Sosyal Medya Hesaplarımız

EKONOMİ

YOLCU GARANTİLİ HAVALİMANI İÇİN YANDAŞ MÜTEAHHİTE 40 MİLYON TL ÖDENECEK

Yayınlanma Tarihi:

on

Kütahya, Afyon ve Uşak illerine hizmet vermek üzere yap-işlet-devret (YİD) modeli ile yaptırılan Zafer Havalimanı’nda bu yıl da “çöküş” yaşandı. Devlet Hava Meydanları Genel Müdürlüğü’nün CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz’a gönderdiği 22 Eylül 2020 tarihli bilgi notu, çöküşü tescilledi.

2020 yılının ilk 8 ayı için garanti edilen iç hatlardaki 501 bin 706 yolcu sayısı 4 bin 746’da kaldı. Gerçekleşme oranı yüzde 0.94 oldu. Dış hatlarda ise 351 bin 194 yolcu garantisi verildi, sadece 2 bin 487 kişi uçtu. Gerçekleşme oranı yüzde 0.70 oldu. İlk 8 aydaki toplam 852 bin 900 yolcu garantisine karşılık sadece 7 bin 233 yolcu havalimanını kullandı.

39.8 MİLYON TL ÖDENECEK

Sözcü’den Emin Özgönül’ün haberine göre, havalimanı işleten şirkete yolcu başına iç hatlarda 2 Euro, dış hatlarda 10 Euro ödeniyor. Garanti yolcu sayıları tutturulamadığı için şirkete bu yılın ilk 8 ayı için iç hatlarda 1 milyon 3 bin, dış hatlarda ise 3 milyon 511 bin olmak üzere toplam 4 milyon 514 bin Euro ödenecek. Bu para bugünkü kur ile 39 milyon 813 bin lirayı bulunuyor.

2044’E KADAR GARANTİ ÖDEME

İşletme süresi 29 yıl 11 ay olan havalimanı için devlet kesesinden uçmayan yolcular nedeniyle 21 Mart 2044’e kadar para çıkacak. Bu yıl 12 ayda garanti edilen yolcu sayısı 1 milyon 299 bin kişi. Havalimanının hizmet verdiği üç ilin toplam nüfusu ise 1 milyon 678 bin kişi. Yani havalimanı için nedeyse 3 ilin nüfusu kadar yolcu garantisi verildi.

Zafer Havalimanı için işletme süresi 29 yıl 11 ay olarak belirlendi. Yani uçmayan yolcular nedeniyle 21 Mart 2044’e kadar devlet kesesinden para ödenecek.

“GARANTİ NEDENİYLE ŞİRKETE TOPLAM 205 MİLYON EURO AKTARILACAK”

CHP Zonguldak Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu üyesi Deniz Yavuzyılmaz Zafer Havalimanı’nda verilen yolcu garanti sayısı ile uçan yolcu sayısı arasında yanılma payının yüzde 99 olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Havalimanı yapan şirket 50 milyon Euro harcadı. Havalimanı 2012’de açıldı ve yolcu garantileri hiçbir zaman tutmadı, hazineden bugüne kadar 44 milyon Euro ödendi. Şirket gelecek yılın sonunda 50 milyon Euro’ya ulaşmış olacak ve maliyeti çıkaracak. Sonraki 23 yıl da kar edecek. 2044 yılına kadar verilen garanti nedeniyle şirkete toplam aktarılacak para 205 milyon Euro. Bu para ile 50 adet nitelikli fabrika kurulabilir, 10 bin kişiye de istihdam yaratılabilirdi.

NE SÖYLENMİŞTİ?

2012 yılında açılan Zafer Havalimanı, Türkiye’nin ilk bölgesel havalimanı olarak hizmete alınmıştı. Büyük bir törenle açılan havalimanı için dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, bütçeden kaynak ayrılmadan bu hava alanının yapımının gerçekleştirildiğini söylemişti.

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

EKONOMİ

SPOR-TOTO TEŞKİLATI’NDA MİLYARLARCA TL’LİK MALİ “TRANSFER”

Yayınlanma Tarihi:

on

Spor-Toto Teşkilatı’nın görev tanımı ve yetkisine aykırı olarak kurum bütçesinden milyarlarca TL’yi “Reklam Harcaması” adı altında çeşitli kurum ve kuruluşlara aktardığı ortaya çıktı.

Sayıştay Raporları’na yansıyan bu harcama Sayıştay Denetçileri tarafından kabul edilemez olarak nitelendirildi.

“Toplum ve bireyler üzerindeki olumsuz etkilerinin en aza indirilmesi amacıyla Teşkilat Başkanlığının kontrol ve gözetiminde oynatılan bahis ve şans oyunlarının reklama konu edilerek özendirilecek ve yaygınlaştırılması teşvik edilecek mahiyette olmadığı ve Teşkilat Başkanlığının da bu tür bir görevi bulunmadığı ilgili yasal düzenlemelerden açıkça anlaşılmaktadır.” ifadelerinin kullanıldığı Sayıştay Raporu’nda Spor-Toto Teşkilatı’nun bu yasal düzenlemeye uymadığı ifade edildi.

Sayıştay Raporu’na yansıyan verilere göre Spor Toto Teşkilatı “Reklam Harcamaları” son 7 yılda tamı tamına 6 milyar TL’ye ulaştı.

Sayıştay denetçileri Spor Toto’nun aşırı reklam harcamalarını yıl yıl sıraladı.Buna göre yıllara göre Spor Toto Teşkilatı‘nın ödediği “Reklam Bedelleri” aşağıdaki gibi oldu:

2013- 475 milyon 369 bin 571 TL,65 Kuruş

2014- 544 milyon 728 bin 066 TL,34 Kuruş

2015- 634 milyon 158 bin 946 TL,64 Kuruş

2016- 667 milyon 622 bin 905 TL,26 Kuruş

2017-  914 milyon 329 bin 769 TL,85 Kuruş

2018- 1 milyar 250 milyon 100 bin 707 TL,24 Kuruş

2019- 1 milyar 357 milyon 428 bin 107 TL

Toplam 5 milyar 843 milyon 738 bin 073 TL,98 Kuruş

Yine Sayıştay Raporu’nda “Reklam Bedeli” adı altında kurumun bütçesinin önemli bir bölümünün çeşitli kurum ve kuruluşlara “Transfer edildiği” belirtilirken, Spor Toto Teşkilatyı bütçesinden “Reklam Bedeli” altında en fazla para transferi yapılan kurumlardan birisinin ise belediyeler olması dikkat çekti.

Belediyelere sadece 2019 yılında Spor Toto Teşkilatı bütçesinden “Reklam Bedeli” adı altında 764 milyon 950 bin 458 TL ödeme yapılması karara bağlanırken bu rakamın 163 milyon 517 bin 374 TL’si 2019 yılında belediyelere aktarıldı, geri kalanı ise 2020 yılında aktarılacak.

Spor Toto Teşkilatı sadece 2019 yılı için Yönetim Kurulu tarafından onaylanmış toplam reklam giderini ise 2 milyar 420 milyon 938 bin 082 TL,05 Kuruş olarak belirledi.

SAYIŞTAY’DAN ÇARPICI TESPİTLER

Sayıştay Denetçileri Spor Toto Teşkilatı’nın “Reklam Bedeli” adı altında başka kurum ve kuruluşlara kendi bütçesinden milyarlarca TL’yi transfer etmesi konusunda çarpıcı tespitlerde bulundulşar.

Sayıştay Raporu’nda konu ile ilgili “Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerine bu kapsamda yapılan aktarmaların %10,90’ı, ülkemiz nüfusunun %0,4’üne sahip bir ilimize aktarılmış; valiliklere ve spor kulüplerine yapılan reklam ödemelerinin ise yarısından fazlası tek başına bir başka ilimize yapılmış; nüfus ve gelişmişlik düzeyi açısından son sıralarda yer alan bir başka ilimize ise golf sahası yapımı için 2 milyon TL reklam bedeli ödenmesi kararlaştırılmıştır (yarısından fazlası 2019 yılında ödenmiştir).

Bu veriler, bütçeden reklam bedeli olarak tahsis edilen kaynağın çok önemli bir
bölümünün belirli kurumlara mali kaynak transferi mahiyetinde olduğunu göstermektedir.

Ancak bu tür transferlerin somut kriterlere, belirli esas ve usullere ve herhangi bir ihtiyaç analizine dayandırılmaksızın ve belirli bir denge gözetilmeksizin yapıldığı anlaşılmaktadır. ”  ifadelerine yer verildi.

TEŞKİLATTA ÇALIŞMAYAN PERSONELE BİNLERCE LİRA MESAİ ÖDENMİŞ

Sayıştay Raporları ayrıca kadrosu Spor Toto Teşkilatı’nda olmasına rağmen burada çalışmayan bazı personellere kanunen belirlenen sınırın çok çok üzerinde fazla mesai ödendiğini de ortaya çıkarttı.

Sayıştay Raporunda bu durum “Yapılan incelemede, Teşkilat Başkanlığında çalışan 35 işçiye bu süre sınırlamasına uyulmaksızın yıllık 20.941 saat fazla mesai ücreti ödendiği görülmüştür. Örneğin; Kurum kadrosunda yer almakla birlikte fiilen Gençlik ve Spor Bakanlığında şoför olarak görev yapan bir kişiye, 2019 yılı için Teşkilat Başkanlığı bütçesinden 2023 saat fazla çalışma ücreti
ödenmiştir. Bu şekilde yasal olarak belirlenmiş üst sınır 7,5 kat aşılırken, sadece Temmuz ayında 269 saat ile yılda yaptırılabilecek azami fazla çalışma limiti bir ayda doldurulmuştur.

Yılda ödenen fazla çalışma ücreti ise 48.186,23 TL olmuştur.

Yine kurum kadrosunda yer almakla birlikte fiilen Bakanlıkta görev yapan bir işçiye sadece Mart ayında 244 saat fazla çalışma karşılığı 7.304,76 TL ödemede bulunulmuş, ilk 7 ay için ortalama 5.500 TL’yi bulan ve kendi maaşını aşan tutarlarda ilave gelir sağlanmıştır.” ifadeleri ile yansıdı.

VEKALETEN GÖREVLENDİRMELER LİYAKATE UYGUN DEĞİL

Sayıştay Raporu’nda Spor Toto Teşkilatı’nda unvan gerektiren kadroların liyakate uygun olmadan verildiğini de ortaya çıkarttı.

Yüksekokul mezunu olma şartı olan şube müdürlüğü gibi birimlerde aslen atama yapılmadığı ancak vekaleten atama olarak göreve gelen kişilerin de yüksek olmadıkları belirtilen Sayıştay Raporu’nda bu durumun kanuna aykırı olduğunun altı çizildi.

 

 

 

Okumaya Devam Et

EKONOMİ

PATRON ÇILDIRDI

Yayınlanma Tarihi:

on

AKP iktidarı emekçilerin kıdem tazminatlarını kaldırmak için TBMM’de görüşmeleri tüm hızı ile sürdürürken patronlardan şok eden bir talep geldi…

TBMM‘de AKP‘nin 25 yaş altı ve 50 yaş üzeri çalışanlarda kıdem tazminatı hakkının kaldırılması için Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşmeler devam ederken “Sermaye sınıfının” yani patronların temsilcisi olan Türkiye İşverenler Sendikası Konfederasyonu (TİSK) temsilcisi bunu dahi yeterli görmedi.

Türkiye İşveren Sendikası Konfederasyonu temsilcisi Plan ve Bütçe Komisyonunda “Alt yahut üst yaş sınırlaması olmaksızın” tüm işçilerin kıdem tazminatının kaldırılması  gerektiğini belirtti.

TİSK Temsilcisi “Bu düzenleme yapılırken yaş sınırı olmamalıdır” dedi.

TİSK’in bu talebi emekçilerin en önemli özlük hakları olan kıdem tazminatını hiç bir şekilde alamamaları anlamına gelmekte.

Okumaya Devam Et

EKONOMİ

YERLİ VE MİLLİ OTOMOBİLİN BATARYASI ÇİN’DEN GELECEK

Yayınlanma Tarihi:

on

Haber Alternatif

Celal Eren Çelik

Türkiye Ortak Girişim Grubu (TOGG) tarafından üretilecek “Yerli otomobilin” en önemli parçalarından birisi olan ve daha 3 ay öncesine kadar tamamen milli olarak üretileceği açıklanan elektrik bataryası için Çinli batarya üreticisi Farasis ile anlaşıldı.

AKP iktidarının en önemli vaadlerinden birisi olan “Yerli araba” üretiminde, “Yerli aracın” bataryasının da milli olacağı ifade edilmişti.

Hatta bu konuda yerli ve milli aracı üretecek 5 “BABAYİĞİTTEN” birisi olan Zorlu Grubu çeşitli finans kuruluşları ile görüşmeler yapmış ve 2018 yılının Şubat ayında 25 bin megawatt kapasiteli bir batarya depolama fabrikasının yapımı için tam 4,5 milyar dolarlık yabancı finansman sağlamıştı.

Öte yandan 19 Temmuz 2020 tarihinde “Yerli ve milli” otomobilin Bursa Gemlik’teki üretim tesisinin ‘İnşaat Başlangıç Töreni’ Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın da katılımı ile gerçekleşmişti.

Törende konuşan TOGG CEO’su M.Gürcan Karakaş yaptığı sunumda yerli aracın “Tamamen yerli batarya pakedi ile” yollarda olacağını açıklamıştı

Karakaş 19 Temmuz 2020’de düzenlenen törendeki sunumunda ““Otomobillerimizde hedeflediğimiz yüksek performans değerlerini teknik olarak gerçekleştirecek batarya ve e-güç ünitesi mimarisinin geliştirilmesinde de çok yol kat ettik. Farklı paketlerle 300 ve 500 kilometrenin üzerinde menzil sağlayacak, ileri teknolojiye sahip bataryamızın tasarımında da sona yaklaştık. Bu noktada ülkemiz için ve bizim için çok önemli bir konuyu sizlere memnuniyetle ve heyecanla duyuruyoruz. Üretim başlangıcımızdan itibaren batarya modül ve paketlerimizi yerlileştireceğiz. Bu konudaki detayları sizlerle önümüzdeki aylarda paylaşacağız.” ifadelerini kullanmıştı.

YERLİ BATARYADAN,ÇİNLİ BATARYAYA

Kamuoyuna yapılan tüm duyurularda,yapılan tüm lansman ve sunumlarda yerli otomobil projesinin en önemli parçalarından birisi olan bataryanın tamamiyle yerli olacağı bizatihi TOGG CEO’su M.Gürcan Karakaş tarafından özellikle vurgulanırken bugün gelinen noktada aracın bataryasının temini için Çinli batarya devi Farasis ile anlaşıldı.

Çinli Farasis ile yapılan imza töreninde daha 19 Temmuz 2020’de yani 3 ay önce “Aracımız yerli batarya pakedi ile yollarda olacak” açıklamasını yapan TOGG CEO’su Gürcan Karakaş bu kez en doğru tercih olarak Çinli Farasis’in olduğu şeklinde değerlendirme yaptıklarını ifade etti…

Karakaş imza töreninde yaptığı konuşmada ““2018 yılından bu yana, olası yerli iş birlikleri de dahil, 30’un üzerinde küresel batarya tedarikçisini gizlilik anlaşmaları çerçevesinde (NDA) değerlendirmiş, bunların içinden teknik, ticari ve stratejik kriterlerimizi en iyi karşılayan, dünyanın önde gelen Li-Ion batarya üreticilerinden Farasis batarya iş ortağımız olarak seçilmiştir” dedi.

““Günümüzde elektrikli araçlar için en önemli ve temel teknolojilerden biri olarak görülen Li-Ion batarya teknolojisinin Farasis gibi önemli bir oyuncu ile ülkemize gelmesi oldukça önemlidir.” ifadelerini kullanan TOGG CEO’su Karakaş,Çinli Farasis’i överek “Farasis’in ürün gamında bulunan otomotiv dışı enerji depolama ürünleriyle birlikte enerji depolama işini büyütecek ve ortak girişim şirketinin kendi geliştireceği markasıyla, sorumlu olduğu bölgede Farasis’in münhasır temsilcisi olarak çok önemli yeni bir ekonomik değer üretecektir.” ifadelerini kullandı.

Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: