SEZGİN BARAN KORKMAZ OLAYI ABD BASININDA BERAT ALBAYRAK DETAYI İLE GÜNDEMDE - Haber Alternatif
Sosyal Medya Hesaplarımız

DIŞ BASIN

SEZGİN BARAN KORKMAZ OLAYI ABD BASININDA BERAT ALBAYRAK DETAYI İLE GÜNDEMDE

Yayınlanma Tarihi:

on

ABD’de Wall Street Journal gazetesi Sezgin Baran Korkmaz için ABD ve Türkiye’nin iade mücadelesi içinde olduğunu yazarak, Korkmaz’ın Berat Albayrak ile olan tanışıklığını vurguladı.

ABD merkezli ekonomi ve finans gazetesi olan Wall Street Journal, Avusturya’da tutuklu olan iş insanı Sezgin Baran Korkmaz’ın iadesi tartışmasının ABD ve Türkiye ilişkilerine daha çok zarar verebileceğini kaleme aldı.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre

göre “ABD ve Türkiye, Sezgin Baran Korkmaz’ın iadesi için mücadele içinde” başlığını taşıyan makalede iki ülkenin de Korkmaz’ın iadesi için uğraştığı vurgulandı.

Hakkındaki kara para aklama ve dolandırıcılık suçlamaları nedeniyle kırmızı bültenle aranan SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz ABD’nin talebi üzerine 19 Haziran’da Avusturya’da yakalandıktan sonra tutuklanmıştı.

Korkmaz’ın tutukluluk süresi 22 Eylül’e kadar uzatıldı.

ABD’nin Utah eyaletinde görülen davada Sezgin Baran Korkmaz’ın iş ortaklığı yaptığı Kingston Kardeşler ve Lev Aslan Dermen’in (Levon Termendzgyan) vergi bağlantıları ile Amerikan Vergi Dairesi’ni (IRS) dolandırarak elde ettikleri paraları akladıkları iddiaları inceleniyor.

Türkiye’de Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ve Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı, geçen yıl SBK Holding ve holdinge bağlı altı şirketin hesaplarında yaptığı incelemelerde 132 milyon dolar kara para aklandığını belirlemişti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında, SBK Holding ve alt şirketlerinde yönetici olan 19 kişi hakkında gözaltı kararı verilmişti.

Korkmaz, gerçeğe aykırı belge düzenlemek, kara para aklamak ve ABD hazinesini 511 milyon dolar zarara uğratmak gibi suçlamalardan yargılanıyor.

Korkmaz, Türkiye ve ABD tarafından kırmızı bültenle aranıyordu.

HÜKÜMETİ SUÇLAYABİLİR

Wall Street Journal gazetesi ise haberinde Korkmaz’ın, “ABD’de yargılanması halinde Türkiye’deki hükümet ile ilgili yolsuzluk iddialarında bulunabileceği, bunun da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yurt dışında Türkiye’nin imajını düzeltme çabalarına zarar verebileceğini” öne sürdü.

“Erdoğan zaten zorluk çeken bir ekonomi, düşen anket sonuçları ve üst düzey hükümet yetkililerine yöneltilen yolsuzluk suçlamalarıyla başa çıkmaya çalışıyor” denilen haberde Türkiye ve ABD arasındaki ilişkilerin Korkmaz’a yönelik iade talebi yüzünden daha çok zarar görebileceği aktarılıyor.

Washington Yakın Doğu Araştırmaları Enstitüsü’nde Türkiye Araştırmaları Programı’nın direktörü olarak görev yapan Soner Çağaptay, gazeteye yaptığı yorumda Korkmaz’ın yargılanmasının, “Türkiye’nin imajını yatırım yapılabilir bir ülke olarak düzeltmeye çalışan Erdoğan için büyük bir kabus olabileceğini” dile getirdi.

Korkmaz ise hakkındaki iddiaları reddediyor.

Kingston Kardeşler ise suçlarını kabul ettikleri için şu an hapiste.

Avukatına göre Lev Aslan Dermen de posta yoluyla dolandırıcılık, kara para aklamak için komplo kurmak, kara para aklamak gibi suçlamalar yüzünden hapiste.

BERAT ALBAYRAK’IN ADI GEÇİYOR

Gazete iki kaynağa dayandırdığı iddiasında Korkmaz’ın Türkiye’deki üst düzey hükümet yetkilileri ile ilişkileri olduğunu ve Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak ile tanıştığını ortaya attı.

Korkmaz’ın Türkiye’deki bürokratlarla ilişkileri uzun zamandır gündemde.

Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi Korkmaz Karaca, “Sezgin Baran Korkmaz’ın verdiği aracı kullandığı” iddiasını doğrulamıştı.

Sedat Peker’in ortaya attığı bu iddia üzerine Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk’e konuşan Karaca, “Yanlış yapmışım, keşke parasını ödeseydim” demişti.

Karaca ve Cumhurbaşkanlığı, Wall Street Journal’ın konuyla ilgili görüş talebine yanıt vermedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da 2017’de yürüttüğü seçim faaliyetleri sırasında Korkmaz’ın uçağını kullanmasıyla tartışmalara yol açmıştı.

İçişleri Bakanlığı’nın uçak kiralama ücretinin Soylu’nun şirketi tarafından karşılandığını açıklaması sonrası Soylu, şirketi üzerinden ‘vergi kaçırmakla’ suçlandı.

BBC Türkçe’ye açıklama yapan şirket ise uçak masrafının gider olarak gösterilmediğini belirtti.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Soylu 2017 yılındaki seçim faaliyetleri sırasında Korkmaz’a ait uçakla toplam 12,5 saatlik yurt içi uçuş gerçekleştirdi; bu uçuşun yaklaşık 166 bin TL tutarındaki kiralama bedeli Soylu’ya ait Engin Sigorta şirketi tarafından karşılandı.

Kingston davasının eski federal savcısı John Huber, Korkmaz’ın Kingstonların parasını geri göndermek yerine harcadığı iddiasına ilişkin gazeteye yaptığı açıklamada, “Bu dava eski model dolandırıcıların dolandırılması davasıydı” saptamasında bulundu.

Sedat Peker’in iddialarından bir başkası ise Soylu’nun Korkmaz’a kaçması için haber saldığı yönündeydi.

Korkmaz’ın avukatı Volkan Dülger, bu iddiayla ilgili olarak gazeteye, “Sanmıyorum” yanıtını verdi.

________________________________________________________________________________________________

BAĞIMSIZ GAZETECİLİĞE DESTEK OLMAK İÇİN;

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, hiç bir kurum, kuruluş yahut kişiden “Fonlanmadan”, “tam bağımsız” ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, DİJİTAL KİTAPLARIMIZDAN (e-kitap) satın alabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

DİJİTAL BOOK STORE SANAL KİTABEVİ:

https://www.shopier.com/ShowProductNew/storefront.php?shop=dijitalbookstore&sid=d2FqS25GbkNlRDh0dW5ucjBfLTFfIF8g

YOUTUBE KANALI LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

HABER ALTERNATİF’İN ANDROİD CİHAZLAR İÇİN ÜCRETSİZ MOBİL UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.haberalternatif.dro

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

DIŞ BASIN

WALL STREET JOURNAL MUHABİRİNDEN ÇARPICI TÜRKİYE VE ERDOĞAN YORUMU

Yayınlanma Tarihi:

on

Wall Street Journal İstanbul Muhabiri Jared Maslin, “20 yıldır arkasında duranlarda bile Erdoğan’a karşı artan bir öfke var” dedi. Maslin, İstanbul’dan Ankara’ya uçarken Türk Lirası’nın yüzde 6 değer kaybettiğini belirtti.

ABD’nin The Wall Street Journal gazetesinin The Journal podcast yayınında sunucu Kate Linebaugh, İstanbul muhabiri Jared Maslin’i konuk etti. Yayında “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülkesi için para biriminin değerini düşürmeye dayalı alışılmadık bir ekonomik planı ilerletiyor. Türk lirası değer kaybederken enflasyon yükseldi ve Türk vatandaşları sokağa döküldü” manzarası çizilerek, ‘Erdoğan’ın ekonomik deneyine, yol açtığı krize ve Türk lirasının serbest düşüşüne’ tanık olan Maslin’in bire bir deneyimleri aktarıldı.

Sputnik’in aktardığı haber şu şekilde:

“Geçen hafta haber yapmak için İstanbul’dan Ankara’ya gittiğini, sabah 8’de İstanbul’dan hareket ederek 9’da Ankara’ya varıp taksiye bindiğini, telefonuna baktığında yolda geçen zamanda Türk lirasının yüzde 6 değer kaybettiğini gördüğünü anlatan muhabir Maslin, şunları söyledi:

“ARTIK NELER YAPILAMIYOR?”

“İnsanlar parasız nasıl yaşayacaklarından başka bir şey konuşmuyor. Eskiden seyahat eden tatile giden biri idiyseniz, muhtemelen artık bunları yapamayacaksınız. Okula giderken çocuğunuzun cebine biraz para koyabiliyorduysanız, belki artık bunu yapamıyorsunuz. Yani bu, insanların yaşam standartlarının nasıl son derece hızlı düşüşe geçtiğinin hikayesi.”
Sunucu Linebaugh “Dışarıdan bu bir ekonomik kriz gibi görünüyor, ancak Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görüşüne göre değil. Erdoğan ulusal para birimini aşağı çekmeye çalışıyor. Bunun Türkiye ekonomisini canlandırma planının bir parçası olduğunu söylüyor. Ve son aylarda onu durdurmaya çalışan herkes hükümetten uzaklaştırılmış durumda” diyerek artık neredeyse mutlak güce sahip Erdoğan’ın 20 yıldır Türkiye’nin önce başbakanı, sonra cumhurbaşkanı olduğunu hatırlattı.
“Erdoğan İslamcı bir siyasetçi… Geçmişte kendini gerçekten dışlanmış hissetmiş daha muhafazakar, daha dinci seçmenin oluşturduğu sessiz çoğunluk diye düşünülen şeyi gerçekten temsil ediyor” diye konuşan Maslin’in “Onu nasıl betimlersin” sorusuna yanıtı, “İnsanların Erdoğan denince ilk söyledikleri şey uzun adam oluyor ve bu doğru. Kalabalık arasında yürüdüğünde bir tür Lyndon Johnson havası esiyor ve bir etki yaratıyor” oldu.

“AYNI ZAMANDA ENFLASYONU KÖRÜKLER”

Yayında Erdoğan’ın faizi ‘düşman’ ilan ettiği hatırlatılıp “Faiz sebep enflasyon sonuçtur” açıklamalarından birine çevirmen aracılığıyla yer verildi. Linebaugh, Erdoğan’ın bu tavrının faizi haramsayan İslami kurallara, ama aynı zamanda ekonomik bir sava dayandığına inanmasından kaynaklandığını, Türkiye için planının faiz oranlarını düşürerek ulusal para biriminin değerini düşürmek olduğunu, daha zayıf bir lirayla ihracatı daha çekici hale getirmeyi hedeflediğini anlatarak ekledi: “Ancak faiz oranları düşürüp para birimini devalüe etmedeki sorun, aynı zamanda enflasyonu körüklemesidir. Dolayısıyla Türkiye’de fiyatlar yükseldi.”

“MAAŞINI ALAN DÖVİZ ALMAYA KOŞUYOR”

Erdoğan’ın baştaki ekonomik büyümede rol oynayan herkesi uzaklaştırması, 3 yılda 3 Merkez Bankası Başkanı kovması, ekonomik çalkantılardan dış aktörleri sorumlu tutması ve ekonomi politikalarını yöneten tek kişi haline gelmesinin hatırlatılmasına, Maslin şu eklemeyi yaptı: “Türkiye’deki insanlar lira olarak aldıkları maaşlarıyla dolar veya euro satın almaya çalışıyor ya da paralarını altına yatırıyor. Bu bir kur krizidir. Sonucu bu oldu.”

KASIMPAŞA’DA ALIŞVERİŞ SAHNELERİ

Geçen hafta hızla değer kaybeden lirayla insanların nasıl yaşadığını araştırmaya çıkan Maslin, şunları anlattı:
“Erdoğan’ın büyüdüğü semt olduğu ve orada yoksullara suların kesilmemesi, çöplerin toplanması gibi hizmetler götüren bir siyasetçi olarak övüldüğü için Kasımpaşa’ya gittim. Eskiden Erdoğan’ın kalesi olan bu semttekiler şimdi Türkiye’nin her yerindekiler gibi geçinmekte zorlanıyor. Çevirmenimle birlikte alışveriş yapan bir kadınla karşılaştık. Şeker almak istediğini, ama üç-dört dükkan dolaşmasına rağmen parasının yettiği şeker bulamadığını söyledi. Sadece bir adet yemeklik yağ alabildiğini, ama onun da çok pahalandığını belirtti.”

“TÜRKİYE’DE HERKES BUNU TECRÜBE EDİYOR”

Kasımpaşa’da yapılan ses kaydından kadının konuşması da verilirken, Linebaugh bunun ne kadar yaygın bir durum olduğunu sorguladı.
Maslin, “Şu anda Türkiye’de herkes bunu tecrübe ediyor. Bir gecede her şeyin fiyatının fırladığı bu durumla baş etmeye çalışıyor. Sadece gıda değil, kira fiyatları da fırladı. Doğalgaza zam geldi. Tüm bu günlük ihtiyaç ürünleri daha pahalı hale gelirken insanların satın alma gücü düşüyor” açıklamasını getirdi.

“ASLINDA İHRACATÇILAR DA ŞİKAYETÇİ”

Linebaugh liradaki düşüşün aslında ihracatçıları da zorladığını söylerken, Maslin şöyle devam etti:
“Öncelikle bir şeyleri fiyatlandırmada sorun yaşıyorlar gibi. Demek istediğim, burada iş yapan herkes bu şaşırtıcı durumu yaşıyor, para birimi her gün, her saat çılgınca değişmeye devam ederken bir şeye ne fiyat koyacağınıza nasıl karar veriyorsunuz? 23 Kasım’da liranın gerçekten çöktüğü gün, bazı ihracatçı dernekleri ‘pes ettik, mal satmayı bıraktık’ diyordu.”
Linebaugh “Yani ihracatçılara yaraması için tasarlanan politika aynı zamanda onların canını mı yakıyor” diye sorarken, Maslin “Evet, ihracatçı derneklerinden biri ‘o kadar kaotikti iş bile yapamadık’ dedi” yanıtını verdi.

“AK PARTİLİLER İNSANLARA DAHA AZ YEMEK YEMELERİNİ SÖYLÜYOR”

Erdoğan’ın ekonomik sorunlardan siyasetin ve paranın küresel baronlarını sorumlu tutmaya devam ettiği ve ekonomik kurtuluş savaşı ilan ettiğinin hatırlatılmasının ardından, Maslin, “Erdoğan’ın AK Partisi’nden bazı yetkililer insanların fedakarlık yapması gerektiğini söylüyor. Bir AK Parti yetkilisi geçen hafta insanların daha az yemek yemesi gerektiğini söyledi. Daha önce bir kilo et alıyorsalar, bunu artık yarım kiloya indirmeleri gerekiyormuş” diye ekledi.

“ERDOĞAN’A İNANANLARDA BATI KOMPLOSU SÖYLEMİ DEVAM EDİYOR”

Linebaugh’un “Jared, Türkiye’deki birçok kişinin Erdoğan’a inandığını ve ülkelerinde olup bitenler için dış güçleri suçladığını söylüyor. Bunu sokakta haber yaparken duydu ve kasapta çalışan bir adamla konuştu” izahatının ardından, Maslin kasapla sohbetini “Bunu sorgulamaya nasıl cüret edersin ve Amerika’ya karşıyız gibi bir şey söyledi. ABD ve diğer Batılı ülkelerin Türkiye’deki durumdan belli düzeyde nasıl sorumlu olduklarına dair bazı söylemleri tekrarladı” diye aktardı

“ERDOĞAN’A YADA AK PARTİ’YE OY VEREN BİRÇOK İNSAN ARTIK BUNU SORGULUYOR”

Linebaugh, “Ancak Jared, yaklaşık 20 yıldır arkasında duran topluluklarda bile Erdoğan’a karşı artan bir öfke olduğunu söylüyor” diye eklerken, Maslin şunları söyledi:
“Tam şimdi bu anın büyüleyici yanı, yıllardır Erdoğan’a ya da AK Parti’ye oy veren birçok insanın artık bunu gerçekten sorgulaması, çünkü bakkaliye alışverişinizin maliyeti, kiranız ya da depoyu doldurduğunuz benzinin fiyatı yükseliyor. Bunlar, açıklanması zor olan çok gerçek somut şeyler.”
Linebaugh, “Yakın tarihli bir anket, nüfusun yüzde 80’inin hükümetin bu krizi kötü yönettiğini düşündüğünü ortaya koydu, ancak Erdoğan kendi gündemini ilerletmek için bastırmaya devam ediyor. Ekonomi politikası konusunda çatıştığı maliye bakanının yerine kendine sadık birini getirdi” diyerek “Bu ekonomi politikasının sonunu nasıl görüyorsun” diye sordu.

“BUNDAN SONRASI ÖNGÖRÜLEMEZ, KEŞFEDİLMEMİŞ SULARDAYIZ”

Maslin, şöyle konuştu:
“Kim bilir? Aslında Erdoğan’ın iktidarda kalıp kalmayacağına bağlı, çünkü kendisinin bunu sonuna kadar götürmekte kararlı olduğu aşikar. Demek istediğim, kimsenin onu bundan vazgeçiremeyeceğini defalarca söyledi. Ve hükümette ağırlığını koyup onu susturacak kadar nüfuzu olan kimse kalmadı. Dolayısıyla bunu ilerletmeye devam edecekler. Büyük ihtimalle Merkez Bankası yine faiz indirecek. Ve ondan sonra neler olacağı son derece öngörülemez. Demek istediğim, pek çok ekonomist, analist ve yatırımcının size söyleyeceği şey şu, Türkiye geçmişte krizlerin eşiğine geldiğinde, Erdoğan’ı vazgeçirecek birileri oldu. Ama bu sefer bunu yapacak kimse kalmadı. Yani artık burada keşfedilmemiş bir bölgede bulunuyoruz.”

________________________________________________________________________________________________

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, hiç bir kurum, kuruluş yahut kişiden “Fonlanmadan”, “tam bağımsız” ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, HABER ALTERNATİF’in aylık,3 aylık,6 aylık yahut yıllık ÖZEL BÜLTEN’ine abone olabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

 

ABONELİK LİNKLERİ:

 

YOUTUBE KANALI-KATIL BUTONU LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

 

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

HABER ALTERNATİF YILLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİK LİNKİ:
HABER ALTERNATİF AYLIK ABONELİK/ ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 3 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 6 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
Okumaya Devam Et

DIŞ BASIN

ULUSLARARASI KREDİ DERECELENDİRME KRULUŞU FİTCH TÜRKİYE’NİN NOTUNU NEGATİFE DÜŞÜRDÜ

Yayınlanma Tarihi:

on

Fitch Ratings, “erken” olarak nitelendirdiği parasal gevşemenin yurtiçi güvende bozulmaya neden olduğunu belirterek, Türkiye’nin kredi notunun görünümünü “negatif”e indirdi.

Fitch raporunda “Merkez Bankası’nın erken parasal gevşeme döngüsü ve daha fazla faiz indirimi veya 2023 seçimleri öncesi ek ekonomik teşvikler yurtiçi güvende erozyona yol açıyor. Bu durum lirada, gün içinde benzeri görülmemiş oynaklık dahil, keskin bir düşüş ve artan enflasyon olarak kendisini gösteriyor” değerlendirmesi yapıldı.

Fitch Ratings, “erken” olarak nitelendirdiği parasal gevşemenin yurtiçi güvende bozulmaya neden olduğunu belirterek, Türkiye’nin kredi notunun görünümünü “negatif”e indirdi.

Türkiye’nin kredi notunun da “BB-” olarak teyit edildiği belirtildi.

Fitch raporunda “Merkez Bankası’nın erken parasal gevşeme döngüsü ve daha fazla faiz indirimi veya 2023 seçimleri öncesi ek ekonomik teşvikler yurtiçi güvende erozyona yol açıyor. Bu durum lirada, gün içinde benzeri görülmemiş oynaklık dahil, keskin bir düşüş ve artan enflasyon olarak kendisini gösteriyor” denildi.

Fitch analisti Erich Arispe Morales, söz konusu erozyonun zayıflayan liraya yansıdığını belirtirken bunun finansman baskılarını artırabilecek makroekonomik ve finansal istikrar riskleri yarattığına dikkat çekti.

Fitch, Türkiye’nin notunu BB- ile yatırım yapılabilir seviyenin üç kademe altında belirlemişti. Bu not seviyesinde Brezilya ve Güney Afrika da bulunuyor.

Kuruluş, Türkiye için bu yılki büyüme beklentisini yüzde 9,2’den yüzde 10,5’e çıkardı.

Türkiye’nin Kovid-19 salgınının etkili olmaya başladığı 2020’de gayrisafi yurtiçi hasılasının (GSYH) yüzde 1,8 arttığı anımsatılan açıklamada, ülke ekonomisinin 2021’de ise yüzde 10,5 büyümesinin tahmin edildiği aktarıldı. Fitch, eylül ayında yayımlanan Küresel Ekonomik Görünüm Raporu’nda Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 9,2 büyüyeceğini öngörmüştü.

Açıklamada, ülke ekonomisine ilişkin 2022 yılı büyüme tahmininin ise yüzde 3,5’ten yüzde 3,6’ya yükseltildiği kaydedildi.

Türkiye’nin ekonomik büyümesinin, emsallerine göre güçlü olduğuna işaret edilen açıklamada, ancak ülkede kişi başına düşen milli gelirin dolar bazında 2013’ten bu yana düşüş eğiliminde olduğu ifade edildi.

________________________________________________________________________________________________

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, hiç bir kurum, kuruluş yahut kişiden “Fonlanmadan”, “tam bağımsız” ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, HABER ALTERNATİF’in aylık,3 aylık,6 aylık yahut yıllık ÖZEL BÜLTEN’ine abone olabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

 

ABONELİK LİNKLERİ:

 

YOUTUBE KANALI-KATIL BUTONU LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

 

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

HABER ALTERNATİF YILLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİK LİNKİ:
HABER ALTERNATİF AYLIK ABONELİK/ ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 3 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 6 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
Okumaya Devam Et

DIŞ BASIN

SAHTE MİT’Çİ CASUSLUKTAN TUTUKLANDI

Yayınlanma Tarihi:

on

Kendisini Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubu olarak tanıtarak KKTC’de kişisel menfaat sağlamakla suçlanan E.Ç’nin casusluk suçlamasıyla tutuklandığı bildirildi.

GıynıkHaber’in iddiasına göre Polis Genel Müdürlüğü bünyesinde kurulan özel bir ekip tarafından yürütülen gizli soruşturma neticesinde, dün akşam FARZ LTD. Direktörü E.Ç’ye ait birçok iş yeri ve ikametgâha operasyon düzenlendi. Operasyonlarda, Polis Genel Müdürlüğü ve Güvenlik Kuvvetleri’ne ait gizli bilgileri içeren doküman ve elektronik belgelerin ele geçirildiği öne sürüldü.

ASKERİ MAHKEME’YE ÇIKARILDI

‘Casusluk’ suçlamasıyla tutuklanan E.Ç, dün Lefkoşa’da bulunan Askeri Mahkeme’de yargıç huzuruna çıkarılarak aleyhinde 1 günlük tutukluluk emri temin edilirken, Ç.’nin yarın ek tutukluluk talebiyle Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde yargıç huzuruna çıkarılması bekleniyor.

________________________________________________________________________________________________

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, hiç bir kurum, kuruluş yahut kişiden “Fonlanmadan”, “tam bağımsız” ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, HABER ALTERNATİF’in aylık,3 aylık,6 aylık yahut yıllık ÖZEL BÜLTEN’ine abone olabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

 

ABONELİK LİNKLERİ:

 

YOUTUBE KANALI-KATIL BUTONU LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

 

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

HABER ALTERNATİF YILLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİK LİNKİ:
HABER ALTERNATİF AYLIK ABONELİK/ ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: