.

Yani Singer tam anlamı ile bir “Uluslararası tefeciydi”

Bu her zaman kazandıran ve aslında “ABD Devletine” kazandırarak Dünya ülkelerinde çıkan krizler sonrasında bu ülkeleri ABD sermayesine muhtaç hale getiren iş modeli Singer’i 1974’ten 2010 yılına kadar geçen zaman 36 yıllık zaman zarfında adeta ABD “Derin devletinin” finans ayağının da en vaz geçilmez isimlerinden birisi haline getirmişti.

Bu arada Singer’in bir önemli hamlesini de burada yazmak zorundayız zira yazın dizimizin finalinde bu noktalara geri döneceğiz…

Singer bundan kısa süre önce Samsung ve Cheil Indıstrues’in birleşme operasyonu esnasında Çinli Lee Ailesi ile büyük bir kavgaya girdi. İki tarafın da ciddi hasar aldığı bu kavga sonrasında uzlaşma sağlansa da bu “Kavganın” anlamını yazımızın son kısmında çok daha iyi anlayacaksınız.

İşte bu  ABD “Devletinin” “Stratejik” yatırımcısı Paul Singer, Avrupa Süper Ligi’nin kurucusu olan 12 takımdan birisi olan Milan AC’nin de 2018 itibariyle sahibi konumunda efendim…

***

Şimdi ise sizlerle tarih yapraklarını 16 Eylül 1992 tarihine sarıyoruz…

Bu tarih İngiltere ve Dünya finans tarihine “KARA ÇARŞAMBA” olarak geçecekti…

1992 Eylül ayının hemen başında Dünya’ca ünlü para spekülatörü George Soros durup dururken bir açıklama yapacak ve İngiltere’nin enflasyon oranının diğer Avrupa ülkelerinden fazla olduğu ve bunun da Avrupa Kur Mekanizması’nda İngiliz Pound’u için “Sakıncalı” bir durum teşkil ettiğini belirtecekti.

Aslında bu Soros’un adım adım planladığı ve sonucunda İngiliz Merkez Bankası’nı bir gün içerisinde yıkıma uğratacağı “Büyük planının” ilk adımıydı ama İngiliz Merkez Bankası bunu anlamadı bile…

Soros’un bu açıklaması sonrasında İngiliz Merkez Bankası faiz artırımı yapmamakta direnecek, Soros ise milyarlarca Pound için “Açığa satış” talimatı verecek,Soros2un bu talimatı ile birlikte Soros’un yönettiği Avrupa2nın pek çok önemli fonu da bir anda Pound satışına başlayacak ve Pound adeta çakılacaktı.

Ancak İngiliz Merkez Bankası faiz artırmamakta inat ediyor, piyasaya satılan her bir poundu satın alarak karşılığında İngiliz Merkez Bankası rezervlerinden Mark ve Dolar veriyordu.

İngiltere Merkez Bankası Soros ve O’nunla birlikte hareket eden fonların bu “Açığa Pound satışını” uzun süre devam ettiremeyeceğini düşünerek hayatının hatasını yaptı.

Zira Soros’un durmaya niyeti yoktu ve 10 gün içerisinde piyasaya tam 10 milyar Pound açığa satış işlemi gerçekleştirdi.

İngiliz Merkez Bankası bu Poundları satın alıp yerine Mark ve Dolar vermeyi sürdürmeye çalışında İngiliz Merkez Bankası o dönem 44 milyar Dolar seviyesindeki döviz rezervlerinin 15 milyar Dolar’ı, evet yanlış okumadınız tam üçte biri eridi.

Ve 16 Eylül 1992’de tabiri yerindeyse “Film tam anlamı” ile koptu…

İngiliz Merkez Bankası yerle yeksan olmuş, döviz rezervlerini tüketmiş, Pound çakılmış bu arada piyasaya 10 milyar Pound satan George Soros bu operasyondan tam 1 milyar Pound kazanmıştı.

İşte tarihe “KARA ÇARŞAMBA” olarak geçen bu olayda herkes Soros’u konuşur ve bu “Efsanevi” manipülasyon operasyonunda Soros’u anlatır.

Oysa ki bu operasyonda en az Soros kadar önemli ve kilit bir isim daha vardır: Joseph Lewis…

Joseph Lewis, sahibi olduğu Tavistock Group ile Soros ile birlikte İngiliz Merkez Bankası’na bu operasyonu çeken en önemli 2. kişidir hatta finans çevrelerindeki bazı önemli çevrelere göre göz önüne Soros çıkmış,daha çok Soros konuşulmuş olmasına rağmen bu “Tarihi operasyonda” Lewis Soros’tan da önemli rol oynamıştır…

Joseph Lewis halen İngiltere’nin en zengin bin kişisi listesinde en üst sıralarda yer almakta.

Dünya çapında vergi cenneti Bahama’da kurduğu şirketi ile finansal operasyonlar yapan Joseph Lewis’in en “Stratejik” şirketlerinden bazıları ise ABD’de faaliyet göstermektedir ve Joseph Lewis ABD sermayesi ile de iç içe geçmiş ilişkilere sahiptir.

Örneğin ABD’nin en büyük sermaye sahiplerinin “Ortak tutkusu” olan golf için yine ortak olarak en çok gittikleri 2 önemli golf tesisi vardır…Bu tesisler ultura lüks ve VIP konuklara hizmet veren özel tesislerdir…

Bu 2 tesis, Isleworth Golf & Country Club ve Lake Nona Golf & Country Club… Bu tesislere ABD’nin en önemli sermaye grubu sahipleri ve siyasetçileri gelerek “Golf” oynuyor ve son derece “Özel ve yüksek dereceli” öneme sahip toplantılara da yine bu 2 tesis ev sahipliği yapıyor…

Peki bu 2 tesisin sahibi kim dersiniz? Bingo! Soros ile birlikte İngiliz Merkez Bankası’nı çökerten Joseph Lewis…

Her halde Florida ve golf aşığı ABD eski Başkanı Trump ile Lewis’in hiç birbirlerini tanımadıklarını söylese birileri artık sadece gülersiniz… Haklısınız zira bunu söyleyen olacak olursa biz de ancak güleriz tabii ki…

Ha şimdi siz diyeceksiniz ki “Peki bu arkadaşın konumuz ile ne ilgisi vardı?” Söyleyelim efendim: Joseph Lewis’in sahibi olduğu bir şirket daha var: Bu şirketin adı ENIC GROUP. Lewis’in ana holdingi olan Tavistock Group bünyesinde bulunan ENIC GROUP ise , Avrupa Süper Ligi’ni kuran Tottenham Hotspur’un sahibi oluyor…

Evet ABD “Oyunu kurmuştu” ve hamlelerini yapıyordu ama “Yeşil çimler üzerindeki” satranç maçı daha yeni başlıyordu.

Evet yazı dizimizin ilk bölümün burada sonuna geliyoruz ve 2.bölümü yarın yine bu köşede yayınlanacak olan yazı dizimizi takip etmeye devam etmenizi öneriyoruz…

________________________________________________________________________________________________

BAĞIMSIZ GAZETECİLİĞE DESTEK OLMAK İÇİN;

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, bağımsız ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, DİJİTAL KİTAPLARIMIZDAN (e-kitap) satın alabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

DİJİTAL BOOK STORE SANAL KİTABEVİ:

https://www.shopier.com/ShowProductNew/storefront.php?shop=dijitalbookstore&sid=d2FqS25GbkNlRDh0dW5ucjBfLTFfIF8g

YOUTUBE KANALI LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

1 Yorum

1 Yorum

 1. Emre Inal

  21 Nisan 2021 at 05:25

  Cok cok cok tesekkür ederim degerli Celal Eren bey, bu degerli yazi dizisi icin.
  Bu konu konusulmuyor, cünkü korkuluyor.

  Minnetarim

  Saygilarimla

Bir Cevap Yazın

ÖZEL HABER

İBB’NİN ARACI,VAKIFLARIN HARACI

Yayınlanma Tarihi:

on

Celal Eren ÇELİK

Türkiye AKP yönetiminde olduğu dönemde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne kiralık olarak alınan araçların belediye ile alakalı olmayan çeşitli kurum ve kuruluşlara tahsis edildiğini ilk kez 13 Mart 2020 tarihinde BirGün Gazetesi’nden Uğur Şahin’in haberi ile öğretiyor ve haber kamuoyunda büyük ses getiriyordu.

Uğur Şahin bu haberinde İBB Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ile Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı’nın yürüttüğü soruşturmanın sonuçlarına ulaşıyor ve haberinde aşağıdaki şekilde İBB’den tahsis edilen araçları şöyle listeliyordu:

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: 7 araç
Cumhurbaşkanlığı: 232
15 Temmuz Şehitleri Derneği: 7
Başbakanlık: 5
AKP Genel Başkan Yardımcılığı: 5
AKP Genel Merkezi: 6
AKP İl Başkanlığı: 51
AKP Silivri İlçe Başkanlığı: 2
Başbakanlık: 43
Erok Spor Kulübü: 2
Irak Devlet Başkanı: 6
Okçular Vakfı Spor Kulübü: 3
TBMM Başkanlığı: 36
Sıcak Yuva Vakfı: 2
Sekbanlar Spor Kulübü: 2
TÜGVA: 5

O haberin linkini de buraya bırakalım:

https://www.birgun.net/haber/ibb-nin-araclari-akp-ye-verilmis-291576

BirGün Gazetesi’nden Uğur Şahin’in haberinin üzerinden 1 sene geçmesinin ardından dün de Yeniçağ Gazetesi’nden Murat Ağırel konuyu yeniden gündeme getirerek bu listeyi bir kez daha yayınladı ve kıyamet bir kez daha koptu. Biraz da unutkan bir toplum olduğumuz için bu haberin 1 sene önce de gündeme geldiğini unutan kamuoyu tepki gösterdi,1 sene önce BirGün Gazetesi konuyu gündeme getirdiğinde bir açıklama yapmayan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu bu kez açıklama yaparak “Evet bu liste doğrudur” dedi.

Şimdi efendim BirGün Gazetesi’nden Uğur Şahin’in haberi ile Yeniçağ Gaszetesi’nden Murat Ağırel’in yayınladığı liste aynıydı aynı olmasına ama ismi cismi duyulmamış bir vakfın 2 listede de var olmasına rağmen 1 sene önceki haberde bu vakfa 2 araç tahsisi yapıldığı ifade edilirken,1 sene sonra Murat Ağırel’in yazısı sonrasında İBB’nin açıkladığı resmi listede bu vakfa tahsis edilen araç sayısının 2 değil 6 olduğu ortaya çıkıyordu.

O vakfın adı: “SICAK YUVA VAKFI”

Peki kimdi,neyin nesiydi bu “SICAK YUVA VAKFI” ne gibi ulvi (!) hizmetler yapıyordu da kendisine İBB’den 6 araç tahsis ediliyordu ve tabii işin enteresan tarafı biz bu vakfı neden daha önce hiç duymamıştık,neden bir etkinliğine rastlamamıştık?

Tabii sevgili okurlarımız biz “İsmi cismi duyulmamış” diyoruz ama araştırmaya başlayınca bu SICAK YUVA VAKFI’nın hiç de öyle basit bir vakıf olmadığı ve aslında girift ilişkiler ağının ve çok önemli iddiaların tam da odağında bir vakıf olduğu ortaya çıkıyor.

Evet efendim şimdi sizlerle bu SICAK YUVA VAKFI’na yakından bakacağız ve tabii bu mercek altına aldığımız noktada da vakfımızın “MÜTEVELLİ HEYETİ”nden başlayacağız işe…

Emin olun okuduklarınız başınızı döndürecek,baştan uyaralım ve yazımızın bundan sonraki kısmına geçelim…

YILDIZLAR GEÇİDİ GİBİ MÜTEVELLİ HEYETİ…

Tarih yaprakları 2015 yılının Haziran ayını gösterdiğinde Türkiye’yi seçim heyecanı sarmıştır.Vatandaşlar heyecanlıdır heyecanlı olmasına ama partilerde vekillik için “Aday adayı” olan isimlerde heyecan bir kat fazla yaşanmakta, aday adayı olarak başvurusunu yapan isimler listelerde sıralamaya konulup konulmayacaklarını öğrenmek için büyük bir merak içerisinde aday listelerinin açıklanmasını beklemekteydiler.

Bu aday adaylarından birisi de Prof.Dr. Yunus Söylet’ti… Prof.Dr.Yunus Söylet AKP’den milletvekili adayı olabilmek için İstanbul Üniversitesi rektörlüğü görevinden istifa etmiş ve aday adayı olmuştu.İşin açıkçası kendisinden de,sıralamaya konulacağından da çok emindi. Herkes de Prof.Söylet’in kazanacak bir sıradan milletvekili adayı gösterilmesini bekliyordu.

Ama listeler açıklandığında Prof.Dr.Yunus Söylet’in AKP tarafından milletvekili adayım olarak listeye alınmadığı ortaya çıkacaktı. Prof.Dr.Yunus Söylet tam tabiri ile “Dimyat’a pirince giderken,evdeki bulgurdan olmuş” ve vekil olacağım derken elindeki rektörlüğü de kaybetmişti.

İşte bu Prof.Dr.Yunus Söylet SICAK YUVA VAKFI’nın Mütevelli Heyeti üyesidir.

***

AKP’nin Genel Başkan Vekili olan Numan Kurtulmuş’un ailesi köklü bir ailedir. Numan Kurtulmuş’un babası Niyazi İsmail Kurtulmuş muhafazakar kesimin en önemli isimlerinden birisi İlim Yayma Vakfı kurucusu olan bir isimdir.

Şimdi efendim Numan Kurtulmuş’un babasının 3 erkek 1 de kız kardeşi bulunmaktadır. Niyazi İsmail Kurtulmuş’un tek kız kardeşi olan Rüveyda Kurtulmuş ise yine muhafazakar camianın son derece iyi tanıdığı Asım Taşer ile evlenerek dünya evine girmiştir.

Asım Taşer de tıpkı Numan Kurtulmuş’un babası Niyazi İsmail Kurtulmuş gibi İlim Yayma Cemiyeti kurucusudur ve dostlukları da buradan başlamıştır.

Asım Taşer-Rüveyda Kurtulmuş çifti evlendikten sonra nur topu gibi bir erkek çocuk dünyaya getirirler.Çocuklarının ismi Ömer olacaktır…

Ömer Taşer aradan geçen yıllar sonrasında büyür,başarılı bir öğrencilik hayatı sonrasında dayısı Niyazi İsmail Kurtulmuş gibi doktor olur.

Türkiye Futbol Federasyonu2nun uzun yıllar Sağlık Kurulu Başkanlığı’nı yapan isim işte o Ömer Taşer olacaktır.

Prof.Dr.Ömer Taşer,Numan Kurtulmuş’un  halasının oğludur ve aynı Prof.Dr.Ömer Taşer SICAK YUVA VAKFI’nın da Mütevelli Heyeti Üyesi’dir!

***

Türk edebiyatının en önemli isimlerinden birisi hiç şüphesiz Cemil Meriç’tir. Cemil Meriç yıllar sonra aniden muhafazakar kesimlerin sahiplendiği bir isim olacaktır.Oysa Cemil Meriç hayattayken sol bir görüşe sahip olmasına rağmen kendisinin yazılarına dönemin sol dergi ve gazeteleri yer vermeyince kendisine muhafazakar yayın organları kapılarını açmış ve Cemil Meriç de mali sıkıntılarını giderebilmek adına yazılarını bu muhafazakar yayınlarda yayımlamak zorunda kalmıştır. Ve ondan sonra da muhafazakar camia Cemil Meriç’i sahiplenmiş ve “Bayrak” haline getirmiş, bu durum AKP ile birlikte zirveye ulaşmıştır.

Şimdi “Arkadaş sen bize SICAK YUVA VAKFI’nı anlatıyordun,ne alaka şimdi Cemil Meriç?” demeyiniz zira kazın ayağı öyle değil…Devam edelim biz.

Tarih yaprakları 2000’i gösterirken İBB’de Ümit Meriç isimli bir akademisyen görev yapmaya başlar. İBB’de ne kadar kültür projesi varsa Ümit Meriç oraya atanmaktadır…Hatta 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri çerçevesinde kurulan 2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti Merkezi Projesi’nin koordinatörü yine Ümit Meriç isimli bu genç akademisyendir.

2018 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir kararname ile Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu’na bir atama gerçekleştirir. Evet tahmin edeceğiniz üzere Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu’na atanan o isim yine Ümit Meriç olacaktır.

Ümit Meriç sıradan bir akademisyen değildir. Zira kendisi Türkiye’deki ilk 2 türbanlı profesörden bir tanesidir. Ama Prof.Dr. Ümit Meriç2in bir özelliği daha vardır, kendisi AKP’nin adeta “Bayrak yaptığı” ünlü yazar Cemil Meriç’in kızıdır.

Ve o Prof.Dr. Ümit Meriç aynı zamanda SICAK YUVA VAKFI Mütevelli Heyeti Üyesi’dir…

***

Şimdi efendim biliyorsunuz AKP’de yerel seçimlerden bir süre önce birden bire “Metal yorgunluğu” olan belediye başkanları belirlenmiş, pek düşünceli AKP yönetiminin bu büyükşehir belediye başkanlarının daha fazla yorulmasına gönlü el vermeyince İstanbul ve Ankara başta olmak üzere bu “Yorulan” belediye başkanlarına “Hadi siz dinlenin” denilerek görevden istifa etmeleri sağlanmıştı.

İşte o dönemde İBB Başkanlığı görevine Başakşehir Belediye Başkanlığı görevini yapmakta olan Mevlüt Uysal İBB Meclis  Üyeleri arasından yeni başkan olarak seçilmişti.

Mevlüt Uysal ile Recep Tayyip Erdoğan’ın yolu aslında çok eskilerden bu yana kesişmekteydi. Erdoğan’ın siyasi yasağının kaldırılarak Siirt’ten “Enişte” olarak Meclis’e geldiği tekrar seçimlerinde seçim ofisinde Mevlüt Uysal gecesini gündüzüne katarak en çok çalışan 2 isimden birisiydi. Diğer isim ise Nurettin Ertemel’di.

Daha sonra Mevlüt Uysal Başakşehir Belediye Başkanı olurken,Nurettin Ertemel ise önce Başbakanlık Müşaviri olmuş,sonrasında ise Başakşehir Belediyesi’nde Mevlüt Uysal’ın yardımcılığı görevini üstlenmişti.

Uysal İBB Başkanı olunca Nurettin Ertemel bu kez de İBB Başkan Danışmanı görevine getirilmişti.

Şimdi sizleri gerçekleşen son yerel seçimlere götüreceğiz…

AKP seçimi kaybettiği anda YSK’ya Büyükçekmece’de usulsüzlük yapıldığı iddiası ile itirazda bulununca Ekrem İmamoğlu katıldığı bir televizyon yayınında çok enteresan bilgileri Türkiye ile paylaşıyordu… İmamoğlu “Büyükçekmece’ye Kamiloba, Gümüş 1 sokakta no 12’de tam 11 kişi aynı adrese kayıt yapılıyor.” İşte efendim Ekrem İmamoğlu o adrestekilerin isimlerini de veriyordu ve aynı adresteki isimler arasında kimler vardı dersiniz? Başakşehir Belediye Başkan Yardımcısı Nurettin Ertemel ve Başakşehir Belediyesi’nin bir diğer belediye başkan yardımcısı Hüseyin Sevim.

Şimdi bu kadar şeyi tabii ki boşuna yazmadık buraya…

İBB’nin Başakşehir Belediyesi’nin eski Başkanı Mevlüt Uysal da, aynı adreste seçmen gözüken 11 kişi içerisindeki 2 başkan yardımcısı Mevlüt Uysal’ın Siirt seçimlerinden bu yana kader arkadaşı olan Nurettin Ertemel de, diğer başkan yardımcısı Hüseyin Sevim de SICAK YUVA VAKFI’nın Mütevelli Heyeti Üyesi…

Bu isimlere Nurettin Ertemel’in kardeşi Av.Yusuf Ertemel’i de ekleyerek ve onun da vakfın mütevelli heyeti üyesi olduğunu belirterek vakıftaki “BAŞAKŞEHİR GRUBU”nu tamamlayabiliriz…

Bu “BAŞKŞAHİR BELEDİYESİ GRUBU” tanımını neden e özellikle kullandığımızı yazının sonunda çok daha net anlayacaksınız…

***

Malumunuz KIZILAY ile ilgili başta ENSAR VAKFI skandalı olmak üzere bir çok skandalı bu satırların yazarı olarak bizzat ortaya çıkarttım. O dönemde ortaya çıkarttığımız ve KIZILAY Başkanı Kerem Kınık tarafından yalanlanınca da belgelediğimiz “Danışmanlara yüksek maaş” skandalı da önemli haberlerden birisiydi.

Şimdi efendim KIZILAY’da 2012 yılından sonra Genel Başkan Danışmanlığı yapan bir isim var: Nörolog Akupunkturist Ali Akben…

İşte Ali Bey de o “Ballı kaymaklı” danışman maaşlarından aldı mı bilinmez lakin bildiğimiz ve kesin olan şey kendisinin aynı zamanda SICAK YUVA VAKFI’nın Mütevelli Heyeti üyesi olduğu…

KIZILAY’da yüksek “Huzur hakkı” maaşları aldıklarını belgeleri ile ispat ettiğimiz yönetim kurulu üyelerinden en önemli isim ise Kızılay Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Turunç’tu.

Evet efendim İsmail Hakkı Turunç’da SICAK YUVA VAKFI’nın mütevelli heyeti üyesi.

***

Şimdi efendim sizinle bundan tam 146 yıl öncesine gideceğiz..

O zamanlar fakire,fukaraya ücretsiz sağlık hizmeti vermesi için bir hastane kuruluyor: Bezmialem Valide Sultan Vakıf Gureba Hastanesi. Bu hastane yıllarca hasta olup da tedavi olacak parası olmayan yoksulun,garibanın tek umudu oluyor ve fakirlere şifa dağıtıyor…

AKP iktidara geldikten sonra ise enteresan işler olmaya başlıyor…

Önce Bezmialem Üniversitesi adı altında bir özel vakıf üniversitesi kuruluyor… Sonrasında Vakıf Gureba Hastanesi’nde bir “Hareketlilik” başlıyor… Devlet uzun zamandır adeta unuttuğu hastaneyi birden bire yeniden hatırlayıveriyor… Tabii herkes sevinçli yenilenmiş hali ile yoksullara hizmet verileceği için..

Ama AKP’nin aklındaki durum bambaşka…

Vakıf Gureba Hastanesi devlet tarafından yenileniyor ve son derece iyi bir duruma getiriliyor getirilmesine ama bu yenilenmenin sebebi hikmeti de kısa süre sonra ortaya çıkıyor…

AKP 135 yıllık koca bir çınarı 2010 yılının Ekim ayında yandaş üniversitesi Bezmialem Üniversitesi’ne veriyor…

AKP tüm bunları yaparken Vakıf Gureba Hastanesi’nin en etkili ismi olarak bilinen ve 1988 yılından beri Yeşilay Genel Başkan Yardımcısı olan,1988-1998 yılları arasında FETÖ’nün en önemli yayın organı ZAMAN GAZETESİ’nin Sağlık Köşesi’ni idare eden ve 1992 yılından bu yana da Vakıf Gureba Hastanesi’nin Psikiyatri Klinik Şefi olan Prof.Dr.Sefa Saygılı tek kelime edip itirazda bulunmuyor.

Hastaneyi devralan Bezmialem Üniversitesi durumdan gayet memnun… Bezmialem Üniversitesi’nin Mütevelli Heyeti2nin en önemli ismi ise hiç şüphesiz aynı zamanda üniversitenin başkanvekilliğini de yapan Av.Ali Cahit Polat. AKP’ye yakınlığı ile bilinen Av.Ali Cahit Polat tüm işlemler tereyağından kıl çeker gibi halledilir ve hastane jet hızı ile üniversiteye devredilirken son derece keyifli.

Bu arada Vakıf Gureba Hastanesi Bezmialem Üniversitesi’ne devrediliyor devredilmesine ama hastanedeki “Hareketlilik” bitmek bilmiyor…

Ve bir gün hastanenin en önemli birimi olan Radyoloji servisinin işletmesi “Satışa” çıkartılıyor… Sessiz sedasız kimsenin haberi olmadan yapılan ihaleye tek bir firma katılıyor,zira ihale şartnamesi adrese teslim  şekilde bu firmaya göre hazırlanmış. Örneğin ihaleye girecek firmalar için bu sadece bu firmanın yerine getirebileceği 128’lik tomografi cihazı şartı zorunlu tutulmuş…

Neyse efendim tabii bu firma daha doğrusu bu hastane ihaleyi alıyor ve Vakıf Gureba Hastanesi’nin radyoloji bölümünün yeni sahibi oluyor… İhaleyi alan firma ise “Erdoğan aşığı” yandaş işadamı Ethem Sancak2ın MEDİCAL PARK HASTANESİ’nden başkası değil…

“Arkadaş iyi güzel de bizim konumuz ile Vakıf Gureba Hastanesi’nin bu talan öyküsünün ne alakası var?” diyecek olursanız hemen anlatalım…

Efendim Vakıf Gureba Hastanesi’nin Psikiyatri Klinik Şefi, uzun yıllar YEŞİLAY Genel Başkanlığı Yapan Prof.Dr. Sefa Saygılı da, hastanenin devredildiği  Bezmialem Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi ve Üniversitenin Başkan Vekili Av.Ali Cahit Polat da, Vakıf Grureba Hastanesi’nin raduoloji servisinin işletmesini “Adrese teslim ihale” ile satın alan MEDİCAL PARK HASTANE zincirinin sahibi yandaş iş adamı Ethem Sancak da SICAK YUVA VAKFI’nın Mütevelli Heyeti üyeleri!

Yani yollar bakın nasıl da kesişiyor… Tabi tamamen tesadüf bunlar…

***

AKP iktidarı döneminde özellikle 2007-2009 yılları arasında en tartışmalı kurumlardan birisi de verdiği “SKANDAL ÖTESİ” raporlar ile Adli Tıp Kurumu olmuştu.

Münevver Karabulut cinayeti raporu,Hüseyin Üzmez için cinsel istismar davasında verilen ilk rapor kamuoyunda infial yaratmış ve kurum tarihinde hiç olmadığı kadar yıpranmış ve zedelenmişti.

Bir süre sonra Adli Tıp Kurumu ile ilgili bir skandal daha patlak verdi. Adli Tıp Kurumu Başkan Yardımcısı Mustafa Okudan’ın eşiyle kavgası sonrası hukuki süreçte hakaret davasından ceza almaktan kurtulmak için kendisine “ŞİZOFREN” raporu aldığı ortaya çıkmıştı.

İşte kendisine “ŞİZOFREN” raporu alan Adli Tıp Kurumu Başkan Yardımcısı Mustafa Okudan 2009 yılında görevden alındı.

Ama biz skandal kararlara imza atan Adli Tıp Kurumu2nun başkan yardımcılığını yapan Mustafa Okudan ismini SICAK YUVA VAKFI Mütevelli Heyeti Üyesi olarak görüyoruz.

Adli Tıp Kurumu’na 2015 yılından sonra bir de Cumhurbaşkanı Recep Tayyipo Erdoğan’ın hemşehrisi isim Başkan Yardımcısı olarak atandı,o isim Hızır Aslıyüksek oldu. Aynı Hızır Aslıyüksek de SICAK YUVA VAKFI’nda karşımıza Mütevelli Heyeti  üyesi olarak çıkmakta.

***

Şimdi bakınız efendim 13 Mart 2020 tarihinde,yani BirGün Gazetesi’nden Uğur Şahin2in İBB’den çeşitli kurum ve kuruluşlara araç tahsisi yapılmasını haber yapmasının hemen ardından bu “Araç tahsisinde bulunulan” kurumlardan dikkat çeken ESENLER EROK SPOR ile ilgili “SİZ HİÇ ESENLER EROKSPOR DİYE BİR TAKIM DUYDUNUZ MU?” başlıklı bir yazıyı kaleme almıştım.

O yazıda Esenler Erokspor’un Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk formasını giydiği kulüp olduğundan ve AKP’nin seçim koordinasyon merkezinin finansörü olan, AKP’ye binasını kiraladıktan sonra jet hızı ile yükselen TOYA GAYRİMENKUL’ün sahibi Zafer Topaloğl’nun nasıl bu kulübün başkanlığına getirildiğini ve ilişkiler ağını yazmıştım.

O yazımızın linkini de buraya bırakalım:

https://www.siyasetcafe.com/siz-hic-esenler-erokspor-diye-bir-takim-duydunuz-mu-3246yy.htm

İşte İBB tarafından 6 araç tahsis edilen bir başka kurum olan ESENLER EROKSPOR’un başkanı Zafer Topaloğlu aynı zamanda SICAK YUVA VAKFI’nın da Mütevelli Heyeti üyesi!

***

Efendim bu güzide vakfımızın kuruluş tarihi 2004… Kuruluşunun üzerinden tamı tamına 17 sene geçen vakfın bu süre zarfında 2 tane “Suriyeli çocuklar” temalı projesi dışında tek bir faaliyeti yok…

Şimdi sizleri bundan 6 yıl öncesine götürüyoruz…

Tarih 24 Ekim 2015 Cumartesi
Mekan:Başakşehir  Şark Sofrası

2014 seçimlerinde CHP’den Başakşehir Belediye Başkan Adayı olan Özgür Karabat bu kez 2015 Kasım seçimleri öncesinde İstanbul 3. bölge miletvekili adayı olarak seçim gezisinde bir kahvaltı düzenliyor…

Ve Özgür Karabat bakın bu kahvaltıda SICAK YUVA VAKFI ile ilgili neler söylüyor:

“Başakşehir’de konut projesi yapmayı düşünen firmalar Sıcak Yuva Vakfı’nın sıcak koridorlarından geçmek zorunda bırakılıyor”

Kaynak:istanbultimes.com-25 ekim 2015- Karabat: “Uysal,Başakşehirlilere verdiği sözü tutmuyor”

Daha sonra CHP Milletvekili seçilen Özgür Karabat aslında açıkça diyor ki “Başakşehir’de inşaat yapacak müteahhitler önce bu vakfa bağış adı altında para veriyor”

Peki Karabat’ın bu sözlerine bir yalanlama,bir tekzip geliyor mu vakıftan yahut Başakşehir Belediyesi’nden? Hayır… Karabat’ın iddialarını dile getirdiği bu habere ise erişim yasağı falan da gelmemiş halen ulaşılabilir durumda.

***

Tabii bunca şeyi yazdık çizdik ama bazı “Dikkatli” okurlarımızın dikkatini çekmiştir ve şimdi bize “Arkadaş iyi güzel de sen bize bu vakfın hep Mütevelli Heyeti üyelerini yazdın. Vakıflarda önemli olan mütevelli heyeti başkanı değil mi? Bu vakfın bir mütevelli heyeti başkanı yok mu? Onu neden yazmıyorsun?” diye sorduklarını duyar gibiyiz…

Evet efendim haklısınız haklı olmasına da biz de “Turbun büyüğünü heybede” bırakıp en sona sakladık güzide vakfımızın mütevelli heyetinin başkanını…

Bu pek güzide “SICAK YUVA VAKFI” mızın hem kurucusu hem de,Mütevelli Heyeti Başkanı bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan!

Ben söylemiyorum vakfın kendi resmi vakıf senedi söylüyor,buyurun bu da belgesi.

***

E efendim hal böyle olunca vakıf AKP protokolüne dönüşünce tabii ki İBB’de duruma kayıtsız kalamıyor anında 6 aracı vakfımıza tahsis ediyor anlaşılan…

Vatandaşlarımız vergisini ödüyor, SICAK YUVA VAKFI “Sıcak sıcak” keyfine bakıyor…

Tabii bu vakıfta durum aslında 6 makam aracı olayı değil sadece… Sağlık sektöründen,inşaat sektörüne kadar büyük bir rant ağının merkezinde bu vakfın olduğuna dair ciddi sorular bulunmakta ve bu sorular cevap bekliyor…

Buradan soruyoruz:

1-Başakşehir bölgesinde iş yapmak isteyen firmalar bu SICAK YUVA VAKFI’na bağış yapmak durumunda kalıyorlar mı? İlk kez CHP Milletvekili Özgür Karabat2ın dile getirdiği bu iddialar yalanlanmıyorsa cevap nedir?

2-Vakıf Gureba Hastanesi-Bezmialem Üniversitesi ve MEDİCAL PARK HASTANELERİ arasındaki trafik ve bu 3 kurumun sahipleri ile yöneticilerinin yolunun bu vakıfta kesişmesi tamamen tesadüf müdür?

3-17 senelik mazisi olan bir vakfın sadece 2 proje faaliyetinin olması normal midir? SICAK YUVA VAKFI bugüne dek hangi hizmet ve faaliyetlerde bulunmuştur? Bulunmamışsa bunca önemli isim neden bu vakfın yönetiminde bir araya gelmiş,İBB bu vakfa neden araç tahsis etmiştir?

4-Kurucusu ve Mütevelli Heyeti Başkanı’nın bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğun bu vakfa başka bazı “Özel” imtiyazlar, ayrıcalıklar sağlanmış, çeşitli imkanlar yaratılmış mıdır?

Biz ilişkiler ağını yazdık,soruları sorduk…

Cevap gelip gelmeyeceğini ise hep birlikte göreceğiz…

_______________________________________________________________________________________________

BAĞIMSIZ GAZETECİLİĞE DESTEK OLMAK İÇİN;

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, bağımsız ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, DİJİTAL KİTAPLARIMIZDAN (e-kitap) satın alabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

DİJİTAL BOOK STORE SANAL KİTABEVİ:

https://www.shopier.com/ShowProductNew/storefront.php?shop=dijitalbookstore&sid=d2FqS25GbkNlRDh0dW5ucjBfLTFfIF8g

YOUTUBE KANALI LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Okumaya Devam Et

ÖZEL HABER

YANDAŞ MÜTEAHHİTE PARA VAR,TEMİZLİK İŞÇİLERİNE YOK

Yayınlanma Tarihi:

on

HABER ALTERNATİF-ÖZEL

Celal Eren ÇELİK

Türkiye İş Kurumu’nun “Toplum Yararına Programlar” projeleri dahilinde sözleşmeli olarak istihdam edilen okullardaki temizlik görevlileri tam kapanma sürecinde perişan olacak.

Bu kapsamda okullarda çalışan temizlik işçilerinin tam kapanma sürecinde muafiyet kapsamında olmayacağı ve okullardaki görevlerinde çalışamayacağı kesinleşirken Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bu işçiler ile ilgili kendisine bağlı okullara gönderdiği bir mail durumun işçiler açısından çok daha zor olacağını gösterdi.

Kayseri Milli Eğitim Müdürlüğü İŞ-KUR Kayseri Şube Müdürü tarafından kendilerine gönderilen yazıda belirtildiği bu süreçte çalışmayacak olan temizlik işçilerinin çalışmadıkları günler devamsızlık haklarından düşülmeyecek ancak çalışmadıkları günlerin parası da ödenmeyeceği ifade edildi.

Yani bir nevi İŞ-KUR’un “Toplum Yararına Programlar” projesi çerçevesinde zaten geçici bir süre için iş bulmuş olan işçiler “Ücretsiz zorunlu izne çıkartılmış” oldular.

Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğü de bu çerçevedeki yazısını ildeki tüm okullara gönderdi.

Bu şekilde çalışmayacak ve ve çalışmadığı dönemdeki ücretini alamayacak olan pek çok işçi ise duruma isyan ederken “Yandaş müteahhitlerin yaptığı ve tam kapanmada hiç kullanılmayan köprülere,otoyollara Hazine garantisi ile parası tıkır tıkır vatandaşın cebinden verilmeye devam edilirken bize verilen 3 kuruş paraya bu şekilde göz dikilmesi ve kesinti yapılması adalet mi?” diye isyan ettiler.

 

Okumaya Devam Et

ÖZEL HABER

BURSA HANLAR BÖLGESİNDE VATANDAŞLAR İSYANDA

Yayınlanma Tarihi:

on

HABER ALTERNATİF-ÖZEL

Celal Eren ÇELİK

Bursa’nın Osmangazi ilçesinde bulunan ve tarihi önemi olan Hanlar Bölgesi’nde AKP iktidarı bölgedeki evlerin yıkılarak bu bölgedeki hanların ortaya çıkartılacağı bir proje için kamulaştırma kararı alırken vatandaşı isyan ettirdi.

AKP’li Bursa Büyükşehir Belediyesi eli ile yürütülecek proje için yaklaşık 2 yıldır bölgedeki mülk sahipleri ile binaların yıkımı için Bursa Büyükşehir Belediyesi arasında sıkıntılı bir süreç devam etmekte. Zira Bursa’nın lokasyon olarak en değerli bölgelerinden birisi olan bu bölgede kamulaştırma yaparken Bursa Büyükşehir Belediyesi mülk sahiplerine raiç fiyatlarının neredeyse 10’da biri kadar ücret ödemeyi teklif ediyor.

Bu ücreti kabul etmeyen ve Bursa Büyükşehir Belediyesi ile anlaşmaya yanaşmayan vatandaşlar ise su gibi temel hizmetlerinin kesilmesi ile tehdit edildiklerini ve bu çok cüzi rakamları kabul ederek mülklerini Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne proje dahilinde satmaya zorlandıklarını belirtiyorlar.

Konunun hukuki sürece taşındığını belirten vatandaşlar Bursa Büyükşehir Belediyesi ile yaşanan hukuki sıkıntılar nedeni ile evlerini kendilerinin de satamadıklarını ve mağdur olduklarını belirterek isyan ediyorlar.

Bölgenin Bursa’nın en değerli lokasyonlarından birisi olduğuna dikkat çeken bölgedeki mal sahibi olan vatandaşlar, bu bölgede yapılacak projenin içeriğinin ve detaylarının da tam olarak bilinmediğini, bu bölgede açığa çıkartılacak hanların ticari olarak AKP’ye yakın kişilere verilerek büyük bir rantın sağlanacağını belirtiyorlar.

Vatandaşlar ayrıca proje kapsamında gerçekleşecek inşaat, restorasyon gibi çalışmaların da yine AKP’li yandaş firmalara verilmesi sureti ile büyük bir rant kapısının açılacağını ifade ederlerken bölgeye uygulanacak projenin bir adım sonrasındaki asli hedefin ise bu tarihi ve değerli alanın “Ticari alan” ilan edilerek imar rantına açılması olduğunu belirtiyorlar.

Vatandaşlar belediyeye projenin detaylarını sorduklarında ise sadece “Belediye olarak bir kentsel dönüşüm proje yarışması açtık,sonuçlanınca kamuoyu ile paylaşacağız” cevabı aldıklarını oysa bahsedilen bu proje yarışmasının çok uzun zaman önce açıldığını ve içeriğinin de sonucunun da belli olmadığını ifade ediyorlar.

CUMHURBAŞKANLIĞI DEVREYE GİRDİ.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin tüm baskılarına rağmen vatandaşların kendilerine teklif edilen piyasa raicinin çok altındaki fiyatlar ile evlerini devretmeyi kabul etmeyerek konuyu hukuka taşıma kararını almaları sonrasında projeyi hayata geçirmeye kararlı olan AKP için devreye Cumhurbaşkanlığı girdi.

22 Nisan tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile Bursa Osmangazi ilçesindeki Hanlar Bölgesinin, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin yürüteceği “Tarihi ve Kültürel Mirasın Korunması ve Yaşatılarak Gelecek Nesillere Aktarılması” projesi çerçevesinde “ACİL KAMULAŞTIRMASINA” karar verildi.

İşte o kararname:

Son olarak Resmi Gazetede yayımlanan bu karar sonrasında sürecin nasıl işleyeceğini ise vatandaşlar merakla bekliyorlar.

________________________________________________________________________________________________

BAĞIMSIZ GAZETECİLİĞE DESTEK OLMAK İÇİN;

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, bağımsız ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, DİJİTAL KİTAPLARIMIZDAN (e-kitap) satın alabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

DİJİTAL BOOK STORE SANAL KİTABEVİ:

https://www.shopier.com/ShowProductNew/storefront.php?shop=dijitalbookstore&sid=d2FqS25GbkNlRDh0dW5ucjBfLTFfIF8g

YOUTUBE KANALI LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

 

 

Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: