Sosyal Medya Hesaplarımız

ÖZEL HABER

YENİ ATAMALARDA, AKP’Lİ ESKİ VEKİLE “ÇİFTE MAAŞ” KIYAĞI

Yayınlanma Tarihi:

on

HABER ALTERNATİF/ÖZEL HABER

Celal Eren ÇELİK

Kamuoyu geçtiğimiz günlerde eski milli güreşçi Hamza Yerlikaya’nın Vakıfbank yönetim kurulu üyeliğine atanmasını tartışmış, bugün ise yine eski milli güreşçi Rıza Kayaalp’in Gençlik ve Spor Bakanlığı’na müşavir olarak atanması kamuoyunun tepkisini çekmiş ve sosyal medyada bu durum  eleştirilmişti.

Ancak bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile gerçekleştirilen atamalar sadece rektör atamaları yahut eski Milli Güreşçi Rıza Kayaalp’in Gençlik ve Spor Bakanlığı’na müşavir olarak atanması ile sınırlı değil.

ESKİ VEKİLE İKİNCİ MAAŞ…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın atama kararnamesi ile Ebubekir Gizligider de bir süredir boş olan Türk Patent Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyeliği görevine atandı…

Ebubekir Gizligider ismi ise AKP için hiç de yabancı bir isim değil.Zira Gizligider 24. ve 26.Dönem AKP Nevşehir Milletvekilliği yaptı.

Gizligider’in en büyük özelliği (!) ise milletvekilliği döneminde tek bir soru önergesi,yasa teklifi vermemiş yani asli görevi olan “Yasama” faaliyetleri, açısından AKP’nin getirdiği kanun tekliflerini onaylamak dışında hiç bir çalışma yapmamış olması.

VEKİLLİK BİTİYOR,MAKAMLAR BİTMİYOR

Ancak Ebubekir Gizligider AKP Genel Merkezi tarafından “Sivil Toplum Kuruluşlarından Sorumlu Başkan Yardımcısı” olarak görevlendirilirken özellikle İHH ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın Yüksek İstişare Kuyrulu Üyesi olduğu TÜRGEV ile çok sıkı ilişkiler geliştiriyor.Bu STK’ların özellikle Nevşehir’deki her faaliyetinde Ebubekir Gizligider’i görmek mümkün.

Keza Nevşehir’de yapılan Fen ve Sosyal Bilimler “Proje” Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan adının verilmesini ve bu lisenin açılışında Bilal Erdoğan’ın “Özel davetli” olarak kurdele kesip konuşma yapmak üzere davet edilmesine ön ayak olan isim de yine Ebubekir Gizligider.

 

Ebubekir Gizligider 15 Ağustos 2019 tarihinde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü görevine atandı.

Gizligider halen Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü görevini yürütürken bugün yürürlüğe giren atama kararnameleri ile bu görevinin yanında Türk Patent ve Marka Kurumu Yönetim Kurulu Üyeliği görevine de “2.Makam” olarak atandı.

3 MAAŞ BİRDEN…

Bu yeni atama ile birlikte AKP eski Milletvekili Ebubekir Gizligider milletvekili emekli aylığı,Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Genel Müdürlüğü maaşı ve Türk Patent ve Marka Kurumu Yönetim Kurulu Üyeliği “Huzur Hakkı” ile birlikte 3 farklı maaş almış olacak.

Ebubekir Gizligider’in özellikle Bilal Erdoğan ile arasının oldukça iyi olduğu ve bu atamalarda bu sıkı ilişkinin önemli rol oynadığı ifade ediliyor.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

EKONOMİ

“HAVUZUN” İŞ ADAMLARI DEVLETE MİLYONLARCA LİRA BORÇ TAKMIŞ!

Yayınlanma Tarihi:

on

HABER ALTERNATİF-ÖZEL

Celal Eren ÇELİK

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergeleri ile  elektrik dağıtım şirketlerinden alınamayan alacakları sordu. Bakanın verdiği yanıt korkunç tabloyu gözler önüne serdi. İktidarın yandaş “Havuz” şirketlerinin dağıtım şirketleri ve fabrikaların trilyonlarca borcu var.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına yönelttiği soru önergesi, elektrik dağıtım şirketlerinin kamuyu, hangi yöntemlerle, nasıl trilyonluk zararı soktuğunu gözler önüne serdi.

Gürer’in önergesini yanıtlayan Bakan Fatih Dönmez, elektrik dağıtım işinin özel sektöre devri aşamasında, bazı şirketlerin kasa ve bankada tutulan paralarla haksız kazanç elde ettiğinin belirlendiğini itiraf etti.

5 dağıtım şirketi hakkında alacak davası, bazı şirket yöneticileri hakkında ise ‘görevi kötüye kullanmaktan’ dava açıldığını belirten Bakan Dönmez, dava süreçlerinin 2009 yılından bu yana devam etmesine rağmen henüz hiçbir şirketten tahsilat yapılmadığını açıkladı.

Bakan Dönmez, “Bahsi geçen bu şirketlerden Çamlıbel EDAŞ’ın 3.120.130,06 TL, Uludağ EDAŞ’ın 8.791.964,79 TL, Yeşilırmak EDAŞ’ın 8.734.434,00 TL ve Fırat EDAŞ’ın 5.218.382 TL ödenmeyen anapara ve faiz tutarı bulunmaktadır” açıklamasında bulundu.

Öte yandan Konya’da elektrik dağıtım işlerini üstlenmiş olan MERAM A.Ş’nin devlete 11 yıldır tam 39 milyon TL’lik borcunu ödemediği ortaya çıktı.

YANDAŞ “HAVUZ” HOLDİNGLERİNİN ELEKTRİK ŞİRKETLERİ

Devlete milyonlarca borç takan bu şirketlerin sahipleri ise oldukça tanıdık…

Devlete olan 3 milyon 12 bin 130 TL’lik borcunu ödemeyen ÇAMLIBEL EDAŞ,AKP döneminde Dünya’nın en fazla kamu ihalesi alan şirketlerinden birisine dönüşen ve aldığı milyarlarca dolarlık ihalelerden sonra “Milletin a…na koyacağız” şeklinde konuştuğu telefon kayıtları basına yansıyan Mehmet Cengiz’e ait Cengiz Holding’in…

Bir başka milyonluk borcunu devlete ödemeyen dağıtım şirketi olan ULUDAĞ EDAŞ A.Ş ise kamuoyunun “Havuz müteahhitleri” olarak bildiği, Mehmet Cengiz’e ait Cengiz Holding,TFF Başkanı Nihat Özdemir’e ait Limak Holding ve yandaş 3.havalimanında LİMAK,MAPA ve CENGİZ HOLDİNG ile ortak olarak işhaleyi alan konsorsiyumdaki bir diğer önemli yandaş müteahhit holdinglerden Kolin Holding’in oluşturduğu konsorsiyuma ait.

Devlete tamı tamına 8 milyon 734 bin 434 TL borcunu ödemeyen YEŞİLIRMAK EDAŞ A.Ş ise bir dönem AKP’nin yandaş medya dizaynının baş aktörü olarak SABAH-ATV grubunu devlet bankalarından kredi kullanırdarak satın aldırdığı,CEO’luğunu uzun zaman şimdiki Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yaptığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ifadesi ile “Bizim Çalık” olan Ahmet Çalık’a ait Çalık Holding’in.

FIRAT EDAŞ’ın ise devlete olan borcu 5 milyon 218 bin 382 TL…FIRAT EDAŞ ise Mehmet Cengiz’in meşhur “Milletin a…na koyacağız” konuşmasını yaparken karşısında olan AKSA HOLDİNG’in sahibi Cemil Kazancı…

O meşhur konuşmada Cemil Kazancı Mehmet Cengiz’e kendisini “Beyefendi”ye karşı savunduğunu belirterek,fırça yediğini belirtiyor “Ben efendim dedikçe kayıypor,ben efendim dedikçe kayıyor” ifadelerini kullanmıştı.

Devlete 11 yıldır tam 39 milyon TL’lik borcunu ödemeyen MERAM A.Ş ise  Alarko Holding ve Mehmet Cengiz’e ait Cengiz Holding’e ait…

 

 

Okumaya Devam Et

ÖZEL HABER

YANDAŞ ŞİRKETE 3 YILDA 25 AYRI İHALEDEN 300 MİLYON TL İHALE!

Yayınlanma Tarihi:

on

Haber Alternatif-ÖZEL

Celal Eren ÇELİK

Geçtiğimiz günlerde AKP’li Çekmeköy Belediyesi’nde 24 milyon TL pahalı teklif vermesine rağmen ihaleyi kazanan AKMERCANLAR TURİZM’in son 3 yılda AKP’li belediyelerden ve yandaş kurumlardan 25 ayrı ihalede 300 milyon TL’nin üzerinde iş aldığı ortaya çıktı.

AKP’Lİ BELEDİYELERİN ARAÇLARINI AKMERCANLAR KİRALIYOR,İHALELERDE “ENTERESAN” İŞLER OLUYOR…

AKP’li Fatih,Sultangazi,Şile,Çekmeköy,Bağcılar Belediyesi’nin,Battalgazi Belediyesi,Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi SASKİ’nin çok sayıda araç kiralama ihalesi AKMERCANLAR TURİZM şirketine verildi.

Cumhurbaşkanlığı’nın araç kiralama ihalesi ile tanınan ve 17/25 Aralık sürecinde Marmaray Metro Hattı üzerindeki oteline rüşvetle imar izni aldığı iddiası ile gündeme gelen AKMERCANLAR TURİZM’in özellikle son 3 yılda AKP’li belediyelerden aldığı ihaleler dikkat çekiyor.

Şirketin kazandığı ihalelerde en dikkat çekici durum ise ihaleye katılmak için dosya alan diğer firmaların ihalelerden çekilmesi ve pek çok ihaleyi bu şekilde AKMERCANLAR TURİZM’in tek başına girdiği ijaleler sonrası kazanması…

İŞTE O “ENTERESAN” İHALELER…

Şirket Şile Belediyesi’nin araç kiralama ihalesini 36 aylığına 18 milyon 583 bin 500 TL’ye alıyor.

Bağcılar Belediyesi 2020 Yılı Gençlik ve İzcilik Kampları için otobüs kiralanması ihalesini de AKMERCANLAR TURİZM 194 bin 590 TL’ye kazanıyor.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi araç kiralama ihalesini ise 2 milyon 100 bin 210 TL’ye yine AKMERCANLAR TURİZM kazanıyor.

Kişisel Verileri Koruma araç kiralama ihalesi de AKMERCANLAR TURİZM’in kazandığı ihalelerden birisi…Bu ihalenin bedeli ise 774 bin 600 TL.

Bağcılar Belediyesi’nin 10.09.2019 tarihinde yaptığı ihale gerçekten “Enteresan” Zira bu ihaleye katılmak için 13 şirket ihale şartnamesi alıyor ama ihaleye bir tek AKMERCANLAR TURİZM giriyor ve tabii ki ihaleyi kazanıyor.Bu “Enteresan” ihalenin bedeli ise 38 milyon 102 bin 040 TL

AKP’li Fatih Belediyesi de AKMERCANLAR TURİZM’in ihale aldığı bir başka belediye…

Fatih 2. Bölge Kent Temizliği işinde kullanılmak üzere araç çalıştırılması için açılan ihale 13 milyon 149 bin 650 TL bedelle yine AKMERCANLAR TURİZM’e gidiyor…İhale için 9 firma şartname alırken bu firmalardan 8’i ihaleye girmiyor ve AKMERCANLAR ihaleyi tek başına girerek kazanıyor.

Fatih Belediyesi’nin 30.07.2019 tarihinde gerçekleştirdiği araç kiralama ihalesini de 27 milyon 785 bin 820 TL bedelle AKMERCANLAR TURİZM kazanıyor.Bu arada ihale öncesinde ihaleye girmek için şartname alan 9 şirketten 8’i  yine ihaleden çekiliyor ve AKMERCANLAR ihaleye yine tek başına girip kazanıyor.

Sultangazi Belediyesi 03.12.2019 tarihinde araç kiralama işi için ihale açıyor.İhaleye katılmak için 7 firma şartname alıyor…İhaleye sadece 2 firma katılıyor ama sadece AKMERCANLAR TURİZM’in teklifi geçerli sayılıyor.AKMERCANLAR TURİZM bu ihaleyi ise 40 milyon 503 bin 420 TL bedelle kazanıyor.

Çekmeköy Belediyesi 29.08.2019 tarihinde araç kiralama ihalesi yapıyor.Tam 22 firma ihaleye katılmak için şartname alıyor.Bu firmalardan 20 tanesi ihaleye girmiyor.İhaleye giren 2 firmadan ise sadece AKMERCANLAR TURİZM’in teklifi geçerli sayılıyor ve ihale 68 milyon 167 bin 870 TL bedelle AKMERCANLAR TURİZM’de kalıyor.

Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Samsun Su ve Kanalizasyon İdaresi 3 aylık araç kiralama ihalesini 23.09.2019 tarihinde açıyor.İhaleye girmek için şartname alan firma sayısı 7.Ama ihaleye sadece 2 firma katılıyor ve diğer ihalelerde olduğu gibi sadece AKMERCANLAR TURİZM’in ihalesi geçerli sayılıyor.İhaleyi 988 bin 260 TL bedelle AKMERCANLAR TURİZM kazanıyor.(3 aylık hizmet için aylık yaklaşık 330 bin TL araç kiralama bedeli olması da diğer bir enteresan durum)

Sultangazi Belediyesi 10.01.2018 tarihinde belediyenin ana binası ve diğer hizmet binaları için temizlik ihalesi açıyor.AKMERCANLAR TURİZM ihaleye tek başına giriyor 661 bin 344 TL’ye ihaleyi alıyor.İhale “Doğal afetler,salgın hastalıklar,can veya mal kaybı gibi beklenmeyen ya da idare tarafından önceden öngörülemeyen olayların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması” maddesi yani belediyelerin istedikleri firmalara iş verebilmek için kullandıkları tartışmalı 21-b maddesi ile yapılıyor. O tarihlerde Sultangazi ilçesinde ortaya çıkan doğal afet,can veya mal kaybına neden olan gelişmeler neler hala muamma…

AKMERCANLAR TURİZM’in araç kiralama ihalesi aldığı bir başka AKP’li belediye ise Beyoğlu Belediyesi…

26.03.2018 tarihinde Beyoğlu Belediyesi araç kiralama ihalesi açıyor.10 firma ihaleye teklif vermek için evrak alıyor ama 9′ ihaleden çekiliyor.İhaleye tek başına giren AKMERCANLAR TURİZM 22 milyon 325 bin 400 TL bedelle ihaleyi kazanıyor.

Malatya’nın AKP’li Battalgazi Belediyesi 27.03.2018 tarihinde araç kiralama ihalesi açıyor.İhaleye tek başına giren AKMERCANLAR TURİZM ihaleyi 765 bin 500 TL bedelle alıyor.

Çekmeköy Belediyesi 11.06.2018 tarihinde araç kiralama ihalesi açıyor.İhaleye girmek için 24 firma dosya alıyor.23 firma ihaleden çekiliyor ve AKMERCANLAR ihalede tek teklif sahibi olarak 13 milyon 869 bin TL bedelle ihaleyi alıyor.

Bağcılar Belediyesi 16.04.2018 tarihinde araç kiralama ihalesi açıyor… İhaleye tek başına katılan AKMERCANLAR TURİZM 1 milyon 728 bin 500 TL bedel ile ihaleyi alıyor.

Fatih Belediyesi 10.07.2018 tarihinde araç kiralama ihalesi  açıyor.İhaleye katılmak için 10 firma dosya alıyor.9 firma ihaleden çekiliyor,AKMERCANLAR TURİZM tek başına girdiği ihaleyi 15 milyon 105 bin 888 TL sözleşme bedeli ile alıyor.

Fatih Belediyesi 31.01.2018 tarihinde araç kiralama ihalesi açıyor… 4 firma ihaleye girmek için dosya alırken 3 firma ihaleden çekiliyor ve AKMERCANLAR yine tek başına girdiği ihaleyi 380 bin 550 TL bedelle kazanıyor…

DEVLET KURUMLARI VE ÜNİVERSİTELER DE AKMERCANLAR’A ÇALIŞIYOR…

AKP ile geliştirdiği iyi ilişkiler sayesinde AKMERCANLAR TURİZM Sakarya Üniversitesi,Marmara Üniversitesi,Kişisel Verileri Koruma Kurumu,Sağlık Bilimleri Üniversitesi,Bağcılar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı gibi kurumların da ihalelerini alıyor…

AKMERCANLAR’IN AKP’Lİ BELEDİYELER DIŞINDA İŞ ALDIĞI TEK BELEDİYE İBB!

AKMERCANLAR TURİZM konusunda bir enteresan husu da şirketin AKP’li belediyeler,Cumhurbaşkanlığı,AKP kontrolündeki kamu kurumları dışında ihale aldığı tek kurumun yerel seçim yönetimi ile AKP2den CHP’ye geçen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı olması.

İBB’ye bağlı İSKİ’nin 12.03.2020 tarihinde açmış olduğu araç kiralama işini de alan AKMERCANLAR TURİZM şirketi. 19 firmanın dosya aldığı ihaleye 9 firma giriyor.9 firmadan 7’sinin teklifi geçersiz sayılıyor.Geçerli 2 teklif arasından AKMERCANLAR TURİZM,İSKİ araç kiralama işini 29 milyon 453 bin 127 TL sözleşme bedeli ile kazanıyor.

İşte AKMERCANLAR TURİZM’in kurduğu “İhale saltanatının” belgeleri:

 

 

 

Okumaya Devam Et

ÖZEL HABER

KİM BU MET-GÜN İNŞAAT?

Yayınlanma Tarihi:

on

 

HABER ALTERNATİF-ÖZEL HABER

Celal Eren ÇELİK

İstanbul Büyükşehir Belediyesi hesaplarına alacağı olduğu gerekçesi ile MET-GÜN İnşaat isimli firma tarafından haciz getirildi…

İBB Yönetimi bu haciz işleminin hukuka aykırı olduğu açıklamasını yaparken gözler MET-GÜN İnşaat firmasına çevrildi…

KİMDİR BU MET-GÜN İNŞAAT?

MET-GÜN İnşaat Batman merkezli bir firma…Batman Ticaret Odası kayıtlarında 2726 ticaret sicil  numarası ile yer alan,100 milyon TL sermayeli firmanın kağıt üzerindeki yönetim kurulu başkanı Halis Ezer olarak görünmekte…

Ancak zaten önemli olan firmanın “Gerçek” sahibi…Firmanın gerçek sahibi Metin Güneş…

Metin Güneş ismi kamuoyunun gündemine kızı stilist Öznur Güneş’in Çırağan Sarayı’nda iş adamı Ruşen Ekşi ile dünya evine girdiği muhteşem düğün ile gelmişti.

Aylarca konuşulan düğünde Tarkan,Sibel Can gibi isimler sahne alırken,çiftin nikâh şahitliklerini Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, İstanbul Milletvekili Nusret Bayraktar ve İşadamı Mithat Ekşi’yle Tolga Ağar

Bu düğün 7 Eylül 2014 tarihinde gerçekleşti.

MET-GÜN İnşaat’a ise bu düğünden sonra Allah adeta “Yürü ya kulum” dedi…

DÜNÜR ERDOĞAN’A ÇOK YAKIN BİR İSİM,AİLEDE VEKİL VAR…

MET-GÜN İnşaat’ın “gerçek sahibi” olan Metin Güneş’in kızını evlendirdiği Ruşen Ekşi,Rizeli Ekşi Ailesi’nin oğlu. Ruşen Ekşi’nin babası yani Metin Güneş’in dünürü ise Rize’de siyaseten çok etkin olan,Erdoğan’a yakınlığı ile bilinen iş adamı Ali Ekşi.

Ekşi Ailesi 350 bin kişilik çok etkin ve önemli isimleri içerisinde barındıran Türkiye’nin en kalabalık ailelerinden birisi.Bu aile seçimlerde AKP’nin maddi olarak ildeki seçim çalışmalarını finanse ediyor,geniş ailenin fertlerinden birisi olan Nusret Bayraktar da AKP Milletvekili olarak Meclis’e giriyor.

Öte yandan Ekşi Ailesi’ni temsil eden vakıf olan Ekşioğlu Vakfı’nın başkanı da tanıdık…Millet Bahçelerinin pek çoğunun ihalesini alan ve İstanbul’daki finans merkezi inşaatları için Varlık Fonu’nun Emlak GYO üzerinden ortağı olan Siyahkalem firması ile 1.1 milyar TL2lik sözleşme imzalanan Mustafa Ekşi.

Aile içerisinde çıkan bir anlaşmazlık sonrası Ali Ekşi’nin başkanı olduğu Ekşioğlu Vakfı’nın “Dünür” Ali Ekşi imzası ile yapmış olduğu 29.03.2014 tarihli aşağıdaki açıklama Ekşi Ailesi ile AKP arasındaki yakınlığı ortaya koyması açısından son derece çarpıcı:

 “Aile mensuplarımızdan ve yönetim kurulu üyemiz sayın Resul Ekşi, Adalet ve Kalkınma Partisi aleyhine yönelik asılsız ve hakarete varan davranış ve söylemleri ile vakfımız üyeliğinden istifa ettiğini beyan etmiştir. Aynı zamanda vakfımız, şahsımız ve Adalet ve Kalkınma Partisi mensubu ve sempatizanı olan yüzde 90’a yakın ailemize iftiralarda bulunmuştur. Vakıf Başkanı Ali Ekşi olarak bütün aile bireyleri olarak tüm siyasi partilere eşit mesafede seviyeli ve saygılıyızdır. Buna rağmen ailemizin yüzde 90’ına varan nüfusu AK Parti’ye destek vermektedir. Son seçimde Rize’den Milletvekili adayı olan ailemiz bireylerinden Nusret Bayraktar’a bizzat maddi ve manevi destek vererek AK Parti’nin Rize’yi 3-0 alma başarısında Ekşioğlu ailesinin imzası vardır.

İftiralar ortaya atarak istifa ettiğini söyleyen Resul Ekşi, 15 gündür İkizdere’de CHP adayına destek vermekte ve çalışmaktadır. Bizden de İkizdere’deki CHP adına yürüttüğü bu çalışmaya ayrıca destek istemiştir. Bu desteği bulamayınca gazeteye asılsız bir iddia ile ilan vermiştir. Kendisinin bulunduğu bu tezat durumdan ve yanlış söylemden biran evvel vazgeçmesi gerektiği ve töhmet altında bıraktığı aile ve vakfımızdan özür dilemesi gerektiğini vakfın başkanı ve bu ailenin bireyi olarak arzu etmekteyim. Yönetimden istifa etmesi böyle bir gerekçe göstermesi aciz bir durumdur. Kamuoyuna saygıyla duyurulur”

MET-GÜN İNŞAAT İÇİN İBB’DE KURULAN BÜYÜK AĞ…

AKP döneminde İBB’den yaklaşık 15 milyar TL tutarında ihale alan MET-GÜN inşaatın özellikle belediyenin asfalt ihtityacı için kurulmuş şirketi İSFALT’taki bu ihaleleri alması için “Özel bir sistem” kurulduğu daha önce Cumhuriyet gazetesi tarafından gündeme getirilmişti.

Bu ağa göre yerel seçimlerden sonra Ekrem İmamoğlu’nun çağrısı ile istifa eden AKP döneminin İBB Genel Sekreter Yardımcısı Çağatay Kalkancı, ihale dosyalarını hazırladı. İçeriden ihale bedellerinin MET-GÜN şirketine bildirildiği, ihale şartnamelerine yapılmayacak bazı işler eklenerek firmaların bu işler yapılacakmış gibi teklif vermeleri sağlandı. Böylece diğer firmalar yüksek teklif vererek ihaleden elendi. Bu ağ giderek büyüdü ve sonunda da İSFALT’ın 9 bölgedeki tüm yöneticileri bu ağın bir parçası oldu. Edinilen bilgiye göre, bu ağ sayesinde bölgelere asfalt robotu alındı ve robotların bir günde 150 ton asfalt döktüğü belirtilerek kazanılan para vurguna dönüştü. Çünkü bu robotların günde sadece 50 ton asfalt dökebildiği biliniyordu.

İhalelerle ilgili bir başka iddia ise bu robotlara ilişkin hak edişlerin MET-GÜN şirketine peşin ve nakit ödendiği. Şirketin de üstlendiği bu işleri alt yüklenicilere dörtte bir fiyatına yaptırdığı iddiası.

MET-GÜN şirketinin İBB’deki ağını, dönemin Genel Sekreter Yardımcısı Çağatay Kalkancı, dönemin Fen İşleri Başkanı Mustafa Özkan ve dönemin Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanı Muhammed Şahin’in kurduğu iddia ediliyor.

GAZİANTEP BELEDİYESİ’NDEN DE MET-GÜN’E MİLYONLUK KIYAKLAR!

Yazıları nedeni ile Silivri’de tutsak edilen gazeteci Murat Ağırel de MET-GÜN İnşaat’ın AKP’li Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ihalelerde “Bedeli yapım esnasında yükselecek işleri” en düşük fiyat vermemesine rağmen aldığını, bu işlerde MET-GÜN sözleşmedeki ihale bedelinin bitiminde sözleşmeden milyonlarca lira fazla para kazanırken,Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin nasıl zarar ettiğini 8 Temmuz 2019 tarihinde Yeniçağ Gazetesi’nde kaleme aldığı “İHALE Mİ ANTEP BAKLAVASI MI?” başlıklı köşe yazısı ile gündeme taşımıştı.

 

Okumaya Devam Et

Popüler

%d blogcu bunu beğendi: