YENİ ŞAFAK SUUDİ ARABİSTAN'DAKİ EZAN SESİNE DE EL ATTI - Haber Alternatif
Sosyal Medya Hesaplarımız

MEDYA

YENİ ŞAFAK SUUDİ ARABİSTAN’DAKİ EZAN SESİNE DE EL ATTI

Yayınlanma Tarihi:

on

AKP’ye en yakın gazetelerden birisi olan Yeni Şafak’ta çıkan bir haberde Suudi Arabistan’da “ezan sesinin kısılması” ve belli alanlarda “kızlı-erkekli” eğlencelere izin verilmesi sert bir dille eleştirildi.

Suudilerin aldıkları karara göre yaşlılar ve hastaların rahatsız olması nedeniyle akşam, yatsı ve sabah namazlarınde ses hoparlörle dışarı verilmeyecek. Konuya ilişkin açıklama yapan Suudi Arabistan İslami İşler Bakanı Abdüllatif El Şeyh, “Namaz kılmak isteyenlerin imamın sesini beklemesine gerek yoktur. Önceden camiye gitmiş olmaları gerekir” dedi.

Öte yandan bu yeni bir haber değil. Suudi Arabistan’da bu karar geçtiğimiz ayın sonlarında halktan gelen şikâyetler nedeniyle alınmıştı.

Benzer bir karara göre Cuma namazlarında hutbe ve namaz dışarı taşmayacak.

Bu olaya karşı tepki gösteren YeniŞafak hazırladığı bir video-haberde olayı “Camilerin sesinin kısılması” şeklinde yorumlarken ülkede eğlence sektöründe yaz sezonun açılmasınıysa “müzikli-danslı”, “kadın-erkek karşılıklı” eğlencelerin “ve benzerleri”nin varlığına tepki gösterdi.

YeniŞafak’ın videosunda bir diğer noktaysa kendisini “Suudi Arabistan’ın ilk resmi LGBTİ stk’si” olarak tanımlayan Mokhtalif adlı grubun bir twitini “festivalin tanıtımı için kullanılan afişlerden birinde yer alan âlâkasız gök kuşağı” şeklinde vermesi oldu. Ancak grup iddia ettiği gibi resmi bir grup değil, üstelik söz konusu twit YeniŞafak’ın “festivali”yle yakından uzaktan âlâkası olmayan 2019 yılına ait bir twit.

Keza YeniŞafak’ın “Camilerin seslerinin kısılmasına sosyal medyadan gelen tepkiler” diye verdiği twitlerin 2019 tarihli olması da dikkat çekiyor.

Yeni Şafak bu uygulamalara “tepki” gösterdiği için hapse atıldığını söyledikleri Mekke İmamı Şeyh Salih bin Hamid’e işaret ediyor. Salih bin Hamid kadın ve erkeklerin yanyana gelmesine karşı sarfettiği sözlerin ardından tutuklanmıştı.

KAYNAK:sol.org.tr

________________________________________________________________________________________________

BAĞIMSIZ GAZETECİLİĞE DESTEK OLMAK İÇİN;

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, bağımsız ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, DİJİTAL KİTAPLARIMIZDAN (e-kitap) satın alabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

DİJİTAL BOOK STORE SANAL KİTABEVİ:

https://www.shopier.com/ShowProductNew/storefront.php?shop=dijitalbookstore&sid=d2FqS25GbkNlRDh0dW5ucjBfLTFfIF8g

YOUTUBE KANALI LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

MEDYA

CÜBBELİ AHMET’TEN SEZEN AKSU ELEŞTİRİSİ

Yayınlanma Tarihi:

on

Kamuoyunda ‘Cübbeli Ahmet’ olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, sosyal medya hesabından Sezen Aksu’nun yeni şarkısında geçen sözler hakkında tepki gösterdi.

Ünlü sanatçı Sezen Aksu, sosyal medyada “Şahane Bir Şey Yaşamak” isimli parçasının sözleri ile gündeme geldi. YouTube’da ilk olarak 2017 yılında yayınlanan şarkıdaki “Binmişiz bir alâmate, gidiyoruz kıyamete. Selam söyleyin o cahil Havva ile Adem’e” ifadeleri büyük tepki çekti.

SOSYAL MEDYADA GÜNDEM OLDU

Adaptasyonu Sezen Aksu’ya ait olan şarkı sözleriyle alakalı olarak pek çok kullanıcı tepkisini dile getirdi. Geçtiğimiz günlerde kısa sürede #sezenaksu etiketi Twitter gündeminin zirvesinde yer aldı.

“ALLAH’IN BU TOPLUMDAN RAZI OLUP OLMADIĞINI ANLAMAK İÇİN YETERLİDİR”

Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü sosyal medya hesabından Sezen Aksu’nun yeni şarkısında geçen Hazreti Adem ve Hazreti Havva için söylediği ifadeleri eleştirdi. Twitter hesabından bir paylaşım yapan Ünlü, şu ifadeleri kullandı:

“Beşerin ilk babası ve ilk peygamber Adem Aleyhisselâm ve eşi Havva Validemize cahil diyecek kadar alçalan esfeller ve Allah-u Teâlâ’nın: “Allah Âdem’e bütün isimleri (dilleri ve ilimleri) öğretti” buyruğunu bilmeyecek derecede echeller bugün toplumun en meşhur ve gözde sanatçısı olarak kabul ediliyorsa artık Allah-u Teâlâ’nın bu toplumdan razı olup olmadığını anlamak için bu kıstas yeterlidir.

Okumaya Devam Et

MEDYA

ERDOĞAN KATAR ŞEYHİ İLE GÖRÜŞTÜ

Yayınlanma Tarihi:

on

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile görüştü.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, telefon görüşmesinde Erdoğan, Katar Milli Günü dolayısıyla Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani’ye ve Katar halkına tebriklerini iletti.

Görüşmede, Türkiye-Katar ilişkilerini geliştirecek adımların ve bölgesel meselelerin de ele alındığı belirtildi.

Okumaya Devam Et

EKONOMİ

BORSA İSTANBUL’DA ALIM-SATIM DURDURULDU

Yayınlanma Tarihi:

on

Borsa İstanbul’da yaşanan düşüş sonrasında “Devre kesici” 2.kez devreye girdi ve alım satım işlemlerini durduruldu.

Bloomberg HT’nin haberine göre 17.24’te yeniden işlemlere başlanacağı belirtilirken günlük düşüşün %7’ye ulaşmasının ardından “Devre kesicinin” devreye girdiği belirtiliyor.

İlk kesinti ise 16.27’de düşüşün %5’i bulması ile gerçekleşmişti.

Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: