Sosyal Medya Hesaplarımız

GÜNDEM

SAĞLIK BAKANLIĞI SINAV SORULARI SIZDIRILDI MI?

Yayınlanma Tarihi:

on

Sağlık Bakanlığı Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı öncesinde sınav sorularının çeşitli WhatsApp grupları üzerinden sızdırıldığı iddia edildi.

Geçtiğimiz günlerde KPSS Lisans2020 sınavlarının ÖSYM tarafından yayınlanan cevap anahtarı ile sınava katılanların çözdükleri soruların farklı olduğunun ortaya çıkmasının ardından bir yeni sınav skandalı iddiası daha gündeme geldi.

Evrensel Gazetesi’nden Ramis Sağlam’ın haberine göre, Sağlık Bakanlığı Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği sınav sorularının, sınav öncesi WhatsApp grupları üzerinden sızdırıldığı iddiaları sosyal medyada tepki topladı.

Anadolu Üniversitesi tarafından merkezi olarak 4 Ekim 2020 tarihinde gerçekleşen sınavda şaibe olduğu iddiası, sınava İzmir’den giren ve adının açıklanmasını istemeyen bir sağlık emekçisinin sözlü olarak sendikası SES İzmir Şubesine başvurması üzerine sendikanın da gündemine girdi.

YAYIMLANMAYAN KİTAPÇIK WHATSAPP GRUPLARINDA

Binlerce kişinin girdiği sınav sorularının yer aldığı kitapçıkların WhatsApp gruplarında nasıl paylaştığı farklı soruları gündeme getirdi.

Adaylar, sınava gölge düşürüldüğünü belirtirken kaç adayın bu şekilde sınavda usulsüzlük yaptığı ise bilinmiyor.

Öte yandan sınavı düzenleyen Anadolu Üniversitesinin hâlâ soru kitapçıklarını yayımlamadığı öğrenildi.

Fotoğraf Kaynak:Evrensel

“SINAV İPTAL EDİLMELİ”

Sınav soru ve cevap anahtarının sosyal medya hesapları üzerinden paylaşıldığı iddiaları hakkında Evrensel’e konuşan SES İzmir Şubesi Avukatı Hasan Hüseyin Evin, “Yaşanan süreç, soruların sınav öncesinde bazı kişilerin eline geçmiş olmasının çok güçlü bir olasılık olduğunu gösteriyor. Eğer bu olasılık gerçekleşmişse sınav iptal edilmeli. Sorumluların tespit edilerek cezalandırılması talebiyle savcılıklara başvuru yapılmalıdır. İdari karar ile sınav iptal edilmezse sınava giren mağdurlar, sınavın iptali istemiyle idari yargıda yürütmenin durdurulması istemli dava açmalılar” dedi.

SES İzmir Şubesi Hukuk Sekreteri Hava Akcan ise Görevde Yükselme Sınavlarının önceki yıllarda yapılan YGS ve kamudaki diğer sınavlarda olduğu gibi güveni zedeleyen, sınava giren adaylar için kuşku uyandıran duyguları tekrar gündeme getirdiğini belirtti.

Akcan, “Hak ettiği unvan ya da kadrolar için illaki A ya da B cemaatin üyesi mi olmak gerekiyor, sorularını akla getirmiştir. Eğer sorunların sızdırıldığı gibi bir durum söz konusu ise bunun en yakın takipçisi olacağımızı söylemek isterim” diye konuştu.

 

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

GÜNDEM

MONTRÖ DUYURUSU SORUŞTURMASINDA YENİ GELİŞME: 6 EMEKLİ AMİRAL,1 GENERAL İFADEYE ÇAĞIRILDI

Yayınlanma Tarihi:

on

103 emekli amiral tarafından yayınlanan Montrö Bildirisi sonrasında 14 emekli amiral mahkemeye çıkarak çeşitli yasaklar getirilmek kaydı ile serbest kalmıştı ancak bugün itibariyle soruşturmada yeni gelişmeler yaşanıyor.

‘Montrö duyurusu’ soruşturması kapsamında aralarında emekli amiraller Alperen Tezeren, Metin Açımız’ın da olduğu 6 emekli amiral ile 1 emekli generali ifadeye çağırdı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, bazı emekli amirallerin bildirisine ilişkin soruşturmada 6 emekli amiral ile 1 emekli generali ifadeye çağırdı.

VERYANSIN TV’nin haberine göre “Montrö duyurusu’ soruşturması kapsamında İstanbul, Muğla, Antalya ve Ankara’da 6 emekli amiral ile 1 emekli generale gelecek hafta ifade vermek üzere Ankara Emniyet Müdürlüğüne gelmeleri konusunda tebligat yapıldı.

Aralarında emekli amiraller Alperen Tezeren, Metin Açımız’ın da olduğu 6 emekli amiral ile 1 emekli generalin evine bu sabah saat 07.30 sıralarında polis ekipleri geldi. Evlerde arama yapan ekipler, dijital materyallere el koydu.

İfadeye çağrılan emeki amiral Alperen Tezeren’in Montrö duyurusunun tartışıldığı Whatsapp grubunun yöneticisi olduğu öğrenildi. 

Avukat Hüseyin Ersöz, gelen polis ekiplerinin 2 müvekkiline 22 Nisan günü için ifadeye gitmeleri yönünde tebligat yaptıklarını bildirdi. 

Evlerinde arama yapılan bu kişilere ait dijital materyale de el konulduğu öğrenildi.

Emekli amirallerin bildirisine ilişkin daha önce 14 kişi hakkında soruşturma başlatılmış, 10’u gözaltına alınan, 4’ü ifadeye çağırılan şüpheliler, adli kontrolle serbest bırakılmıştı.

Ayrıntılar gelecek…

Okumaya Devam Et

GÜNDEM

7 EMEKLİ AMİRALİN EVİNDE ARAMA YAPILIYOR

Yayınlanma Tarihi:

on

Geçtiğimiz günlerde 103 emekli amiralin yayınladıkları Montrö Duyurusu sonrasında emekli amiraller “İl dışı ve yurtdışı yasağı” konularak serbest bırakılmış ve amirallere “Elektronik kelepçe” takılmıştı…

Montrö Duyurusunda bulunan emekli amiraller ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

‘Montrö duyurusu’ soruşturması kapsamında aralarında emekli amiraller Alperen Tezeren, Metin Açımız’ın da olduğu 7 emekli amiralin evinde polis arama yapılıyor.

Alperen Tezeren’in Montrö duyurusunun tartışıldığı Whatsapp grubunun moderatörü olduğu öğrenildi.

Ayrıntılar gelecek…

KAYNAK:VERYANSIN TV

Okumaya Devam Et

GÜNDEM

GÖKÇEK DUBAİ’DE ŞİRKET KURDURMUŞ

Yayınlanma Tarihi:

on

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin “İstifa etmek zorunda bırakılan” eski Başkanı Melih Gökçek’in belediyeyi yönettiği yıllarda yaşanan skandallara her gün bir yenisi ekleniyor.

Son olarak Gökçek’in belediyeyi yönettiği 2004 yılında iki belediye şirketinin %49 ortaklık ile Dubai’de bir inşaat şirketi kurduğu ortaya çıktı.

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre, başkanlığı dönemindeki çok sayıda usulsüzlük yargıya taşınan Gökçek’in başkanlığı sırasında, belediye iştirakleri Metropol İmar AŞ ve ANFA’nın da ortaklığı ile Dubai’de bir inşaat şirketi kurulduğu ortaya çıktı.

“Metropol Gulf Landscaping and Construction” adıyla, 2004’te kurulan şirkete Metropol İmar yüzde 25, ANFA ise yüzde 24 hisse ile ortak oldu. Kalan yüzde 51’lik hissenin ise Dubaili Buti Khalifa Buti Bin Darwish’e ait olduğu belirtildi.

ANFA’yı temsilen daha sonra Osmanlıspor’a dönüşen Ankaraspor’un eski başkanlardan olan İsmail Hilmi Gökçınar, Metropol İmar’ı temsilen de Ankaraspor’un yöneticilerinden olan Cahit Duru tam yetkili kılınırken, genel müdür olarak ise yüzde 51 hisse Dubaili iş insanına ait olmasına karşın Bülent Alan getirildi.

GÜNAL’A DEVREDİLDİ

Şirketin sermayesi ise 1 milyon 280 bin 963 dirhem olarak belirlendi. Bir yıl sonra sermayesi 2 milyon dirheme çıkarıldı. Metropol İmar sermaye artırımı nedeniyle şirkete 60 bin dolar gönderirken, 2006’da da 38 bin 224 dolar gönderme kararı aldı.

Ancak şirketteki belediye iştiraklerine ait hisseler için 2008’de satış kararı alındı. Metropol İmar adına dönemin yönetim kurulu başkanı Ali Sabit Aksoy yetkilendirildi. Metropol İmar ve ANFA, aynı yıl toplam yüzde 49 olan hisselerini Gökçek’e yakınlığı ile bilinen iş insanı Mehmet Nazif Günal’a devretti.

Değer tespitine ilişkin rapora göre şirkete yüksek meblağlar karşılığında koltuk, masa, halı gibi lüks ofis malzemeleri, mobilya takımı, elektronik cihazlar, son model araçlar ve vinç alındı.

Ayrıca şirketin, taşıt kredisi borcu olduğu ve halihazırda 1 milyon 157 bin 642 lira zarar ettiği tespit edildi. “Şirketin merkezinin Dubai’de bulunması ve Dubai’de vergi olmaması nedeniyle herhangi bir vergi mükellefiyeti olmadığı” da rapora yansıdı.

________________________________________________________________________________________________

BAĞIMSIZ GAZETECİLİĞE DESTEK OLMAK İÇİN;

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, bağımsız ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, DİJİTAL KİTAPLARIMIZDAN (e-kitap) satın alabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

DİJİTAL BOOK STORE SANAL KİTABEVİ:

https://www.shopier.com/ShowProductNew/storefront.php?shop=dijitalbookstore&sid=d2FqS25GbkNlRDh0dW5ucjBfLTFfIF8g

YOUTUBE KANALI LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

 

 

Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: