Sosyal Medya Hesaplarımız

MEDYA

SAĞLIK BAKANLIĞI’NDA SKANDALLARA BİR YENİSİ EKLENDİ

Yayınlanma Tarihi:

on

HABER ALTERNATİF-ÖZEL

CELAL EREN ÇELİK

Sağlık Bakanlığı’nda yaşanan skandallara bir yenisi daha eklenirken yasal mevzuata aykırı olarak Samsun’daki bir KVC ünitesi ruhsatı İzmir’deki bir özel hastaneye devredildi. Ruhsat devri yapılan şirket AKP için oldukça “Tanıdık” çıktı.

İzinleri Sağlık Bakanlığı’na bağlı olan kalp merkezi,tıp merkezi,hastane gibi kurumların özellikle bir ilden bir başka ile hele hele ruhsat devri ile birlikte taşınması çok net ve esnek olmayan kriterlere göre gerçekleşebiliyor.

Bu kriterlerin başında ise ruhsatın devredilerek taşındığı hastane yahut tıp merkezinin bulunduğu ilde o alanla ilgili ruhsatın devredilerek taşınılan ilden daha fazla tıp merkezi,hastane olması gerekiyor.

Yani örneğin bir ilde 30 kalp hastanesi varken bu alanda faaliyet gösteren bir tıp merkezi yahut hastanenin ruhsatının “Devredilerek” edilerek 60 kalp hastanesinin faaliyet gösterdiği bir başka ile taşınması mevzuat gereği mümkün değil.

Ancak AKP döneminde bu tip “Mümkün olmayan” uygulamalar sıklıkla “Mümkün” hale geliyor.

Bunun son örneği ise Samsun ilinde faaliyet göstermekte olan Özel Medibafra Hastanesi bünyesinde yer alan KVC ünitesinin yani “KALP VE DAMAR CERRAHİSİ” merkezinin İzmir’de faaliyet göstermekte olan Özel Sağlık Hastanesine devri için gelen talep kabul edildi.

Oysa ki İzmir’de 4 Bakanlık, 2 üniversite, 10 özel sağlık tesisi; Samsun ilinde ise 1 Bakanlık, 1 üniversite, 3 özel sağlık tesisi mevcut kalp merkezi var. Yine mevcut kalp merkezlerinde İzmir İlinde 30; Samsun İlinde 9 anjiyografi cihazı mevcut.

Tüm bu tablo ortadayken bir kalp ve damar cerrahisi merkezinin Samsun’dan İzmir’e ruhsat devri ile mevzuata göre başka bir firmaya devredilerek taşınmasının mümkün olmadığı açıkken bu talep Sağlık Bakanlığı tarafından onaylandı.

RUHSATI DEVRALAN ŞİRKET “TANIDIK” OLUNCA İŞLER DEĞİŞTİ

Sağlık Baklanlığı’nın mevzuata aykırı bu taşıma işlemine nasıl onay verdiğini anlamak içinse aslında kalp merkezinin “Ruhsat devir” işlemine bakmak gerekiyor.

Samsun’da faaliuyet gösteren Özel Medibafra Hastanesi’nin ruhsatını devrettiği Özel Sağlık Hastanesi GÖZDE SAĞLIK GRUBU’na ait.

Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Op.Dr.Kenan Kalı’nın yaptığı GÖZDE SAĞLIK GRUBU ise sadece sağlık alanında değil inşaat alanında son derece “Karlı” yatırımları olan bir şirket.

GÖZDE SAĞLIK GRUBU’nun bir diğer özelliği ise AKP’nin İzmir’deki rant projelerinde karşımıza çıkan firma olması ve sahibinin AKP’nin önemli isimleri ile olan yakın ilişkileri.

İzmir’in en değerli 4-5 arazisinden birisi olarak nitelenen Alsancak’taki TRT binasının arazisi AKP iktidarı tarafından 2012 tarafından “Özelleştirilirken” bu ihaleyi hem de bu arsa için gayet uygun bir fiyata alan yine GÖZDE SAĞLIK GRUBU’nun sahibi Kenan Kalı’nın başını çektiği Murat Akdemir ve Sabri Memur üçlüsünün oluşturduğu “Konsorsiyum” olmuştu.

Bu “Konsorsiyum” arsayı değerinin çok altına bir bedelle 56 milyon TL gibi bir rakamla ihalede almış,daha sonra devreye Ethem Sancak girip ihalenin yenilenmesine ve 2. ihaleyi kazanmasına rağmen “Neden ve nasıl” olduğu halen bilinmeyen sebeplerle ihaleden çekilmiş ve ihale yine Kenan Kalı-Murat Akdemir-Sabri Memur üçlüsünün oluşturduğu “Konsorsiyuma” kalmıştı.

GÖZDE SAĞLIK GRUBU’nun sahibi Kenan Kalı2nın bu konsorsiyumda ortaklık yaptığı Murat Akdemir AKP’nin İzmir’deki en önemli isimlerinden bir tanesi hatta bir dönem adı İzmir İl Başkanlığı için de geçiyordu. Murat Demir AKP’den belediye meclis üyeliği ve İzmir Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Komisyonu üyeliği görevlerini de yapmıştı.

Konsorsiyumun bir diğer üyesi olan Sabri Memur ise AKP’nin bir dönem İzmir İl Yönetim Kurulu üyesi olan ve AKP İzmir teşkilatında etkisi bilinen bir isim.

TAŞINMA ONAYINDA AHMET TEKİN’İN İMZASI VAR,PEKİ AHMET TEKİN KİM?

Bu mevzuata aykırı taşınma iznini veren Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü görevine Fahrettin Koca’nın bakanlık içerisinde kurduğu “KONYALI” yapılanmasının en kritik ismi olarak atanan  Ahmet Tekin.

Ahmet Tekin’in Bakan Koca’ya ait MEDİPOL HASTANESİ’ne muhteşem avantajlar sağlayan işlemleri ve yaptığı yönetmelik değişiklikleri ile “HASTANE ÖN İZİNLERİNİ” nasıl jet hızı ile gerçekleştirdiğini ise bir başka yazımız olan 2 Aralık 2020 tarihli SAĞLIK SÜRECİ YÖNETİLEMEZ AMA SAĞLIK RANTI YÖNETİLİR başlıklı yazımızda detayları ile yazmıştık : https://haberalternatif.com/saglik-sureci-yonetilemez-ama-saglik-ranti-yonetilir/

İşte aynı Ahmet Tekin şimdi de mevzuata aykırı bu taşıma işlemine onay veren isim olarak karşımıza çıkıyor.

Burada ise  Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Ahmet Tekin’e sorulacak sorular ortaya çıkıyor:

1-Sağlık Bakanlığı mevzuatları ruhsat devri yolu ile iller arası taşınma kriterlerini çok açık biçimde belirlemiş durumda. Bu kriterlere göre Samsun Medibafra Hastanesi KVC ünitesinin İzmir’de faaliyet gösteren ÖZEL SAĞLIK HASTANESİ’ne ruhsatını devrederek taşınma işlemini yapması mümkün değil. Bu kriterlerde bu taşınmayı mümkün kılan bir değişiklik mi yapıldı?

2-Böyle bir değişiklik yoksa bu taşınma işlemine neye dayanarak onay verdiniz?

3-Verilen taşınma izninin GÖZDE GRUBU sahibi Kenan Kalı’nın iktidar partisi AKP ile olan yakın ilişkileri ile bir alakası var mıdır?

Haber Alternatif olarak kamu adına bu haberi yaparak bu soruları soruyoruz ve haberimizin takipçisi olacağımızı belirtiyoruz…

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

MEDYA

BAKAN PAKDEMİRLİ:”UÇAK KİRALAMAK EKONOMİK BİR KARAR”

Yayınlanma Tarihi:

on

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli orman yangınlarının söndürülememesinin en büyük nedeni olan yangın söndürme araçları filosunun olmaması konusunda izahı zor bir açıklamaya imza attı.

Yangın söndürme çalışmaları ile ilgili basın mensuplarına bilgi veren Bakan Pakdemirli’ye “Neden uçak satın almak yerine kiralama yöntemi tercih ediliyor?” sorusu yöneltildi.

Pakdemirli bu soruya “Bu bir ekonomik karar ve maliyet operasyonu” yanıtını verdi.

UÇAKLARIN BAKIMI İÇİN 4 MİLYON DOLAR VERMEYİP, 120 GÜNLÜK KİRLAMAYA 84 MİLYON TL VERİLDİ!

Bakan Pakdemirli’nin “Ekonomik olduğu ve daha az maliyet getirdiği” için uçak satınalmak yerine kiralama yönteminin seçildiğini belirttiği bu açıklaması gözleri yeniden orman yangınları ile mücadele için kiralanan uçaklara çevirdi.

Son olarak 2020 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü filosundaki uçakların bakımı için 4 milyon Dolar yatırım gereken TÜRK HAVA KURUMU’nun CMC SAVUNMA A.Ş ortaklığına 120 gün için 84 milyon TL’lik kiralama bedeli ödemişti. Bu rakam ise uçak filosunun bakımı için verilmeyen 4 milyon dolarlık rakamın 2,5 katı olan yaklaşık 10 milyon Dolar’a denk düşmekte.

Keza geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dünürü olan Bayraktar Ailesi’nin sahibi olduğu ve Selçuk Bayraktar’ın da Genel Müdürlüğünü yaptığı BAYKAR MAKİNA firmasından her biri toplamda 1530 saat garanti uçuş yapacak İHA’lar için toplamda 44 milyon 69 bin TL tutarında bedel ödenerek 3 İHA kiralandığını CHP Milletvekili Ulaş Karasu belgeleri ile ortaya çıkartmıştı.

BU NASIL BİR EKONOMİK KARAR,BU NASIL BİR MALİYET OPERASYONU?

Tüm bunların yanında THK filosunda bulunan uçakların 4 bin 900 litrelik kapasitesi yerine 5 bin litre şartı koyarak orman yangınları ile mücadele ihalelerinden THK’yı tasfiye eden AKP’nin Rus uçaklarının kiralama bedelleri için de son derece yüksek rakamlar ödediği bilinmekte.

Böylesi bir tablo ortadayken Bakan Pakdemirli’nin uçak kiralanmasını “Ekonomik bir karar ve maliyet operasyonu” açıklaması ile savunması ise “Bu nasıl bir ekonomik karar,bu nasıl bir maliyet operasyonu?” sorusunun sorulmasına neden oluyor.

________________________________________________________________________________________________

BAĞIMSIZ GAZETECİLİĞE DESTEK OLMAK İÇİN;

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, hiç bir kurum, kuruluş yahut kişiden “Fonlanmadan”, “tam bağımsız” ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, DİJİTAL KİTAPLARIMIZDAN (e-kitap) satın alabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

DİJİTAL BOOK STORE SANAL KİTABEVİ:

https://www.shopier.com/ShowProductNew/storefront.php?shop=dijitalbookstore&sid=d2FqS25GbkNlRDh0dW5ucjBfLTFfIF8g

YOUTUBE KANALI LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

HABER ALTERNATİF’İN ANDROİD CİHAZLAR İÇİN ÜCRETSİZ MOBİL UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.haberalternatif.dro

 

 

Okumaya Devam Et

MEDYA

TARIM VE ORMAN BAKANI PAKDEMİRLİ DÖNEMİNDE ÜLKEDE ORMAN KALMADI

Yayınlanma Tarihi:

on

HABER ALTERNATİF-ÖZEL

Celal Eren ÇELİK

Tarım ve Orman Bakanı olarak görevlerinden birisi de ülkedeki ormanlık alanları korumak ve var olan orman arazilerine ağaçlandırma yolu ile yenilerini eklemek olan Bekir Pakdemirli’nin bakanlığı döneminde bırakın ormanların korunmasını ve geliştirilmesini var olan ormanların da çok büyük bir bölümü yok oldu.Pakdemirli tarihin en kötü Tarım ve Orman Bakanı olarak tarihe geçti.

PAKDEMİRLİ DÖNEMİNDE YOK OLAN ORMAN VARLIĞI 4 KAT ARTTI

Orman Genel Müdürlüğü verilerine göre Bekir Pakdemirli’nin Tarım ve Orman Bakanı olarak atandığı 2018 yılından bu yana Türkiye’de 2 bin 167 orman yangını çıktı. 2020’de ise bu rakam yüzde 56 artışla 3 bin 399’e yükseldi. Söz konusu yangınlarda yok olan orman varlığı yaklaşık dörde katlandı. 2018’deki yangınlarda 5 bin 644 hektar alan yok olurken, 2019’da 11 bin 332 hektar, 2020’ye gelindiğinde ise 20 bin 971 hektar orman küle döndü.

MADENLER İÇİN BİNLERCE HEKTAR OLRMANLIK ALAN YOK EDİLDİ

Öte yandan Bekir Pakdemirli’nin bakan olarak göreve başladığı 2018 yılından bu yana geçen 3 senelik zaman zarfında binlerce hektarlık ormanlık alan özellikle uluslararası madencilik şirketleri ve bu şirketlerin Türkiye’deki temsilci ve ortaklarına verilen maden ruhsatları ile yok edildi.

Keza HES yapımı için pek çok noktada doğa katliamı yaşandı.

AKP  ORMANLARI YOK EDİYOR…

1956 yılında yasalaşan Orman Yasası AKP iktidara gelene kadar sadece 12 kez değişikliğe uğrarken AKP iktidarı ile birlikte tam 40 kez değiştirildi. AKP döneminde Orman Yasasında gerçekleşen değişikliklerin hemen hemen tamamı orman alanlarının amacı dışında kullanılmasına hizmet ederek yeşili yok etti.

AKP iktidarının son 8 yılında, ormanlık alanların 334 bin 35 hektarlık kısmı “kamu yararı” gerekçe gösterilerek maden, enerji ve turizm gibi faaliyetler için özel teşebbüslerin kullanımına açıldı.  2021 yılı itibariyle ormancılık dışı kullanılan alanlar ise tamı tamına 739 bin hektara ulaştı.

________________________________________________________________________________________________

BAĞIMSIZ GAZETECİLİĞE DESTEK OLMAK İÇİN;

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, hiç bir kurum, kuruluş yahut kişiden “Fonlanmadan”, “tam bağımsız” ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, DİJİTAL KİTAPLARIMIZDAN (e-kitap) satın alabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

DİJİTAL BOOK STORE SANAL KİTABEVİ:

https://www.shopier.com/ShowProductNew/storefront.php?shop=dijitalbookstore&sid=d2FqS25GbkNlRDh0dW5ucjBfLTFfIF8g

YOUTUBE KANALI LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

HABER ALTERNATİF’İN ANDROİD CİHAZLAR İÇİN ÜCRETSİZ MOBİL UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.haberalternatif.dro

 

 

 

 

Okumaya Devam Et

MEDYA

BODRUM’DA VATANDAŞLAR DENİZDEN TAHLİYE EDİLİYOR

Yayınlanma Tarihi:

on

Bodrum’da yangınlar yayılmaya devam ediyor. Mazıköy’e ulaşan yangın sonrası bölge sakinleri denizden tahliye edildi.

Muğla’nın Bodrum ve Milas ilçelerinde başlayan yangınlar, birçok mahalleye sirayet etmiş durumda… Bölgede beş yıldızlı otellerin yanı sıra bazı mahalleler tahliye edildi

Yangının etkisini artırması üzerine beton şirketlerine ait 30 mikser ile 5 polis TOMA’sı da söndürme çalışmalarına destek olurken vatandaşlar da yangın söndürme tüpleriyle müdahale etti.

BAŞKAN ARAS: “TEKRAR YANGININ BAŞLADIĞI BÖLGEDEYİZ”

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, sabah saatlerinde Twitter hesabından bir video yayınladı ve Bodrum’daki yangınla ilgili son gelişmeleri aktardı.

Aras şu ifadeleri kullandı:

“Yangının başladığından 19 saat sonra tekrar aynı bölgedeyiz. Yangın buradan İçmeler tarafına yayılmıştı. Yangın geç saatlerde kontrol altına alındı. Sabah yaptığımız denetlemelerde burada yeniden bir alevlenme gördük. Müdahaleyi yapmak için buraya geldik. Arkadaşlar müdahaleleri yapıyorlar. Söndürmeye başladılar. Kontrol edilebilir nitelikte şu anda, çok fazla değil. Bayır bölgesindeki yangına da müdahale etmeye çalıştık ancak o kadar çok yayıldı ki birden bire oradan Gökpınar, Gökpınar üzerinden Yukarı Mazı ve Gökbel ve Milas tarafında Beyciler bölgesine yayıldı. Ancak tüm gece biz bölgedeydik. Özellikle Yukarı Mazı ile tahliyeye başladık. Aşağı Mazı’da, İnce Yalı, Taşlı Yalı’da tahliyeleri gerçekleştirdik. 20’ye yakın tekne geldi, 1100’e yakın insanımızı tekneye bindirerek tahliye ettik. Şu anda o bölgede yangın devam ediyor. Bugün itibariyle helikopterler çalışmalarını tamamladığında yangın iyice kontrol altına alınmış olacak.”

MİLAS’TAKİ YANGIN ÇÖKERTME VE ÖREN’E İLERLİYOR

Yangın, rüzgarın da etkisiyle Milas’ın 85 haneli Mazı Mahallesi ile Bodrum’a bağlı 60 hanenin bulunduğu Gökpınar Mahallesi’ne ulaştı. Mumcular-Mazı yolu trafiğe kapatıldı.

‘TEKNELERİMİZİ ORGANİZE ETTİK’

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Twitter’daki hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, Yukarı Mazı’nın tahliye edilmeye başlandığını söylemişti. Buradaki yurttaşların, Aşağı Mazı’ya gönderileceğini dile getiren Başkan Aras, “Bodrum’dan teknelerimizi organize ettik, vatandaşlarımızı tahliye etmek istiyoruz” demişti

Ekiplerin yangına müdahalesinin sürdüğünü anlatan Aras, Mazı, Çökertme ve Armutçuk mahallelerinin tehdit altında olduğunu söyledi, “Herkesin çok dikkatli olması lazım. Burada nefes almakta zorlanıyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Sabaha karşı 2.30 sularında bölgeden gelen haberlere göre; Milas’ın kırsal Beyciler Mahallesi’ndeki kızılçam ağaçlarıyla çevrili ormanlık alanda çıkan yangın, rüzgarın da etkisiyle Bodrum’a bağlı 60 hanenin bulunduğu Gökpınar Mahallesi ile 85 haneli Mazı Mahallesi ve Armutçuk mevkiine ulaştı.

Yangın nedeniyle iki mahallenin büyük kısmı tahliye edilirken, alevlere çok sayıda ekip müdahalede bulunuyor. Çevredekilerin de destek verdiği söndürme çalışmaları sürüyor.

Aras da yaptığı açıklamada “Yukarı Mazı’da vatandaşlarımızı tahliye ediyoruz. Aşağı Mazı Köyü’ne gönderiyoruz, sahile gönderiyoruz. Alevler Yukarı Mazı köyüne doğru yaklaşıyor. Biraz daha doğuda Gökbel köyüne doğru da yaklaşıyor. Herkesin çok dikkatli olması lazım. Evlerini tahliye etmek istemeyen vatandaşlarımız var. Onlar evlerinden hemen çıksınlar. Biz duman sebebiyle nefes almakta zorlanıyoruz, onun için bir an önce evlerini boşaltsınlar. Daha sonra her şey normale dönünce inşallah yine geri geleceğiz. Şu anda herkes alevlerle müdahale ediyor. Allah yardımcımız olsun” dedi.

‘KRİZ MASASI OLUŞTURULDU’

Başkan Aras, “Bodrum Belediyesi İtfaiye ekipleri ile Orman Bölge Müdürlüğü’ne ait helikopter, yangına havadan karadan müdahaleye devam ediyor. Bodrum Belediyesi’nde kriz masası oluşturuldu. Tüm imkanlarını seferber ederek yangın söndürme çalışmalarına müdahale ediliyor” diye konuştu.

KAYNAK: Gazete Manifesto

________________________________________________________________________________________________

BAĞIMSIZ GAZETECİLİĞE DESTEK OLMAK İÇİN;

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, hiç bir kurum, kuruluş yahut kişiden “Fonlanmadan”, “tam bağımsız” ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, DİJİTAL KİTAPLARIMIZDAN (e-kitap) satın alabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

DİJİTAL BOOK STORE SANAL KİTABEVİ:

https://www.shopier.com/ShowProductNew/storefront.php?shop=dijitalbookstore&sid=d2FqS25GbkNlRDh0dW5ucjBfLTFfIF8g

YOUTUBE KANALI LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

HABER ALTERNATİF’İN ANDROİD CİHAZLAR İÇİN ÜCRETSİZ MOBİL UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.haberalternatif.dro

Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: